Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #16963 üzenetére

    Sikerült egy olyan példát írnod, hogy a legújabb verzió javított valamit. Ja, vannak regressziók, de ennyi erővel akkor használj 20 éves szoftvert. 965-ös Intel GPU-t használtam én is, igaz csak 2015 szeptemberig, így 2016-2019 közötti időre nem tudok róla nyilatkozni. Egyébként meg ez nem is biztosan kernelhiba, amit írsz, mert a X.org driver hibája is lehet, amit a nagyobb disztrók már nem ajánlanak telepítésre sem!!! Teljesen jól fut a X.org nélküle.

    Nem, nincs itt semmilyen disztró készítőire várás. Már Archon sincsenek disztrókészítők, csak független csomagfenntartók, és azokra nem nagyon kell várni, hipp-hopp tolják ki az új verziós csomagokat, néha egy-egy csomagnak akár több fenntartója is van, épp amelyik ráér. Gentoo-n meg még ez sincs, ott bármikor forgatod magadnak a git-es kódot, ott úgymond te lehetsz a csomagfenntartó.

    Árukapcsolás sincs, mert a Gnome megy Evolution nélkül, ha nem kéred, fel lehet tenni úgy is, hogy nem telepíti, azt hiszem gnome-shell vagy milyen csoport telepítésével kell felrakni, és semmilyen Gnome alkalmazást nem tesz úgy fel. Függőségük lehet van közös, mármint a Gnome-nak és az Evolution-nak, valami lib, azzal nem tudsz mit csinálni, vagyis sokat tudsz ellene tenni, nem teszed fel a Gnome-ot sem. A Gnome a Linux Windowsa egyébként is. Ha rendes linuxos WM-eket nézel, azokon ilyen baromság nincs, hogy 5 kiló függősége lenne. Ez a termékkapcsolás csak ilyen systemd + Gnome + bloatd + menjen minden bele mint a Frady-levesbe típusú, konzumeridióta mainstream disztróknál van, de hála istennek, a Linux pont arról szól, hogy ezeket el lehet kerülni, nem kell őket használni, nem csak velük tudsz linuxozni.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #16973 üzenetére

    Ebben az esetben sem a disztróra, hanem a kernelre vártál. Meg akkor el kéne dönteni, hogy 945 vagy 965.

    Egyébként az Intel driver a mai napig bugos a kernelben, ezért nem javasolt 965-től kezdve feltenni az X.org-os Intel drivert még külön. Az a baj, hogy az i915 kernel drivert (nevével ellentétben nem csak i915-öt hajt, hanem Core i 4. generációig minden Intel GPU-t) már hanyagolja az Intel sajnos, mert helyette az újabb Intel generációkhoz (Core i 5. gen. és újabbak) fejleszti az Iris drivert. Attól még persze az opensource közösség önerőből foltozgathajta az i915-öt, de innentől kezdve nem sok jóra lehet számítani. Ennek én sem örülök, mert nekem is Core i Gen2 GPU-m van (HD3000), amihez ez a driver kell.

    Meg az van, amit írtam. Eleve ezzel a példával jöttem, hogy akkor tudom elképzelni a régi verziók használatát, ha egy muzeális gépről van szó. Az i945 2005-ös, P4-es gépekben volt, az i965 2006-os, korai Core/Core (2) Duo korszakbeli. Ezek most már 2019-ben retró gépek. De már 2016-ban is azok voltak. Persze ezzel nem a fejlesztőket akarom védeni, mert valóban hibáztak, egy korábban működő hardver nem működött megfelelően, és az is disznóság, hogy sokára javították. De ilyen gépen szerintem nem is jó ötlet 2016 utáni kernelt használni, az már túl nagy falat lehet egy régi gépnek, mármint nem csak a kernel, hanem az egész 2016-os és azutáni Linux-ökoszisztéma, mindenféle systemd-bloatd-vel, meg CPU-t lassító biztonsági foltokkal. Futni biztos fut, csak köszönet nem lesz benne. Ilyen gépeken amit még meg lehet próbálni, az valamelyik BSD, a korabeli hardvereket jól támogatja, és a Linuxnál amúgy is pehelysúlyúbb. Persze BSD sem Gnome-mal kell ezeket használni, hanem valami IceWM szintű felülettel.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #16973 üzenetére

    Ja, a Caps lock-os problémát azzal fogják végül lezárni, hogy a támogatása megszűnt a verziónak. Ez is csak a telepítőnek a hibája (Live rendszeren), nem is a disztróé. Canonicaltól erre lehet sajnos számítani. Ezért is írom másodszor: cégekre ne várjunk. Meg azt sem értem, hogy rendszeresen látlak az Arch topikban, ezek szerint használod, akkor minek az Ubuntu? Archon nem hibás a telepítő, mivel nincs neki, a Caps Lock meg tökéletesen működik minden nyelvű kiosztással, mindenféle felület alatt, legyen az Wayland vagy X.org.

    Egyébként még a frissességhez úgy általában: mostanában a kiadás alapú, konzervatív disztrók kevésbé vannak lemaradva verziókban, mint pl. 5 éve. Tehát valamennyire ők is érezték ennek a szükségét. Sőt, már azt az alapelvüket is megszegték, hogy adott kiadás esetén csak hibákat foltoznak, meg biztonsági réseket, a csomag főverzióját nem léptetik. Ma már bőven léptetik a csomagokat is főverzióban (lásd az 5-ös kernel Linux Minten), hiába a kiadásalapúság, meg esetleg az LTS. Tehát valamennyit kicsit rollingosodtak, igaz csak apró mértékben, nem annyira hogy akár csak félrollingnak lehessen nevezni, de látható elmozdulás lett egy ilyen irányba. Mielőtt gfx-kolléga ezen viccelne, nem én írtam nekik levelet zsírpapírra. Maguktól jöttek rá, hogy ez több felhasználónak is fontos, hogy ne legyenek túl elavultak a csomagverziók. Gondolom ez azzal is összefügg, hogy egyre többen linuxoznak, és a tömeges igény jobban megugrott a verziófrissesség irányába. A sok újonnan, Windowsról jött felhasználó leginkább játékra, multimédiára használja a gépet, tipikusan Wine, Steam is fent van a gépen, meg VLC, Kodi, hasonlót csapatnak, ezeknek meg pl. kapásból fontos.

    Ami meg a git-es kódokat illeti: a Sway WM fejlesztői részéről az a hozzáállás, hogy hibabejelentést el sem fogadnak egyáltalán, a legutolsó stabil verzióhoz sem, csak akkor lehet hibát bejelenteni, ha az a legutolsó git dev ágban is fennáll. Egyébként az a reakció, hogy a user frissítsen git dev ágra. Magyarán teljesen rolling rendszerben tolják, a „stabil” kiadások csak azért készülnek (ez is ki van írva az oldalukon), hogy a kiadás alapú disztróknak legyen miből saját igényüknek megfelelő csomagot csinálni.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #16977 üzenetére

    Én is tervezem lecserélni ezt a régi laptopot, ez HD3000 GPU-s, de ez is nagyon csereérett már.

    A Caps Lock az első, amit mindig is letiltottam, mióta vim-ezek, meg mindent vim-es billentyűkkel irányítok, azóta meg Esc-re váltom a funkcióját, erre a setxkbmap után, és Waylanden is a -option caps:escape opció való, korábban ez none-on volt. Sose használtam, csak idegesített, ha véletlenül megnyomtam. Szerintem úgy, ahogy van, már semmi értelme a billentyűzeten. Szoftverekbe már mindbe van beépítve NAGYBETŰSÍTŐ meg Nagybetűsítő funkció. Scroll Lock megint csak régi idők maradványa, lenne helyette más megoldás. A Num Locknak sincs sok értelme, mert ha a bill-zeten van numerikus rész, akkor úgyis csak Num Lock on-nal érdemes használni, ha meg nincs, akkor megette a fene, alfanumerikus részen kell pótolni, ami nettó használhatatlan, mert nem merőlegesek a billentyűk egymásra.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #16985 üzenetére

    Igen, csak fizetős, céges ügyfeleknek van ez az extended akármi. Plusz azt is jól látod, hogy hiába a 2024-ig támogatás, a régi kernelbe egy csomó mindent backportolnak, simán nem lennél vele előrébb. Persze egy próbát megérhet, mert holt ingyen van, csak nagyon reménykedni nem érdemes. BSD-ből elvileg mindegy melyiket próbálod, mind elég pehelysúlyú. Talán leginkább a NetBSD az, de a többi sem bloat. Ha az szimpatikus, a Nomad kezdésnek jó is.

    Persze azt nem értem, hogy minek akarnál régi Linuxot. Írtad, hogy új kernel alatt megoldódott a gond, elég lenne egy sovány, systemd-nélküli disztrót keresni, pl. Devuan vagy Artix, ahol elérhető a modern kernel, modern mesa kombó.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #16988 üzenetére

    Tesztelgesd. Elvileg FreeBSD az alapja, és Openbox van húzva fölé, valami dokk-kal. A NetBSD ennél is soványabb, de alapból nincs grafikus felület, neked kell telepíteni, meg talán a hardverkompatibilitása is lehet, hogy szegényesebb.

    Én meg most az fvwm-et fontolgatom, nagyon jó CDE, IRIX desktop témák vannak rá, meg modern transzparens témák. Esetleg Windows Maker. Tetszik, hogy jópofán retrós. Természetesen Linuxon gondoltam egyelőre, de BSD-n is mennek ezek.

  • F34R

    nagyúr

    válasz cigam #17022 üzenetére

    Lehet.... en is jartam erdobe elmelkedni... vihettem volna magammal kamerat... csak eppen a legutolso dolog volt a linux ami akkor eszembe jutott... pedig hasznaltam mar akkoriban..
    :W

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17022 üzenetére

    Ez Luke Smith nyomán lett meme. A fószer szándékosan erre a témára gyúr rá. Luke Smith is azért találta ki, mert nem akart mindig az 1 szobás albérletében forgatni minden videót, ezért próbált kimenni más helyszínekre. Aztán rajta maradt. De erre a linkelt videóra azt mondaná Luke Smith, hogy Titus egy normie, azaz nyomi kezdő még, erdőben bóklászni sötétített napszemüvegben kell, hogy visszatükröződjön benne a kamera szelfibotja, meg kopasznak kell lenni, körszakállal. Szóval van még hová fejlődnie :DD

    Az elavult csomagok listázását pont lionhearted írta neked az előző topikoldalon: Run apt with --show-unsupported, --show-supported or --show-all to see more details...

    Egyébként meg nem értek egyet azzal, amit Titus a videón mond. Teljesen felesleges biztonsági játék pl. az LTS kernelt telepíteni. Ha eltörik a rendes stable kernel Archon, akkor lehet használni helyette fallback opciót, az utolsó előtti kernelt initramfs-estől meghagyja a /boot-ban. Szóval nem érdemes LTS kernelt csak azért feltenni és állandóan frissíteni, hátha egyszer majd kell vészesetben. Egyébként én erre az esetre egy Arch installer pendrive-ot tartok, amiről bebootolok „live”-módban (konzolt kapva), és ott felteszem a telepített rendszerre azt a kernelt, amelyiket csak akarom. Egyszer sem volt még szükségem sem erre, sem a fallback-re.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17030 üzenetére

    Ja, értem. Az elavult csomagon mit értesz pontosan? Hogy már nincs a tárolóban, vagy túl régi verzió?

  • Rimuru

    veterán

    válasz cigam #17032 üzenetére

    Mar nem emlekszem mit csinal a pacman ilyen helyzetben, de:
    # pacman -Rns $(pacman -Qtdq) [forras]

    Vigyázat, csalok!

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz cigam #17032 üzenetére

    Nekem szokott ilyet írni azt hiszem az upgrade, hogy erre meg erre a csomagra már nincs szükség, és ennyi hely szabadul majd fel. Gondolom, ha megszűnik valamelyiknek a karbantartása, jön/jönnek helyette be másikak frissítéskor.

    [ Szerkesztve ]

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17032 üzenetére

    Nem robban fel a gép ilyenkor. Annyi, hogy érdemes ilyenkor az okának utánanézni, hogy csak a tárolóból került ki vagy az egész projektet leállította a fejlesztő. Előbbi esetben csak AUR-ból vagy git-ből kell használni, fordítani az újabb verziókat, utóbbi esetben jobb helyette valami alternatíva után nézni. Elég ritkán történik meg mindkettő Archon, akkor is inkább csak az AUR-os csomagokkal.

    Legrosszabb esetben ilyenkor az történik, hogy az elavult csomag egy idő után bugosan vagy nem fog működni az újabb verziós rendszercsomagok miatt. De ez nem Arch specifikus, a magára hagyott projektek és elavult csomagok minden disztrón problémásak lehetne. Az Archnak legfeljebb annyi lehet a specialitása, hogy mivel frissebb, gyorsabban kibukik, ha egy csomag elavult.

    Utóbbi időben egy elavult csomagra emlékszek Archon, az is külső tárolóból jött csomag volt, a yaourt. Ez lett támogatás nélküli, leállított fejlesztésű. Helyette mást ajánlott keresni, pl. yay, de elég jókat írtak itt a fórumon a pacaur, pikaur, trizen, stb.-vel is.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17042 üzenetére

    Tud vele bootolni UEFI-t. De ez mégse minősül floppy-nak, azért írom. Az USB-s floppy a BIOS számára USB-s pendrive-ként látszik. Nem floppyvezérlőről van hajtva. De egyébként mindegy is, mert egyrészt nem lenne gyakorlati haszna. Másrészt a floppynak Legacy BIOS kell, ezt még az UEFI-k emulálják, de elérünk majd egy olyan pontot, hogy dobják a gyártók az új lapokról, amik már csak UEFI only-k lesznek, innentől fogva már nem csak azért nem fog menni, mert nincs a gépben floppyvezérlő, hanem már BIOS sem lesz, ami kezelje.

    Az EFI partíciónál meg szerintem végigdetektálja az UEFI a GPT lemezeken az összes partíciót, először olyat keres, aminek a GPT partíciótípusa „EFI system”. Ha ilyet nem talál, akkor valószínű elkezdi végigkeresni a FAT32 partíciókat, nem partíciótípust, hanem fájlrendszert keresve. Ha ilyet se lel, akkor a FAT16-osakat. Ha olyan sincs, akkor a FAT12-eseket. Egész addig detektál, amíg nem talál egyet, és azon nem talál valami indítani valót.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17080 üzenetére

    A legvalószínűbb, hogy egy külső cég nyújtja nekik ezeket a szervereket komplett infrastruktúraként, és az szállította Debian 6-tal kulcsrakész megoldásként, így kapják egyben, és nem bolygatják, nem frissítgetik, mivel működik, és nem mennek vele netre, hanem offline megy, egy teleszkópot vezérelve, így nem hekkelgeti senki, se ukrán maffia, se thai ransomware-esek.

    Egyébként ja, online rendszernél, meg desktopon gáz lenne nagyon az ilyen régi verzió. Spéci, embedded, vezérlési, ipari, laboratóriumi szinten viszont sokan használnak ilyet, pl. CNC gépek és laborműszerek (spektroszkóp) közül sok még WinXP-s. De olvastam már, hogy valami angol reptér még Win3.1-et is használt valamire, meg az amerikai haditengerészet étkeztetési logisztikai központja még ilyen DOS-os programmal nyomatja a nyilvántartásokat. Sőt, szintén USA, nemrég volt belőle botrány, hogy az éves adóbevalláskor szövetségi szinten összeszarta magát a mainframe, mert valami 50-60 éves régi IBM mainframe-ből származó, mára már átláthatatlan kód fosta össze magát, pont mikor hozzáláttak az országos adóbevallás feldolgozásának és mindenkinek újra kellett küldenie emiatt a bevallást.

    Sőt, a nemzetközi űrállomás is tele van ilyen régi Thinkpad-del, még ilyen P3-as gépek, jellemzően régi Linuxszal és XP-vel.

    De magyar önkormányzatnál is láttam még nem egy helyen ilyen dBase-alapú, DOS-os helyi adónyilvántartási programot, és nem is azért megy így, mert ne tudnák újraimplementálni, hanem egy hozzákötött lyukacsos szélű sajtpapírra nyomtató, 1000 éves mátrixnyomtató még csak DOS alól vezérelhető, és amíg megy, addig használják, olcsó javíttatni, olcsó bele a tinta és a papírguriga, meg a szoftvert sincs pénz újraíratni. Qrva lassú, oltári hangos és körülményes, de nem dobják ki, amíg még megy.

    [ Szerkesztve ]

  • Rimuru

    veterán

    válasz cigam #17204 üzenetére

    Feltalaltak a reprodukalhato buildeket, (hogy melyik distro hogy all annak) olvass utana. ;)

    Vigyázat, csalok!

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz cigam #17204 üzenetére

    "Ugyanakkor hány évnek kell még eltelnie ahhoz, hogy a böngészők megtanulják használni a videó gyorsítást?"

