Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szakibá...

    senior tag

    válasz Keeperv85 #49087 üzenetére

    Elismerésem, hogy mekkora energiát fektetsz abba, hogy magadtól, majdnem tippelgetés útján akarod megtudni, hogyan működik egy mikrofonos fejhallgató. Egyszerűbb lenne olvasgatni, mint találgatni és méricskélni, hogy mi lehet a mikrofon kapszulában (megsúgom, FET is van benne). Ezek a kapszulák nem sztereók, soha nem is voltak. Viszont be lehet kötni 2, vagy 3 vezetékkel is, attól függően, hogy külön akarom-e a tápot vezetni hozzá, vagy milyen üzemben akarom használni benne a tranyót.
    Ha én gyártó volnék, én is használnék 6 eres kábelt, ha nem is volna szükségem rá, de olcsóbban megkapnám, mint a kevesebb érrel rendelkezőt az adott pillanatban, valószínűleg itt is ez történt.
    Az áthallásról beszélni fejhallgató kábel esetén teljesen fölösleges, nincs gyakorlati jelentősége. Évtizedekig jól elvoltunk a lemezjátszók 20-25 dB-s áthallásával is, maga a műsor tartalma sem igényli ezt a fajta hisztériát. Ehhez egyébként sincs köze a driverek érzékenységének.
    A "sodrat hullámimpedanciája" szövegen végképp kiakadtam. Emberek! Hangfrekvenciás tartományról beszélünk!
    Nincs semmilyen 60-100 ohmos smd ellenállás sehol, tökéletesen értelmetlen, De ha egyszer találnál ilyet, akkor feltétlenül értesíts! Védelmi célból viszont találhatsz a driver előtt párhuzamosan diódákat, amik a túl nagy feszültséget fogják meg. (pl. Beyerdynamic, Stanton...)
    Honnan vetted, hogy a tekercs ellenállása "ideális esetben 8-10 ohm " ? Ilyen sincs, én 5-től 2000 ohmos ellenállású fejhallgatókat ismerek, nem csak ezen múlnak a dolgok.. Van olyan típus (DT48), amihez a gyártó 120 ohm kimenő impedanciás erősítőt, vagy ekkora értékre kiegészítést javasol, pedig 25 ohmos a driver. A gyakorlatban én nem vettem észre hallható különbséget.

    Az EGYENLŐRE nem egyenlő azzal, hogy EGYELŐRE. Még nem!

  • .DLL

    veterán

    válasz Keeperv85 #49087 üzenetére

    Sorban téves állítások. Nézd át a Kirchhoff törvényeket és a Norton tételt, ha nem érted, akkor pedig szimulálj, vagy vedd a fáradtságot, hogy LEMÉRED. Hidd el én is túl vagyok elég sok mérésen, nekem nem kell elmondani, de még ez elmélet is tök egyszerű mögötte... Csak azért tépem itt még a számat, hogy ezt a sok hibás elképzelést ne terjesszétek.
    Bkercsooo, Vodkabooy, hol vagytok? :D

    "Ezen nincs mit szépíteni, ennek az eredő ellenállása a pont a duplája az alap megoldásnak, amit mellesleg te magad is felrajzoltál."

    Ez csak nem igaz, tehát nincs így. Ez esetben is kisebb-egyenlő lesz a vezeték ellenállás.

    A képekről rendre lehagytad a végfokozat kimeneti impedanciáját, ami elég fontos, és talán úgy könnyebben átlátnád, hogy mi merre miért.

    "Ezzel ugyanazt csináltad, mint amit lerajzoltál, illetve lásd feljebb. Az az összekötés ott elektronikailag semmit sem jelent. Ha elhagyom is tökéletesen ugyanaz az eredmény."

    Ez szintén nem igaz. Az ellenálláson átfolyó áram feszültséget hoz létre az ellenálláson, Ha csak alul kötöd össze nem kapcsolódik rá a másik oldalra, a felül is összekötöd (magyarán egy vezetéket csinálsz belőle) rákapcsolod a másik oldalra azt a feszültséget.
    Ábrákkal, hogy miért, hogyan:


    Ez az alapfelállás.


    Legyen a bal oldalon a pillanatnyi feszültség 1,3V. A jobb oldalra nem küldünk jelet, ki is szürkítettem.

    Az össz ellenállás kb. 64,2Ω, ezért mindegyiken átfolyik kb. 20mA, ami a vezetékek ellenállásain is feszültségkülönbséget hoz létre.
    Haladjunk tovább:


    Most takarjuk le a bal oldalt, és nézzük meg mi történik a jobb oldalon. A nem épp ideális GND vezetékünk most feszültséggenerátorként viselkedik, és az a 40mV rákapcsolódik a jobb oldali kör 64,2Ω-jára, amin 0,62mA áramot hajt át, tehát a bal oldal jele kis mértékben áthallatszik a jobb oldalra is.

    Most nézzük meg mi történik ha ezt a feszülséget elkülönítjük a másik oldaltól csillagpontos bekötéssel:


    Semmi. Az áthallás gyakorlatilag megszűnt.

    "Abba pedig most ne menjünk bele, hogy a sodrat hullám impedanciája milyen hatással van a hangfrekvenciás jelekre. Röviden: [...] semmilyennel."

    Egy szóval nem hoztam fel a hullámimpedanciát, és hogy az komolyabb hatással lenne hangfrekire.
    A "sordást" csak képletesen értettem, a példa kedvéért, miszerint minden ponton össze van kötve a két vezeték, ennyi.

    "Nem, egy 60-100ohm közötti smd-re gondolok, amit szépen bepakolnak bizonyos hangszórókba a tekerccsel sorba [...] A tekercsnek van ellenállása: ideális esetben 8-10 ohm max., nem 60...[/B]"

    Azt hittem ezt nem gondolod komolyan, és pedig de. :Y Nyilván majd egy 300 Ohm-os fejesbe 300 Ohm körüli műterhelést tesznek, egy 600 Ohm-os fejesbe pedig egy 600 Ohm-os ellenállást? Nem. Csak egyszerűen nem.
    A fejhallgatókat így tekercselik, olyan vastagságú és hosszú huzalból, hogy ekkora értékek jönnek ki. Egy plusz soros ellenállás agyoncsapná a damping faktort is.

    Elnézést, ha a képek nálam sem teljesen korrektek, de így elég jól szemléltetik a történéseket.

    [ Szerkesztve ]

    (P.H.)

Új hozzászólás Aktív témák