Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz Dorian #5907 üzenetére

    Szegasz Dorian,

    Hasonlo cipoben jarok mint te, de en meg nehezebb helyzetben vagyok ugyanis, en Pana FZ30-rol akarok valtani es nem vagyok hajlando feladni
    - a kihajthato kepernyot es az elokepet.
    - obicsere nelkul a 12x zoomot

    Nekem is ugyanaz a ket celom van mint neked: kisebb melysegelesseg es vakumentes fenykepezes belso terekben. A kisebb melysegellessegnel egyertelmuen a DSLR a nyero. Ez az egyszeru fele. Vakumentes gyenge fenyviszonynal viszon a kovetkezo konkluziora jutottam: szivas van. A szivas merteket igy kell kiszamolni:
    - Az obi fenyereje:
    Pana: 2.8-3.7
    DSLR ultrazoomok: 3.5-5.6
    Kulonbseg: 0.7- 1.3 fenyertek a Pana javara
    - max hasznalhato iso (az en zajturesem alapjan):
    Pana: 80
    DSLR-ek: 800-1600 (gepe valogatja)
    Kulonbseg: 3.5-4.5 fenyertek a DSLR-ek javara
    - Kepstabi elony:
    Pana: 3-4 fenyertek
    DSLR obi stabilizalt lencsevel (pl. Nikkor 17-200 VR) 3-4 fenyertek
    CCD rangatozos DSLR: 1-2 fenyertek
    Stabilizalatlan DSLR: 0 fenyertek
    Kulonbseg: A pana vagy elonyben van 2-4 fenyertekkel vagy ugyanott vannak

    Vegeredmeny (Adogasd ossze a fenyertek hatarokat. Ahol a pana nyer, azt negativ elojellel szamitsd be):
    - Obival stabilizalt DSLR: ~2.5-3.5 fenyertek elony = 5x-10x gyorsabb kitarthato zarsebesseget kapsz
    - CCD-vel stabilizalt DSLR: ~0.5-1.5 fenyertek elony = 1.4x-2.8x gyorsabb kitarthato zarsebesseget kapsz
    - stabilizalatlan: Neha meg a pana is elonyben lehet a kepstabijaval es fenyeros lencsejevel a DSLR az ISO 800-ahoz kepest.

    Ha megalkuszol es fenyeros (kisebb zoom atfogasu) kepstabilizalt lencset veszel hozza (sok sok penz) akkor van eselyed meg 1-1.5 fenyertek nyeresegre.
    Nalunk szobaban villanynal ISO80-on nyitott rekesszel a pana 1/2 - 1/5 masodperces zaridoket javasol. Ehhez legalabb tovabbi 3 fenyertek (8x zarsebesseg = 1/16 - 1/40) kell, hogy vaku nelkul normalis kep legyen, de meg az sem az a huuuude magabiztos zarido.
    Tehat olyan DSLR kell aminek elfogadhato az ISO1600-a es van hozza ultrazoomos stabilizalt lencse. Ha hozzateszem a kihajthato elokepet akkor a valasz az, hogy ilyen nincs, mert a Pana L10, az Oly E330 nem birjak az ISO1600-t (az en igenyemmel merve). Oly E-3 tol pedig meg nem lattam teszt kepeket.

    [ Szerkesztve ]

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz Dare2Live #6036 üzenetére

    "konkrétan mit szoktál fényképezni belső térben?
    Mert ha mozog az illető akkor jellemzően a stabit a hajadra kenheted ha meg nem/keveset mozog akkor álvány."

    Hello there ;))

    Tobbnyire a kolkok utan futkarozok a masinaval. Amikor gyorsak akkor valoban szivas, es hajamra kenhetem a stabit, ahogy mondod! De nem mindig teszik, ez az en szerencsem.

    <Dicsekedes> Gondolkoztam, hogy milyen zoom tartomanyokat hasznalok leginkabb. Aztan rajottem, hogy ostobasag ezen gondolkozni amikor meg is nezhetem. Van mar par ezer kepem amit az FZ30-cal kattingattam, ugyhogy ma delutan osszedobtam egy kis progit ami kigyujtogette az exif infot 4000 vinyon levo keprol egy adatbazisba, amin egy gyors query ki is adta a felhasznaloi statisztikamat. Kiderult, hogy a legtobbet a 35-150mm-t hasznalom, a telet 200 felett joval ritkabban. Kivetel a 420 koccantva. Ez kiugroan magas, ugyanis a telet hasznalom portezashoz melysegelesseg sovanyitasra. Erre ugye dslr-n nagy szenzornal nincs szukseg.
    </Dicsekedes>

    Ennek tudataban a jelenlegi elkepzelesem:
    Oly E3 + Leica 14-150 3.5-5.6 + oly 12-60 2.8-4
    A Leica lencseben pana kepstabi van, az oly lencse meg fenyeros es pont az azt fedi le amit hasznalok. Az uj E3-ashoz ccd recegtetos kepstabi is jar, es 5 az az OT fenyertek elonyt igernek. Ha ez a gyakorlatban is igaz, akkor ez eleg nagy durranas. Persze ha jol emlexem a Pentax is igert vagy 3-4-et a K10D-re aztan kozelse hozza a gyakorlatban. Raadasul az E3 keresojerol azt irjak, hogy 1.2x-es nagyitasu ami kikuszobolheti a 4/3 rendszerek nagy hatranyat a csolatast.
    Majd meglassuk!

    Adik:
    "indirekt derítés vakuval?"
    Technikailag tokeletes megoldas de nem szeretem a plusz munka miatt. Mire felszerelem, beallitom... elmulik a pillanat.

    DTomi:
    "A kihajtható lcd meg annyira lúzerség DSLR-en hogy hihetetlen."

    Olvastam sok hozzaszolasodat, es becsulom a technikai tudasodat. De ez a hozzaszolasod a tudasodhoz nem melto. Gyerekeket tipikusan az o magassagukbol jo fotozni, ha esetleg meg fel is nez a fotos egy gyerekre akkor az kulon erdekes. Ha pl oltonyt viselsz nem tudom, hogy lehasalnal-e egy parkban egy jo foto kedveert. Vagy akarcsak egy vendegsegben. Kihajthato kepernyovel olyan egyszeru...
    Amugy egyetertek a kollegakkal, hogy az monitor nem vetekedhet a kereson valo kukucskalassal. De a kenyelem miatt megis sokszor megeri. De csak ha kihajthato. Ha nem hajthato ki akkor ott a kukucska is, minek neznem a monitort? Ekkora balfogast mint a D300, 40D elokep? Az hogy lehagytak a hajtogathato monitort, az legalabb akkora ostobasag mintha valaki a New York-i maratonon 1 km-rel a cel elott a vezeto poziciobol beugrana egy kavezoba egy crossaint-ert. Lekuzdottek az osszes technikai akadalyt, aztan az egesznek az eredemenyet, hasznalhatosagat kidobtak az ablakon.

    [ Szerkesztve ]

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz Dare2Live #6086 üzenetére

    -CCD shiftes + obi stabi összeadódik? Ez eddig nemígy volt, vagy egyik mukodik vagy másik. Persze lehet E3 más. szvsz nézz utána

    Nem adodik ossze, legalabbis ilyenrol sehol nem olvastam. Nem hinnem, hogy a stabi info benne lenne a 4/3-os specifikacioban. Ha pedig nincs benne akkor csak gyartonkenti egyedi megoldassal tudna ezt a lencse es a vaz osszehangolni.
    Az erdekes az, hogy Oly-ek 5 fenyerteket igernek csak a CCD mozgatasos stabira onmagaban.
    Oly E3 specifikacio
    " A nagyteljesítményű, beépített képstabilizátor bármilyen kompatibilis objektívet stabilizál (max. 5 FÉ lépésig) két üzemmód alkalmazásával"

    Erre igen kivancsi vagyok.

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz orbano #6087 üzenetére

    Szia Orbano,

    Az obi javaslatos sehogy sem illik ossze azzal ahogy hasznalom a gepet. Az exif statisztikambol azt latom, hogy pont oda javasoltad a torest (100mm-nel 35 mm equivalensen) ahol a leggyakrabban hasznalom. Kovetkezeskeppen allandoan cserelgetni kene az obit, amit en nem vallalok be. De azt nem vonom ketsegbe, hogy kepminosegben nem egyszeru a javaslatodat uberelni.

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz Ferdzsoo #7528 üzenetére

    Zoom egyáltalán nem érdekel, szinte sose használom, inkább közelebbmegyek ahhoz amit fényképezni akarok.

    Van a nagy zoomnak egy gyakran elfeledett jo tulajdonsaga: kicsiny melysegelesseg. Ez kulonosen fontos kompaktokon, amelyek kicsiny erzekelomerete eleve nagy melysegelesseget eredmenyez. Ha ki akarsz hangsulyozni egy targyat a kepen (portre a tipikus peldaja ennek), akkor erdemes szandekosan eltavolodni a targytol es zoommal kompenzalni. Ekkor a melysegelesseg lecsokken es a targy hattere elmosodik szepen kiemelve a fotemat. Minel hosszabb a zoomod tele vege, annal hatekonyabban tudod ezt hasznalni. Makrozashoz pedig megint hasznos dolog a nagy zoom.

    [ Szerkesztve ]

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz Szten Márs #7539 üzenetére

    Szia Szten!

    En egyetlen egy kompaktot hasznaltam ahol mar foglalkoztam is a melysegelessegel, az pedig a kompaktok egyik legkiralyabbika a FZ-30. Nos ezen a betyar szerkezeten ahogy tekered a zoomot, a gyujtotavbol adodo melysegelesseg csokkenes szamottevoen erosebb mint a csokkeno rekesznyilasbol adodo melysegelesseg novekedes. 35mm F2.8 es 420mm F3.7 a ket veglet, tehat rekeszben kevesebb mint 1 fenyertek.
    Az FZ-30-cal az a szemelyes tapasztalatom, hogy teljesen felesleges rekeszelni ugyanis:
    - ezen a kicsi erzekelon a rekeszelesnek semmilyen gyakolatban erzekelheto hatasat nem lattam mar ami a melysegelesseget illeti.
    - a benne levo leica optika annyira kimagaslo minosegu a tobbi altalam latott lencsekkel osszevetve, hogy lerekeszelestol nem varhato kimagaslo javulas se feloldasban se peremsotetedesben. CA-ra nem emlexem, de eszreveheto geometriai torzitasa nincs. Ja, es nem csak belso fokuszos, de meg belso zoomos is + kepstabis. :R Most igy DSLR-t hasznalva es visszanezve, csak hulledezek, hogy milyen uveget belenyomtak abba a szaros kompaktba. :Y
    Gondolom a 4/3-os Leica 14-150 is ilyesmi minosegu lesz (vagy mar van?) ezert a ~1400 euro koruli kikialtasi ar.

    Persze azert neha kell rekeszelni, ne ertesetek felre, pl svenkelesnel ha adott zaridot akartam stb.

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz ottkar #7546 üzenetére

    Technikailiag igazad van, de ez akkor is csak szorszal hasogatas. Igen a kisebb gyujtotav miatt nagyobb a melysegelesseg, de a gyujtotav meg a kicsi szenzor meret miatt kisebb.

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

Új hozzászólás Aktív témák