    Firefox -éknál ha jól tudom elkezdtek rajta, dolgozni.
    Chromium-mal megy elvileg, gyakorlatilag nem mindig. Ebben nem vagyok biztos, nem nagyon használom ezt a böngetőt.

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17204 üzenetére

    De, azt jelenti, hogy nem gyűjt. Mivel az opensource rendszereknek nem áll érdekében az adatgyűjtés. Nem kell ahhoz bitre azonos eredmény fordítás után. Eleve default a makefile úgy szokott lenni megírva, hogy a géped architektúrájára fordítson, így minden procin kicsit más lesz. A jelenlegi laptopomon pl. Gentoo alatt az -march=native konkrétan x86_64-sandybride kódot gyárt le -O2 optimalizációval, ez pl. nem fog bitre pontosan egyezni egy Arch -O3 vagy Gentoo Stage3 -O2 x86_64-generic binárissal.

    (#17202) milangfx: ezt ragozhatjuk, de nekem nem nagy plusz. Pedig majdnem mindent terminálból használok, pont ezért sem raknék fel MacOS-t. Akkor se ha free + opensource lenne. Terminál van most is akármelyik Linux és BSD disztrón. Ha nagyon perverz valaki, akkor Illumnos.

    Persze azért nem lenne teljesen rossz, ha a MacOS opensource lenne, egyel több alternatíva sose árt, újabb konkurencia, ami garancia arra, hogy mindig van hova váltani, és a fejlesztők nem adhajták le a fejlesztési színvonalat. De én személy szerint pont a MacOS-t sose használnám. Az Apple-t még a MS-nál és a Google-nél is sokkal szemetebb cégnek tartom. Nálam az Apple, Intel, nVidia viszi a pálmát a legjobban utált cégek közül, pedig a MS, Google, Oracle, Red Hat / IBM, stb. cégeket is gyűlölöm.

  • Rimuru

    veterán

    válasz cigam #17230 üzenetére

    Elvonatkoztatva desktoprol a tobbseg nem bongeszot hasznal video nezesre. :)

    Vigyázat, csalok!

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17231 üzenetére

    Igen, ebben bűnös vagyok. Bekategorizálom a Zájfónos hüléket. Csak az a baj a polkorrektséggel, ha nem beszélünk róla, meg nem használunk csúnya szavakat, attól még az igazság ott van, csak a szőnyeg alá söpörve. Bár tőlem vegye, aki akarja, én a magam részéről nem fogok az Apple-birkák táborában legelészni. Egyébként nem csak az ára a bajom, hanem az Apple egész elitizmusa, hozzáállása, zártsága, belterjes ökoszisztémája, az, hogy semmibe veszi a usereket. Csak ott javítathatod az Apple hardvert, ahol ők engedik, azok (laptop, asztali gép esetén) nem szerelhetők, nem bővíthetők, csak azzal a beállítással használhatsz mindent, csak azt használhatsz, amit ők megengednek. Csak akkora fényerőn, prociteljesítményen lehet a telód, amit ők az aksi kora alapján belőttek neked. Mobil böngészőben csak az ő böngészőjüket használhatod, persze letölthetsz másik nevű böngészőt az App Store-ból, az is az ő böngészőjük, csak átbőrözve. Mondom, az a baj, hogy nagy gennyládák gyülekezete, de legalább elitista küldetéstudatuk is van, hogy ők jobbá teszik a világot, meg igényesek. Aha. De azt meg kell hagyni, hogy a trendhajhász divatmajmokat egész szépen lehúzzák a csillagászati árú x4rjaikkal, veszik gondolkodás nélkül, mint a cukrot.

    Android se jó, van azzal is egy csomó bajom, de legalább pár fokkal mégis csak jobb, kevesebb irritáló hátránya van.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17230 üzenetére

    Az elég baj, ha Ubuntun alapból adatokat gyűjt a Firefox. Más disztrón meg platformokon kérdez az állapotsorban, hogy hozzájárulsz-e, be akarod-e kapcsolni. Ha nemet nyomsz, kikapcsolva marad és sose zargat érte többet.

    Viszont a weboldalak, meg internetszolgáltatók azok gyűjtenek az emberről adatot, az alól nem vonod ki magad, hacsak nem valami végponttól végpontig terjedő VPN-es titkosításos csatornán nyomsz mindent, de az meg drága, ha sávszél is kell mellé.

  • Rimuru

    veterán

    válasz cigam #17233 üzenetére

    Valami 50% kornyeket lattam debianra, de pl tails azt modja magarol hogy 100%.

    Vigyázat, csalok!

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz cigam #17243 üzenetére

    Igen 5-6 évig érkeznek a frissítések, de azután is lesz biztonsági frissítés. A majd 10 éves iPhone 4S-re is most érkezett új. Appok is tovább támogatottak hozzá általában.
    Androidon meg ma sem ritka a 4.4-es verziósat használ, 7 éves, azóta semmi nem jön rá.

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • aprokaroka87

    nagyúr

    válasz cigam #17245 üzenetére

    5-10 év alatt konkrét generációs váltás jöhet...
    Lásd pl 32 és 64bit kérdése.
    Egyáltalán Az Android mai verziói futnak még 32 biten?
    Itt most a 9 vagy a 10-es verzió-ra gondolok

  • cigam

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz cigam #17247 üzenetére

    Ateista vagyok, de hogy az automata helyesírásellenörző is ... :)
    Szóval nem 32bites papokat, hanem appokat.

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • Rimuru

    veterán

    válasz cigam #17248 üzenetére

    En meg autista vagyok mert appokat olvastam (na jo, igazabol nem is olvastam addig, tudtam hogy az van ott)? :DDD :P

    [ Szerkesztve ]

    Vigyázat, csalok!

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz cigam #17247 üzenetére

    "Na ez az igazi probléma, és nem a 3 féle töltőcsatlakozó."

    Igazából mind a kettő elég nagy probléma.

    Iphone témában: itt Londonban az emberek túlnyomó részének ájfónja van, ahogy láttam a kezükben. Errefelé nem probléma mindig legújabb modellt megvenni 1000+ fontokért, pláne hogy részletre is lehet venni potom pénzért. Akik ilyen telefont vesznek, sokan műszaki analfabéták, és nem feltétlenül azért, mert ostobák lennének, hanem egyszerűen nem foglalkoznak a témával, minden működjön kibontás után azonnal. Rengeteg embernek ugyanaz a default, gyári csengőhangja van, és vicces, hogy a tömegben amikor csörög egyvalakinek a telefonja, egyszerre többen is nyúlnak a zsebükhöz/táskájukhoz, majd csalódnak, hogy nem is az övék jelzett. :DDD

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz cigam #17251 üzenetére

    Azért probléma, mert a gazdasági okokon kívül semmi sem indokolja, hogy az iphonenak külön csatlakozója legyen.
    Tizenévvel ezelőtt elég nagy horror volt, hogy ahány telefonmárka, annyi csatlakozóval kellett szenvedni. Azóta mindenki egységesre tudott váltani, csak az apple nem.

    Ha van itthon mondjuk 4 kábelem két telefonhoz és mind a 4 kábel jó a két telefonhoz, akkor miért jobb, ha mondjuk az egyik telefonból az egyik iphone, és nem jó a 4 kábelből neki egyik sem, ezért kell egy 5.?

    Az egész apple termék inkompatibilitás nem szól másról, csak arról, hogy minél több pénzt zsebeljenek be 1-1 tartozékért, irreális áron. Vagyis arról, hogy ha van egy Androidos telefonhoz kábeled, akkor az iphone-hoz ne legyen jó, vegyél hozzá plusz pénzért másik kábelt.

    Ez persze a környezetnek sem jó, mert plusz műanyagokat kell előállítani ahhoz, hogy ugyanazt a funkciót ellássa egy különc eszközhöz, amihez egyébként a már meglévő, legyártott cuccok is alkalmasak lehetnének.

    Persze nem ez fogja megmenteni a világot, de ha egységes lenne a csatlakozó mindenhol, akkor azért némileg segítene a dologban, semmint hátráltatná.

    Az ebookok, tabletek szintén nagyobbrészt USB-sek, szóval ez nem talált. Nekem is csak ilyenek vannak.
    A laptopos dologra azt tudom mondani, hogy azt is ugyan egységesíteni kellene, de annak nincs akkora impactja mint az okostelefonok esetében, tekintve, hogy a fejlettebb világ nagy része már csak a telefonjáról internetezik.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz cigam #17204 üzenetére

    "Ugyanakkor hány évnek kell még eltelnie ahhoz, hogy a böngészők megtanulják használni a videó gyorsítást? És még lehetne sorolni, amiben a MacOS, vagy Windows előrébb jár."

    Igen Windows-on az OpenCL video encode-olás is simán megy, hosszú évek óta. stb.

    Linux-on Gimp-pel nem sikerült működésre bírni a GPU-t, pedig driver fent rendben, az app is támogatja már, bekapcsolva a a funkció...

    [ Szerkesztve ]

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz cigam #17238 üzenetére

    Én csak rákérdeztem, miről van szó pontosan, mert nem értettem a nyekergést, mivel minden gond nélkül nézek filmeket Linux FF-on, gondolom ez a beágyazott video valami különleges valami lehet, eddig nem pont erről esett szó, de ez is ugyanúgy megy Linuxon, úsznak a sok halak is a linkeden.

    Amúgy meg úgy van, ahogy kéklufi említi, ha csak nem muszáj, senki nem bambul videókat böngészőből.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17243 üzenetére

    Az elég nagy baj, hogy az Apple-t ma már sokan másolják is. Nagyon nem kéne, nem örülök neki. A másik, meg amit írtak itt előttem: azokon a hátrányokon felül, amit én írtam, ott van, hogy az Apple mindenből saját spéci csatlakozót használ, meg 20 féle dongle-t meg spéci kábelt kell hozzá venni. Pont az ilyen szemrángató bránerségeik miatt nem vennék Apple cuccot. Soha, később használtan sem, ha lemegy az ára. Azt kell érteni, hogy ez elvi kérdés, nem fogok pénzzel egy trendmajomkodó, saját felhasználóit is hülyének néző és semmibe vevő cégek támogatni.

  • Rimuru

    veterán

    válasz cigam #17269 üzenetére

    Huaweinek van egy eros kinai alapja ahol amugy sincs google (ugy ahogy a tobbieknek is, pl xiaomi se telefon eladasokbol el elsodlegesen hanem a kinai szolgaltasokbol).
    Az a kerdes hogy kinan kivul mennyire lesz eros egy !gaps-os telefon.

    Vigyázat, csalok!

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz cigam #17434 üzenetére

    Nem találom most, valamelyik topikban képekkel illusztrálva összehasonlítottam egy adott csomagot és az alapján írtam a két értéket. Mivel az egyik terminalos telepítés volt vagy csak szimuláció, így az értékben már benne van minden, de egy egyszerű programnak normál esetben nem szokott hatalmas méretű függősége lenni.

    a függőségeit (amitől a Flatpak 1 giga lesz)miért nem számolod hozzá?

    Szerintem nem a csomag függőségeitől lesz 1 GB, hanem attól, hogy minden benne van és így több csomagkezelő platformon is ugyanaz a tartalom. Mint ha így olvastam volna, rég nem foglalkoztam vele.

  • samujózsi

    tag

    válasz cigam #17436 üzenetére

    Ez az ábra kicsit le van maradva a valóságtól, ha jól értem: [link]

    Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

  • samujózsi

    tag

    válasz cigam #17439 üzenetére

    Bocs, igazad van, a lényeg lemaradt a kapkodásban: az ábrán az áll a Dockernél, hogy "host OS(must be linux)". A linkelt lap meg a Windows alapú dockerről szól.

    Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

  • Vladi

    nagyúr

    válasz cigam #17434 üzenetére

    "miért nem számolod hozzá?"

    Nem hiszem, hogy 2 flatpak app között lenne átjárás. Most disztrón belül disztró? :F

    Szal tegyél fel 20 programot amit használsz disztró tárolóból. 4 giga. Ugyan ez flattal 20 giga. Azért. Legyen akkor 50 program....

    Ha meg csak kde appokat használsz pölö, akkor már mindgyárt mégkevesebbel állsz szemben.

    bloat az egész, 25 évig jó volt csomagokat forgatni, most meg kapsz bézik rendszert 4-5 konténerrel amibe vágod befelé a pakkokat? Mérjóez?

    Majd veszel nagyobb ssd-t ha nem férsz, több ramot, meg erősebb proccot. Majd megint veszel stb.

    Köszönöm erre ott a windóz.

    "Míg "A" program az xy lib 1.01 verziójával fut tökéletesen, addig lehet a "B" programnak mát az 1.2 szükséges. Ha lecseréli az adott könyvtárat, akkor"

    Bocs, de erre 25 évig volt disztribőtor millió disztróban, most nincs? Meg azért tegyük már hozzá, hogy ezzel kinyitják a kaput a 3rd party csomagoknak. Így nagyjából a linuxok 5 előnyéből 3-at azonnal dobunk is. Nem kérem köszönöm.

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • samujózsi

    tag

    válasz cigam #17471 üzenetére

    Régen elfért egy cd-n egy live rendszer. Ma is.

    Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

  • Vladi

    nagyúr

    válasz cigam #17471 üzenetére

    Vigyázz azért a redhattal, mert nemrég ibm tulajdonba került. Kvázi egyre inkább forprofit a viselkedése. Manapság minden ami forprofit, egyre távolabb kerül az emberek valós igényeitől, egyre inkább fogysztóvá nevelés és kényszerkiszolgálás a cél.

    "csupa hozzá nem értő dolgozik? "
    Mint minden más korporésönben egyre kevesebb a mérnök és egyre több a pénzügyes és marketinges. Ezzel el lehet hitetni a bullshitet és ki lehet pattintani pénztárcát. A free szoftver nem ezért van.

    Itt egy kontinuumot látok:
    - egyik vég a free software, ahol a mérnök célja, hogy az emberekneke készítsen valamit, amire szüksége van.
    - a másik vége a corporation, ami célja, hogy terméket értékesítsen fogyasztónak. Ehhez marketinges kell, a mérnök másodlagos. A fogyasztót meg fel lehet készíteni arra, hogy tudassák vele az igényeit.

    E két véglet között mozgunk jelenleg a második felé.

    "a hűtött nedves termékeket mibe tegyük?!"
    Ebbe most ne menjünk nagyon bele, mert nemsokára jön a heti rendes zöldflém a blogoutra, majd ott kitártyaljuk, ha akarod.
    Erre most csak annyit mondanék, hogy: pincébe. :DD

    "Nem érted."
    De értem. A lényeg, hogy csomagkezelőnél a klasszikus modellben 1x teszed fel a függőséget, pl: libgnome és az egész userspace összes appjával együtt annak a verziójához igazodjék. Ezt csinája a disztribútor.
    Ezekben az új módszerekben meg minden app hozza magával az összes cuccát. Legrosszabb esetben 20 apphoz 20x teszed fel a libgnome-ot.

    "Nana... Ne csinálj úgy, mintha a Linux rendszerben annyira optimalizált, a végletekig polírozott programok lennének."
    nem, de van különbség az összegányoltunk valamit, a kicsit optimalizáltunk és a végletekig csiszoltuk között.
    Ez is 2 véglet között mozog. Ha rá tudod venni a usert, hogy vegyen még 16 giga ramot, nincs vele munkád. De ettől ez a gyakorlat nem lesz jó, pláne nem a linuxra jellemző.

    "Hírtelen egy program sem jut eszembe amit a kiadás előtt hónapokig optimalizáltak"
    Naazért ese ennyi szélsőséges. A konkrét folyamat:
    - programozó csinál appot, kiss elve alapján gyakran ad ki. Tehát van 0.1,0.2 stb verzió.
    - ezután a disztrubótor beforgatlja a csomagjai közé és leteszteli. Fedoránál konkrétan ez rawhide - alfa - béta - release útvonalon megy. Persze van rá kapacitása, hogy pecselje ha kell. Meg átvegye például a debian pacheit, vagy vica versa.
    - S az enterprise linux fejlesztése csak ez után kezdődik.

    Ez itt hány tesztelési ciklus volt? Ha konténerbe vágod oszt olyan, amilyen, akkor a disztribútor nem cisnált semmi mást, csak konténert... :U

    "Hogy mi nincs?"
    Humánerőre gondolok. Leseggelés és csomagfaragás, disztribúció tesztelés.

    "Melyik az az 5 (és abból melyik 3-at dobjuk)?"
    Oké, ez nagyjából hasraütés volt, de
    1. a csomagkezelés egyik előnye, hogy ellenőrzött a forrásod. Amíg csak a disztribútor tárolóját használod valaki tartja érte a hátát. amúgymeg: link.
    2. nem teljesíted a kisst. csak a hibalehetőségeket gyarapítod, márpedig ott a hiba is gyarapszik.
    3. nem lesz rendes tesztelési ciklusod.
    4. nehezebb lesz megtanulni, átlátni, megismerni. Megcsinálni.
    Ez máris 4. :P

    (#17475) ubyegon2

    "Ki az amúgy, aki megmondja melyik az a pont, mikor már elég? Ki ismeri fel a valós igényeinket? Hát ez az......"
    Nagyon ideje lenne megtanulni, hogy mi az. Ami egyértelműen látccik, hogy már nagyon régen átléptük a határt.

    "Nem bántásként, de ezt csak egy bölcsészről tudom elképzelni."
    Ez nem a bölcsész sajátja, ezt úgy híjják, hogy magyar kisvállalkozó.

    "Csoda, hogy élsz még, mert gondolom az őséleti körlümények preferálása miatt mindent próbálsz Te megcsinálni."
    Jah, mert az élet rákényszerített. Tese nagyon akartál mostanában fröccsöntő szerszámot készíttetni...
    De millió példát mondhatnék. Egyszerűen a magyar ipar erőforrásai elfogytak, mindent felzabált a nyugati gyártási igény. Vagy megcsinálod magadnak amit megtudsz, vaggy sehová se jutsz.

    "Szerintem tudod ezeket, csak most még meg tudod oldani, hogy elekrülöd, mivel mindent megoldasz másképpen."

    Ha meg lehet oldani másként, akkor végül is van bármi amiben kizárólagos? Nem, nem tudom az előnyeit, mert amit eddig hallottam, azok vagy:
    - marhaság
    - nem kell nekem
    - leszarom
    - megoldom máshogy ugyan akkora erőfeszítéssel

    "Egyrészt sok funkció, látható képernyő miatt hatalmas fogyasztás van, másrészt ide ez az akku megfizethető, lenne más tech szinten lévő is, de minek. Max 2 évre tervezik ezeket a telókat, ez van."
    sok felesleges funkció megeszi az aksik. Oké vigyeek powerbankot. Meg aksit is lehetőleg. :DDD Vagy hagyd a francba az egészet, és mondj le az egyébkélnt se létező igényidről. Lehet rajta fészbúkozni, meg küldhetek fotókat gyorsan. egyiketsekarom. :O

    "Minek tanultál bölcseletet, ha állandóan nyakig olajos vagy meg hegesztesz?"
    Erre vitt az élet, ha már kíváncsi vagy. :)) Ilyen van. Én ennekr örülök, hogy így alakult, te meg nyugodtan irigyeld csak tovább a rendkívül sokszínű műveltésgemet, ami nem csak humán, de tehcnológiai téren is jelentős. :P

    "meló alatt a teló azt fel kell azonnal kapni! Mi a halál f/száért?"
    őőőő tanál azért, mert ügyfél hív és ez része a munkámnak?

    "Vagy csak én dolgoztam jórészt olyan helyen,"
    Ahol én dolgozom, jónéhány előnye és hátránya van. Gyakorlatilag akármikor telefonálhatok, ez egyik előnye annak, ha a munkahelynek a tulajdonosa és a főnöke is vagyok. :P

    Ugyanakkor sok tekintetben magunkra vagyunk utalva, ha bedöglik egy gép, akkor meg kell cfsinálni. Azonnal. Ha hegeszteni kell, akkor veszem a pajzsot, testkábelt, elektródát és go. :DD

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17471 üzenetére

    Jól írta előttem ősember kolléga. A Red Hat-tel, Google-lel meg a többi multival az a baj, hogy torz, üzleti a szemlélete. Nekik a csilivili bloat fekszik, mert azt el tudják adni marketinggel, meg a sok corporate bullshit öltönyös-nyakkendős cégvezetőnek, és nem szakmai szempontok, hanem trenddivat meg cégek lustaságának és rugalmatlanságának a kiszolgálása mentén fejlesztenek.

    Pedig a Linux nem erről szól, hanem az opensource technikai fejlődésről, meg a szabadságról, teljes rendszerkontrollról. Ha corporate bullshit kell, arra már ott van a Windows. Ezek a multik sajnos elbarmolják pont azt, ami a Linuxnak a lényege lenne.

    Még egy példa a bloatra, amit tegnap tapasztaltam. Ugyebár az Arch telepítésem minimalista. De torrentnél még nem álltam át qBittorrentről rtorrentre. Sajnos hiba volt, mert pl. tegnap lehúztam 6 darab torrentet, 4,5 GiB összméretben. Egyszerre csak egyet, úgy van beállítva a qBittorrent, hogy egyszerre csak egyet töltsön, utána következhet csak a következő. Az alkalmazásban 64 MiB lemezcache + szabad OS cache volt beállítva. Na már most a 4,5 GiB torrenthez és 64 MiB lemezcache-hez képest megevett 15 GiB (!!!) memóriát, cache-nek. Azt hittem, hogy kivágom az ablakon. Oké, legalább valami kihasználta a 16 giga RAM-ot, nem maradt parlagon, de azért durva, hogy mindez 4,5 GiB-hoz lett elhasználva. Már most látom, hogy úgy lesz letörölve a qBittorrent, hogy csak nyekken, az összes Qt-s meg egyéb, 15 giga cache-elős cuccával együtt, ki a büdes vérbe lesz vágva. De nagyon durván, kellő polkorrektséggel.

    [ Szerkesztve ]

  • cigam

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz cigam #17497 üzenetére

    Ja, és akkor nem beszéltem a discontinued programokról, vagy azokról amiknek direkt elraktam az x.y kiadását, mert az újabbak már nem úgy működnek ahogyan az elvárható. Pl. az eddig jól működő mpeg2 de/kódert lecserélték ffmpeg-re, és onnantól kezdve rosszul kezeli az mpeg2 fájlokat az avidemux.

    [ Szerkesztve ]

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • Vladi

    nagyúr

    válasz cigam #17497 üzenetére

    "A debian-nal (slackware,suse,...)senkinek nem tartottak pisztolyt a fejéhez(na jó talán Ian Murdock-al példát statuáltak"

    Ezzel azért csak óvatosan... vannak itt olyan folyamatok, amire a szabad szoftveres közösség nem mindig figyel eléggé, vagy nem ismeri fel a jelentőségét. A free kódok egyre durvább százalékát már fizetett mérnökök írják. Ha most például a redhat úgy dönt (mostmár sajnos az ibm, ami veszélyesebb) hogy xy fejlesztést nem támogat tovább, nem kell neki, az jó eséllyel elhal. Kiszállt az initből és pénzt told a systemd-be. Látjuk az eredményét.

    "No és mi a helyzet akkor, ha a distribben nem fellelhető programra van szükségem? Plusz ott vannak a nem hivatalos csomagtárolók. Ubuntu-n a kismillió ppa, ..."

    Persze, mindig van példa, de ezek nem általánosak. Inkább azt nézd, hogy miaz ami a tárolóban van. El lehet viselni, hogy x programot helyettesítened kell. Én is valahogy majd túlélek hosszútávon gnome-commander nélkül...

    "Hiába van a distró csomagtárolójában x program, ha az nem a legfrissebb (és itt most nem pár nap, hetes csúszásra gondolok, hanem éves lemaradásra), akkor használod a régit ami talán nem is támogatja a z új HW-ed pl. Ubuntu 18.04LTSben 1.0.5.-ös az Arduino verziója, míg az oldalukról már az 1.8.1 verzió is elérhető, ami az azóta megjelent új HW-eket is támogatja. A Fedora-ban bent sincs."

    Mondjuk ez réteg igény. A verziószám nem mindig jelent problémát. Oké találtál egy esetet - ami egyébként rossz példa, mert az arduino ide pont olyna, hogy gyak. portable módon használathod szinte minden disztrón, úgy van gyárilag forgatva - de van mellette rengeteg példa, amikor jól hazsnálható. Most az smplayer 3 évvel korábbi verzió, de lejátsza neked a filmeid 100%-át. Akkor mér érdekel a verziószáma?
    amúgy meg fedorában is van.

    "Ekkor igenis jó megoldás a konténerezés,"
    Nem, mert pont a példád az, amit portable módon meg lehetett oldani. link.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • F34R

    nagyúr

    válasz cigam #17497 üzenetére

    [link] ???

    Van ahol mas disztronal sincs meg minden, csak AUR taroloban..
    SUSE-n is vannak kulso tarolok, Fedoran meg RPM fusion.

  • samujózsi

    tag

    válasz cigam #17517 üzenetére

    Mondjuk 12.04 még nekem is van.

    Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

  • 0xmilan

    addikt

    válasz cigam #17517 üzenetére

    Tejoeg. Elkapott egy ilyen fura utopisztikus erzes. A sok zombi ott ul a hatalmas kepernyo elott es varja, hogy bejelentsek, hogy az uj kutyunek picit nagyobb a kijelzoje es megint eggyel tobb kamera van a hatuljan.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz cigam #17690 üzenetére

    Te milyen disztrót használsz amúgy? ;]

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz cigam #17690 üzenetére

    Én már azon vagyok, letöltöttem a freebsd-t csak idő kéne hogy kipróbáljam.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz cigam #17696 üzenetére

    Windowson sokkal több és alap problémák vannak semmint az initrendszer.
    Dóz mellett már kb. csak a játékok jobb teljesítménye, meg a kizárólag arra írt, azzal kompatibilis egyéb szoftverek szólnak desktopon, amúgy minden más esetben ott a linuksz.

    Bár ez a systemd mizéria lehet még elhozza a bsd evolúcióját.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Frawly

    veterán

    válasz cigam #17764 üzenetére

    Igen, pont ezt írom én is, hogy erről még csak nem is Poettering tehet, mert ő nem tette ezt senkinek kötelezővé. A gáz azokkal van, akik mindent erre dependelnek.

    Fent van egyébként a Void Linux. Sok mindenben primitívebb, mint az Arch, a legtöbb területen visszalépés sajnos, de egyelőre ez marad fent. A telepítése gyors, de a telepítő a felét nem csinálta meg annak, ami be volt állítva. Csomagkezelő is kicsit lassabb a pacmannál. Kevés a mirror. Csomagválaszték is kevés, kapásból belefutottam, hogy nincs bent a tárolókban a Termite terminál. Nincs benne systemd, de a rendszer memóriafogyasztása mégis ugyanott van. Bootnál kapásból ment neki az UEFI boot, igaz beleerőltette a GRUB2-t, ami nem tetszik, de lehet ezt ki tudom kerülni, mert ha a vmlinuz binárist EFI opcióval fordították, akkor közvetlenül bootolható UEFI-ből, GRUB2-őt megkerülve.

    Az runit initrendszer viszont tetszik, egyszerű. Kicsit lassan bootol, és áll le, de ez az openrc-nél is így volt Gentoo alatt.

    Egyelőre a Void X.org + Openbox + picom kompozitorral van fent. Még nincs belakva, fel kell tennem egy pár csomagot még, meg konfigfájlokat átmásolnom Arch alól. SwayWM-et szándékosan nem telepítettem, ugyanis az a systemd-logind-re dependel.

    Ami nem tetszik a Voidban: gyenge és kevés dokumentáció, és nem találok AUR-hoz hasonló megoldást. Az AUR és egy Arch Wiki szintű doksi nagyon hiányzik belőle sajnos. Meglátszik, hogy sokkal kisebb disztró. Ezt leszámítva nem tűnik használhatatlannak, ideiglenesen lehet jó lesz, csak szokni kell.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák