Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vati

    senior tag

    Sziasztok! Két kérdésem lenne:

    1/ Jól értelmezem, hogy az aug. 31.-e előtt jegyzett nyílvégű befektetési jegyek mentesek a kamatadó után egészen a visszaváltásig? (Tehát ha most berakom és nem nyúlok hozzá, bármikori visszaváltáskor adómentes lesz a hozama)

    2/ Egymilliót akarok befektetni most, könnyen mobilizálható ÉS adómentes módon. A lekötött betétek ezért kiestek, maradnak a nyíltvégű alapok. Sokkal jobban parázok attól, hogy idő előtt szükségem lehet a pénzre (családi tartalék funkciója is lenne) mint attól, hogy pár hónapra bukó lesz az árfolyam. Igazából nem is akarom belátható idő múlva kivenni a befektetést, ha jól mennek a dolgaim, sok évre benthagynám.
    Ennek fényében mit gondolnátok egy ilyen portfólióról?
    - 50% OTP Ingatlanbefektetési Alap (nem túl erős hozam, de eléggé biztos és stabil)
    - 25% OTP Abszolút Hozam alap (aktív alapkezelés, piaci helyzettől függően részvény- vagy kötvényalapokba átcsoportosít. Kicsit félek tőle, mert nagyon új, de jól hangzik)
    - 25% OTP UBS (kis optimizmussal feltehető hogy éves szinten az ingatlan feletti hozamot produkál. Csak akkor esz meg a pipa, ha pl. a Quality -amitől most félnék mint a tűztől-, mégis sokkal jobban áll 1 év múlva)
    A második 25-25%al játszanék szükség esetén, az ingatlant hosszú távra szánom.
    Ebből kiderülhet, hogy az OTPnél van számlám, és egyelőre ott is akarok maradni.

    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Flashcash #1098 üzenetére

    ''Külföldre való pénzkimenekítés:
    Az úniós országokból a kötelező információszolgáltatás keretében értesíteni fogják az APEH-et amennyiben valamelyik országban számlát nyitsz,
    ... Ez alól kivétel még 6 évig Luxemburg, Ausztria és Belgium de ebbe a ketegóriába sorolható Svájc, Andorra, San Marino, Monaco és Liechtenstein''


    - Ez azt jelenti, hogy ha számlát nyitok Svájcban, 6 évig még nem fogják lejelenteni a magyar APEHnak?
    - Illetve, 2012-től a korábban nyitott számlákról és a rajtuk levő összegekről is értesítik az APEH-et? (Ha nem: nosza, számlát nyitni amíg még lehet)
    - A körülmény hogy az APEH tud egy külföldi banknál levő számlámról, azt is jelenti hogy kétoldalú egyezmények alapján zárolást, végrehajtást vihet keresztül az ide menekített összegekre? (azaz, egész Európában nem lehet tőkét elhelyezni olymódon, hogy egyszerre legyen bankgarantált és végrehajtásbiztos?)

    Mint a megtakarításaink befeketetése ugyan nem ideális (sőt a legrosszabb a hozama) de vagyonmenekítésnek, adóelkerülésnek elmegy: nem svájci számlára megy a pénz, hanem a számla mellé nyitott safe-fiókba kp.-köteg formájában materializálva. Garantált ugyan az évi pár % értékvesztés, de a Föld összes állama elmehet a vérbe a forrásadójával meg a kamatadójával, meg szja-val, végrehajtásával stb... Vagy ennek is utána tudnak járni?
    Kinek, mikor van joga benézni a banki széfembe arrafelé? Pl. magyar bíróság kimond egy végrehajtást, vagyonelkobzást stb., elér a keze egy svájci széfig?

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Flashcash #1102 üzenetére

    ''pl. Svájc a titkos számláival veszélyes mert az EU-s állampolgárok kamatadó elkerülésére használhatták volna, pont ezért vet ki adót egy megállapodás keretében Svájc saját maga az EU polgárok svájci bankban tartott pénzének kamatjövedelmére. Mert így őrizhette meg a titkosságot.''

    Akkor van Svájcban bankszámla-titkosság EU-tagok polgárainak vagy nincs?

    Függetlenül attól, hogy Svájc az összes EU-tagállaménál magasabb kamatadót vezet (vagy vezetett) be az EU nyomására -még ezen is keres egy csomót-, a titkosság elég lényeges dolog. A ''svájci bankszámla'' egy vonzó vagyonmentési stratégia évszázadok óta, aminek sarkalatos pontja az anonimitás és a függetlenség.
    Vagyonmenekítésben nem tanácsot kértem, -olyan jól nem állok:)- csak néhány egyszerű jogi természetű kérdésre választ. De eszerint nálam képzettebbek sem ugyanúgy tudják...

    ON: úgy tűnik, kis hazánkban kamatemelési ciklus kezdődik, plusz felpörgő infláció, lassuló növekedés.
    Ez lefordítva annyit tesz, hogy (magyar) részvénytúlsúlyos bef.alapokba nem jó (rizikós) most beszállni, inkább pénzpiaci vagy rövidkötvényes alapok?
    Az ingatlanalapok hozama -bár elég stabil- vajon merre mozdul el, ha mozdul? Elképzelhető, hogy éves szinten a pénzpiaci alapok jövedelmezősége alá romoljanak?

    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Kraptor #1131 üzenetére

    Ha 7-8% hozam kell év nagyságrendű lekötés nélkül:
    Lehet venni pl. ingatlanbefektetési jegyet. Igaz, túl korai visszaváltás esetén bünti van, bankonként változóan max. 1-2%, általában 9 vagy 12 hónap előtt.
    De ez esetben is a 6-7% hozam még mindig jobb, mint a 0% egy idő előtt robbantott bankbetét után.

    Persze itt nincs se állami betétgarancia, se tőkegarancia, se hozamgarancia: mindenki döntse el magában, mi a tényleges esélye hogy pl. egy nagybank ingatlanalapja becsődöl, vagy akár számottevően lerohad a hozamszintje. Ha ilyesmire nem látunk komoly sanszot, kb. olyan, mintha bankbetétben állna a pénzünk, csak bármikor hozzáférhetünk, minimális veszteséggel. (Szinte vonalzó simaságú az ingatlanbef. alapok hozamgörbéje, majdnem a pénzpiaci alapok szintjén stabilak.)
    Az igazság másik oldala, hogy a részben fix jutalékok miatt (általában összeglimites % + fix tranzakciós díj) csak néhány százezer Ft pénzmag felett lesz érdemes bef.jegyekkel sakkozni, és ha nem túl valószínű hogy hamar hozzá kell nyúlni.

    Pár 100kHUF alatt bankbetét, vagy pl. OTP tőkegarantált pénzpiaci alap: ha valakinek fontos a bármikori hozzáférés, ezt ''büntetlenül'' lehet adni-venni emellett 4-5% körül hoz évente.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz fokukac #1185 üzenetére

    Az OTP tényleg drága bank -valahol meg kell fizetni a sűrű fiókhálózatot, ATM-hálózatot, meg a kényelmet- de azt nem mondanám hogy szar. Mivel más jellegű az ügyfélkörük mint a CIBnek, értelemszerűen a marketingjük is más. (Pl. sose zaklatnak telefonokkal)
    Semmi bajom velük 10 éve, és _nekem_ megér évi +5-6k költséget a kényelem - hiába, drága az időm:)

    Az meg természetes, hogy a neten intézve minden a legolcsóbb, fiókban intézve a legdrágább (már költségalapon is) , és a netanalfabéta öreg bácsikák megszívják.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz tildy #1209 üzenetére

    ''Nem gondolod, hogy meg ez az 1200 Ft is kurvasok?''

    Az elektronikus számlacsomag az ennyi.
    Szerintem OTPs összehasonlításban sem egy bombaüzlet, nem véletlen hogy pont jár az ügyintézőnek ha átszerződteti az ügyfelet...

    Sima OTP LAFO esetén, amihez 99(!) Ft/hó-ért köthetsz OTPdirekt szerződést netbankolni, a fix havi költségek nem magasak: 250 Ft a számlavezetési díj.
    Neten keresztül majd minden szolgáltatásuk vagy olcsóbb, vagy ingyenes, és szinte mindent el lehet intézni netbankon keresztül, még értékpapír / valuta adásvételt is. Utóbbinál a számlavezetés 0.1% / év, szerintem kibírható. (1000 Ft 1 miller érékpapír után)

    Ami komolyabb levevés:
    -kp-felvét saját ATMből sem ingyenes: de ha valaki nem vesz fel havonta százezreket ATM-ből, kibírható, havi pár százból bőven megáll. (az a röhejes, hogy 111 eFt feletti kp-felvétnél az idegen ATM olcsóbb mint az OTPs:) )
    -eseti átutalásonként még netbankon intézve is 80 Ft-ot kell csengetni, idegen célszámlánál 140 Ft.
    -fiókban intézve minden drágább, még a levegővételért is tejelni kell. (költségalapon szemlélve, végülis érthető: az élőmunkás ügyintézésa a legdrágább, netes tranzakciók kb. ingyen vannak)
    Bankkártya éves dja sima debitkártyánál 1700, komolyabbnál 4000.
    Nagyjából ennyi a költség amivel ténylegesen számolni kell.

    Tehát 500 Ft/hó alatt megállhat egy netbankolással bővített sima LAFO költsége az OTPnél is, más kiadást nem számolva. A végösszeg inkább attól függ, mennyi kp-t akarsz felvenni. (a képlet 35 Ft + 0.45% felvétenként)

    1200 Ft-ból már az OTP-nél is kijön 4x kp-felvét (100eFt összértékben), néhány átutalás, egy jól használható netbankkal bővített folyószámlavezetés meg a sok egyéb szolgáltatás mellett.

    Az igaz, hogy az OTP a legdrágább bankok közé tartozik, de nem mondanám hogy szar.
    A sűrű fiókhálózatot, és ATM-hálózatot (ahol nemcsak pénzt felvenni lehet, hanem sok mást intézni is!) valahol meg kell fizetni. Az ilyen bank megteheti, hogy drága legyen.
    Arról sem vagyok meggyőződve, hogy MINDENKI jobban járna ha más bankhoz menne át.
    Más az ügyfélköre, mint a nagyváros-centrikus kisbankoknak, így más a marketingje is (pl. sose zaklattak telefonokkal 10 év alatt) nem hajtanak annyira az új ügyfelek szerzésére, a fiatalok ''behálózására'' mindenféle trükkös-mézesmadzagos konstrukcióval, mert nem szorulnak rá.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz tildy #1246 üzenetére

    Előttem van egy számlakivonat. Akárhogy nézem, 99Ft áll rajta mint OTPdirekt havidíj:)
    A rendszeres átutalás a külvilágba tényleg ennyi. A nem rendszeres 140. :Y
    A ''Zárlati díj'' = számlavezetési díj.

    Elég sokat veszel fel ATMből (ki lehetne számolni Ftra a beírtakból:) ) így tényleg nem optimális... Pénzt lekötni bankbetétként sem érdemes náluk, viccesek a kamataik.

    Erre említettem, hogy ha megtakarítani akarunk, folyószámlához kapcsolódó értékpapírszámlát kell nyitni, máris lehet bef.jegyeket adni-venni akár netbankról is.

    A bef.jegyeik nem rosszak: a pénzpiaci alapnak 4-5% körüli éves hozama van, viszont nem kell lekötni, és nincs jutalék sem. (Én 100 khuf-ot ilyenre tennék lekötés helyett)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Kraptor #1253 üzenetére

    ''A nemzetközi alapoknál csak az a bibi, hogy nagyon nagy a vételi jutalék, főleg kis összegeknél 2-3% is megvan.''

    Az OTP-nél UBS nemzetközi részvényalap jegyeivel 200 Ft vételi és 600 Ft eladási jutalékkal lehet kereskedni netbankon keresztül.
    Sőt, újabban létezik ''átváltás'' művelet is: ilyenkor ha másik szintén OTP-s papírba akarod konvertálni, csak a visszaváltási jutalékot vonják, a vételit nem.
    Egy éve együttmozog a hozamgörbéje a Rafi hasonló alapjával, most éppen jobban áll egy kicsit:)

    (Végül is, kellően ''kis összegeknél'' a 200/600 Ft-ból is kijön 3% de ki az a hülye aki ennyivel értékpapírozik)


    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz concret_hp #1250 üzenetére

    Hát, a Juniort nem ismerem, de komoly felnőtt ember minek foglalkozna ilyesmivel? :)

    Én csak a sima lakossági LAFO+OTPdirekt díjszabást ismerem. Ez továbbra is 250Ft+99Ft, akárhogy is nézem, annyi van ráírva az egyenlegértesítőmre. (számlakivonat kiküldési díj 0Ft, de le lehet mondani:) )

    Az értékpapír díjakról azt tudom mondani, hogy nemrég vettem netbankon, és csak a 200 Ft-ot (illetve ingatlannál az 1000 Ft-ot) vonták, ahogy a weboldalon is állítják. Semmi % nem volt. (visszavételnél az ingatlannál van egy kevés).
    Az értékpapírszámla éves díja 1000 Ft a hirdetmény szerint, nem 4x400.

    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz phanfantom #1257 üzenetére

    Jogos, erre rosszul emlékeztem: az értékpapír szla. az utolsó hirdemény szerint: 100 milla alatt ''évi 0.11%, min 400 Ft, esedékességkor'', esedékesség negyedévente van.
    Ezek szerint nem az évi minimum a 400, hanem a negyedévi:(

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz sh4d0w #1263 üzenetére

    Ez még mindig csak 12-13% hozam lenne, ami a hátralevő röpke 6-8 évre elég harmatos, az ugyanennyi idő alatt forintban elérhető hozamok mellett.

    Euróval bizniszelni akkor volt jó amikor tavaly nyáron 245 Ft körül lehetett beszállni, és idén nyár elején 282 Ft-on kiszállni. Ez már egész finom hozam -bár nem extrém magas-, és ritkán adódik rá lehetőség. Na és, nem árt ''némi'' jövőbelátási képesség hozzá:)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz lesaux #1365 üzenetére

    ''Kezdem azt érezni, hogy nem volt jó döntés a CIB-nél számlát nyitni, mert tényleg naponta kell megnéznem a számlatörténetet, hogy mikor mit basznak el.''

    Olcsó húsnak..?


    ON:
    Mit gondoltok manapság az OTP UBS bef.alap-ról, és általában a fejlett piaci részvénybe fektető alapokról?
    Nekem úgy tűnik, ezen a piacon előbb-utóbb jöhet egy komolyabb korrekció lefelé - csak a klasszikus kérdés adott: mikor és mekkora?

    Egy relatíve kisebb összeget tartok benne, jobb híján: a magyar részvényalapokat most rizikósnak tartom (régió- és országkockázat magas lett), ingatlanalapok nem mennek, (túl sok pénzt raktak beléjük aug. végén), kötvényalap nem jól fizet és minek (ki tudja, hol tetőzik majd az alapkamat) így nem sokféle bef. alap konstrukció marad.
    Egyelőre abban reménykedek, a hozamelvárási minimumomat (évesítve 6-7%) vagy felülteljesíti, vagy idejében ki tudok szállni belőle. Persze ez már kamatadós dolog lesz:(

    mod: ragaszkodnék a befektetési alap mint konstukció rugalmasságához, és az OTP-like alacsony vételi/eladási jutalékokhoz.

    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz vbbb #1369 üzenetére

    Erről a linkről az össze OTP értépapíralap elérhető:)
    Konkrétan a Linea II-re gondolsz? A határozott futamidő miatt félek tőle... bizonytalan idők járnak.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz concret_hp #1374 üzenetére

    OK, maradjunk annyiban: nem flamenek szántam, csak lemaradt a :)
    és hogy egy bank sem létezhet hosszú távon elégedett ügyfelek nélkül.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz fokukac #1395 üzenetére

    Igen, én is erre gondoltam.
    Pl. OTP Ingatlanalap. Aki bevásárolt belőle augusztus vége felé (jó sokan tették ezt) azzal a hátsó gondolattal hogy éves szinten pár %-al jobb hozamú lesz mint a kb. nulla kockázatú pénzpiaci alapok, jól beszívta: az ősszel bő egy hónapig stagnált vagy éppenséggel gyengült az árfolyama, ilyet évek óta nem csinált, és azóta se nagyon tért magához.
    Nekem egyre inkább úgy tűnik, az egész alap jövedelmezősége leromlott a kötvényalapok szintjére, csak nehezebb belőle kiszállni a 9 hónapos bünti miatt.

    ...hagytam volna inkább pénzpiaciban azt a zsetonomat:( Pl. berakhattam volna a szeptemberi zavargások hetében Quality-be, és most 6-7%-ot kaszálok ha realizálom. Másfél hónapra nem rossz hozam... Persze aki ilyen szinten előre lát, az isten.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz attiati #1448 üzenetére

    Persze, ezt a részt hosszú távra gondoltam, 1 hónap árfolyamimbolygás nem a világ.

    Az lepett meg, hogy ettől az alaptól eddig nem volt szokásban ilyen hosszú stagnálás-árfolyamesés. (egy időben a cashflow is minuszba fordult.) Elmúlt egy év viszonylatában kb. szeptember utolsó harmadától szignifikánsan letért a hozamgörbe a BIX-től, sajnos lefelé, és -bár a trend okt. közepe táján megállt-, nem úgy tűnik mintha száguldana behozni a lemaradást. (talán mert gondjaik lehetnek az aug. végén beáramlott tőke befektetésével?)

    Ingatlanba azért tesz az ember pénzt, mert alacsony árfolyamingadozás/kockázat mellett szeretne a pénzpiaci- és a kötvényalapokénél magasabb hozamszintet elérni. E téren sokat gyengült az otp.

    Fektetek részvényalapba is, de a közvetlen részvényportfólió kezeléshez még mazsolának érzem magam, egyelőre tanulni szeretnék. (nem vagyok közgazdász) Tehát csak figyelek, olvasgatok, és kb. 350 eFt-ot részvénytúlsúlyos bef. alapban tartok, amit ide-oda mozgatok ha jónak látom. Majd ha átlátom annyira a folyamatokat, hogy ez jó hatásfokkal sikerül, akkor próbálkozom közvetlen részvénnyel. (egyébként tényleg az az igazi, az alapok csak bénán követik az indexeket/trendeket, ahogy látom...)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Dare2Live #1464 üzenetére

    ezt én sem teljesen értem :F
    Ingatlanokat csak euróban szokás bérelni?
    (ezen alapok hozama tipikusan ingatlanok hasznosításából származik, ideális esetben. Nem ideális esetben -befektetési lehetőség hiánya- kénytelenek fölös forrásaikat rövid kötvényben likvid eszközökben tartani, ami rontja a jövedelmezőséget.)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz szatocs #1465 üzenetére

    a klasszikus kérdésre nem választoltál, hogy milyen befektető vagy, mik a szempontjaid hozamelvárás/kockázattűrés terén? Milyen időtávra tervezel?
    Ezek alapvetően befolyásolják a döntést.

    A kérdésedre nem létezik egzakt válasz, és senki nem lesz okos helyetted.

    Guglizz egy kicsit.
    (az európai kötvények szerintem nem fizetnek jól. a magyar állampapír nem rossz, ha biztonságra játszol. sokkal följebb nem megy már az alapkamat. Külföldi részvény lehet jó, azért is, mivel erős a forint, persze nem mindegy, melyik részén a világnak. Az se mindegy, milyen időtávra, előbb-utóbb újra korrekció jön lefelé. Magyar részvényt nem tudom... mostanában fölfelé ment a bux, de leginkább semerre - de ezek csak az én privát benyomásaim, majd mások jól megcáfolják.)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz szatocs #1473 üzenetére

    ha cserélgetni akarsz, akkor azt is nézd, a vételi/eladási jutalékok hol mennyik.
    20% éves szinten, elég rizikós papírokból jön össze ha összejön. 10% amit hosszú távon relatíve alacsony kockázat mellett ki lehet hozni.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Dare2Live #1599 üzenetére

    Az elméleteddel az a baj, hogy az USA bedőlése az égvilágon senkinek sem érdeke, a hitelezőinek legkevésbé. Maga után rántaná az egész világgazdaságot.
    Ezért nagyjából lényegtelen hogy mekkora a deficit: majd szépen megfinanszírozzák a hitelezők mint eddig, akár a végtelenségig. Az árát meg behajtják a Magyarországhoz hasonló feka félgyarmati országokon.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    A forint még mindig erős, a dollár tovább gyengült.
    Szerintetek hol van az a szint, amikor spekulációs célzattal már érdemes beszállni dollárkötvényalapba, kisebb, <1M összegekkel is?
    szerk.: a spekulációs célzaton azt értem, hogy a forint visszagyengülésére és a dollár visszaerősödésére spekulálva, fél éves távlatban. Ha évesítve 10%-ot lehet rajta keresni, nekem jó.

    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz attiati #1806 üzenetére

    ''Ma egy jó szigetelésű családi ház fűtése fele annyiba kerül, mint egy ugyanakkora panelé.''

    A családi ház legyen +10 millióval drágább, mint a panel. (valójában sokkal drágább, ha ugyanolyan jó közlekedésnél van.)

    A fűtési költsége legyen kevesebb 20kHUF/hónap mint a panelé, ez vsz reális.

    Tegyük fel, a vásárlónak kilógnak a tímilliók a zsebéből, és kp-re meg tudja venni a felújított, jól szigetelt házat, nem 20 évi eladósodás + duplán visszafizetett hitel árán.

    Kiszámoltad, hány évig lehet fűteni a panelt az árkülönbözetből?
    Jó esetben, röpke negyen év alatt megtérül a családi ház:)

    Ha a +10 millert addig tőzsdén forgatjuk, lesz az a 40 év több is...

    Vannak emberek akik csak lakni akarnak, nem ingatlanba befektetni 40 évre. Legfőképp azért mert nincs ennyi befektetni való vagyonuk. Nekik -a jelenlegi átlagos jövedelmi viszonyok mellett- ideális választás a panel, és ez így is marad.
    ui. tényleg jó lenne egy ingatlanos topik.

    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz attiati #1945 üzenetére

    ''Panel luxuskivitelben vásárlói szegmense meg talán nem is létezik.''

    Panelt általában az a költségérzékeny vásárló vesz, akinek téglára vagy új építésűre nem tellik, ezért eleve úgy spekulál hogy majd saját maga felújítja költséghatékonyan. (fest, mázol, lakkoz, parkettáz)
    A felújított állapot annyiban számít, hogy könnyebb eladni az ilyen lakást, de árban soha nem térül meg. Ezt vsz minden ingatlanos tudja. Döntően a megváltoztathatatlan külső adottságok számítanak az árban. (és az eladhatóságban is)
    Jacuzzi, új csempe, új parketta, stb. tipikusan olyan, amit nem lehet árban érvényesíteni, legalábbis panelnél nem. Esetleg az ablakfelújítás lehet értéknövelő tényező, mert azt többnyire muszáj megcsinálni és közel mindegy, milyen műanyag ablak van berakva.

    Láttam már luxusmódra felújított panelt amikor lakást kerestem, emlékeim szerint a kis mérete miatt esett ki, tetszeni tetszett volna. (én panelben nőttem fel, megszoktam - de aki irtózik a paneltől önmagában, annak vsz jacuzzival sem fog kelleni)

    Vsz azért pang a panelek piaca, mert az állami politika minden elképzelhető módon diszkriminál az új építésű lakások javára, eltorzítva a piacot. (és mert olyan szerencsétlen a társasházi tv amilyen)
    Igény, kereslet lenne rá, mert széles ártartományben ez egyedül elérhető lakástípus.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Füleske #1942 üzenetére

    ''A panellal nem sok mindent lehet kezdeni, hiába újítod fel fullosra ha alapjaiban a legrosszabb anyagokból és minőségben van összetákolva.''

    Viszont van négy masszív fal, csövek-drótok ki-és be, jobban kalkulálhatók a költségek.
    Egy családi háznál, százéves téglaháznál vsz sokkal több a bizonytalan tényező, és amit írtál ugyanúgy fennáll. Egy rossz ház a tipikus pénznyelő, nem a panel.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz divot #2932 üzenetére

    Betét helyett -szerintem- érdemesebb egy nagyobb banknál értékpapír számlát nyitni. Nekem az OTPről vannak tapasztalataim.
    Ha nem akarod lekötni a pénzt, pénzpiaci alapba kell tenni, nincsen oda-visszaváltási költség, (otp), az adózott árfolyamnyereség kb. ott van mint az akciós betétek, csak nincs lekötés. Az árfolyamgörbe egyenes mint a cövek, maga az alap tőkegarantált.
    Ha lekötésben gondolkozol, akkor ingatlanalap, ebben is elég jó az otp-é. Hozamban 1-2%al több mint a tőkepiaci, ennél is cövekszerű az árfolyamgörbe -nagy bukás nem tudom, mitől lehetne-, viszont van jutalék, tehát csak pár százezres tételnél éri meg: idő előtti (<9 hónap) visszaváltásnál árfolyambünti is van. 2.5 millához ha neked elég egy szolid 8% hozam egy évre, akkor ingatlanalap.
    Ha még magasabb hozam kell, részvényalap, szakértőknek részvény... utóbbihoz nekem se hozzáértésem, se idegem, csak passzióból beraktam egy nem túl nagy összeget Quality-re (hazai részvénytúlsúlyos alap) és hadd szóljon... a hozamot lottónyereménynek tekintem.
    De pl. az otpdirekt-en újabban lehet online adni-venni tőzsdei részvényeket közvetlenül.

    mod: Hozzáteszem, én nem az a fajta ember vagyok aki három havonta váltogatja a bankját, mobilszolgáltatóját, akármijét, szeretem az állandóságot és lusta vagyok... elképzelhető sőt valószínű hogy más banknál aktuálisan jobb feltételrendszert találsz, ami nem biztos hogy három hónap múlva is fennáll.

    [ Szerkesztve ]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Flashcash #2937 üzenetére

    Jelenleg tényleg jobb az MKB pénzpiaci betét mint az otp-s hangszerek.
    De, ha évközben leesne az infláció és később az alapkamat is, már nem marad a 7.2%, és lehet új bankot keresni.
    Az ingatlanalapok hozama ennél jóval állandóbb, évek óta 7-8-9% körül mozog.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz zsoltee10 #2943 üzenetére

    "ha nem jó az árfolyam, akkor legfeljebb nem veszem ki a pénzt"
    Na ez az, amit sokan nem tudnak bevállalni, legalábbis nem a teljes megtakarításukkal.
    Szükség lehet hirtelen a pénzre. Pl. sz@rrá törik a kocsit és szükség van másikra, de gyorsan. Ezért jó diverzifikálni a befektetést gyorsan mobilizálható de valamilyen szinten mégis kamatozó eszközökbe (likvid alapok) stabil hozamú, tehát szükség esetén veszteség nélkül eladható eszközökre (ingatlan) középtávon, végül a maradékra amit ha muszáj akár 3 évig is bent tarthatunk a részvényalapban.
    Nekem ha 2.5 millió az össz. megtakarításom, biztos nem kizárólag részvénybe tenném, max. negyedét-harmadát.

    "Kínai részvényalapokon kerestem tavaly 40%-ot"
    Igen. És mint ismert, 10-12%/év az ökölszabály részvényekre, amit még el lehet hinni hozamígéretnek. Ami e felett van, vagy komoly szerencsét feltételez amit felelős ember nem ígérhet be, vagy szélhámosság vagy bűncselekmény.
    Tudjuk, hogy jól mennek a fejlődő piacok, ez trend, és jó eséllyel az is marad, de mi van, ha mégsem? Tavaly februárban is volt egy kisebb zuhi, meg tavalyelőtt májusban is. Előtte-utána ralli felfelé, de akinek rosszkor kellett eladnia, maradt a sírás-rívás +40% helyett -20% hozammal, tőkevesztéssel.

    A unit-linked dolog egy nagy vakítás vsz aminek sokan bedőlnek. Az ügynöknek, annak marhára jó, az ügyfélnek már nem annyira, főként akkor van pofára esés (nagyon), ha idő előtt kell kiszállni belőle. Ezt sokan nem tudják, csak bedőlnek az ügynök dumájának a hozamokkal. Kifejezetten drága hangszer... 15 évre való, nem 1 évre amiről divot írt.
    Aki olyan jól áll hogy tud 15 évben gondolkozni, maga is menedzselheti a pénzét, ha okosan diverzifikál, kb. ugyanott lesz, mintha másokra bízza.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz zsoltee10 #2948 üzenetére

    "Amennyiben nincs erre túl sok időd, akkor van egy elismert pénzügyi tanácsadó, akinek van pár értelmes irománya a témában. Közérthető, lényegre törő. Sokat tanultam a cikkeiből az elején. Van néhány cikk, ami elgondolkodtatja az embert."

    Neeeeee! Ez egy UL ügynök... onnantól behányok amikor azt fejtegeti egyik elmés írásában, hogy hülye aki nem adja el a feje fölül a lakását és megy albiba, hogy a pénzt UL-be tehesse... Szuggesztív az ürge stílusa, de azért látni kellene, hogy ez csak egy ügynök és totál egyoldalú amit irkál.

    A kamatadó (van/nincs, mikor mennyi) 100%-ban politika. Lyukas garast nem tennék rá, hogy 10 év múlva milyen adó- és illetékrendszer lesz, ez nem érv.

    Divot 1 évre keresett helyet 2,5 milliónak. Ami 1 év múlva kelleni fog. Rövid távú befektetés, kockázattűrés alacsony.
    Erre az UL mint konstrukció teljesen alkalmatlan. Pénzpiaci alap vagy ingatlanalap.
    Vagy akciós betét, ami egész évre garantál 8.5%-ot (nem csak az első 3 hónapra) de az akciós betétek ügyfélfogásra vannak kitalálva...

    ui.: ha már részvény: akkor csakis blue-chip, jól szétterítve a pénzt, közvetlenül véve, semmi ügynökösdi, tanácsadósdi, vagy átláthatatlan hátterű pénzügyi konstrukciók. (én is csak azért vettem egy részvénytúlsúlyos bef.alapot, mert nincs elég tőkém hogy közvetlenül foglalkozzak részvénnyel. De hosszú távon azt akarom)

    [ Szerkesztve ]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz zsoltee10 #2948 üzenetére

    A Tóth András-féle oldalon nekem ez az olvasói hsz tetszett: [link]

    "Néhány érdekes adat (forrás: pszáf)
    2005/2006 között 53,85%-kal nőtt a unit linked egységekhez kötött biztosítások befektetéseinek összértéke Magyarországon (félreértések elkerülése végett ez nem hozam, hanem érték). A Unit-linked bevételek 71%-kal nőttek.
    Nagyon érdekes megvizsgálni a szerzési költségek és az igazgatási költségek bruttó díjbevételhez viszonyított arányát (az adatok a teljes biztosítási piacra vonatkoznak), ami 16% és 8%, együttesen tehát a bevétel 24%-a megy el adminisztrációs és fenntartási költségekre.
    A Unit Linked piac nem játszik annyira nyílt kártyákkal mint a termékjellemzőkben hozzá oly közel álló banki befektetési jegy piac. Gondolok itt elsősorban a Bamoszra és honlapjára, valamint azokra a elérhető összehasonlító elemzésekre, melyek az egyes alapok tényleges költséghányadát mutatják be. Mondom ezt azért, mert 1% plusz költség hosszú évek alatt több tíz % ínszt jelenthet az ügyfélnek, amit ugye magasabb eredénnyel lehetne kompenzálni.
    Lehetséges-e az, hogy a pénzügyi tanácsadó szép táblázatos formában leírná a - potenciális - ügyfélnek, hogy barátom befizetsz évi 100 fabatkát, ebből 4 fabatkát levonunk a kötelező életbiztosításodra, aztán 3 fabatkát vételi-eladási árfolyamkülönbözetre, utána “kezdeti költség” (ez a kedvencem!) címén ég 10 fabatkát levonunk tőled. Marad 83 fabatka, amit befektetünk (én mint pénzügyi tanácsadó a festőbuzér alapokat ajánlom, met azok nagy jövő előtt állnak). Te szerencsés/peches vagy, mert jár/nem jár 20 fabatka vissza, amit a következő év elején az APEH utal neked. Ha megkapod, el ne kötlsd, vegyél belőle eseti befizetést, mi ekkor a 20 fabatkából 19-et a számládra teszünk, tehát összesen 102 fabatkád fog hozamot hozni (ha peches vagy, akkor 83!).
    Neked ez azért jó, mert 10 év múlva ez várhatóan 316 fabatkát (ha jólkereső vagy, abban a peches esetben 257 fabatka) fog érni, és abből megspórolsz 43 (peches esetben 31) fabatka kamatadót.
    Na ezért gyere hozzánk, de azt tudd meg, hogy 10 évig ehhez a pénzhez nem nyúlhatsz, mert vissza kell fizetned büntető kamatostul az adókedvezményt és a visszavásárlási érték sem teljes.
    Egy ilyen táblázatnak, illetve a hozamok összehasonlító webhelyének megadása tisztább döntési helyzetet teremtene.
    Kérdésem, hogy a biztosítók miért nem hoznak létre a nagyszámú UL alap teljesítményét összehasonlító oldalt? (a Bamosz oldala nagyon korrekt!).
    Márcsak azért is jó lenne, mert akkor a pénzügyi tanácsadó és az ügyfél 5-10-15 év múlva leülhetne a honlap elé, és a tanácsadó szépen elmagyarázhatná az ügyfélnek, hogy milyen jól is járt vele, hiszen az általa ajálott alapok sokkal több hozamot hoztak mint az átlag vagy tudomisénmi. Látod, érdemes az én tanácsaim szerint befektetni, mert én a jutalékomért jó teljesítményt nyújtottam a múltban."

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz attiati #2951 üzenetére

    Az OTPt azért hoztam példának mert nekem per pillanat az a kényelmesebb.
    Pénzpiaci alapban a CIB és a Rafi is jó. (7%-ot veri, otp 6.6%) Néha elgondolkozom, mi lenne ha CIBnél is lenne egy számlám.
    Azt írtam az alapok előnynek a betéttel szemben, hogy ha mégis idő előtt robbantani kell, nincs bukta.
    Ép.számla nyitási díjra nem emlékszem a bank oldalán biztos megvan, ezres nagyságrend rémlik - de lehet csak az éves díj annyi. Ezt is kalkulálni kell.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz concret_hp #2961 üzenetére

    "kezd felb@szni a cib bank, mostantól nem ajánlom senkinek."

    Én is épp most hallom: a legutóbbi időben gondok vannak a netbankjukkal (konkrétan: nem lehet belépni), káosz, >4 napokat késnek átutalások. Persze mindenre van magyarázat...

    [ Szerkesztve ]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz zsoltee10 #2963 üzenetére

    "vagy egy átváltási kérelmet faxolni a biztosítónak, hogy váltsák át a pénzemet az összes befalapból vmi konzervatív alapba, esetleg állampapírba."
    ...és kifizeted a költségét.
    Én csak kattintok a netbankon, faxot se kell otthon tartanom miatta.
    Az online vételi-eladási díjak feleannyik mint a papíros verziónál, vagy ingyenesek :)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    [Gyorsan, gyorsan! Adj el mindent!]
    [Brókershowder: bukósisakot fel!]
    Szakadnak a tőzsdék, a Forbes vezető közgazdásza szerint vegyünk dollárt, csak az biztos. Ötéves trendfordulóról, elhúzódó válságról, szűkös évekről írnak.
    A kisbefektetők eladhatják a részvényalapjaikat, vagy már az is késő? (most tart ott a BUX, ahol tavaly tavasszal csak most tovább szakad.)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz fLeSs #3200 üzenetére

    Én nem enném meg ilyen gyorsan a marketinget, de tényleg tied a döntés...

    Hogy általában mit gondolok a UL konstrukciókról (ez egy unit-linked eszközalap ha jól látom) már leírtam korábban, rákereshetsz.

    Szerintem kicsit zizis Kína is, India is, a részvények általában. Nemrég olvastam egy szösszenetet Indiáról, ami azt fejtegette hogy a kimeríthetetlen olcsó munkaerő-tartalékok egy mítosz, az erre alapozott beláthatatlan fejlődés egy lufi. Ugyanis ez a milliárdos embertömeg 95%-a inkompatibilis a nyugati ipari civilizációval (nem tud nyelvet, nem tud írni-olvasni, nem tud szervezetten élni) a kis % hasznosítható embert pedig gyorsan felszívja a hazai ipar és az idetelepülő cégek, és munkaerőhiány lesz/van - azaz a bérköltség rakétasebességgel el fog indulni a világátlag felé. Kínára ugyanez igaz, csak még rosszabb, mert még kevesebben tudnak világnyelvet. (kínai nagyvárosok tele vannak hajléktalan kolduló parasztokkal)
    A jelenlegi szédületes fejlődés nem kis részben a környezeti károk importján alapul, ez sem folytatható a végtelenségig.

    Nem lehet tudni, fél-egy év viszonylatában sem, merre indulnak a részvények. Kína, India beomolhat mint Oroszország anno, globálisan, még évekig oldalazhat a piac kiszámíthatatlanul, a most év elejinél lentebb is padlót foghat.
    A magam részéről csak ingatlanalapot vennék manapság. Azzal a betéti kamatszint felett vagy -ha ez a cél- és kvázi nulla kockázat, jóval nagyobb rugalmasság mellett.
    (általában 1 éven belüli visszaváltásnál van 2% nagyságrendű bünti.)

    [ Szerkesztve ]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz fLeSs #3202 üzenetére

    kábé másfél éve. :D

    Van dumája az ürgének, sok mindenben igaza van (sok mindenben nem) de végül is egy biztosítási ügynök, aki UL cuccokat reklámoz...

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz fLeSs #3204 üzenetére

    a tanácsadó szokásos visszakeresztkérdései:
    mihez képest (pl. infláció?), milyen időtávon, milyen összeggel, milyen kockázattűrő képességgel... ?

    1. Szerintem a jobb ingatlanalapok -józan paraszti ésszel- mindenképpen infláció felett hoznak idén is. (Tavaly rezgett a léc...) De hozzá kell számítani az értékpapírszla fenntartási költségét, így bejön a képbe a befektetendő összeg, és az időlimit, x hónap előtti visszaváltásnál 1-2-3% bünti. A befektetés kockázata itt kb. nulla. (nézd meg az árfolyamgörbéket a bamosz.hu-n, mint a cövek, esetleg átmeneti ellaposodásokkal)
    Az ingatlanalapok messze nem 100%-ban ingatlanhasznosításba teszik a pénzt (bár akkor fizetne többet) hanem állampapírba, kötvénybe, likvid alapokba.
    2. Ha nincs kockázata idő előtti visszaváltási kényszernek, akár egy akciós bankbetét is lehet infláció feletti, persze az apróbetűt el kell olvasni... Itt is nulla a kockázat.
    (3. Bátor és optimista emberek, akit felvetnek az 5-10 évre nélkülözhető milliók, beszállhatnak különféle részvénykosarakba. Most pl. eléggé lent van a BUX vételi pozíciókra - csak azt nem tudja senki, ez már a gödör alja, vagy még csak a gödör fala lefelé menet :F
    Azt tudni kell, hogy sok évtized átlagában évi 10-12%-nál többet reálisan nem lehet várni pénzpiaci befektetésekből, és ha pechünk van, lehet -100% is belőle extrém esetben. Aki mást mond, lop,csal, hazudik, benfenntesen kereskedik, piszok szerencsés stb.)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz fLeSs #3215 üzenetére

    Elolvastam. Másohol meg azt írják hogy nem gyűrűzik be, 1:1 Konkrétan, a magyar ingatlanalapokra épp nem a forráshiány jellemző (amit növekvő költségű hitelből kéne fedezni) hanem a forrásbőség, azaz nem tudják hova rakni a pénzüket, kénytelenek állampapírba, likvid eszközökbe tenni ingatlan helyett, mert épp nincs honnan leakasztani egy jól hasznosítható ingatlant.
    Egy ingatlanalap tipikusan ingatlanhasznosításba fektet, azaz irodaházakat vásárol, azokat hosszú távra kiadja, luxusvillát vásárol, követségeknek, cégeknek hosszú távra kiadja, ilyesmi. Nem piti lakossági jelzáloghitelezéssel foglalkozik.
    (példa egy ingatlanalap befektetéseire: [link])
    Ennek a fajta ingatlanhasznosításnak a hozama vsz csak erősen közvetetten függhet össze a hitelválsággal. Nem véletlenül olyan nyugodtak azok az árfolyamgörbék.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz zsoltee10 #3212 üzenetére

    Azt is hozzá kéne tenni hogy ezek a 30-40-70%/év hozamú papírok kb. a legkockázatosabbak a világon. Lehet bele tolni -diverzifikálás végett-, de nem az első és egyetlen milliónkat, hanem kb. az ötvenediket.
    Mivel ezeknek számoknak köze nincsen a fundamentumokhoz, az egészet forró pénzek beáramlása fújja felfelé ameddig fújja.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz fLeSs #3220 üzenetére

    várd ki a 11 évet és meglátod.
    ez a hatvány szerinti értéknövekedés szakállas trükk minden ügynöknél.

    többek között az vele a probléma, hogy a jövő nem kiszámítható.
    Másfelől ha figyelembe veszed a lehetséges kilengéseket a végső hozamszámításban (valószínűséggel súlyozva) már nem olyan rózsásak a kilátások.
    A hatványos számítás az elméleti maximumhoz áll közel ami sohasem fog bekövetkezni. A valóságos hozam jó esetben a fele lesz... de ha a 11 év alatt csak egyszer bejön egy -25%-os rogyást hozó év majd 1-2 év oldalazás, utána lassan nekilóduló bika piaccal, már rosszabbul állsz a végén, mintha egy 7.5%-os mezítlábas ingatlanalapban állna a zseton nulla stressz mellett.

    De tényleg, vedd meg: már úgyis rég meggyőzted magad, legalább nyugodtan alszol, nem érzed úgy hogy elszalasztottál valamit...

    [ Szerkesztve ]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Dare2Live #3278 üzenetére

    USA: tuti az elnökválasztás után fog kiborulni a bili. Pontosabban, addig már biztos nem.
    (ezt kéne végiggondolni, aki részvényes, devizás befektetésben gondolkozik. Én végiggondoltam, és arra jutottam, az elkövetkezendő egy évben csúnya dolgok történhetnek -> csak ingatlanalap, akciós betét, pénzpiaci alap)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz fLeSs #3293 üzenetére

    román, bolgár ingatlanalap szerintem is jó lehet. Írd meg, ha találsz :)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Azazello- #3292 üzenetére

    A Magyar Telekom egy osztalékrészvény, nem az árfolyamemelkedésére érdemes játszani.
    Emlékeim szerint 10 éve is nagyságrendileg ugyanott volt az árfolyama mint manapság. Tehát hosszabb távon, a fundamentum ami érdekes. (osztalékkilátások)

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    Mi lehet az otp ingatlanalapjával? A sok éve tartó kiszámítható emelkedés után már két hónapja stagnál, egy helyben hullámzik. Ilyet fennállása óta nem csinált... a korábban mindig pozitív cash-flow is tartósan mínuszba fordult... Vajon mit sikerült ennyire elkúrni az alapkezelőnél? Mit tud a többi befektető amit én nem?

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Flashcash #4401 üzenetére

    "Nagyot buktak a magánnyugdíjpénztárak
    Általában Nov-Dec a portfólióválasztás határideje a legtöbb MNYP-nál"

    Érdemes MOST portfóliót váltani?
    Úgy gondolnám, azzal csak az idei veszteséget realizálnánk...

    Volt példa arra, hogy egy NYP legkockázatosabb portfóliója 10 év távlatában is rosszabb legyen, mind a legkonzervatívabb? Mindig azt szokták tanácsolni, csak akkor érdemes portfóliót váltani, amikor már belátható (<5 év) közelségben van a nyugdíj és nincs idő kibekkelni egy besszes időszakot.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz #95561216 #4427 üzenetére

    Ha most kezdenék önkéntes nyugdíjpénztárat, én biztos a konzervatívba tenném. Ha elértük a gödör alját, azt úgyis észrevesszük, váltani lehet akkor is. Éves időtávlatokról van szó.
    Annyira nem drága a váltás (talán 2000 Ft), ha valakinek bent van pár milliója már nem tétel.

    Én megismételném az előző kérdést: most érdemes váltani?

    A következő a szitu: a mnyp október 1-től vezeti be a választható portfóliós rendszert, és december 31-én aktualizál. Eddig egy közös portfólió volt mindenkinek.
    Mivel én a "növekedési" (50% mindenféle "nemzetközi részvény" brrrrrr...) portfólióba kerülnék az életkorom miatt, érdemes-e azt mondani, hogy márpedig ne? Hanem rakjanak 1 évre a konzervatívba, aztán jövő ilyenkorra meglátjuk, bedőlt-e a világgazdaság, vagy elindulnak felfelé a részvénypiacok. Érdemes 1 évre a konzervatív portfólióba átmenni?
    Sajnos, esetemben nem kis van tétje a dolognak...

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz stangli #5314 üzenetére

    "Morgan Stenley szerint lehet hogy csak 600 ft-ot ér az oti"
    Egészében, nem ordas baromság ez az elemzés? Amit olyanok írtak aki jó esetben térképen látták m.o.-t de a helyi viszonyokról lövésük sincs?
    Az OTP a legbiztosabb fundamentumú magyar cégek között van, ha ez borul -vagyis a politika kénytelen hagyni borulni-, addigra régen borult az egész ország.

    Esetleg valami kommunikációs háború része, mert valakik még jobban be akarják dönteni az árfolyamot, hogy aztán zsákoljanak?
    Hosszú távra gondolkozva, OTP-be 4000 alatt csak jól beszállási pontok vannak, nem?

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz stangli #5324 üzenetére

    bookline, externet : kis tőke, kis forgalom = lottó
    nem kisbefeketetőknek való

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz attiati #5583 üzenetére

    "Ha minden veszik, akkor marad a dollár és a chf, mint menekülő,"

    Külön szép, hogy a következő bekezdésben magad mondasz egy-egy jó ellenérvet mindkettő ellen.:)

    Amikor megpróbáltam megérteni miért van ez a $, chf dolog így, mindig leakadtam mentálisan: racionálisan felfoghatatlan számomra, mitől gondolja sok-sok ember hogy válságos időkben $ vagy CHF a mentsvár. Racionálisan úgy következtetnék, ha az USA van bajban -rommá adósodva-, a dollárt kell eldobni, és relatíve erősebb, kevésbé borulékony reálgazdasággal támogatott valutába kell menekülni (pl. euró) ehhez képest a valóságban pont fordítva történik, én már itt elvesztettem a fonalat. (a frank szerepét sose értettem: az ország törpe, a GDP-je a bankszektorban keletkezik, nem áll termelés mögötte, a hiten kívül mi tartja az árfolyamát?)

    Hiába, magamfajta kocka nem is próbálja megérteni a közgazdaságtant. :(

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz stangli #5672 üzenetére

    Ez mind OK, nekem is tetszik a cikk. Az nem esik le, hogy ha a spekiknek sikerült előidézni az 1000 Ft-os oti részvényt, azon még nem kerestek. Hogyan tovább, milyen machinációtól indul el felfelé az árfolyam?

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz Flashcash #5894 üzenetére

    A Deutsche Bank szavára nem adnék... mivel érdekelt M.o. bedöntésében, a tavaly őszi forintspeki mögött is a DB álllt.
    http://www.fn.hu/hetilap/penzugyek/20090210/bukasra_allo_bankok/
    + a papír Figyelő szám (feb.10-i talán) abban részletesebben le van írva

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Új hozzászólás Aktív témák