Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Egy olyan kérdésem lenne, hogy jelenleg van egy Asus RT-AC53 routerem, s arra lennék kíváncsi, hogy megérné-e lecserélni egy TP-Link Archer C6-ra? (vagy hasonlóra, ilyesmi árkategóriában, nyitott vagyok a javaslatokra :) )

    Amik miatt gondolkodok a cserén:
    -csak 2 lan port
    -433mbps 5ghz-n összesen max 750mbps (ha gigabites netet köttetek akkor lehessen is kihasználni...)
    -nincs firmware update, egy ideje (2019 01 az utolsó)
    -másik szobába vasbeton falon át TV-ig alig ér el a jel, streamelni így eléggé esélytelen
    -nincs rá custom firmware (mondjuk ez a legkevésbé érdekel)
    -nincs usb port (ez se létszükséglet)

    Előre is köszönöm!

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Egy olyan problémába futottm, hogy van egy Asus RT AC53 routerem, eddig teljesen jó volt, elég volt mindenre. Viszont múlthéten beüzemeltem egy kisebb nas-t otthon, csináltam hozzá ddns-t, vpn szervert routeren s az a gond, hogy ha nem otthon vagyok és szeretnék letölteni, akkor elég limitált, kb 3mbps amit el tudok érni, ahogy néztem, amint elkezdtek le/fel tölteni a vpn mögötti nas-ra a router cpu plafont ver.
    Ezen érdemben lehet segíteni mondjuk egy új routerbe való beruházással a 30k alatti tartományban? Vagy ebben az árkategóriában ne nagyon keressek "csere" eszközt?

    Más indok amiért lecserélném, hogy mostmár mindkét lan portja foglalt és a 750mpbs kombinált 2,4-5 ghz teljesítménye is (ha végre hozzák a gigabitet) kevéske lesz.

    Előre is köszönöm!

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz Gubek-Einste #84881 üzenetére

    Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
    50m2 panel, alapesetben eszközök között max 1 fal és 10m.
    Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
    Jelenleg 100-as digi, de amint lesz köttetek gigabitet.
    Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
    WiFi-n: 4 (2 telefon, laptop, tv) kábelen 2: Asztaligép+"szerver"gép.
    Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?
    DDNS támogatás, VPN szerver támogatás, több mint 2 port, gigabit lan/wan. Legyen valamivel normálisabb VPN teljesítménye mint a jelenleginek (RT AC53 ~3MB/s). Esetleg egy normális 2,4 és 5ghz speed sem árt.

    Előre is köszönöm :)

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Ismerősömnek keresek valami NORMÁLIS routert. Jelenleg TP-Link Archer C6 van, és minden rendben volt amíg gigabit alatt, 2.4GHz-s csatlakozással használta. Amint bekötötték a gigabitet és elkezdte 5GHz-n használni több eszközzel.. nos.. "All hell broke loose". Félóránként ledobál (minden eszközt!!), utána vissza se lehet csatlakozni, egyszerűen megszűnik mind a 2.4 mind az 5GHz jel, ha esetleg helyre is áll (restart nélkül) az legalább 3-5 perc, de ez nem jelenti azt, hogy internet is van, mert a pppoe-re visszacsatlakozni csak akkor tud ha 1., olyan kedve van 2., restart után (talán).
    Megnéztem, nem szolgáltatói hiba, mert az ő eszközükre közvetlen kábelezve kb 3 sec alatt azonosít és van is net.

    Szóval lényegi részek:
    -50m2 panelba keresném.
    -Router és az eszközök között legalább kb 5-7 méter távolság. Esetleg betonfal is előfordulhat (ajtóval)
    -Eszközök száma minimum 3 max 7 egyidőben, az összes wifin.
    -Jó lenne ha 866mbps-t tudna legalább 5GHz-n.
    Szerk: A legfontosabbat elfelejtettem: MAX 20k körül.

    Előre is köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Erre a hsz-re szeretnék újabb segítséget kérni, ami annyival egészült ki, hogy 25k a max és jó lenne Wifi6 (esetleges időtállóság miatt + panelban az ac is kezd telítődni), láttam mercusys-es cikket, de a tplink almárka és ha hasonlóan gány akkor inkább kerülném (pedig na az tényleg olcsó :D)

    AC57uV3 volt eredetileg ajánlva.

    Előre is köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Jelenleg egy ASUS AC65P routerem van, ezt szeretném cserélni, valami olyasmire ami OpenVPN szerverként rendesen használható.
    Jelenleg a 65P olyan 15-20mbps-t képes elérni, mind a 4 core (2C/4T) 100%-on pörög közben. 880MHz MediaTek MIPS proci van benne. Nincs Merlin támogatása, sem.

