Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rolly

    veterán

    válasz kozeposztaly #87149 üzenetére

    és mi a jó modell? Mennyit kell megtakarítani hogy 10 év alatt elérjük azt a megtakarítást ami mellett már anyagilag függetlenül lehet élni?

    Például míg volt kata én cirka a bevétel 70%-át el tudtam rakni (miután minden hitelt kifizettünk - ingatlan - autó) de ugye ez csak 2 év volt így visszanézve most pedig átalányadózóként már rosszabb az arány bár a vállalkozásomban (KIVÁs cég) gyűlik ugyanúgy...

  • Hi!King

    őstag

    válasz kozeposztaly #87149 üzenetére

    Én úgy készülök, hogy mire idős leszek vagy jelentéktelen mértékű lesz az állami nyugdíj, vagy nagyon magasan a nyugdíjkorhatár, szóval az én generációmnak 65 éves korra már elegendő saját nyugdíjmegtakarítással kell rendelkeznie, hogy utána munka nélkül meg tudjon élni. Szóval a FIRE bizonyos értelemben szükséges és nem csak egy lehetőség.

    A 10 évet egy átlagos középosztálybeli jövedelemmel én mesének tartom, mert persze vannak akiknek összejött és blogolnak róla, de ez ritkaság. Legtöbben meg alulbecsülik a szükséges tőkét, lásd pl. 4%-os szabály. Szerintem alsó hangon 20 év egy átlagos középosztálybeli jövedelemmel, de persze ez igény függő is.

    Az igény egyébként érdekes kérdés, mert ha valaki korai nyugdíjazza magát, és van hobbija, érdeklődése, akkor az egységnyi időre vetítve ugyan jóval olcsóbb lenne, de összességében drágábban jönne ki. A dolgozó ember a kevés szabadidejében költ sok pénzt, sok szabadidővel ugyanaz sokkal olcsóbban kijön, de 5-ször annyi már lehet hogy sokkal többe kerül.

    Mi feleségemmel túrázunk, legszívesebben magashegységekben, ha korai nyugdíjazzuk egyszer magunkat, akkor a jelenlegi vagy jövőbeli budapesti lakásunkat eladjuk és egy alpesi kisvárosban veszünk egy hasonló méretűt, ahol a közhiedelemmel ellentétben amúgy olcsóbb, kb. feleannyi a lakás ára, és máris nem az van, mint most, hogy 2 * 500 km autózás ha ott akarunk túrázni (van hogy csak 1 napot vagy 1 hétvégét), meg minden esetben drága szállás, hanem a legtöbb esetben elég lenne kilépni az ajtón és mehetünk, de távolabbra is sokkal kevesebb az autózás, és sokkal ritkábban a szállásfoglalás. Szerintem simán kijön az, hogy egy 10 órás túra a hegyekben 5-öd annyiba vagy még kevesebbe jönne onnan, ráadásul a szabadidő kihasználás is jobb, mert nem társul hozzá annyi utazás. De vannak kétségeim, hogy kevesebből ki lehetne jönni, mint aktív éveinkben, mert összességében annyiszor többet töltenénk ezzel, hogy már drágább lenne.

    Ami a menedzsereket illeti, ott gyakran játszik az is, hogy van aki tényleg a karrierjének él, és azok a sikerek éltetik. A bökkenő az, hog én például soha nem is fogok annyit keresni mint ők, ők meg hiába keresnek annyit, nem vágynak FIRE-re.

Új hozzászólás Aktív témák