Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    3D nyomtatás jelenkori gyakorlati számszakából szeretnék felvilágosítást kérni.

    Ha igényem lenne egy precízen legyártandó (alakformált, nagyjából 60-80 részlet) műanyag műszer dobozra (befoglaló dimenziók 25mm x 25mm x 60mm), jellemzően mennyibe kerül:
    -tervet készíteni,
    -nyomtató szkriptet fordítani belőle,
    -kinyomtatni első 10 darabot ?

    A felvilágosítást köszönöm

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Reggie0 #36116 üzenetére

    Az eszköz természete egy BT 4.0 mérőszonda, 0.5W alatti csúcsteljesítményű elektronika lenne dobozolva kültéren időjárás állóan.

    A legfinomabb részlet vélhetően a doboz részeinek egybe illesztéséhez kötődnek. Körmökkel egybepattintani doboz feleket például lehet, utómunkát igényel, azt nem tudom. Ha az a részlet aránytalanul drága, lehet csavaros rögzítés, csak az bénán néz ki 2022-ben :((( A doboznak időjárás állónak kell lennie, mikrorepedések se legyenek nedvességet beereszteni. Feltételezhető, hogy jégeső elkaphatja, valamennyire rugalmas doboz jobb lenne, mint a kajak-merev, és fagy is feszegetheti illesztésnél, ha a nedvesség bármilyen fogást tud találni rajta. Nem juthat be nedvesség, problémát okozna. Belső kondenz nedvességre szilikon csomag lesz a dobozban belül. A dobozon belül kell majd pár távtartó az eszköz PCB-t helyben tartani.

    Ha műanyag fröccsöntő szerszámot kell készíttetni, simán 1 millióba kerül csak a szerszám. Reménykedem benne, kicsi szériás gyártáshoz elérhető valami költség-kíméletesebb lehetőség, azért kukucskálok a 3D nyomtatás felé.

    Edit:

    A tervező eszközök nem tudom, mennyire drágák / licence-kötelesek-e? Ha nem követel az alkalmazható gyakorlat pilóta vizsgát, bepötyöghetem valami tervező eszközbe a 3D tervet én is. Csak éppen fogalmam sincs, milyen szoftverek léteznek ilyesmire?

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz kzkz #36118 üzenetére

    Köszönöm a tippet, de maradnék a kapszula alaknál csillió dolog miatt, ami miatt túl hosszúra nyúlna a post, és egyébként ugyan ott kötne ki a történet. A funkciót csak azért említettem meg, hogy ha valakinek extra kétségei lennének, azokat eloszlassam. A kérdést árbecslés végett tettem fel. Abban legalább irányadó értékeket kapnom így első körben nekem pont elég lenne.

    Közben kotorászok olyan irányban, mint a mobiltelefontársaságok gsm-usb stick-jei, hátha kapható némelyik készülék doboz készen, ami méretileg okés tud nekem lenni.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Saccco #36120 üzenetére

    Első deszka modelnek a doboz biztos jó, bár ha külső kinézetnek stílusban nem kell a környezetéhez igazodni, akkor igazán bármi műszer doboz megfelel. Lehet, hogy végül az lesz. De addig, végre hallanék arról valamit, hogy ha gyártatnom kell, akkor az mibe fáj, a tervezés és gyártás melyik része mennyire problémás?

    Annyira drága, hogy meg sem meritek mondani? :Y

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz fboldog #36126 üzenetére

    @fboldog

    Linket köszönöm, az OpenScad-al össze fogok ismerkedni.

    Ami ötletet felvetettél, azon még nem gondolkodtam, de élből ígéretes ötlet! :K Az elektronikám építhető olyanra, hogy dobozolás helyett kiöntsem az egészet a külső alakformálásnak megfelelően. Van okosság kitalálva arra, hogy dobozolás helyett negatív formát gyártani, belepozícionálni elektronikát, és kiönteni? Meg lehet spórolni dobozolást teljesen?

    A dobozolás összesen azt a célt szolgálja, hogy az egy darab AA akkumlátor kivehető, újratölthető, visszarakható legyen. De ha kicsit több elektronikát használok, rakhatok egy mágneses töltőt a panelra, és akkor a teljes elektronika kiönthető, sosem kell majd szétszedni.

    @Saccco

    Árbecslések köszönöm, rémület elmúlt :)

    @JulianSinulf

    Még nem gondolkodtam rajta, hogy nyomtatót megvenni. De megfontolom.

    @Reggie0

    A vízzárás pont a legnagyobb bajom, és ha éppen az a problémás, akkor előbb még megfontolom a gondolatot fentebb (dobozolás helyett kiönteni). OpenScad linket köszönöm, ha programozni kell, azzal elboldogulok. Anyagokra tippet köszönöm.

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Demo07 #36185 üzenetére

    Nem tudom, mennyire leszek off, szóljatok rám, ha nagyon.

    Gyártástechnikai kérdésen töröm a buksit. Picike nyákot (felület max 15 cm2) vízhatlanul dobozolni van egy olyan lehetőség, hogy szilikonnal kiönteni a formát, amibe bele raktam (nincs feltétlenül szükségem további burkolatra, az eszközt soha sem kell majd szétszedni). Persze a formán belül valami távtartó kellhet, hogy a leendő kiöntött 3D alakzatban a nyák kb középre kerüljön, és aminek szintén a kitöltő anyagból kellene lennie, hogy homogén legyen a végeredmény, meg még amire nem gondoltam eddig. A gyártásról nem tudom részletesen, hogyan megy. Az a sanda gyanúm, minden alkalommal nyomtatni kell egy negatívot, amit a kitöltéshez használhatok, és ami első felhasználás során tönkre megy. Ebben az egy pocsékolásban még nem vagyok biztos.

    Ha valaki látott már a fentihez hasonló gyártási folyamatot az alkalmazott gyakorlatban, és képben van a buktatóiról, amikre jobb előre figyelni oda, minden tippnek örülnék.

    Kerestem YT videókat, hogyan mehet egy kiöntéssel "dobozolás", de nem találtam normálisat. Ha valakinek van elrakva könyvjelzővel, szintén örülnék neki.

    A tippeket, tanácsokat előre is köszönöm.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    Ismerkedem az OpenScad-el objektumot építeni. Még kezdő vagyok a témában, így nem tudom biztosan, mennyi mindent kell részleteiben nekem lescriptelni, illetve milyen objektumok vannak előre elkészítve.

    Műszer doboz feleket szeretnék valamilyen alakkal záró kapcsolattal egymáshoz rögzíteni. A rögzítésnek bírnia kellene folyamatos ipari munkagép rezonanciáját, így az egészen pici perem körmök elégtelenek. Gondolkodom a doboz két végén egy nagyobb köröm létrehozásán, de akkor csavarhúzó vagy hasonló fog kelleni a "kinyitáshoz" (oldalra feszíteni a körmöt, hogy szét engedje a doboz feleket). Gondolkodom még olyasmin, mint valami gyerekzáras kupakot rakni rá, ami egymáshoz rögzítve tartja a doboz feleket (és az hiába tekeredik, a helyén marad), de a 3D fantáziám még gyenge a részletek kidolgozásához.

    Ha véletlenül vannak megtekinthető megoldások valahol a problémára, linkeknek örülnék. Esetleg ha másik topic-ban kapok ebben jellemzőbben segítséget, akkor azt a linket kérném el.

    A tippeket előre is köszönöm.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz JulianSinulf #36360 üzenetére

    Azon gondolkodtam, hogy áramvonalas dobozolás lenne jó - mert kinéz valahogyan, és hát 2022-t írunk, na :)

    A szárnyas anya, az ellentétesen felcsavart csavar anyák, a csavar rögzítő lakk gyakorlatilag nem játszanak. Tudom, legyen nálam csavarhúzó, de legyen az egy legutolsó lehetőség, ami előtt az elegánsabb dolgokat szeretném számításba venni. A doboz rugalmas műanyagból készülne, fém alkatrészek kizárásával, és ellen kellene álljon legalább kondenz nedvességnek plusz erős és tartós környezeti rezonanciának. Sikeresen gyártani egy olyat lenne az elegáns megoldás. Soha senki az itteniek közül nem gyártott még olyat?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz #19103744 #36364 üzenetére

    @JulianSinulf

    Jó, valahol talán nem kellene túllihegni, visszalépek párat a tökéletességtől. Nem kerget a tatár, van időm rá elég. Kezdőként nyilván nem fogok tutit alkotni. Ami jó lenne, az egészen ocsmány eredményt egy kicsit kevésbé ocsmány eredmény szintjéig csiszolni. Annyival már beérem. De sajnos küzdelem nélkül az sem jön össze :)

    @Reggie0

    Csavar valahol utolsó körben játszik. A rezonancia a körmös alátétet leeszi. Csavar rögzítő festék kell a rezonanciát bírni, de akkor meg minden alkalommal erőltetni kell a csavar fejet, és pár szétszedés után a csavart cserélni.

    Ha jól értettem, a felbontás maximum egy pattintható körmöt bír el. Akkor legalább ennyivel előrébb vagyok. Azt még jó lenne tudnom, hogy hajlékonyságra mit bírnak az anyagok. Gondolom nem nyomtathatok konkrétan gumit meg olyasmit. A téma összefoglalóban ahogy a listát néztem, a "Polypropilene" tűnt kellemesnek. Ha az esetleg törékeny, vagy valami, egy rámszólás jól jönne.

    A thingiverse linket köszönöm, kotorászok ott.

    @Mindenhova

    Konkrétan itt a prohardver topicon volt feltöltve? (1 hónap után törli a rendszer)

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz JulianSinulf #36366 üzenetére

    Néztem olyan dobozokat, de mind egy kaptafa. Rugalmas anyagból egy kiálló pöcök beszorul perem alá. Gyakorlatilag alakkal záró kötés. Összerakni / szétszedni pedig azért lehet, mert az anyag elég rugalmas ahhoz, hogy deformálódni tudjon annyit, amíg a körben mindenütt kiálló egyik pici perem beszorul a másik perem alá. Szétszedéshez utólag kézi erő szétfeszíti. Rugalmas anyag lévén túléli törés nélkül.

    Namost fentebb kaptam egy jelzést, hogy túl finom részleteket nem lehet nyomtatni. Meg arról sem vagyok teljesen képben, mennyire rugalmas anyagokat lehet felhasználni. Szóval kissé tanácstalan vagyok azt illetően, hogy például légmentesen záró élelmiszeres dobozokat 3d nyomtatóval meg lehetne-e csinálni? És konkrétan a záró perem az a részlet, ami kérdéses.

    A vége természetesen az lesz, hogy miután elkészül az elektronika (van bajom azzal is elég, hajaj), utána kezébe adom valakinek, hogy tessék, ezt kellene bedobozolni (és méretek meg minden egyéb adva lesznek hozzá). Ezzel az egésszel azért foglalkozom, hogy legalább arról képben legyek, mi mindent akarhatok költséghatékonyan, és hol van az a limit, amikor elkezd elszaladni a paci az álmaimmal.

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Reggie0 #36377 üzenetére

    Az a problémám a gumi tömítéssel, hogy szorító erő kell mellé, amit normál esetben csavaros rögzítés ad - ami most nem lesz.

    Egyenlőre amin gondolkodom, hogy ha két doboz fél elég magas pereme elég szorosan és elég hosszan csúszik egybe, akkor a folyadéknak relatíve sok energia kell fedezni a felületi feszültséget, hogy szétterülhessen a belső peremek felszínén, és behatolhasson a dobozba. Elég sok mozgási energia nélkül olyat nem tud megtenni. Erős vízsugárnak lenne annyi energiája, de lerakódó nedvességnek jellemzően nincs. Ha van egy kicsi szerencsém, és elég aprólékos doboz készíthető szorosan záró peremekkel, talán elég is lesz a környezeti nedvesség ellen védekezni. (Ujjak csuriban.)

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz kzkz #36383 üzenetére

    A külső környezet jellemzően nedves lesz és meleg. Az eszköz elektronika lesz, a dobozon belül lesz "hőforrás" (saját akkuról fog üzemelni, egy akku merülése folyamatosan termel hőt), ergo magára a dobozra nem rakódik amiatt kondenz nedvesség, de a környezet nedvessége áztatni fog mindent, szóval a belső hőforrás nem lesz védelem. IP64-et használnak minimálisan ilyen környezetben.

    A szilikon zsír tippet köszönöm, kapóra fog majd jönni teljesen zárt doboznál, de azt most mégsem tudom megoldani - sajnos. A készülék akkuról fog üzemelni, amit cserélni kell. Időnként szét kell szedni az eszközt.

    A nedvességet illetően éppen gondolkodom rajta, hogy a hőforrás nem lesz folyamatos üzemben, ami légnyomás különbséget gyárthat egy zárt dobozban. A légnyomás különbség sajnos tud folyadékot szivattyúzni a külső térből :((( Enné meg a fene..

    A kajás dobozok erővel + alakkal záró fedele egyébként megoldás lenne a kínjaimra, csak továbbra sem kaptam arra választ, hogy olyat lehet-e nyomtatni, vagy a nyomtatott darabokat utólagosan valami hőkezelésnek vagy fúrás-faragásnak, vagy akárminek kell-e alávetni?

    Ami a műanyag fröccsöntést illeti, az a technológia szerszám készítést igényel, simán egy milliós költség. A 3D nyomtatással azért kezdtem el eredetileg szemezni, mert a prototípus költség sokkal alacsonyabban maradhat. Köszönöm a fröccsöntő szerszám készítésére vonatkozó tippeket, de a költségek miatt az első körben nem opció :(((

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz kzkz #36388 üzenetére

    Köszönöm a tippet, de jelen esetben messzemenőkig meg fogja érni nekem a célirányosan gyártott burkolat.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

Új hozzászólás Aktív témák