Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pallavolo

    csendes tag

    Sziasztok!

    Szülőknek állítok össze netezős-word-excel célra minimál konfigot, ami a lehető legolcsóbb áron legyen gyors és időtálló. Windows 8.1 megy majd rá, az eddigi hozzászólásokat átböngészve egyelőre itt tartok:

    LAP: ASROCK H81M-HDS 12.630,-
    CPU: INTEL Pentium G3220 3.00GHz 13.943,-
    RAM: Crucial 4GB DDR3 1600MHz CT51264BA160B(J) 9.802,- (9.403,-)
    HÁZ: CoolerMaster NSE-200-KKN1 N200 11.214,-
    TÁP: FSP 400W HEXA+ 10.922,-

    Monitor, billentyűzet és egér van, illetve a régi gép SATA-s 160 GB-os 7200rpm-es WD winchesterét (WD1600AAJS-00L7A0, kb. 4-5 éves) tervezem átszerelni két partícióra osztva (további külső adattárolás megoldott). Sajnos a DVD író IDE-csatlakozós, ahelyett is kellene valami olcsó, megbízható SATA-s, mit ajánlotok?

    Az időtállóság szerintem biztosított azzal, hogy a későbbiekben (mondjuk 4-5 év múlva) i3-as (esetleg i5-ös) processzorra váltva, memóriabővítéssel, illetve egy SSD beszerzésével további 4-5 évig biztosan ki tudja őket szolgálni a gép.

    Két kérdésem volna: mi a különbség a "BJ", illetve sima "B" típusjelvégződésű memóriamodul között (Ezt nem találtam sehol), illetve arányaiban soknak találom a táp és a ház árát a többi alkatrészhez képest. Az időtállóságot is figyelembe véve valóban indokolt beruházni ezekbe az alkatrészekbe, vagy van költséghatékonyabb, de még mindig ajánlott megoldás ezek helyett?

  • pallavolo

    csendes tag

    Sziasztok!

    Szüleimnek állítottam össze 8 éve az alábbi konfigot netezéshez + Word, Excel, semmi extra:

    Alaplap: GIGABYTE GA-MA78GM-S2H
    Processzor: AMD Athlon 64 X2 4850e AM2
    Memória: GEIL Value 2x2048Mb DDR2 800Mhz KIT CL5
    HDD: SAMSUNG 640GB 7200rpm 16MB SATA2
    Táp: CODEGEN 6225L-W3 350W
    Optikai meghajtó: NEC AD-7203S Fekete

    A napokban szállt el vagy az alaplap, vagy az integrált videokártya, mert a gép ugyan bekapcsol, de két különböző monitorral sincs kép, illetve már az utóbbi időben produkált fura csíkozódásokat.

    A lényeg, hogy gondolom ezt már nem nagyon érdemes javítgatni, vagy alkatrészt cserélni, megérett az idő egy új konfigra, ami megint kitart vagy 8 évig, minél olcsóbban, én valami ilyesmire gondoltam:

    Alaplap: ASROCK H81M-HDS R2.0 vagy MSI H81M-P33
    Processzor: INTEL Pentium G3260 3.30 GHz 1150 BOX
    Memória: KINGSTON 8GB ValueRAM DDR3 1600MHz CL11 KVR16N11/8 VAGY CRUCIAL 8GB DDR3 1600MHz CL11 CT102464BD160B

    A többi talán maradhat. Gondolom az SSD felesleges kiadás lenne erre a célra, a táp bírná, vagy megérett az is a cserére (mondjuk egy normális 4-500 wattos FSP)?

  • pallavolo

    csendes tag

    Sziasztok!

    Lassan 9 éve, szintén innen tájékozódva raktam össze az alábbi (akkor még játékra is használt, időtállónak szánt) konfigot, ami manapság már kezd eléggé lassú lenni általános használat (netezés, filmnézés, stb.) során is, de hiba nélkül tökéletesen kiszolgált:

    Alaplap: ASRock H61M/U3S3
    Processzor: Intel Core i5-2500 3.3GHz 1155
    Memória: Kingmax 4096 MB DDR3 1333 MHz
    Videokártya: Sapphire 11169-08-20G HD5830 1GB GDDR5 XTREME PCIE
    Tápegység: Chieftec CTG-500-80PB 500 W
    HDD: SAMSUNG 1000GB F3 7200RPM 32MB SATA2 HD103SJ
    DVD-író: NEC AD-7260S
    Processzor hűtő: Xigmatek GAIA SD1283
    Ház: CoolerMaster RC-370-KKN1-GP ELITE 370

    Mivel játékra már nem használom, arra gondoltam, hogy egy SSD-vel, pl. ezzel:

    SSD: CRUCIAL 240GB BX500 SATA 3 13890 ft,

    és némi plusz memóriával megtámogatva még további jó pár évvel ki tudnám tolni az élettartamát pár tízezerből. Ez járható út, vagy felejtsem el és szánjak rá többet egy teljesen új konfigra?

    Ha jó az ötlet, elég lenne összesen 8 GB memória, vagy toljam fel a max. 16 GB-ra, amit még az alaplap be tud fogadni?

    Ugyan az alaplap támogatná az 1600 MHz-es RAM-okat is, a processzor hivatalos specifikációja szerint az max. 1333 MHz-es dual channel DDR3-as memóriamodulokkal kompatibilis. Ez azt jelenti, hogy jobban jártam volna eddig is 2x2 GB memóriával, mint az egy darab 4 GB-ossal?

    Találtam két helyen is Kingmax 4 GB-os DDR3 1333 MHz-es modult (gondolom érdemes ugyanolyat venni pluszban, mint a meglévő, vagy eleve rossz ötlet egy 9 éves és egy teljesen új modult együtt használni?), amivel megduplázhatnám a meglévő memória méretét, 13 ezer körüli áron:

    Kingmax 4 GB-os DDR3 1333 MHz-es modul

    Az egyébként mennyire vehető készpénznek, hogy 1600 MHz-es memóriával nem szerelhető a rendszer? Ugyanis azt vettem észre, hogy az jóval olcsóbb azonos méretben, mint az 1333 MHz-es a Kingmaxnál.

    De ha nem fontos az azonos márka, Kingstont már 9 ezerért kapok, sőt, lehet a legokosabb lenne egy 8 GB-os kitet venni és a régit kukázni:

    Kingston 8 GB kit, 1333 MHz 17790 ft
    CSX 8 GB kit, 1333 MHz 16290 ft

    vagy ha jó az 1600 MHz-es is, akkor akár még ez is:

    CSX 8 GB kit, 1600 MHz 14690 ft

    Köszönöm a segítséget, remélem nem volt túl hosszú, így talán könnyebb megtalálni a legjobb megoldást.

  • pallavolo

    csendes tag

    Sziasztok!

    Lehet kicsit hosszú lesz és túl részletes, de hátha segít másoknak is, akik hasonló gondolatmeneten vannak túl előkészületként.

    Nagyon időszerűvé vált már a 12 éves asztali gépem cseréje. Ritkán váltok, de akkor szeretnék mindig időtálló konfigot összerakni, hogy sokáig ne legyen vele gond.
    Kicsit kutakodtam már a témában, ahogy nézem, mostanában inkább az AMD Ryzen processzorokra érdemes építeni ár/érték arányban (volt már korábban Intel és AMD alapú gépem is, mindkettő tette a dolgát, nincs különösebb márkapreferenciám ezen a téren).

    Úgy látom, a most legelterjedtebb platform az AM4-es foglalatú alaplapok az ezekkel kompatibilis processzorokkal és DDR4-es RAM-okkal, de kezd betörni az AM5 + DDR5 kombó is.

    Ez az első dilemmám, hogy az én igényeimhez még az időtállóságot is figyelembe véve sem biztos, hogy érdemes beruházni az AM5 + DDR5-re alapuló összeállításra, pláne úgy, hogy az alábbi teszt szerint nincs is (most még) olyan őrült nagy különbség a DDR5 javára:

    https://logout.hu/bejegyzes/zebra_hun/intel_13_gen_13700k_alatti_memoria_alap_es_oc_ered.html

    És ha AM4, ha jól gondolom, ár/érték arányban nekem bőven megfelel egy B550-es lap, felesleges X570-esre költeni.

    Ami most nekem még kiemeleten fontos lenne, az a (szinte teljesen) hangtalan működés. Tuningolni nem akarok, lehetséges akár teljesen passzív hűtéssel megoldani a dolgot (hővezető paszta + hűtőbordák), vagy 1-2 ventillátort azért muszáj beszerelni a stabil működés érdekében?

    Olvasgattam a vízhűtéses topic-ot is, de úgy láttam, oda is kellenek ventillátorok, tehát az sem lesz passzív, illetve még ezeket a cikkeket is átnéztem, illetve nézelődtem a kompakt mini PC-k között, de gondolom ezeknél meg ár/érték arányban jobban járok egy saját konfiggal:

    https://prohardver.hu/hir/asus_expertcenter_pn42_minigep_6_wattos_cpu-val.html
    https://logout.hu/cikk/hangtalan_small_form_factor_pc_programozashoz_2/teljes.html
    https://ipon.hu/magazin/cikk/kompakt-es-hangtalan-zotac-mini-pc-k-immar-alder-lake-p-alapokon-is

    Szétnéztem a tápegységek között is, és ha jól értettem, a félpasszív modellek lesznek jók számomra, ahol ugyan van ventillátor, de alacsony terhelésen/hőmérsékleten be sem kapcsol. (Lehet hogy a processzorhűtő esetén is egy ilyen megoldás lesz végül a nyerő?)

    SSD: na itt egy kicsit bajban vagyok, próbáltam utánaolvasni ennek is, de kicsit elvesztem a sokféle csatlakozótípus, méret, miegymás között, főleg hogy ez lesz az első SSD-s gépem.

    1. Mire fogod használni a gépet?

    Főleg általános napi használatra (netezés, Youtube, filmnézés, néha single player játékok, inkább régebbiek)

    2. Milyen alkatrészekkel rendelkezel, amit az új gépben meg szeretnél esetleg tartani?

    Teljesen új konfigot raknék össze a nulláról.

    3. Milyen alkatrészekre van szükséged?

    Mindenből új kellene (ház, tápegység, alaplap, memória, processzor, SSD), és itt fel is merül a következő kérdés, érdemes külön egy középkategóriás videokártyára is beruházni az időtállóság érdekében, vagy az én céljaimra elég egy processzorba integrált GPU is?

    Szorosan kapcsolódik ennek megfontolásához a kell-e vagy sem új monitor, lásd 5. kérdés.

    4. Mennyi a kereted rá?

    Az ésszerűség határain belül rugalmas vagyok, 200-300 ezer környékére lőttem be magamban, nyilván a fenti célokra felesleges sokkal drágább konfigot összerakni, amit úgysem használnék ki, de ha az időtállóság miatt inkább 300 körül lesz a vége, mint 200 körül, az egy megtérülő pluszköltség lesz.

    Ha azt mondjátok, még ez sem elég manapság, de ha hozzárakok még 50-100 ezret, akkor tényleg nem kell már ebben az évtizedben visszanéznem ide, azt is meg tudnám fontolni.

    5. Mekkora a monitorod natív felbontása, képfrissítési frekvenciája, milyen csatlakozók vannak rajta? G-sync-et vagy Freesync-et támogat? (ez videókártya és processzor választásnál is lényeges szempont)

    Jelenleg egy még a gépemnél is régebbi Dell U2311H típusú (23 colos) monitort használok, aminek a felbontása 1920x1080 60Hz-es képfrissítéssel. Még mindig jól működik, de ha már lesz egy teljesen új, korszerű gépem, lehet itt az ideje itt is lépni egy szinttel feljebb. Ebben az esetben viszont gondolom elengedhetetlen a dedikált videokártya.

    +1. Elkötelezett vagy-e valamelyik gyártó/márka iránt? Van-e valamilyen speciális elképzelésed a gép megjelenését, színvilágát illetően, esetleg egyedi igény valamelyik alkatrésznél? Nagyobb értékű komponensekből mehet-e használt, vagy mindenből bolti új kell?

    Ahogy fentebb is írtam, nincs kifejezetten márkapreferenciám, még azt sem igazán döntöttem el, hogy ATX vagy micro ATX méretben gondolkodjak, a hangtalanság most az egyik fő szempont (gondolom, ahhoz kell a jó szellőzés, ami inkább ATX méretben valósítható meg jobban, vagy tévedek?), mindenből újat szeretnék.

    Pl. mATX + IGP vonalon egy ilyesmi összeállítás jó lehet monitorcsere nélkül?

    Alaplap: Gigabyte B550M Aorus Elite / ASUS TUF Gaming B550M-plus (~45 ezer)
    CPU: AMD Ryzen 7 5700G (~70 ezer)
    RAM: Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz CL16 (~30 ezer)
    SSD: Samsung 980 1TB M.2 PCIe (MZ-V8V1T0BW) (~28 ezer)
    Táp: Cooler Master V650 Gold V2 / Corsair RM650x 2018 / Corsair RM650x 2021 / Seasonic Focus GX-650 (~40 ezer)
    Ház: na itt tényleg bajban vagyok, csendes legyen és ne világítson

    Ez így kb. 250 ezer lesz, és még lehet, hogy ki kell egészíteni valamilyen hűtéssel is.

    Tápból kell a 650 watt, vagy elég az 550 is? RAM-ból Kingston helyett esetleg G.SKILL vagy Corsair? Nehéz műfaj ez a konfigösszerakósdi, ha az ember perfekcionista. :D

    Utolsó kérdés: ha esetleg váltanék egy 2560x1440 felbontású 100/120/(144)Hz-es monitorra, ahhoz mindenképp kellene külön videokártya? Dobtam egy hátast, amikor ránéztem az árakra...

    Nagyon köszönöm előre is a válaszokat, remélem tényleg segít másoknak is.

Új hozzászólás Aktív témák