Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sinisi

    senior tag

    válasz GML #10546 üzenetére

    Így már más a leányzó fekvése :-). Előszőr is az apasági vélelmet kell(ene) megtámadni (megdönteni).
    Erre alapvetően a jogosulti körben benne van a gyermek is (féltesó).

    Nem lehet megtámadni ezt a vélelemet ha:
    - a származás reprodukciós eljárás következménye, kivéve, ha az anya férje vagy élettársa az eljáráshoz nem járult hozzá; vagy az apaságot bíróság állapította meg.

    Van egy gyorsabb út is:
    Az apaság vélelmének megdöntése nemperes eljárásban. Ennek feltétele:
    "Ha az apaság vélelme az anya házassága alapján áll fenn, a házastársak életközössége legalább háromszáz napja megszűnt, és az a férfi, akitől a gyermek ténylegesen származik, a gyermeket teljes hatályú apai elismerő nyilatkozattal a magáénak kívánja elismerni."

    A névmegtartásra:
    "Ha a bíróság az apasági vélelem megdöntése iránti keresetnek helyt ad, indokolt esetben, kérelemre
    a gyermeket feljogosíthatja családi nevének további viselésére"

    De szerintem a határidők lenullázzák a fentieket:

    "[A megtámadási határidők]
    (1) Az apaság vélelmének megdöntése iránti pert a kiskorú gyermek és az anya a gyámhatóság hozzájárulásával a kiskorú gyermek hároméves koráig indíthatja meg. A többi jogosult az apasági vélelem keletkezésétől számított egy év alatt támadhatja meg az apaság vélelmét.
    (2) Ha a vélelmezett apa a teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot tévedés, megtévesztés vagy jogellenes fenyegetés hatása alatt tette meg, a vélelem megdöntése iránt a tévedés, megtévesztés felismerésétől, jogellenes fenyegetés esetén a kényszerhelyzet megszűnésétől számított egy éven belül indíthat pert.
    (3) Ha az (1)-(2) bekezdés alapján a perindításra a gyermek a nagykorúvá válásáig nem került sor, az ezt követő egy éven belül a gyermek önállóan jogosult a perindításra.
    (4) Az a jogosult, aki a megtámadás alapjául szolgáló tényről a rá megállapított határidő kezdete után szerzett tudomást, a tudomásszerzéstől számított egy év alatt támadhatja meg az apaság vélelmét."

    Tehát hacsak nem a (2) esetenéek a "feleismereésétől" forudalata áll fent akkor nekem úgy tűnik, hogy nem lehet sokat tenni. De azért Én ettől még felekersném az önkormányzati hivatalt, hátha elsiklottam valami felett...

Új hozzászólás Aktív témák