Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz Pubszon #18025 üzenetére

    Én úgy gondoltam, hogy 700mA-al és 14.4V-al.

    Mindkét feltételt csak egy 10 ohmos ellenállásra kapcsolva teljesítheted. Az akku pedig nem egy lineáris jellegű eszköz. A 700 mA egy jó választás, annyival kb. 15 óra hosszat "szokás" tölteni ezt az akkut. A 14.4V az akku végfeszültsége. Éppen ezért nem biztosítaná a töltőáramot, amikor az akku feszültsége megközelítii. Legjobb egy 700 mA-es áramgenerátorral tölteni, ami 14.4V-nál nagyobb feszültséget igényel a működéshez.

    Sajnos a rajz(ok) nem teljesen érthető(ek) számomra. :(

  • And

    veterán

    válasz Pubszon #18025 üzenetére

    "Én úgy gondoltam, hogy 700mA-al és 14.4V-al."
    Az elgondolás nem rossz, de ugye e két feltétel közül egyszerre csak az egyik teljesülhet. A savas ólomakkuk teljes feltöltése (több más kémiához, pl. a Li-ionhoz vagy -polimerhez) hasonlóan két fő szakaszra bontható:
    - áramgenerátoros mód (állandó árammal töltünk, a feszültség növekszik, míg a feszültséglimitet el nem érjük), majd
    - feszültséggenerátoros mód (a kapocsfeszültséget tartjuk állandó értéken, ekkor a töltőáram már csökken).
    Tehát jól megválasztott feszültséglimit esetén valójában nincs is szükség konkrét lekapcsolásra, a feszültséget állandó értéken tartva a töltöttség szinten tartható, terhelés hiányában a töltőáram nulla közelébe csökken.
    A feszültséglimit pontos értéke a felhasználás módjától függ. Ciklikus üzem (teljes töltés, utána kisütés) esetén a limit magasabb lehet 2,4V/cella értékig (12V-os névleges feszültségű, 6-cellás akku esetén ez 14,4V-ot jelent), készenléti vagy szinten tartó üzem esetén 2,25..2,3V/celláig (13,5..13,8V-ig). Ha a töltés módja ciklikus, a lekapcsolás alsó áramlimitre történhet: mikor a feszültséggenerátoros módban a töltőáram a kezdeti (áramgenerátoros módban megszabott) érték töredékére, mondjuk tizedrészére csökken, a töltés befejezettnek tekinthető.

Új hozzászólás Aktív témák