Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HavocS

    senior tag

    válasz PROTRON #50039 üzenetére

    Konkrét helyiségek: (belmagasság mindenhol 2,7m) 5x5m nappali aka. "kockulós szoba", a ház északnyugati sarkában, ez a leghidegebb. Itt vagyunk bent nappal párommal + megy két asztali gép, ennyi fűtés már van alapból. A másik szoba 5x6m, ez a háló, a ház északkeleti sarkában, itt csak alszunk. Közlekedő a ház közepén, innen nyílik egy WC és egy fürdőszoba, ezekből csak a fürdő van fűtve egy pici öntöttvas radiátorral, ezt ki tudnánk váltani egy egyszerű hősugárzóval is arra a 2x10 percre amíg fürdünk. Délnyugati részen egy kis kamra, ezt egyébként se fűtjük (a hűtőt ugye minek), a déli-délnyugati rész pedig a konyha+előszoba egy térben, innen nyílik a bejárati ajtó (szintén frissen cserélve). Itt ugyan van egy radiátor, termosztatikus szeleppel, de ez is csak a nagyon hideg napokon van nyitva és ez is csak 16 fokra amikor párom főz, a tűzhely amúgy is gyorsan bemelegíti a helyiséget, de egyébként sem probléma ha ide a klíma hője nem jut ki, ahogy említettem nagy mínuszokban továbbra is tervezzük használni a gázt. A gázkazán egy külön melléképületi részben van a kamrával közös fallal, sajnos a hő része szerintem itt, és a kéményen távozik, pedig utólag leszigeteltem a fűtéscsöveket is.
    A ház egyébként 30 cm tégla alapon áll, falak nem vizesek, tető frissen cserélve. Hőszigeteléssel nem modern házhoz képest nincs gond, nyáron egy egész estés szellőztetés után reggel 25 fok, a két géppel együtt is 27-ig megy fel maximum, télen amikor vendégek miatt jól megjáratjuk a kazánt 24 fokig, másnap reggel is 21 fok van, amikor odakint 0 fok körüli a hőmérséklet.
    A konnektoros részt úgy értettem, hogy megfelelő-e neki, ha a legközelebbi kötődobozból kihúzok egy konnektort a beltéri magasságába, és ide lesz bedugva, vagy ezeket direktre kell kötni, mert nem rendelkeznek villásdugóval, ezt sose figyeltem meg amikor klímás helyiségben voltam.

    Kapcsolgatás miatti komfort nem probléma, reggel nem vagyunk fázósak (melegít a kávé :D), éjszakára 18 fokon van a termosztát a hálószobában, nappal itt 16 fokra állítjuk a radiátoron a termoszelepet, a kockulósban nappal 20 fok, éjszaka 16, reggel kb egy óra amíg felfűt de ez nem zavar. Ezt lenne jó nem évi 240 ezerből produkálni, és esetleg 2 fokkal feljebb tornázni, ha olyan jó lesz a hatásfok. Ahogy számolgatom, 4-es SCOP-val ez megvalósítható lenne, ha meg az 5,1-es SCOP-jú, H tarifára alkalmas készüléket vesszük, úgy kényelmesen. Ugye 2x3,7 kW fűtőértékről beszélünk, ami teljes egészében a szobába kerül, szemben a mostani 10 kW-tal, amit a kazán lead, jó része elmegy a kéményen meg az éterbe már a kazánházban, és ez a 10 kW is azt jelenti, hogy a tavalyi -15 fokban is kb 40 percet ment, és 20 percet állt, tehát még veszteségekkel együtt is van tartalék.
    A beltéri levegőfűvásának a zaja nem zavarna minket egyébként, 2 PC 4 HDD-vel és összesen 12 ventillátorral megy ami már önmagában megadja az alapot, plusz párom szerelmes a ventillátoros hősugárzókba.
    A kültéri elhelyezésében két opció van, vagy az északnyugati (nappali) ill. délkeleti (háló) homlokzatra kerülnének, vagy mindkettő az északkeletire. Az előbbi megoldás télen valamivel talán jobb lenne, bár a nappali kültérijét csak 1-2 órát érné délután a nap, a hálóét reggel héttől kb du. 2-ig, így talán ritkábban kéne leolvasztania, viszont ugye az pont csak éjszaka lenne komolyabban használva, az utóbbi előnye nyáron lenne hűtési szezonban, ez ilyenkor a hálóban se jön rosszul az éjszakai dorbézolások utáni nappali alváskor, illetve a júniustól szeptember elejéig a nappaliban is hűtenénk, viszont nap így egész télen nem érné őket, tehát a leolvasztásra valószínűleg több energia menne.

Új hozzászólás Aktív témák