    Amit szeretnék, legalább 100mbps környéke OpenVPN-en, jó lenne custom FW támogatás.

    A keret ilyen 30-50k környékén mozogna, lehet felé is menni még egy kicsit. Nem lenne rossz hardveres támogatás a titkosításra, de igazából mindegy amíg a kért sebességet tudná hozni. Nem vagyok márkapárti, bármilyen ötletet szívesen fogadok.
    Legfőbb felhasználása VPN (kintről haza típúsú), amúgy max 2-3 eszköz vezetéken egyszerre (de általában 0-1) / 2-3 eszköz wifin egyszerre. (de általában 1-2). Gondolkodtam befogni egy gépet is VPN szervernek, de nem feltétlen akarnék 0-24 járatni egy gépet csak a VPN szerverség miatt.

    Edit: Ja igen, ha wifi 6 is belefér az is jó, de az egyáltalán nem feltétel, lévén semmilyen eszközöm nincs ami támogatná.

    Előre is köszönöm a segítséget!

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz dkess #91066 üzenetére

    Szia, köszönöm szépen a segítséget. Igen, értem, hogy jóval modernebb lenne az AX, de jelen pillanatban semmit se használnék ki belőle (se wifi 6 kompatibilis eszközöm nincs, se 2,5-ös portom sehol). A 250mbps tökéletes lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Szeretnék Wifi6 routert a lakásba, mivel egyre több eszköz támogatja itthon, s ezért nézelődnék AX routerek felé.

    Összefoglaló alapján nem nagyon tudtam dönteni, nézegettem őket, egy AX50 volt ami több figyelmet kapott, de miután teszteket olvastam és írták, hogy 600mbps körül maximál közvetlen a router előtt, elbizonytalanodtam ebben is.

    Nálam a fogadó eszközök mind 866mpbs-re "hitelesítettek" (tudom sose fogják ezt elérni :))) 5GHz-n, eközben a jelen router mellett a gép ~500mpbs körül hoz, a Wifi-6 címkés teló pedig ~300mpbs körül. Ezen szeretnék alapból javítani (Ha lehetséges, és ezek az értékek nem ilyen "gyakorlati maximumok"). (+ ha OpenVPN akkor örülnék ha nem 20mbit lenne a csúcssebessége)

    Az ár: Ne legyen csillagászati, 50k környékénél feljebb nem szívesen mennék. Tudom ennyiért valszeg nem lehet mindent is elvárni egy routertől, viszont ha nagyon nincs, akkor a végén még egy nem használt kiszuperált asztali gépet fognék be routernek, s azt nem feltétlen szeretném :D

    Ezen felül a "jó lenne ha lenne" kategória:
    -Jó lenne HW Acceleration, OpenVPN szervert futtatnék rajta.
    -Esetleg custom FW támogatás.
    -QOS, eszközönként limitálható sebességekkel.
    -Esetlegesen web filter.
    -Min. 4 legalább gigabites port (gondolom ilyen árban a 2.5G nem játszik és akkor már amúgy is inkább vennék +1 switchet).

    Ami viszont nem fontos:
    -Óriási nagy lefedés (50m2-t kell lefedjen normálisan)
    -USB. (A jelenlegin is van, kb kipróbálásra volt csak használva, mert a router mögött van egy épített NAS)
    -Minden féle fancy csicsa UI (mikrotikes is bőven elég ha úgy van :D)

    Előre is köszönöm! :)

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz MaCS_70 #94367 üzenetére

    Áh világos :D

    Akkor ha sebességben nem lehet nagyon előrelépni akkor az HW Acceleration maradna az egyetlen ami jó lenne ha változna.

    @Gubek-Einste
    Köszönöm!

    @dudika10
    Hát igazából a laptopon lenne jó ha többet érnék el, a telefont csak amolyan megjegyzésnek írtam, hogy hiába a lehetőség, 2-300mbps-nél többet nem megy.

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz racskobalazs #94376 üzenetére

    @Gubek-Einste
    Szia, néztem amit ajánlottál AX58U és környékét Árukeresőn, azt vettem észre, hogy az AX92U nagyjából ugyan abban az árban van. (Kb 1000-2000 forint a különbség).
    Így is jobban megéri az én felhasználásomra az 58U? (Viszont ahogy látom a 92U-ra nincs Merlin FW.) :)

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz MaCS_70 #94390 üzenetére

    Nem is wifihez kéne, OpenVPN szerverhez, hogy ne 20mbit legyen az átvitel :D

    Értem, akkor ne várjak 800 körüli értéket egyáltalán?

    @#94385Gubek-Einste
    Köszi!

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz Multibit #94392 üzenetére

    Nem :D
    Szóval 800 körül jó lenne ha alapból WLAN-on meglenne, hisz a fogadó eszközök tudják.
    OpenVPN-en, meg bármi ami több mint 20mbit/s. Ha már 100-200 körülre fel tudom tornászni azzal bőven elégedett lennék. :))

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz Kapanyél #94395 üzenetére

    Igazából nagyon jól leírtad. Lényegében ez a "minek vezeték, ha létezik wireless megoldás is a feladathoz" dolog.

    Nem kell nekem 10gig, mert alapból a NAS-ban lévő raid nem tudja, és a hálókártya sem, egyik eszközön se, így bőven jó a gigabit környéke.
    Ha meg ezt el lehet érni vezeték nélkül (vagy a 80-90%-át már az is jó), akkor nem bajlódnék a kábellel. De természetesen amíg ilyen 30-50%-ot se érek el néha, addig sokkal inkább megéri kábelezni.

    Viszonylag gyakran mozgatok nagyobb mennyiségű file-t, általában 10-30 giga között (hol több hol kevesebb), akár heti többször.

    Eszközszám tekintetében, ha HomeOffice van, akkor simán lehet, hogy egyszerre ~12 eszköz is van a wifin (jó ebből 3 mondjuk IOT eszköz, pár laptop, telefonok és nem streamelek mindegyiken 4k videót egyszerre :D).

    A VPN teljesítmény pedig azért kellene, mert előfordul, hogy ha elvagyok valahol akkor is kell az itthoni NAS-ról valami, vagy biztonság kedvéért mondjuk feltölteném itthonra is amin épp dolgoztam. S ez mondjuk 20mbit/s-el eléggé kínszenvedés :D

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok,

    A napokban elgondolkodtam, hogy a kis asus routerem lecserélném valami komolyabbra/újabbra.

    ■ Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szintek, szomszédok) lenne használva?
    Panel, max 1-2 falon kéne átmennei, 50m2
    ■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná? Ezek közül mennyi az AX (WiFi 6) szabványt ismerő telefon, tablet vagy laptop?
    Maximum egyidejű kapcsolatok kb: 3 telefon, 1 tv, 1 gép LAN, 4 laptop, ~3-4 wifis okoseszköz. Általában ennél kevesebb.
    ■ Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
    Egyelőre gigabit, de itthonra gondolkodok majd 10GBE gerincet építeni de ahhoz majd veszek külön switch-et. WAN gyanítom egy jóideig nem fog gigabitről feljebb kúszni.
    ■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj!
    Max 50k körül
    ■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben?
    Jó VPN sebesség. Előfordul hogy kívülről szeretnék elérni itthoni gépet, és a jelenlegi routerem egy OpenVPN kapcsolattal nagyon csúnyán elhasalt. ~10mbps volt az áteresztése, mikor már maxon ment mind a 4 magja. Ezen kívül bármilyen rule-t állítottam be, akkor a gigabitből csak 300mbps jött át, mert ennyit tudott... +1 Legyen tartós, jó minőség, lehetőleg sokáig frissítésekkel. (A jelenlegi már vagy 3 éve nem kapott frissítést)

    Amire így első körben gondoltam az egy Mikrotik HAP AX2. Mennyire hülyeség egy ilyen félüzleti eszközt itthonra megvenni? Nem kell csilivili UI, nem riadok meg ha kell valamit setupolni kézzel.

    Előre is köszönöm a segítséget, tanácsokat! :)

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok,

    Lassan szeirntem csereérett lenne a jelenlegi Asus RT-AC65P routerem, már csak azért is, mert négy éve nem kap frissítést...
    50m2 panelt kéne lefednie, vasbeton falak. Egyszerre kB 5-10 eszköz lenne rajta max, 2-3 vezetéken, többi WiFin.
    PoE nem kell, viszont titkosításhoz / VPN-hez HW gyorsítás mindenképp jól jönne, hogy legalább egy 2-300mbps-t tudjon hozni ilyen téren is. Portok tekintetében gigabit elég, ha van esetleg 1-2 2,5G az ajándék, esetleg sfp port de egyelőre az nem lenne használatban. WiFi 6 jó lenne. Nagyon más elvárásom nincs, legyen stabil. Árban nem szeretnék csillagos égig menni, 50k körül lenne jó. Ha létezik ilyen.
    Előre is köszönöm! :)

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

Új hozzászólás Aktív témák