Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rien

    senior tag

    válasz pubwart #206 üzenetére

    Nem vagyok jogász, de ilyen területen dolgozom.
    Azonnali hatállyal rendkívüli felmondással a Munka Törvénykönyv szerint ezekben az esetekben lehet felmondani és ezt a munkáltatónak írásban kell indokolnia:
    ''96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
    a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
    b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.''

    Ezek alapján nem hinném, hogy jogos részükről a rendkívüli felmondás. Gondolom nem alkoholos befolyásoltság alatt történt az eset mert akkor tényleg jogos lehet, a többit meg említetted, hogy kizárva.
    Ha rendkívüli felmondással küldik el édesapádat hiába van 10 éves munkaviszonya az ebben a hónapban ledolgozott napjai után járó bérén kívül más nem illeti meg, sőt munkanélküli járadékra sem lesz jogosult.
    Közös megegyezésnél ugyanez a helyzet, de ekkor kap munkanélkülit.
    Rendes felmondásnál (ebben az esetben szerintem ennek kellene történnie) 30 napos felmondási idő van (10 éves munkaviszonynál plusz 25 nap) és a felmondási idő felére fel kell menteniük a munkavégzés alól is) és átlagkeresetet kell fizetniük a felmondási időre; másrészt 10 éves munkaviszony után plusz 3 havi bér jár neki mint végkielégítés (ha nincs meg a 10 év akkor csak 2 havi bér).
    Ez így nekik egy húzós összeg, gondolom ezért próbálkoznak, hogy hátha bejön.
    Azt gondolom tudja apukád, hogy kb. mennyi annak az elemnek a javítási költsége, nem tudom van-e négy-öt havi bér? mert azt talán tényleg kifizetetthetik vele, ezt nem tudom, de szerintem ezt peres úton lehet csak érvényesíteni és bizonyítaniuk kell a jogosságot.
    Csak úgy munkabérből mondvacsinált dolgokat levonni nem igazán lehet szerintem.


    [Szerkesztve]

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

Új hozzászólás Aktív témák