Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz sakal83 #195 üzenetére

    1. Az hogy a huf gyengült tény. Eleg csak ezt megnezni mert usdben arazzak az IT termekeket a gyartok. Nem juanban rubelbe eurban stb. Tehat a forint gyengült az usdhez kepest. A többi mellekes IT vonalon.
    Nem tagadtam hogy gyengült a forint, nem kell leírni még egyszer. Gyenge a külkereskedelmünk több 10 éve, mióta világ a világ a I-II. vh. óta. Még senkinek sem sikerült fordítania.... :(((
    Az nem relativizálás ha kiegészítettem a félinfót a valóság másik oldalával. Ezt többen tudománynak hívják, nem pedig relativizálásnak.
    Nyilvánvaló és nem tagadtam, hogy gyengült a forint. Nem is kicsit sajna.

    Nem vagyok közg szakember, de egyszerű alap matekkal nem lehet nagyon mellélőni azzal, hogy ránéztem kb. fél éve 1-2 tucat devizapárra, amiből lehetett látni kb. 2x annyit gyengült a forint, mint amennyit erősödött az USD. (Igaz, ez nagyon attól függ, hogy milyen időintervallumot veszünk alapul. Talán én 2019 végi értékekkel számoltam, de most ebben nem vagyok biztos.) Magyarul: kb. 1/3 és 2/3 mértékben adja a devizpár elmozdulását az USD erősödés és a HUF gyengülés. Nem jó ez nekünk, sőt szar. De ismétlem, ezt nem vitattam. Szimplán kiegészítettem a "tényt" amit leírtál, hogy tényszerűek legyünk.

    Hellyel közzel nagyjából jelenleg is hasonló arányokat lehet kimutatni:
    Jelenleg az USD Index a 2015 átlagához képest közel 30%-t erősebb pozícióban van.
    2017-hez képest pedig kb. 10%-kal erősebb poziban, úgy, hogy az elmúlt fél évben jelentősen visszaesett.
    Mert ugye 2022 Októberben volt a csúcs. Nagyjából akkor vizslantottam én is az árfolyamokat. Az akkori csúcson majdnem 40%-kal erősebb pozícióban volt zöldhasú (USD index) a 2015-ös állapotokhoz képest.
    Akkor az USD-HUF ugyan ebben az időszakban (2015 és a 2022 októberi csúcs között) pozícióban 51%-os elmozdulást mutatott.
    Ebben a relációban pl. nagyobb mértékű a dodó erősödés, mint a HUF gyengülés.

    #201 Chaser: Nehéz megmondani, mi lenne az ÁFA csökkentéssel. Ahhoz kellene szerintem egy erős társadalmi, pontosabban fogyasztói kontroll is: nem vesznek meg az emberek olyan terméket, amiknek az ára nem csökkent, illetve be lehetne jelenteni egy erre létrehozott szervnek. Ha ez nincs, akkor szinte biztos, hogy az a szenárió játszódna le, hogy nagyjából maradna az árszínvonal, vagy a hirtelen ÁFA-csökkentéssel járó áresés után szépen lassan visszamászna az évek alatt megszoktatott árszínvonalra. Egyes kereskedők így is hatalmas hasznot húznak be. Tuti kísértésbe esnének egy kis "ingyen" profitért. Pl. a hypermarket láncok sokszor sírnak mennyire szar nekik, aztán valahogy mindig nagy profittal zárnak.... :U

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák