Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
A Linux Mint bemutatása
A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.
Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.
Új hozzászólás Aktív témák
-
nagyúr
válasz BigManus #13050 üzenetére
Nem tudom honnan gondoltad ezt a Mint alapot, de nekem az első pillanatban az ősmagyar bPhanter ugrott be és ez is arra utalhat:
a digitális jólét szoftver alapcsomagba elsősorban magyar kis- és középvállalkozások által fejlesztett vagy testreszabott szoftverek kerültek be. [link]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz BigManus #13056 üzenetére
Páran már tesztelték? Holnaptól lehet letölteni amúgy.
Ott a Mint 20 van említve
OK, ha ennyire ködös infóid vannak, akkor szerintem ezt célszerű az Offtopikban emlegetni....ott van említve! No de hol, könyörgöm?
a tűzfalbeállítások nem engedik betölteni a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által veszélyesnek minősített oldalakat.
Ez külön vonzóvá teszi, hogy a kormány mondja meg, mely oldalakat nézegetheted.[link]
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz BigManus #13058 üzenetére
Tudod mit, majd töltsd le holnap.
Hamarabb teszek fel Windows 12-t, mint ezt, amit a kormány ajánlgat regisztrálás után és ő dönti el, milyen oldalakat nem jó nekem nézegetni. Ha Mint, akkor azért nem vonz ez, ha bP, akkor azért. Nem én vagyok a célcsoport szerintem.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Nowhereman #13048 üzenetére
Helyből hozzá is lehetne tenni, hogy a Mintnek kifejezetten jót tett a félévesről az LTS-re átállás
Nem értelek, a Mint LTS alapú, mióta használom, a köztes kiadások is azok. A mostani 20.1 is mellőzi az Ubuntu aktuális friss hwe kernelét épp a túlzott biztonságra törekvés miatt, Ubuntusok élcelődnek is emiatt. Ők tudják.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
lck
senior tag
válasz ubyegon2 #13062 üzenetére
Na meglestem virtuálison.
Kicsit módosított Linux Mint Cinnamon.
Első blikkre:
-Még felhasználó barátabb mint a Mint.
-Telepítő automatikusan magyar. ( next-next-ok aztán fennvan )
-Asztalra kitett parancsikonok ( kezdők imádják )
-Nem láttam benne gonosz manipulációkat ( pl.:háttérben futó kémprogramok )
-Firefox buherálások: Kezdőlap + Könyvjelzők ( kormányoldalak + gyerekoldalak )
21:44 Napos idő +2 fok = Optimizmus !!!![ Szerkesztve ]
-
Cyrin
addikt
válasz ubyegon2 #13060 üzenetére
"mostani 20.1 is mellőzi az Ubuntu aktuális friss hwe kernelét"
És milyen jól teszi.
Az elitebook-om nvidia kártyával simán megfeküdt az ubuntu 5.8-as kernelfrissítésétől, este minden ok, reggel kurzorvillogás. ez ám a felhasználóbarát disztró. és ha nem vagyok itt? beteg vagyok, kórházban, és otthon ez az egy gép van??? mit kezdenek vele az otthoniak, akiknek használni kellene???
ugyanúgy megfeküdt az előző LTS is az 5-ös kernelre váltáskor ezen a gépen. majd egy év múlva talán javítják és akkor elindulna? és addig?
ezzel szemben az asztali gép vígan működik Mint 20.1-gyel. Kit érdekel hogy nem a legfrissebb?
Az ubuntun meg lehet addig nézni a LEGFRISSEBB fekete képernyőt! -
nagyúr
Super! Köszi, hogy eloszlattad a ködöt!
-Még felhasználó barátabb mint a Mint.
Legalábbis ezt az érzetet kelti! Nekem bőven elég az autentikus Mint énbarátsága is.
Egyébként meg akár egy jó, okos kezdeményezés is lehet ez, bár nem tudom hogyan propagálják, én csak itt értesültem róla.
(#13065) Cyrin
ezzel szemben az asztali gép vígan működik Mint 20.1-gyel. Kit érdekel hogy nem a legfrissebb?
Kb így vagyok ezzel én is! Összes Mint-tel telepített gép vígan ketyeg, amit én telepítettem, desktop, notebook, az összes. Persze Ryzen mizéria nem érinti egyiket sem.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #13062 üzenetére
Szerintem nem gyanús az, valami támogatási alapon népszerűsítik az szabad szoftvert időseknél és diákoknál. Ennek még akár értelme is van, mert tényleg ez az a réteg, akiknek általában valami nagyon régi, ergya gépük van, nem játszanak a legújabb játékokkal, semmi CAD meg Adobe kreatív szoftverezés, és elegük van, hogy a XP/Win7 supportja lejárt, a Win10 meg alig döcög a gépükön, és állandó update-tel szivatja őket, meg a felülete is fapados. Nekik egy Mint ideális lehet minden szempontból. Igaz ehhez nem kell jólétcsomagozni, aki ilyesmit keresett, eddig is le tudta tölteni a linuxmint.com/download.php oldalról (ezt érdemes a magyar oldallal szemben használni), magyar nyelvet is támogatott eddig is. Különösen idősek körében lehet előny, ha a politika népszerűsít ilyen megoldásokat, mert ők az autoritásra mennek. Mert így nem az van, hogy kocka Linuxot akar velük valaki feltetetni, hanem ingyenes jólétmöhő van rájuk tolva, az meg mindjárt máshogy hangzik a legtöbb laikusnak. Mert a Linuxról azt hallották, hogy szar meg bonyolult, azt ne már, mert egyetemi informatikusi diplomával használható csak, és ez tény, mert a Zorigó meg a Zindeksz is megírta, és a fórumon Win Pisti is ezt mondja, hárman együtt meg nem hazudhatnak, de még csak nem is tévedhetnek.
Az állam meg azt nyeri ezen, hogy az ilyen projektekre egy csomó pénzt fel lehet venni, el lehet költeni, rokoni-ismerősi vállakozói körnek lehet leosztani, meg kipipálhatják, hogy növekedett a digitális írástudási szint, meg javult az informatikai infrastruktúra, és nem az van, hogy nem csináltak semmit egész nap.
Úgyhogy akár még jó is kisülhet belőle, de legrosszabb esetben is max. csak a nemzeti PinkPanther sorsára jut és nem terjed, nagy veszteség akkor sincs. Inkább legyen el ilyen intézkedésekkel a kormány, ezzel sok kárt nem okoznak, és olcsóbb is, mint a stadionépítés. Felőlem legyen, legalább rajtad kívül is használja majd még valaki a mentás Cinmanót
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
Nálunk családban egy eddig külhonban teljesítő Elitebook-on 19.2 volt, most cseréltem úgyis benne SSD-t nagyobbra(és persze jobbra, mivel 860 EVO 250GB került bele), így arra már Mint Cinnamon 20.1 ment fel. Ugyanúgy gond nélkül használja tovább a gép gazdája. A 19.2 felkerülése óta igen erősen volt nyüstölve szintén! Egyetlen rendszer gond miatti távsegítségre nem volt szükség.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Frawly #13068 üzenetére
Szerintem nem gyanús az, valami támogatási alapon népszerűsítik az szabad szoftvert időseknél és diákoknál.
Minden gyanús, amit ezek a jótevők nyújtanak! De mint említettem, nem nagyon lesz ez széles körben propagálva sajnos, mert még így is valóban hasznos lenne ez sokaknak.
legalább rajtad kívül is használja majd még valaki a mentás Cinmanót
hahahaha..............
Azért a kiválasztásban valaki tényleg hozzáértő lehetett és ez méltányolandó. Most nem azért, mert Mintfan vagyok, hanem amiatt, mert tényleg magasan a legfelhasználóbarátabb a Mint.
Ez elég fura, hogy különböző weboldalaktól meg akarják védeni a felhasználót, kíváncsi lennék én ara a blacklist-re, amik a ormány szerint károsak.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
Ez elég furcsa. Elvileg csak 5.10-es kernellel voltak gondok, ott is csak annyi, hogy zárt NV driverrel nem megy az OpenCL, meg Ryzen-eknél némi teljesítményvesztés lép fel, ami benchmarkokkkal mutatható csak ki. Ez a kurzorvillogás inkább tűnik uborkaspecifikus bénázásnak.
Nálam Arch-vonalon hibátlanul megy az 5.10.10-es kernel is, pedig Ryzent használok. Probléma most van Artixon, de ez csak kisebb, kernelfüggetlen toolokat érint, és nem eredményezi a gép használhatatlanságát, pl. hogy csak bootkor villogó kurzorod legyen.
Sőt, ezt a kurzorozást azért sem értem, mert nekem még sehol nem tört el ennyire a rendszer, hogy ne bootoljon és legalább egy grafikus felület ne töltsön be. Még Gentoo-n sem, még akkor se, ha én keféltem el kézileg dolgokat. Úgyhogy nekem ez az egész fekete képernyőzés marha gyanús. Nem azért, hogy a Ubuntut védjem, mert eléggé utálom a Canonicalt.
Vagyis Gentoo-n volt ilyenem egyszer, ott sem az ő hibájukból, hanem én erőltettem kézileg a saját magam a kernel.org-ról forgatott 5.5-RC1-es kísérleti devkernelt. De Archon semmi ilyesmi, pedig azt is Testing tárolókkal használom, szóval a legbleedingedgebb verziókat. Maximum kényelmetlenségek voltak, hogy pl. kernel induláskor ilyen crypto random seed-del időzgetett egy időben, meg leálláskor valami stop job-ra ment rá extra néhány másodperc, qBittorrent crachelt (abszolút a qB-fejlesztők hibájából, jegyezném meg), meg valami GUI-s progi bezáráskor maga után hagy egy grafikus glitchet (amit egy asztalfrissítés meg is old), vagy nem megy Gnome-on valami web plugin, de ezek ilyen kisebb dolgok, és ezek is olyan ritkaságszámba mennek, hogy szökőévente egyszer, és van rájuk a netről 5 perc alatt workaround.
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #13070 üzenetére
Gondolom a webes blacklist néhány ilyen warez, vírusos, meg pornós oldalra van, és ezt is elmondhatják akkor, hogy a törvényesség meg a jó erkölcsök meg vannak védve, ennyit is javítottak a netezési szokásokon.
De ez globális jelenség, majdnem minden kormánynak van támogatott disztrója, még Észak-Korea is tolja a saját Red Star OS-ét, ami egy Fedora spin, régebbi KDE-vel, MacOS dizájnnal. Igaz van a rendszerben hazajelentő modul, meg nem TCP/IP kompatilibis böngésző és koreaiul van, alapból nincs root jogod, de terminálban gyorsan ki lehet hekkelni, hogy ezeket kiiktasd. Ilyen ezzel foglalkozó YouTube-videók kommentjeiben még röhögni is szokta rajta, hogy átállítás után még ez az észak-korai cucc is használhatóbb, mint a Win10 meg a MakkOS Big Slur-p-of-cum
Még Kína is tolja a saját disztróját, Ubuntu alapú Kylin, ráadásul abban tudtommal kémprogram sincs, csak valami böngészős blocklist, amit könnyen ki lehet szedni, át lehet állítani. Amúgy a stock Ubuntu, csak az van rajta átszabva, hogy alapból mandarin, meg támogatja a kínai karakterek bevitelét, eltérő írásirányt, kínai naptárat, böngészőben kínai keresőket, csupa olyan hasznos dolgot, ami tényleg kell is az átlag kínainak, mert ezeket minden OS-en igénylik, feltennék amúgy is.
-
BigManus
addikt
válasz ubyegon2 #13066 üzenetére
"Legalábbis ezt az érzetet kelti! :K Nekem bőven elég az autentikus Mint énbarátsága is."
Na igen, ez érthető, de ezt olyanoknak hozták létre elsősorban akik nem akarnak fizetős szoftvereket használni, nem értenek vagy nem akarják a Linuxot megtanulni. Legalábbis így propagálják.
Mi akik ebben mozgunk, biztosan nem fogunk vele foglalkozni.Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...
-
lck
senior tag
válasz BigManus #13073 üzenetére
Most már csak telepítő pendrive-ot (DVD-t) kellene osztogatni, meg rövid oktatást tartani az alapokból, mivel - gondolom a célközönségnek nem sokat mond, hogy "írd ki rufussal az iso-t" meg hogy "bootoláskor válaszd ki a telepítő pen-t"
Szóval mindenképp kell valaki aki ilyesmihez ért, Ő meg inkább rak egy pure mint cinnamont.
-
BigManus
addikt
Teljesen osztom a véleményed...
Azt rebesgetik, hogy nagyon szájbarágósak lesznek a súgó fájlok, képi példákkal kiegészítve.
Reméljük így is lesz, mert maga az oldal is hagy kivetnivalót maga után ebben a formában. Én is már meg tudtam nézni a tartalmakat, le is tudtam tölteni, pedig még most sem éles az oldal.Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...
-
Frawly
veterán
Szerintem nálad az volt a gond, hogy feltetted a hwe kernelt, vagy UKUU-val valami újabb kernelt, és az hamarabb frissült, mint az NV driver. NV drivernél inkább az alap kernelt kell használni, vagy LTS kernelt. Akkor nem törik el. Mert az Ubuntu erre figyel, hogy alap vagy LTS kernel az olyan legyen, hogy passzoljon a tárolóban lévő NV driverhez. Egyébként meg az NV-nek is köszönhető, hogy szutykok a driverei, AMD és Intel GPU-knál nincs ilyen, ott nyugodtan frissülhet a kernel. Bár most az NV is elkezdett egy normálisabb nyílt driveren dolgozni, 5.12-es kernelben lesz hozzá támogatás. Szóval a jövőben változhat, ha az NV is elkezd normális nyílt drivereket csinálni.
@lck: ebben igazad van, aki nem ért hozzá, kiírni sem tudja, jobb lenne olcsó, promós telepítőpeneket osztogatni. Azok még arra is jók, ha nem is linuxozik valaki, mert nem tetszik neki, akkor is tudja live rendszerként futtatva adatmentésre, netezésre, hardvertesztelésre használni, ha épp befosott a Windows-telepítése.
-
Frawly
veterán
válasz lev258 #13078 üzenetére
A Phoronix írogat róla itt-ott:
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Nouveau-X.Org-1.0.17
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NVIDIA-Mesa-Volta-CL-SVM
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NVIDIA-GL-VLK-XWaylandDe az 5.12-es kernelre rosszul emlékeztem, abba Gen7-es Intel driver meg Apple M1 GPU modesetting driver lesz behozva, nem NV. A lényeg mégis az, hogy az NV-nál is megindult valami pozitívabb, bár ez önmagában nem garancia semmire, még is jó hír, hogy elkezdtek ezekre fejlesztőket dedikálni végre.
Anno az AMD is ilyen volt, hogy patkolgatta a zárt Catalyst drivert, ami minden X.org meg mesa frissítésnél eltört, és csak kullogtak az új verziók után, ebből elegük lett egy idő után, és inkább írtak rendes nyílt drivert. Akkoriban mindkét driver szar volt, az NV és a Catalyst is, de az NV egy fokkal akkor jobbnak számított. De a nyílt driverrel fordult a kocka az AMD javára.
-
K0zm0
aktív tag
válasz BigManus #13073 üzenetére
Viszont meglehet, hogy ezáltal a kíváncsibb és kalandvágyóbb felhasználók kedvet kapnak, hogy kipróbáljanak más distro-kat, esetleg mélyebben belemerüljenek, mert előjön a "Váó, ez marha jó, mit tud még?" érzés!
"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///
-
Doky586
nagyúr
Sziasztok! Tisztán telepítenék otthon magamnak Linux Mint-et egy régi gépre [kép]. Kérdés: Mi a különbség a két telepítési mód közt?
vagy
Melyiket érdemes választani? -
nagyúr
válasz Doky586 #13085 üzenetére
Szia!
Az OEM telepítés az nem felhasználóknak van, céges gépekre jó az, ha jól emlékszem, ki vannak belőle hagyva a home user programok és elméletileg a jogosultság kezelése lehet még más, Te mindenképpen a második képen lévő telepítést válaszd!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Doky586
nagyúr
-
nagyúr
válasz Doky586 #13087 üzenetére
Igazán nincs mit! Naná, hogy sikerült telepíteni, Mint-et a legkönnyebb, nekem is hibátlanul sikerült párszáz alkalommal.
Egyébként a sorrend nálam mindig katonás,
...elképzelhető, hogy az NTFS miatt rakta utolsónak nálad a sda2-est. Viszont ha XP-vel hoztad létre a particiót, érdemes lenne lecsekkolnod az alignálást, bár ha nem SSD.....(olyan rég foglalkoztam már ezzel a témakörrel, hogy hirtelen nem ugrik be, számít-e HDD-nél is)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz Doky586 #13087 üzenetére
Én a helyedben letúrtam volna az összes partíciót. Minek Linux alá egy 100 gigás NTFS? Felesleges, csak nagyobb overheadje van lemezműveleteknél. Azt se látom milyen meghajtó ez, SSD vagy HDD. Bár így is működik, mert az NTFS-3G csomag kezeli, meg hamarosan a Linux kernelbe is mellékelik a Paragon-féle NTFS drivert, ami írni is tudja NTFS-3G csomag nélkül, de szuboptimális Linuxot NTFS partícióval használni, nem a névsorrend miatt, hanem teljesítményre, töredezésre, jogosultságkiosztásra, stb.. Kicsit olyasmi, mint a Windowst próbálnád FAT32-es partícióval használni NTFS helyett az is megy, de megkérdőjelezhető hatékonysággal és mellékhatásokkal.
Szóval ha még nem laktad be, telepítsd újra. Legalább gyakorlod a telepítést. Látszik, hogy az egész gányolás, nem csak az NTFS partíciónál, de az első partíció is ilyen teljesen random, 4K-val nem osztható szektoron kezdődik (ami régi HDD-nél nem baj, de akkor is furcsa, mert azon meg 63. szektornál kéne kezdeni), meg a lemez végén is ott árválkodik 2,84 MB le nem foglalt terület, ami ugyan hibát megint nem okoz, meg a meghajtónak kevesebb mint 1%-a, de egyszerűen csak amatőrül néz ki, abszolúte látszik, hogy még egy XP telepítővel lett összegányolva annak idején.
Mondom, nagyon ajánlom a Linuxot ext4-gyel használni: gyorsabb (főleg sok kis fájlnál tud nagyon brutális lenni a különbség), nem töredezik messze annyira. Érezni fogod, hogy gyorsabb tőle a gép, pörgősebben olvas be dolgokat, lerövidülnek betöltési idők.
Lehetne ugyan újratelepítés nélkül is, kézi partíciótörlés, adatokat tartalmazó partíciók áthelyezése és átméretezése, a GParted megcsinálja adatvesztés nélkül, de egy csomó idő, gyorsabb újrahúzni a rendszert, míg friss és nincs belakva.
Ha már egyszer feltettél az XP helyett Linuxot, akkor legyen rendesen tiszta lappal kezdés, és nem a múlt ereklyéinek meg limitációinak őrizgetése. Ez alól egy kivétel lenne, ha dualbootban lenne hagyva retrózáshoz egy XP, de 150-160 gigás lemezen felesleges 2 OS-t tartani, az nem elég hely rá, vagyis csak akkor, ha nem lesz napi szinten használva fő rendszernek.
[ Szerkesztve ]
-
zizidor
őstag
A partíció számozást nyilván erősen befolyásolta, hogy már volt egy sda2. A számozás nem az elhelyezkedéstől függ, hanem a bejegyzés létrehozásának sorrendjétől.
GPT-nél van sorbarendezési lehetőség, MBR-nél nem tudom.
„Open mind for a different view, and nothing else matters”
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #13088 üzenetére
Úristen, most nézem csak, hogy ennyi partíció neked minek? Egy elsődleges 40-50 gigás mindenesnek (boot, root), a maradék megy egybe mögé egy újabb elsődleges partíciónak (becsatolva /home-ként a usernek, meg userfüggetlen adatoknak). Ennek így semmi értelme nincs, hogy 600 partícióra elosztogatod a helyet, ráadásul a legnagyobb partíció ilyen /media-ba van becsatolva, mint valami USB-s drive. Gondolom ez a séma még disztróhoppolós időszakodból maradt hátra, de kemény mint a kád széle. Hibát persze nem okoz, csak csatolási kényelmetlenség, ha sok partíciót kell egyenként felcsatolni. Meg ha át kell méretezni partíciókat, akkor az extended partíció macera.
Az alignálás számíthat HDD-n is, modern HDD-knek 4K eltolás kell, a régieknek meg nem kell, vagyis csak az számít, hogy 63 szektornak többszörösein kezdődjön, ugyanis hagymányos BIOS 13h megszakítás így címezte a HDD-ket, hogy 63 szektor volt rajta egy cilinderben.
-
nagyúr
válasz Frawly #13094 üzenetére
Úristen, most nézem csak, hogy ennyi partíció neked minek?
Megszokásból.
ráadásul a legnagyobb partíció ilyen /media-ba van becsatolva, mint valami USB-s drive
Így csatol a Mint default külön particiót, a /media alá, jó ideje, anno az /mnt alá rakta, de tök mindegy amúgy gyakorlatilag.
Hibát persze nem okoz, csak csatolási kényelmetlenség, ha sok partíciót kell egyenként felcsatolni.
Van FSTAB, ha majd kelleni fog, ezeket csak előkészítettem, hogy legyen pár particióm, ha fel akarok rakni más disztrókat. Extended akkor macera, ha nem az elején készíted el, jártam már így párszor.
Az alignálás számíthat HDD-n is, modern HDD-knek 4K eltolás kell, a régieknek meg nem kell
Köszi, erre tényleg nem emlékeztem, de már kb 8 éve vettem a WD Black 1TB-ot, az már AF-es HDD.
(#13089) Doky586
Tyű, találtál egy patás ördögöt még! Ezer éve nekem egy 80GB-os volt, na az kerregett rendesen.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz #20749568 #13090 üzenetére
Gondolom a politikusok ezt is elmondhatják, hogy még az is van benne, az sokak számára jól cseng. Persze Linuxra nem kell, már az magában felér egy vírusirtással, ha Linux fut Windows helyett. Amúgy meg valóban van Linuxra is vírusirtó, ez össze szokta zavarni a laikusokat, hogy ha állítólag nem kell, akkor miért létezik mégis. Azért, hogy windowsos és maces gépek felé megosztott anyagok (FTP, Samba megosztás, USB-s meghajtó), mailmellékletek, stb. ne tartalmazzanak malware-t, ami azokat fertőzheti, azaz a linuxos rendszer nincs érintve ebben, de ne vegyen részt malware terjesztésében, ennek elvi okai vannak. Épp ezért a linuxos vírusirtók mindig passzívak, csak átszkennelik a fájlokat, de nem futnak realtime, folyamatos scannelés alatt tartva mindent. Ettől még desktop linuxos gépre felesleges. Linuxnak ez az egyik legfőbb előnye az átlagpolgárnak, hogy elfelejtheti a vírusokat, meg hogy gördülékenyebben fut gyenge gépeken.
Egyébként sok cégnél ezért is szeretik a Linuxot. Nem azért, mert ingyenes, hanem nem lehet a usernek baromkodni és barmolni rajta. Pl. beteszik gyártósorra meg laborba, kiosk, módban csak az az 1-2 szoftver fut rajta (pdfnéző, gyártásvezérlő, mérési progi, más nincs is feltéve), de a user nem tud rajta mást csinálni, csak dolgozni, céleszköznek használni, se Facebook, se játék, se otthonról hozott szemét felrakása (eleve csatolni se lesz joga, de ha ki is játssza, akkor se fut le a windowsos futtatható állomány), se telepíteni nem tud rá (pl. filmet se tud rajta nézni meg egyéb módon elszórakozni a munkaidőt), nem fut állandóan frissítés, telemetria, pöcsömmetria, OneDrive, Candy Crush, és egyéb hazatelefonáló-netezős meg indexelős service, egy szög egyszerű WM, az egész rendszer elfér egy kis SD kártyán, még HDD se kell a gépbe, olcsó, igénytelen munkaállomások hozhatók így létre, akár egyszerű, olcsó Pi SBC-kből, majdnem eldobható kategória (nem melegszik, nem fogyaszt sokat, plusz felcsavarozható a monitor hátuljára, ahol helyet se foglal), 5 percen belül cserélhető, elfut világvége után is, SD kártya klónozható (hálózati PXE boottal még az SD kártya is lehagyható), malware-kivédési pont is egyben. Az ilyenekre teljesen felesleges drágán desktop Windowst tenni vírusirtóstól, amivel sorban csak a baj lesz. Ugyanez a vékonykliensekre, azokon még a X.org server is lespórolható, ha kihasználják a hálózati transzparenciát.
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #13095 üzenetére
Jó, de miért „külön” ez a partíció? Pedig gondolom a méretében adódóan az van a legtöbbet használva, minden letöltés arra megy.
Sok disztrót nincs értelme a gépre feltenni. Időpocsékolásra jó csak kb..
HDD-knek már mindnek kell ma már a 4K alignálás, nem csak a 8 éves WD-knek, de még a 10 éves HDD-knek is. A régi HDD-n tényleg rohadt régit értek, 15+ éves, PATA és SATA1 HDD-ket, ilyen 80-320 gigás retró régiségek.
-
Doky586
nagyúr
válasz Frawly #13091 üzenetére
Ez egy 15+ éves pata hdd. Nem advanced formatos. Úgyhogy szerintem teljesen mindegy neki az align. Egyébként pont te javasoltad régebben (valamelyik másik topikban) hogy ezen régi HDD-k esetén a CHS align jobb mint a 4K-s..
Azért NTFS mert a másik lemezen win7 van (csak lehúztam a linux telepítés idejére, nehogy választómenüt hozzon létre) és az ahoz tartozó doksik, programok és egyebek vannak rajta. Nem akarok változtatni rajta. A linux is tudja írni olvasni ha kell.A win7 is már egy éve unsupported ezért tettem rá linuxot hogy legalább netezni biztonságos legyen ezzel a P4-es géppel. XP-n meg már a legegyszerűbb programok sem indultak el.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz Doky586 #13098 üzenetére
Ja, az akkor más. Bár továbbra is amatőr hatása van. Persze, írni, olvasni tudja. Anno én is így kezdtem el Linuxot használni, hogy XP-vel készült partíciókra ment, sokáig az adatpartíciókon és külső meghajtókon az NTFS-t is meghagytam, és nem bénázásból, de nem tudtam még akkor, hogy a Linux be fog-e jönni fő rendszernek, sokáig amolyan kísérleti jelleggel ment. Aztán szépen fokozatosan gyalultam arról a gépről ezeket, és ext4-es partíciók mentek a helyére. Persze, mentek az NTFS partíciók is, de nagyobb procioverheaddel és lassabban, igaz sokat nem befolyásolt, mert szintén egy régi, 160 gigás, 5400 rpm-es, SATA2-es, CHS-ses laptop HDD-ről ment az egész, ez még 7 éve volt, már a gép sincs meg jó pár éve, már akkoriban is erősen elavultnak számított az egész cucc.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Frawly #13097 üzenetére
Jó, de miért „külön” ez a partíció? Pedig gondolom a méretében adódóan az van a legtöbbet használva, minden letöltés arra megy.
Hogyhogy miért külön partició? Mindig külön volt egy torrent nevű particióm, persze anno sok disztró volt még és amíg próbálgattam, csatoltam a torrent particiót. Amúgy meg mindig manuálisan particiónálok, sose hagyom a telepítőnek az automata telepítés/particionálást. Ez egy ilyen régi berögzött szokás, mint az MBR/Legacy.
Szerencsére már csak a két WD Black van meg valami 2.5-ös Toshiba külső házban, nem használom már ezeket, ja meg a NAS-ban 2terás WD Red, ez meg az 1terás 860 EVO mindenre elég.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Bemutató Sonya néven itt a Linux Mint legújabb verziója
- Bemutató Megjelent a Linux Mint 18 – Sarah
- Bemutató Váltás Windows XP-ről Linux Mintre
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- Formula-1
- Opel topik
- Új információk a Galaxy A36 és Galaxy A56 kameráiról
- PlayStation 5
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- DIGI kábel TV
- BestBuy topik
- További aktív témák...
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
- AMD Game Bundle: Warhammer 40,000: Space Marine 2 és Unknown 9: Awakening - LEGOLCSÓBB!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest