Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bifidus57

    tag

    válasz Mahrenburg #65101 üzenetére

    Elhiszem amit a processzorok univerzális felhasználásáról írsz az alaplapok gyártásával kapcsolatban. Annál is inkább, mert már több más területről hallottunk hasonló trükközésről. Megterveznek egy bizonyos processzort, de ez még csak az elmélet. Hogy a megvalósult valódi eszköz mennyire fog magfelelni a tervezők elképzeléseinek, az sok mindentől függ. A kész processzor sebessége, teljesítmény felvétele, a beletervezett funkciók működése nagyban függ a felhasznált alapanyag (pl. szilícium lap) minőségétől, a gyártó berendezések állapotától, a környezeti hőmérséklettől, a gyártó helyiség levegőjének portartalmától és attól is, hogy a személyzet mennyire tartja be a technológiai fegyelmet.

    Az elkészült procikat egy nagyon komoly tesztnek vetik alá és osztályozzák aszerint, hogy mekkora sebességet bírnak el, mekkora a fogyasztásuk és, hogy melyikben milyen beletervezett funkciók működnek. Aztán a különböző tudásúakat más-más típusszámmal ellátva hozzák forgalomba. Sajnos az van, hogy pl. egy kiindulási alapanyag nem egy homogén és tiszta anyag, szennyeződések vannak benne még ha kis mennyiségben is. Ezért pl. egy nagy felületű szilícium lapon elkészült több ezer, tízezer chip közül elég sok jobb, rosszabb van. Ám a gyengébb teljesítményűek kidobása igen nagy pazarlás lenne, már csak azért is, mert nem mindenkinek kellenek a csúcs sebességűek, a mindent tudóak, hiszen sokan csak neteznek egy géppel.

    Rátérek a procik funkcióira, felhasználási területeikre.

    Azokat szokták inkább office felhasználásra ajánlani (Q87, Q85, B85), amelyekben működnek a speciálisan üzleti vállalkozások, nagy cégek számára hasznos szolgáltatások. Ennek hangsúlyozása azért fontos, mert manapság a funkciókat egyre inkább beleépítik a vezérlő chipekbe, meghatározva ezzel a felhasználásuk célját is (értsd, milyen funkciók működnek a gyártási hibák nélkül egyébként azonos chipekben). Az üzleti célra ajánlott Q87, Q85, B85 jelű chipek támogatják az Intel vPro Technology (ez egy összetett számítógép menedzselési szolgáltatás csomag), az Intel Small Business Advantage (adat mentés és visszanyerés, PC egészség centrum, szoftver monitor,USB blokkoló, energia kíméló üzemmód, vezeték nélküli display), valamint az iSIPP Eligible (Intel Stable Image Platform) funkciókat.

    Az otthoni átlagos és "őrült" felhasználóknak ajánlott Z87, H87, H81 chipek, számítva a kisebb irodák igényeire is, szintén támogatják a Small Business Advantage funkciót és két mésik olyat, amely nem találhatóak meg a másik csoportban: Intel RST12 (Intel Rapid Storage Tchnology), Intel Smart Response Technology (más néven SSD Caching). Megjegyzem, hogy a H81 annyira olcsó, alap típus, hogy ezeket a szolgáltatásokat nem tudja és a SATA, PCI-E 2.0 portjainak, memória slotjainak száma is kevesebb.

    A pontos különbségeket a chipek között csak táblázatos formában lehet jól bemutatni, ezért javaslom a kutatkodást a neten. Korábban már javasoltam ezt az oldalt: "http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z87-H87-H81-Q87-Q85-B85-What-is-the-difference-473" [link]

    Úgy tűnik, hogy érdemes mindig a legtöbb tudású chipre alapozott alaplapok közül választani és ez most mintha a Z97, Z87, H97, H87 lenne.

    Sajnos, amit írtam, az csak olvasási élményeimen nyugszik és nagyon zavar, hogy semmi tapasztalatom nincs a konkrét alaplapokat és azok felhasználását illetően.

    Kérem azokat, akik nap mint nap rakosgatnak össze gépeket, hogy egészítsék ki amit írtam. Nem okoskodni akarok, hanem szeretném tudni, hogy mi lenne a jó választás számomra. Én csak 10 évente vásárolok új gépet és nem tehetem meg, hogy olyat veszek, amelynek a vezérlő chipjének tudása nem áll közel a mostani maximumhoz.

Új hozzászólás Aktív témák