Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz zharkanyi #48007 üzenetére

    Az a baj, hogy kb. úgy állítod be a dolgot, hogy a forintban a pénzed annyival kevesebbet ér, amennyit az EUR-ral szemben romlott az árfolyama. Szeretném felhívni a figyelmed, hogy a forint romlás mértéke viszont továbbra is az infláció...

    Több okból is örülök, hogy az Opel Astra-s példát hoztad fel, ugyanis be tudom mutatni hol tévedsz. Nemsokára én is autót veszek és egy ideje már nézegetem a kinézett típus árait (nem Astra). Felmerült bennem az is, hogy külföldről veszem, ha úgy jobban megéri, úgyhogy elkezdtem a külföldi árlistákat is nézegetni. Meglepődve láttam, hogy itthon kb. 10%-al olcsóbb az autó, mint az euró övezetben. Aztán volt egy modellév váltás, aminek a közepébe pont beleesett a nagy márciusi visszaesés és forintromlás. Először az eurozónás árlisták jelentek meg, 4-5% drágulás volt. Ekkor már elkezdtem izzadni, mert a EURHUF-ot is belekalkulálva, már egy 10% körüli drágulást vizionáltam. Izzadva nyitottam meg az új magyar árlistát, majd meglepődve tapasztaltam, hogy az áremelkedés 2,5% lett. Nemhogy rárakták volna az eurós ár emelkedésére a forintgyengülést, még az eurós áremelkedést sem tükrözte. Ezzel az olló még nagyobbra nyílt, az autó még olcsóbb lett itthon az eurozónához képest.

    Attól hogy az EURHUF gyengül, egyáltalán nem jelenti, hogy a fogyasztói kosaradban minden termék vele ugyanúgy gyengülne. Az, hogy a forintod mennyit ér, még mindig attól függ, hogy itthon mit tudsz belőle vásárolni, nem attól, hogy mennyi eurót tudsz belőle venni (kivéve persze, ha a te fogyasztó kosaradban csak az euró szerepel). Kvázi, ha nem akkora az infláció, akkor euróban mérve olcsóbb lett itthon az élet.
    Nyilván van a gyenge EURHUF-nak az import termékeken keresztül visszacsatolása az inflációra, ezért is izzadnak most az MNB-ben a 360 feletti árfolyamtól, de azért az EURHUF gyengülés továbbra sem egyenlő az inflációval.

    És még egy kitérő az autókra. Hogy az miért drágul, abban megint csak nem a forintgyengülés a meghatározó faktor. Hanem az önsorsrontó EU-s politika, akik fullba nyomják a kretén, a valóságtól teljesen elrugaszkodott CO2 emissziós megszorításokkal. Értelmesebb országok úgy vezetnek be változásokat, hogy ne végezzék ki a gazdaságuk gerincét adó iparága(ka)t. Nem úgy az EU, élükön a teljesen meghibbant németekkel...

    Elbúcsúzhatunk a megfizethető kisautóktól a brutális uniós klímaszigor miatt

    (#48015) BeZol
    Az összes megtakarításod beleborítottad egy részvénybe? Az igen :C

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák