Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • EQMontoya

    veterán

    válasz Viszlát #56506 üzenetére

    Azért kicsit árnyalnám a képet, mert ez sehol nem jósolható előre. Az orvosi pályába bele van kódolva a hálapénz, annak eloszlása viszont absozlút nem egyenletes az orvosi ágak között, de ha valamilyen ipari irányba mész, pl. infósnak, akkor ugye hivatalosan semmit nem tudsz a bérekről, max szájhagyomány útján terjedő infókat, meg 1-2 itt-ott megjelenő országos statisztikát, amiről általában tudjuk, hogy nem feltétlen fedi a valóságot?

    Mennyit keres egy 5 év tapasztalattal rendelkező informatikus? Szerintem br. 350 és 1M között bármennyi lehet. Csak az előbbiből nem lehet megélni BP-n normálisan.

    Same rules apply!

  • parandroid

    nagyúr

    válasz Viszlát #56506 üzenetére

    Na most akkor még egyszer: orvosnak (kivéve mondjuk az üzletszerűen, magánppraxisban jól eladható szakterületeket, mint amilyen a sebész és a nőgyógyász pl - nem leszólva őket), de ápolónak, vagy akár pedagógusnak is az megy, aki elhivatottságot érez a pálya iránt. Nem mondom, biztosan vannak borzasztóan elhivatott közgaszdászok, ügyvédek, és mérnökök (nyilván ezt is szeretni kell, különben sose fogja valaki jól csinálni), de még a gazdasági management szakhoz is biztosan komoly akaraterő, és belső kényszer kell. Hogy a kétkezi szakmákat ne is említsem, tény, hogy egy jó kőműves, burkoló, szobafestő, ács, vagy asztalos aranyat ér, de őket jellemzően megintcsak meg is fizetik, ha ügyesek.

    Továbbmenve, ezek az emberek (orvosok, ápolók, pedagógusok, szociális munkások) semmivel sem rosszabbak, mint azok, akik a jól kereső csoportba tartoznak, mégis a töredékét keresik, mindezt úgy, hogy ha elrontanak valamit, akkor nem corrective action lesz belőle a következő auditon, hanem elették egy gyerek kedvét egy életre a matektól, vagy fizikailag okoztak maradandó károsodást (nem is tudom, melyik a rosszabb).

    Még tovább haladva ezek az emberek úgy indultak el a pályán, hogy pontosan tudták, hogy nem lesz villájuk a rózsadombon, vagy sosem fog telni prémium kategóriás új autóra, mégis belevágtak, mert bíztak abban, hogy mire odajutnak, akkor szorgalmas, kemény munkával sikerül a szakmai megbecsülés mellett azt is kiharcolni, hogy tisztességes, középosztálybeli szinten legyenek képesek leélni az életüket.

    Összegzésként: az előző bekezdésben kifejtett naivitásért felőlem beszólhatsz nekik, nem te leszel az első, én pedagógus családból jövök, engem a saját anyám próbált lebeszélni a tanitóképzőről, és milyen igaza volt. Nem is engedhettem meg magamnak azt a luxust, hogy pedagógusként dolgozzak. Katica bére épp akkor csökkent egy párévenkénti soros lépéssel 3e t-ot (az emelés után 99e helyett 96e Ft-ot kapott 15 év gyakorlattal a háta mögött), mielőtt szedtük a sátorfánkat, és inkább elhúztunk naposabb vidékre.

    Következtetésül: nyilván az lesz ebből, hogy egy idő után mindenkiből ki fog halni a naivitás, és csak az megy ezekre a pályákra, aki máshova nem jó. Vagy még ők sem. Meg lehet nézni az egészségügyi dolgozók, pedagógusok korfáját, 10 éven belül a felük nyugdíjba megy, aztán jönnek a gondok. Most naiv vagyok, ha azt merem feltételezni, hogy ha ez előfordul, akkor majd talán rendesen megfizetik őket (gondolom, igen, én már nem bízom semmiben)? Most hülyézzük le azt a fiatalt, aki 18 évesen úgy dönt, hogy neki ez a küldetése, és elmegy matek-fizika szakos tanárnak? Vagy feltételezzük, hogy azért akarja tanitani, mert csinálni nem tudja? Biztos hülye ahhoz, hogy közgazdász, vagy mérnök legyen? na de akkor hogyan lesznek közgazdászok, vagy mérnökök, ha senki nem akar majd matekszakos tanár lenni? Vagy ha már tanitónak is csak az megy, akinek puskát tartanak a fejéhez? Ha a bölcsődei gondozónők továbbra is minimálbéren maradnak, mert még a pedagógus bértáblára sem férnek fel, akkor adja mindenki magánbölcsibe a gyerekét, ha kénytelen visszamenni dolgozni, mert a gyes összegéből nem él meg?

    "Meg veletlenul sem szoltam egy szot sem magarol az osszegrol, szoval nem ertem az okfejtesed tovabbi reszet..."

    Nem érdekesek a konkrét összegek, az az érdekes, hogy a tényleges bérből csak úgy élsz meg, hogy ha összehúzod a nadrágszíjat, és kvázi sok tekintetben nyomorogsz, olyan szinten kell dolgokról lemondanod. Ez legyen az életperspektíva (életpályamodell, lol) ezeken a területeken? Ez normális? Vagy az normális, hogy inkább senki nem is választja ezeket a területeket? vagy hogy hülyének nézzük azt, aki mégis?

    Érdekes kérdések ezek...

    #Monti:

    "Mennyit keres egy 5 év tapasztalattal rendelkező informatikus? Szerintem br. 350 és 1M között bármennyi lehet. Csak az előbbiből nem lehet megélni BP-n normálisan."

    És mennyit keres egy kezdő matek-fizika szakos tanár? Vagy egy szakápoló? Vagy szülésznő? Tudom, mentek volna inkább informatikusnak... Bár ez nyilván az első bér kézhezvételekor az ő fejükben is megfordul.

    p

    [ Szerkesztve ]

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

Új hozzászólás Aktív témák