Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atomchicken

    tag

    Sziasztok,

    A mai nap folyamán derült ki, hogy nagymamámnak a 8 számjegyet is elérő megtakarítása van OTP befektetési számlán.
    Szerintem eddig Ő sem volt nagyon tisztában, hogy jelen érték szerint ekkora összegű befektetése van. Elmondása szerint legalább 15 éve van meg a számlája, OTP részvényt még abban az időben vett, amikor pár ezer forint volt egy részvény ára, de konkrétan nem tudta megmondani, hogy mikor mit is vett pontosan. Értelemszerűen a portfólióját sem Ő kezeli, a részvényeket/befektetési jegyeket személyes ügyintézés során mindig az ügyintéző vette neki.

    Kérdésem amivel hozzátok fordulnék, ha realizálni szeretnénk a nyereséget, akkor van-e bármilyen lehetőségünk adóoptimalizálásra? Ha jól tudom a teljes portfólió áthelyezése TBSZ számlára nem megoldható, de javítsatok ki, ha tévednék. A pénzre valószínűleg nem lesz szüksége az elkövetkező években, így hosszútávú optimalizálás is érdekelne, viszont a portfólió összetétele az alábbi:
    ~10% OTP Abszolút Hozam "A" befektetési jegy
    ~15% Állampapír
    ~30% OTP részvény
    ~45% OTP Ingatlan befektetési jegy
    Ebből a két befektetési jegy alapkezelési és sikerdíja egy vicc. Ezt a kettőt mindenféleképp jó lenne minél hamarabb eladni, mert ilyen díjak mellett felesleges még évekig tartani, akkor is ha most adózni kell utána. (Ezt a kettőt, ha jól gondolom, áttranszferálni más brókerhez sem lehet, meg szerintem értelme sem lenne.)

    Az állampapírt úgy gondoltam áttranszferáljuk az államkincstárhoz, a hirdetmény szerinti 1131 Ft-os áron.
    Az OTP részvény tartása a jelenleg hatályos hirdetmény szerint ingyenes, költség csak majd a részvény eladásakor fog felmerülni, viszont az áttranszferálás RC-hez 0.5% (OTP díj) + 5000Ft (RC díj) lenne, ezért lehet, hogy jobb hogyha ez marad az OTP-s befektetési számlán 0ft-os éves költség mellett.

    A két eladott befektetési jegyből befolyó összeggel pedig csinálnom kellene valamit vagy legalábbis valami tanácsot adnom, hogy mi legyen a sorsa. Én ETF-be (és kötvénybe) raknám, de értelemszerűen egy laikusnak, főleg családon belül nem szeretnék ilyenfajta befektetési tanácsot adni, így legjobb tudásom szerint és a saját nyugalmam érdekében talán egyedül az állampapír jöhet szóba az Államkincstárnál vezetve. Oda be tudna menni Ő is személyesen megnyitni a számláját és még a pénzt is be tudná ott helyben fizetni kártyával (Bár a kártyalimittel lehet lenne gond.) Vagy esetleg van bármi más, amiről elmondható, hogy valamennyire biztonságos befektetés, egy a pénzügyekhez laikus nyugdíjas számára is elérhető lehetőleg személyes ügyintézés mellet? (Az OTP részvény áttranszferálásának a másik oka, ami miatt nem szeretném, hogy RC-nél a személyes ügyintézés nem megoldható.)

    Az, hogy mennyire bölcs dolog csak OTP részvényben tartani a portfólió 30%-át megint egy más kérdés, de igazából úgy állok hozzá, hogy még mindig jobb, hogy ebben van ~15 éve, mint, hogy a párnacihában lenne és érne ötöd ennyit.

    Végszóként, hogy miért ne az OTP-nél vezesd a befektetési számlád és, hogy hogyan is derült ki, hogy ekkora megtakarítás van ezen a számlán. Jogszabályi kötelesség minden januárban, ha jól emlékszem 2019 óta kiküldeni a bankoknak a banknál vezetett különböző számlák éves díjkimutatását. Na ezen a kimutatások akadt meg a szeme a nagyinak, hogy a teljes portfólió értékének 1,2%-át levonták ilyen-olyan díj gyanánt. A díjkimutatáson nincs részletezve, hogy konkrétan melyik értékpapír tartása mekkora költségbe került, de jelen portfólió esetében a két befektetési jegy az, ami nagyon is felfelé húzza ezt a %-ot.

    Köszi!

  • atomchicken

    tag

    válasz mgoogyi #61610 üzenetére

    Szia,

    A saját hosszútávú befektetéseim kizárólag ETF-be, TBSZ számlán vannak.
    A kérdésem elsősorban az adó elkerülése miatt írodott.
    Sajnos én is így gondoltam, hogy nincs lehetőség az árfolyamnyereség adóját elkerülni, de gondoltam hátha van rá olyan megoldás, amiről én nem tudok.

    A megtakarításnak konkrétan nincs célja. Ha 15 évig nem hiányzott ez a pénz, szerintem ezután sem fog. Valószínüleg szét lesz osztva a gyerekek, unokák között majd egyszer vagy örökség lesz belőle.

    Egy nyugdíjasnak nagyon nehéz elmagyarázni, hogy miért nem jó OTP részvényben tartani a megtakarítását, (az OTP fiókokat látja az utcán, illetve még a TV-ben is hallhat róla) lehet az lenne a legjobb, ha azt is eladnánk és átraknánk állampapírba.
    Az előbbi kijelentésem az OTP részvénnyel kapcsolatban inkább arra vonatkozott, hogy így utólag visszatekintve az elmúlt 15 év árfolyamára még mindig jobb, hogy ebben van x éve, mintsem, hogy a folyószámlán lenne.

    Edit:
    @vnorbi
    Gyorsan átfutottam az alapok tájékoztatóját és az alapján valósnak tűnik a kiszámolt a költség.

    @bandus
    Ebben egyetértünk :D Legális utat kerestem én is, de ha nincs, akkor nincs.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák