Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok,

    live disztrorol (debian, ubi..) szeretnek sw raid-et mount-olni es hasznalni ugy, hogy titkositom a hdd-ket. Ez menne is alapbol, csak a particiok legelejen van egy azonosito, par bajt, ami elarulja, hogy az ott egy titkositott particio ami kezdodik. Jol tudom ?

    Szoval a gep futtatasa kozben boot vegen, mar osszerakva a logikai meghajtokat es mindent, nagyon barom dolog ezt a par elso byte-ot eltenni egy txt-be (vagy szimplan megjegyezni) es /dev/urandom-bol felulirni ?

    A cel az lenne h egy minimum 2 diszk-es sw raid (mdadm) array-em legyen mondjuk raid 1-ben es ha a gepet kikapcsolom v lehuzom az aramot, reboot-olom, stb, teljesen random adatnak latsszon mindket diszk, mintha szuz lenne meg (bar az nullas, mindegy). Semmi utalas se titkositott particiora, se semmire. Buta ures hdd-nek lassa egy Gparted vagy akar egy Windows is.

    Es amig nem ir rajuk senki :) addig par parancs utan, amit hajlando vagyok bepotyogni neki minden boot-nal (nagyon ritkan lenne reboot vagy power off) szepen fel-mount-olgatom a feloldott array-t, partitiokat, titkositast es hasznalom.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #59164 üzenetére

    Talan rovidebben:

    1. teljes hdd titkositas eseten van-e meg titkositast kovetoen is adat titkositatlanul a legelejen (vagy barhol mashol?). Ha igen, -> 2. Ha nem -> Nincs tobb kerdesem.

    2. Ezeket boot utan felul lehet-e irni (csak az azonosito par bajtot ovatosban) mikozben a rendszer el es virul ?

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok,

    szeretnék egy titkosított fájlrendszert létrehozni, aminek tartalmát megosztomk Windows-os gépek számára.

    1. létrehoztam egy 10 gigás fájlt.
    2. luksFormat megvolt, kód, stb.
    3. ext4 kreálva, rajta
    4. mount-oltam
    5. működik, teszi a dolgát szépen, /dev/mapper-ben is ott a viruális eszköz, szóval minden kerek.

    Viszont azt nem tartom normálisnak, hogy csak a root tud az újonnan mount-olt fájlrendszerre írni, vagy olvasni arról dolgokat. Sima user-nek is elérhetőnek kellene lennie.

    Tehát root-ként mount-olom a /dev/mapper-ben lévő, immár "titkosítatlan" eszközön lévő ext4 fájlrendszert, de ezt szeretném bármilyen user számára engedni, kb. mintha egy új HDD-t adnék hozzá a rendszerhez és formázás után azt is eléri minden user, alapjáraton.

    Na ezt csak a root és ezen szeretnék változtatni, mert ha Samba-val "kipublikálom" 2 Windows-os gépnek, amiket L2TP/IPSec-en belógatok a gépre a távolból, akkor gondolom ott normál user jogosultsági szinteken vagyunk.

    Amit csináltam, root-ként:
    mkdir /mnt/secret
    fallocate -l 10G /mnt/disk.img
    cryptsetup -y luksFormat /mnt/disk.img
    cryptsetup luksOpen /mnt/disk.img secretdisk
    mkfs.ext4 /dev/mapper/secretdisk
    mount /dev/mapper/secretdisk /mnt/secret

    És ott a default lost+found könyvtár, minden szipiszupi, csak épp root szintet elhagyva nem férek hozzá a felmount-olt könyvtárhoz. Beenged, de már a lost+found-ba nem enged belépni. Írásvédett az egész cucc normál user-ként.

    Valszeg banális dolog lesz. Tipp ? :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz CPT.Pirk #60722 üzenetére

    Ok köszi. :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok, én a "kicsit gyakorlottabb" linuxos volnék, és lenne egy kérdésem a mélyen tisztelt utazóközönséghez: milyen minimál disztrót tudnátok nekem ajánlani egy kis NAS-hoz ?

    Mini ITX lenne az alap, Celeron, esetleg valami új AMD üdvöske, nem tudom, még kiválasztás alatt, de raid-elgetnék rajta, kicsit tanulás célból is, kicsit azért is, mert értelmét látom raid1-ben tartani a számomra fontosabb motyókat, beteg lett egy vinyóm, még olvasható, de Sentinel már döglést jelez (Windows, egyedüli egyelőre), szóval lassan mentenem kéne le róla mindent.

    Azt hiszem, inkább összegyűjtöm a kérdéseimet egy csokorba. :)

    1. milyen minimál disztró ? Debianozok régóta, elég lenne egy stable verzió netinst-ről feltéve tökminimálban és konzolon elvagyok, ssh, no prob. Viszont a legújabbat próbálgatva nem tetszik, hogy elkezdett jobban önálló életet élni, mint a korábbi Debian installjaim pár évvel ezelőttről. Szóval anno ha feltettem egy minimál Debiant, az a végén beállt, proci lement 0-1%-ra és nyugodtan ült a fenekén, lesve minden szavam. Most meg a háttérben ilyen auto task-ok indulnak a nem túl combos régi AMD vasamon, hogy apt elkezd valamit tekerni a háttérben, meg 1-2 apróság, így tökrandom.

    És nekem ez nagyon nembegyere, sírom vissza a kussban lévő régi Debianos időket.

    Nem tudom, ez a systemd-nek köszönhető-e és egy Devuan-al jobban járnék-e, vagy valami tökmást kéne néznem, vagy tudtok tanácsot adni, hogyan herélhetem ki a mai friss Debian installációkat is .. csak ne éljen nélkülem, ne fussanak le olyan task-ok a háttérben, amik tökváratlanul elkezdik nyúzni a rendszert "csak úgy" - biztosan van oka, nem mentem bele jobban, de akkorse tegyék. Kussoljon, várjon tőlem inputra és álljon kilövésre készen, 0-1% CPU körül, mint a régi verziók.

    Azért használtam Debilt mindig is, mert csicsamentes, automatizációmentes, minden önálló élettől mentes.
    A maiak viszont kicsit tolnak Orwell fele, önálló élet, ma még csak 1-2 móka a háttérben, 10-20 év múlva már ez is ilyen Win10-szerű agyonkémszoftver lesz ? Vagy csak túlparázom ?

    No, szóval kellene valami, ahol én vagyok az úr. :) Köszönöm. :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Frawly #64948 üzenetére

    Köszönöm, körbejárom ezeket (is). :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rimuru #64945 üzenetére

    Van egy kétmagos AMD Athlon X2-m, egy full ATX Giga lappal, az ősrégi Starcraft-os és CS-s gépem amit anyámnak levedlettem, majd eltelt sok év és visszaadott (lett új laptopja). De ez nagy. Néznék valamit tv hátuljára Vesa mount-al, egy kis passzív házban (Akasa Euler M), 35W TDP-be már nagy erő belefér egy bármilyen linuxnak.

    Laptop HDD-ket raid-elnék be, egy kisebb részt raid1-be, a maradékot raid5 vagy raid6-ba, esetleg a bármikor pótolható motyókat 0-ba.. attól függően, hogy hány van (most 3db de lehet nézek egy negyediket apróért - 1T-s mind, Toshiba és Seagate).

    Tegnap viszont sokat agyaltam azon, hogy konzol elég-e nekem, vagy jó lenne-e egy grafikus felület. Mert akkor nem kellene egy külön lejátszógép és külön a NAS, hanem lehetne egyben.
    - menne rá egy Kodi mint lejátszó szoftver (csak szoftver, nem OS)
    - külső DAC, így film, zene megoldva
    - illetve mint NAS egész nap ellehetne ott a tv hátulján, mivel az nem a falon van és megúszom a kábeldzsungelt és a porfogókat a tv alatt-körül

    Azt hiszem, ez a legjobb út. Szerintem erre bármi jó szinte, prociban. Az integrált VGA h.264/h.265/HEVC/Google VP9 4K gyorsítása miatt valszeg valami legújabb generációs procisat néznék a szerény fajtákból, de az integrált VGA-ja kezelje ezeket szépen.

    Még azt lenne jó tudnom, hogy egy ilyesmi célra szánt Linuxos kis géphez milyen VGA-t ajánlanátok.

    Két szempont mentén:

    1. nVidia, AMD, Intel - melyik mennyire támogatott, értem ezt a fentebbi dekóderekre, video lejátszás gyorsítás implementációja. W10 alatt mind gyorsít mindent, de Linuxban már kicsit más a dolog, szerintem nagyon driver függő, mert többször szaladtam Debian alatt olyanba, hogy böngésző marhára CPU-val oldotta meg azt, amit nvidia-val kellett volna és a gyári driver fent volt (nem nouveau).

    2. Linux verzió. Olyanra lenne szükségem, ami friss driverekkel műxik, előszeretettel támogatja ezeket az "új" kodekeket és azokat gyorsítja megfelelően, kezeli a hardvert megfelelően, stb.

    Az AMD Ryzen 2-ik gen-es APU-jai a VP9 4K-t is fullba tudják már gyorsítani, például arra is lőhetnék.

    Tudom AMD jobban együttműködik a Linuxos közösséggel, mint nVidia, ennek ellenére én már mindkét oldalon láttam olyat, hogy au, nem akartam nekiállni XOrg-ot hack-elni, hajam kihullik :)

    :R

    Szerk.: ráfutottam erre a cikkre. Jó lehet, van tapasztalata vkinek ezzel a disztróval ?

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Tim82 #64955 üzenetére

    Így van, köszi. Nagy ez az öreg Giga lap, amúgy tökjó stabil konfig.. még hatmagos Phenom-ot is fogad. Csak nagy ház, nagy mindene.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ubyegon2 #64954 üzenetére

    Első felét megválaszoltuk :)
    Második fele a mondandódnak: köszi, ezt kipróbálom majd. :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz CPT.Pirk #64959 üzenetére

    Köszi, megnézem, ha lesz Ryzen. (Lehet kivárom a 3-as szériát).
    Most Debian lett ismét, testing (Buster). KDE-full-t feltettem egy szűz, 84 mega RAM-ot foglaló install-ra :) .. az alap videolejátszó CPU-ból tolja a vidiket, nem is nagyon lehetett mit állítani benne (Dragon Player). Tettem fel egy VLC-t, hozzá se kellett érnem és voilá, 10-15% CPU-ból megúszom ugyanazt a vidit.

    Rájöttem egyébként, mi volt az önálló életre kelése a friss, pár héttel korábbi Debianomnak: standard telepítőt nyomtam, nem expert módot. Most az expert install-ban megkérdezett, hogy szeretném-e, ha a security jellegű frissítések automatikusan jönnének-e le és települnének, vagy magamtól majd manuálisan a régi módszerrel intézem őket. Manuált választottam. A nem-expert (tehát standard) telepítő aktiválja ezt, így a legváratlanabb pillanatban képes a gép egyszercsak frissítéseket lehúzni és telepíteni, ami szolídabb erőforrású gépet igénybe vehet, vagy éppen csak "pont rosszkor jön" a dolog.

    Most kerek minden, szép a KDE Plasma, gyorsított a H.264 video lejátszás. Még W10-nél is jobb, mert arra már nincs AMD driver (11 éves NV710/HD4350), az M$-é pedig vacak.. a Linux alatti meg úgy látom, jobban kezeli. Öröm, mosoly. :)

    Köszönöm a jótanácsokat, lejegyzeteltem amit szükséges. :R (Ez többieknek is szól).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz CPT.Pirk #64979 üzenetére

    De ez régi kártya, ha megnézed a speckóit wiki-n, szerintem ez a CPU elfogadható. Azért csekkolom én is mégegyszer, amit írtál, megpróbálom feltenni őket.

    Na fent is vannak, vaapi fent volt már, vdpau kellett még.

    display: :0 screen: 0
    API version: 1
    Information string: G3DVL VDPAU Driver Shared Library version 1.0

    Video surface:

    name width height types
    -------------------------------------------
    420 8192 8192 NV12 YV12
    422 8192 8192 UYVY YUYV
    444 8192 8192 Y8U8V8A8 V8U8Y8A8

    Decoder capabilities:

    name level macbs width height
    ----------------------------------------------------
    MPEG1 --- not supported ---
    MPEG2_SIMPLE 3 9216 2048 1152
    MPEG2_MAIN 3 9216 2048 1152
    H264_BASELINE 41 9216 2048 1152
    H264_MAIN 41 9216 2048 1152
    H264_HIGH 41 9216 2048 1152
    VC1_SIMPLE 1 9216 2048 1152
    VC1_MAIN 2 9216 2048 1152
    VC1_ADVANCED 4 9216 2048 1152
    MPEG4_PART2_SP --- not supported ---
    MPEG4_PART2_ASP --- not supported ---
    DIVX4_QMOBILE --- not supported ---
    DIVX4_MOBILE --- not supported ---
    DIVX4_HOME_THEATER --- not supported ---
    DIVX4_HD_1080P --- not supported ---
    DIVX5_QMOBILE --- not supported ---
    DIVX5_MOBILE --- not supported ---
    DIVX5_HOME_THEATER --- not supported ---
    DIVX5_HD_1080P --- not supported ---
    H264_CONSTRAINED_BASELINE 0 9216 2048 1152
    H264_EXTENDED --- not supported ---
    H264_PROGRESSIVE_HIGH --- not supported ---
    H264_CONSTRAINED_HIGH --- not supported ---
    H264_HIGH_444_PREDICTIVE --- not supported ---
    HEVC_MAIN --- not supported ---
    HEVC_MAIN_10 --- not supported ---
    HEVC_MAIN_STILL --- not supported ---
    HEVC_MAIN_12 --- not supported ---
    HEVC_MAIN_444 --- not supported ---

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ubyegon2 #64996 üzenetére

    Ennyi, bárhogy állítom, nem tudok kihozni belőle többet. A másik dekódolásra átállítva (VLC) 30-40% között húzza a CPU-t, szóval default-on maga által kiválasztva és így hagyva a legjobb most. Kicsit öreg VGA, még ez is jó tőle :)

    :R

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok, ha többféle HDD-m van többféle méretben, mindenféle raid-eket alkotok, teszek-veszek, néha át akarom konfigolni, fájlrendszert csökkenteni-növelni, ilyesmik, -> LVM ?

    2-es kérdés - kicsit egyszerűbb: JBOD-t használ valaki ma még, mondjuk bukható adatra, vagy csak a múlt egy csúnya csontváza és LVM mellett értelmetlen, vagy mi van ezzel most ?
    :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok,

    backup-restore témában (Debian Live CD-vel mókolnék) szeretnék e cikk alapján rájönni arra, hogy ki melyik megoldást szokta használni mentésre és visszaállításra: [link]

    A dd-vel az a "gondom", hogy olvassa a nullákat is a forráson, holott őket átugorhatná. De ez a kisebbik. A nagyobbik: ha egy 120-as SSD-t bájtról bájtra be-dd-zek egy fájlba mint biztonsági mentést, azt hogyan teszem ki egy eltérő méretűre ? Akár kisebbre, akár nagyobbra ?

    (+ gondolom, összevissza fog zavarodni az OS, amikor restore után beindul, hogy ő 2x akkora, mint amekkora, vagy hogy kell ezt elképzelni ??) :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cigam #72207 üzenetére

    Mindkét választ nagyon köszi :)

    1. tehát menne dd-vel is, ahogy elképzeltem, mondjuk lementeni a gyerek SSD-jét egy gzip-en átkergetett fájlba, majd később nagyobb SSD-re váltás esetén arra visszatolni az image-et szintén dd-vel, + resize és meg is volna.

    (W10 van rajta, jómagam linuxon élek amúgy, de ilyenekkel még nem foglalkoztam részleteiben, de gondolom egy bájtról bájtra beolvasásnál és visszaírásnál nem kell, hogy stresszeljen a W10 ezen, max 1 reboot egy full restore után).

    2. Clonezilla, már nézem is, kipróbálom mindjárt. (SSH-n keresztül is tud egyből másik host-ra menteni, vagy adjak alá egy NFS-t a linuxomról ?)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cigam #72209 üzenetére

    Hát ez kiváló. :C :R
    Jövök egy sörrel :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cigam #72214 üzenetére

    Én a wifi configgal sz*tam egy 2016-os Dell Notin (Intel AC Wifi), na mondom ha ehhez semmi felület, ahol SSID-re ráteszem, megadom a kódot neki és csattan a LAN-omra, akkor uh. Egy wicd-curses ráfért volna. Amúgy ígéretesnek tűnt elsőre.

    Lehet majd nekifutok megint.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cigam #72216 üzenetére

    Tegnap tartósan 500-800 Mbit körül lógott a laptop a wifimen, ez nincs messze a kábeles Gigától, pláne úgy, hogy tömörített adatot tolna át (a kábelen lógó workstation gépemre).

    250-es SSD, friss szűz mint a hó a W10 install, szerintem ez most nincs 20 Giga. (Nem néztem meg még, mennyi). Szóval elég üres a gép még.

    Legális, aktivált W10, nem akarnám bukni egy hülye vírus, vagy hardver hiba miatt, így lementeném most a pucér gépet. Annyira sokat ilyen mennyiségnél nem buknék.

    Persze attól függ, mivel csinálom a mentést. Clonezilla átugorja azt, ahol nincs tényleges adat, elvileg. Ha dd-znék, sajna az egész SSD-t be kéne olvasnia, illetve a fájlrendszerben üresnek jelzett blokkok nemnulla (hanem random szemét) tartalmát is felolvasná és tárolná az elkészülendő image fájlban, így ott legjobb tömörítés esetén is (számoljunk egy optimista 60%-al) át kéne tolni ezen a wifin úgy hasra ~140 Gigát.

    De tekintettel az említett sebességekre, nem téma a wifi használata. A router ugyanis fent csücsül fejünk felett magasan, az előszobában :) szóval macera lenne még ideiglenesen is rádugni a laptopot (csak 1 méteres UTP-m van kéznél).

    Szerk: na csak ránéztem. 423-536-867 között billeg a laptop a gyerek szobájában, attól függően, elállom-e az útját a router és őközte, illetve a telóm ugyanezen a wifin lóg-e vagy sem. Ha teló wifi ott (nekem a mobilnet ingyen amúgyis), akkor 867, az meg kellemes már.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #72217 üzenetére

    MAC (AP Main) : 30:5A:3A....
    Operation Mode : AP
    WPHY Mode : 11a/n/ac
    Channel Main : 36
    AP Main Stations List
    ----------------------------------------
    MAC PhyMode BW MCS SGI LDPC STBC TRate RSSI PSM Connect Time
    ................. VHT 80M 9 YES YES NO 867M -63 YES 00:28:22
    ................. VHT 80M 4 NO YES NO 351M -71 YES 00:27:42
    ................. VHT 80M 9 YES YES NO 867M -53 YES 00:27:00
    ................. VHT 80M 9 NO YES NO 390M -58 YES 00:26:29
    ................. HTMIX 40M 14 NO NO NO 243M -59 NO 00:02:49

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok, Ti mivel virtualizáltok és mennyire hatékonynak tartjátok ?

    Debil 10 testing-en élek jó ideje, SSD-n virtualizálva QEMU/KVM módon, Virtual Machine Manager-el adminolva őket. Bevált, de a sebességgel nem vagyok elégedett (de ez lehet normális).

    Általánosságban mekkora overhead-et jelent egy Hypervisor a guest vCPU-k és a fizikai magok között ?

    Cégben VMWare-es nagyvállalati környezetben ezt olyan 5% köré saccoljuk. Nálam meg itthon nekem néha olyannak tűnik, mintha egy 50% lenne, eléggé nagyonlomha minden Linuxos VM-em (a W10 sem pattog mint állat).. hozzá kell tenni, grafikus felületekről beszélek, tehát amikor kipróbálok egy Live ISO-t, tökmindegy, mit, vagy készre telepítek egy XFCE-t, KDE-t, akármit, nem egy rakéta úgy sem, hogy 3-4 magot adok neki.

    Az összes CPU feature aktiválva (Ryzen5 3600), vtx/vtd AMD megfelelői, swap-ok offon host-on is, guest-ekben is, RAM-ot adok nekik 4 Gigát, SSD alattuk a host-on, .. OK, hogy VGA nincs agyongyorsítva (host: GeForce710) de kicsit lomha a betöltés, az élet a guest-eken.

    Ami még feltűnt, hogy mindeközben (töltés közben pl, boot, ilyesmi), se a host CPU nem megy púpon, se a guest CPU. Hanem csak úgy közepesen elvannak, mintha őrült futás helyett (amit várnék tőlük) csak úgy kényelmesen fagyizva sétálgatnának az utcán, "ráérünk" alapon.

    Ez normális ? A vas nem rossz szerintem, a proci alatt azért van még jó maréknyi, ennél sokkal többe kerülő Xeon meg egyéb, szóval nem gondolom indokoltnak a lassúságot - vagy nem szoktam meg a dolgot, 1 hónapja játszok csak ezzel.

    Esetleg parancssoros cpu teljesítmény mérő (1 szál, több szál) tudtok mondani ? Amolyan gyors valamit, ami megkergeti a CPU-t és akkor mérnék host-ra is egy nyerset, illetve mondjuk egy 4 vCPU-s VM-en is, aztán meglátjuk. Lehet a CPU-val agyonemulált VGA fogja, a grafikus környezet, ki tudja, csak hangosan agyalok.

    (Nem szeretnék VMWare-re váltani, ragaszkodom a Debian host-hoz, de ahogy neten olvasom, mások elégedetten használják, Proxmox is pl. erre épül).

    Lehet csak szoknom kell ...

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Neil Watts #72241 üzenetére

    Minden VirtIO de azert megnezem megint + a W10 driverek es spice tippet koszi. :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Neil Watts #72241 üzenetére

    Csináltam egy érdekességet, miután mindent virtio-ra tettem, amit lehetett, bár a diszkkel amúgy sem volt gondom.

    VM-en belül:
    1. grep flags /proc/cpuinfo | uniq > cpuinfo_...... .txt
    2. ls -hn cpuinfo*
    -rw-r--r-- 1 1000 1000 581 Apr 7 14:36 cpuinfo_copyhost.txt
    -rw-r--r-- 1 1000 1000 581 Apr 7 13:58 cpuinfo_EPYC.txt
    -rw-r--r-- 1 1000 1000 237 Apr 7 14:32 cpuinfo_kvm64.txt
    -rw-r--r-- 1 1000 1000 281 Apr 7 14:23 cpuinfo_OpteronG3.txt
    -rw-r--r-- 1 1000 1000 220 Apr 7 14:27 cpuinfo_qemu64.txt

    Szóval a méreteken látszik, mikor mennyi CPU flag-et tesz be a txt fájlokba a guest VM.

    Ehhez képest amit a host mutat a fentebbi parancsra, egy 897 byte-os fájl, tehát a /proc/cpuinfo még a legjobb, host CPU jellemzőket másoló üzemmódban sem mutat annyi CPU flag-et guest-ben, mint amit a host tud. (Lehet nem is kell mindet, mert azok már nem érintenék a virtualizációt érdemben, de ebben nem vagyok biztos, tekintettel arra, hogy a különbség azért elég nagy).

    Szóval a host-on raklap flag van, míg a KVM/QUEMU által a legjobb esetben is csak ezek sacc kétharmada van megmutatva VM-nek. Ez normális ? (Esetleg van kedvetek megnézni, Nálatok hogy néz ki?) :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #72245 üzenetére

    VM-en a legjobb eredmény (host vagy EPYC, mindegy) :

    flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm rep_good nopl cpuid extd_apicid tsc_known_freq pni pclmulqdq ssse3 fma cx16 sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand hypervisor lahf_lm cmp_legacy cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw topoext perfctr_core ssbd ibpb stibp vmmcall fsgsbase tsc_adjust bmi1 avx2 smep bmi2 rdseed adx smap clflushopt clwb sha_ni xsaveopt xsavec xgetbv1 clzero wbnoinvd arat umip arch_capabilities

    host:
    flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc cpuid extd_apicid aperfmperf pni pclmulqdq monitor ssse3 fma cx16 sse4_1 sse4_2 movbe popcnt aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw ibs skinit wdt tce topoext perfctr_core perfctr_nb bpext perfctr_llc mwaitx cpb cat_l3 cdp_l3 hw_pstate sme ssbd mba sev ibpb stibp vmmcall fsgsbase bmi1 avx2 smep bmi2 cqm rdt_a rdseed adx smap clflushopt clwb sha_ni xsaveopt xsavec xgetbv1 xsaves cqm_llc cqm_occup_llc cqm_mbm_total cqm_mbm_local clzero irperf xsaveerptr wbnoinvd arat npt lbrv svm_lock nrip_save tsc_scale vmcb_clean flushbyasid decodeassists pausefilter pfthreshold avic v_vmsave_vmload vgif umip rdpid overflow_recov succor smca

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz lev258 #72247 üzenetére

    Sosem tudom eldönteni, hogy a kérdező legyen haladó, vagy aki válaszol majd ? :)
    (Én nem tartom magam haladónak, bár 1-2 témában jónak gondolom magam, azért mondjuk ilyenben pont nem).

    Mindenesetre köszi, megfogadom, az lesz :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz lev258 #72274 üzenetére

    :K Én is voltam már topicgazda, úgy hagytam ott a fórumot a bolondok miatt, hogy töröltettem is a nick-em. Ez vagy a 3. regim itt, amúgy a ph indulása óta itt vagyok. Már az arcképpel sem törődök, meg közben átlépni is megtanultam dolgokon ... lehet öregszem :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz CPT.Pirk #72304 üzenetére

    Ha nVidia VGA, akkor csak 25-30.
    Bocs, nem hagyhattam ki :D (Amúgy mindkét nagy márkát csipázom, nem húzok egyik fele sem, csak bennem van a reggeli rosszkismanó) ;]

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #68216320 #72324 üzenetére

    Egy buta MD5 is elégha annyit szeretnél látni, sérült-e.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #68216320 #72326 üzenetére

    Érdemes olyat választani, amit a proci támogat utasításkészletből, így gyors lesz mint állat. (Bár lehet a háttértár a limitáló majd).

    De amúgy jó, ja.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Necronom #72328 üzenetére

    Én ahogy a szándékod-célod elnézem a géppel, Neked inkább OpenMediaVault kellene, nem ? Csicsa GUI, stabil Debian alapokon, még több nyelven is beszél, kitt-katt mindentudó motyó és az eszközeidnek több módon is odaadhatod a tárhelyet, NFS, DLNA, mittomén...

    Régen használtam, aztán átálltam workstation üzemmódba, de ha olyan igényeim lennének, mint Neked, tuti kipróbálnám.

    Teszteld le Windows alatt egy Virtuális gépben szerintem, ha tudod.. kicsit szokd, aztán eldöntöd, élesben jó lehet-e.

    [link]

    (Ez tipikusan olyan rendszer, olyan Debian, ami eléggé agyon van scriptelve és automatizálva, szóval kifejezetten javasolt kezdőknek csak a GUI-t nyomkodni, máshoz nem pitiszka benne konzolban és akkor nem térdel az ember a lelkivilágába, teszi a dolgát). :)

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Necronom #72367 üzenetére

    Nézd.. mit értesz "értek is hozzá" alatt ? A tanulás, mint mindenhol, és ahogy Buddha is mondja, fájdalmas sokszor, nem egy kellemes valami.

    Ha érteni szeretnél a Linuxhoz, parancssor. Desktopok jönnek-mennek, átalakulgatnak, lásd az Ubuntu Gnome - Unity vekengést, mire megtalálták, merre az elôre, és ha csak grafikus felületen szoknál ahhoz hozzá, hogy kittkatt és megy, attól nem fogsz még érteni hozzá. Mert egy frissítéssel a kedvenc progid eltûnhet, vagy a készítôk úgy variálnak valamit, ami egyszercsak nemoké már, + arra nem nagyon fogsz rájönni ekkor, mi és miért történik a háttérben.

    Konfig fájl túrásokkal lehet eleinte fájdalmasabb szopó van, de idôvel belejössz és rákényszerülsz olyanok megtanulására, hogy mi a különbség tcp és udp között, hogyan kell egy service-t újratölteni, logokat hol keresd és mi mit jelent benne, umask és úgy általában a jogosultság kezelés, szóval én azt mondom, oké, rögös az út, de legalább nem fogsz úgy járni, mint a Windows-os nép, hogy XP környékén még mehettünk a kis hálózati ikonra kattintva egybôl az adapter beállításokra, míg ma W10 alattegy kisebb kattintáserdô kell ugyanehhez, hogy végre értelmesen láss egy adapter státuszt.

    Nem mondom, h a parancssori környezet sosem változik, de lényegesen lassabban és követhetôen, mint a grafikus.

    Én amitôl falnak megyek összességében, az az "ip a" és tesói, a jó öreg ifconfig helyett, meg amikor ufw-zünk iptables parancsok helyett, de alapvetôen tizen évek kellettek ezekhez is, nem lesz olyan, hogy mite belakod a Unity-t, hopp, ciao..

    Nnnnna. Nem tudom, Desktopon mire kattansz, mit használsz, de szinte bármi csicsabigyó mehet.

    A kis szerver vasra megpróbálnék egy Debian xfce-t, vagy Xubuntut, ha nagyon félsz egy igazi Debiltôl. Pici lábnyom és ha mégis kell gyorsba egy grafika egy weboldal miatt, csak rálöksz egy moncsit, de amúgy sok vizet nem zavar. Ilyen otthoni hobbiszerveren szerintem egy minimáldesktop tök elfér ("miért ne" alapon).

    Ez az egész csak 1 vélemény, fogadd fenntartással :)

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz májkimiki #72383 üzenetére

    Tényleg, Devuannal mi van ? Süllyed, emelkedik, vagy megvan egy konstans szinten X darab user-el és köszöni elvan ?

    #72386 Necronom: utálja, mint a szart :))

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Tarokk79 #72436 üzenetére

    Szia, véletlen nézve be ide látom a "bajod". Hasonló kis laptopom volt, nemrég adtam el (picit erősebb CPU de nem számít igazából, ugyanígy DDR2, stb).

    Egyetértek vadkörtével, RAM max-ra (ahogy csak lehet) és utána egy Xubuntu, Lubuntu. (Utóbbi szebb, annak ellenére, hogy nem eszik többet).

    Facebook, youtube elég lassú lesz, de lehet még egyéb értelmes dolgokra is használni egy ilyen gépet.

    1. DDR2-es SoDimm-el bővíthető

    2. Ha van PC/laptop szerviz a környéken, vagy akihez van bejárásotok, próbáljatok bele 2x2G-t !! Sok DDR2-es gép van, ami amikor még kijött, a gyártó az elérhető RAM modulok mérete alapján adta meg az elérhető maximumot (vagy marketing okokból, hogy vedd az izmosabbat) és közben a gép chipset és CPU alapján támogat 2x annyit is lazán. Megnézném, ez a Toshiba megeszik-e 2db egyenként 2G-s modult (DDR2-533 vagy jobb) és ha igen, stabil velük, őket hagynám benne és felmentél 4G-re.

    3. Xubuntu, Lubuntu 2G-vel is jó, nem kell félni a 2G-től, de azért arra ügyelni érdemes, hogy ne legyen nyitva egy Chrome alatt 20 csicsaeffekttel kitömött böngészőablak.

    4. SSD maradhat, muszáj, kötelező, jó.

    Ennyi, nincs azzal az öreg vassal semmi gond.

    Esetleg egy laptoposhoz bevinném (persze nem tudom, nyitva vannak-e koronaszitu miatt), egyrészt jó eséllyel nonstop süvít szegény, miközben felfő a feje (CPU+GPU újrapaszta kötelező, ránézés nélkül is, a gyári paszta már darabokban omlik le kb, ha még nem volt újrapasztázva és fabatkát sem ér), így annyira visszafogni sem fogja magát az öreg vas, amikor dolog van + akkor itt már meg lehet nézetni az adott szervizzel, megy-e a 2x2G. Rápróbálnék, a 800 MHz FSB-s Core2-es laptopom anno nem tudott két modullal 4G fölé menni, az 1066-os FSB-s (anyám régi Core2-ese) meg 4G gyári dokumentált támogatás mellett lazán megevett 2x 4G-t. Szóval adni kell nekik egy esélyt, nagyon gyanús nekem, hogy chipset-ből ez is felmegy 4G-ig, rá kéne próbálni szervizben :)

    (Újrapaszta 5k körül volt nekem pár éve, ma passz, de nem egy életveszély, nyilván most a laptop össz értékét nem kell nézni).


    @többiek: duplamonitoros Debian XFCE-n vagyok, kitömve szenzorokkal (panel), ZFS (raid), 7 HDD, sok-sok mellékprogi, satöbbi, Ryzen 5 3600-on, NFS megosztás a tv-nek, stb. tehát nem a minimálkonfig az install utáni 1 percben. Becsukva ezt a sokablakos Opera böngészőt, 1.22G a foglalt memória. 2G szerintem sima ügy egy 64 bitnek, 1 már visítva (de nem fogja összekakálni magát ott sem, max elkezd swap-elni és idővel megeszi az SSD-t, swappiness-t állítva lehet trükközni, de nem végső megoldás), szóval 2G muszáj, 4G már bőségszaru. :D

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cigam #72449 üzenetére

    Ez a Te oldalad ? (Bárhogy is, köszi a Jitsi-t). :R

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Telepített (default, semmi extra) rendszer esetén is hasonlók az arányok.
    (Debian 10 Live mind).

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ubyegon2 #72458 üzenetére

    Jogos, az pont a gép, amin dolgozom is (a host), azért nincs VM-je külön. Csak ez már be van lakva..

    Na akkor gyorsan lemérem azt is + összeszedem ezeket a debil 10-es live-okat.
    A használt image-ek rendre: debian-live-10.3.0-amd64-......+nonfree.iso

    És akkor a lista:
    gnome - 665M
    cinnamon - 543M
    kde - 439M
    lxqt - 330M
    xfce - 325M
    mate - 323M
    lxde - 298M

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Necronom #72460 üzenetére

    Ha még ma lejön ... :U Kicsit tetű az iso..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ubyegon2 #72461 üzenetére

    Host vagy VM ?

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Bici #72467 üzenetére

    Képernyő fényerő, wifi/BT.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ubyegon2 #72471 üzenetére

    user@DESKTOP:~$ inxi -Sxxx
    System: Host: DESKTOP Kernel: 5.4.0-4-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.2.1 Desktop: Xfce 4.14.2 tk: Gtk 3.24.13
    info: xfce4-panel wm: xfwm4 dm: LightDM 1.26.0 Distro: Debian GNU/Linux bullseye/sid

    user@DESKTOP:~$ inxi -Gxxx
    Graphics: Device-1: NVIDIA GK208B [GeForce GT 710] vendor: Micro-Star MSI driver: nvidia v: 440.64 bus ID: 06:00.0
    chip ID: 10de:128b
    Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: nvidia unloaded: fbdev,modesetting,nouveau,vesa alternate: nv
    resolution: 1600x900~60Hz, 1920x1080~60Hz
    OpenGL: renderer: GeForce GT 710/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 440.64 direct render: Yes

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ubyegon2 #72474 üzenetére

    Nvidia drivert használok, a gyártóét, nem a nouveau-t.
    A Mint is Debian testing-re épül, mint az Ubuntu (vagy a Mint direkt Ubuntu-ra).. én is testing-et használok (nem stable-t). Kicsit kullognak csak a testing után, inkább a Debian stable a lemaradós.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ubyegon2 #72476 üzenetére

    Én mindig testing-en vagyok, ez van apt-be is beírva, de nem b*gatom a rendszer lelkét, viszonylag tisztán tartom. Meglátom, meddig lesz jó így minden. Bevált.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz májkimiki #72478 üzenetére

    Éééén ezen kérlekalássan óóólyan nyúúúúgodtan ülök, mint a kotló, aminek varrják a szemit ! :))

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok,

    a gép USB pendrive-ról boot-ol (ezen a /boot, UEFI-only konfig) és a / az SSD-n van mint egy szimpla 40 Gigás partíció.

    Ha SSD-t szeretnék cserélni (mert öreg, HD Sentinel szerint már eléggé kopott, bár tünetmentes), elég ezeket a lépéseket megtennem ?

    1. új SSD betesz, régi még marad
    2. boot-olok hagyományos módon mint eddig
    3. új SSD-n létrehozom a leendő új rendszerpartíciót, azonos fájlrendszerrel
    4. mindent át-rsync-elek oda, ügyelve a kapcsolókra, tehát jogok stb... minden átmegy oda
    (Itt felmerül bennem a /dev-es speciálos fájlok esete, ez így mi, hogy ?) :F
    5. fstab-ban átírom a "root=" sort az új partíció UUID-jére
    6. talán grub.conf-ban is, vagy még valahol, de nem vagyok biztos (+ egy update-grub parancs)
    7. Reboot és ima.

    Tuti ez így nem lesz még jó, mi hiányzik ? Ezt csak a megérzésem mondatja velem :) :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz BoB #88454 üzenetére

    Uh, ezért nagy köszönet, nem reméltem ennyire részletes választ. Hálás vagyok. :R

    lockdown90, urandom0: manuálisan kell csinálnom, bonyolítja a helyzetet, hogy LUKS-on van minden.

    Tehát a boot folyamatom most kb:
    - USB-ről UEFI boot
    - azonnal kéri a jelszót az SSD / (root) feloldásához, ezt billentyűről megkapja tőlem, ezzel feloldódik a / ténylegesen
    - crypttab-ból összeszedi a 4db HDD feloldásához szükséges infókat az SSD-ről
    - header és key fájlokat felnyalva feloldja a HDD-ket kis seek-elés keretében
    - boot-ol tovább és voilá, Debian Testing Cinnamon login screen

    Szóval igazából az SSD / -om egy /dev/mapper eszköz már eleve, így a 0. lépés az, hogy titkosítom az SSD-t, majd feloldva ezt, a /dev/mapper/ ... eszközön létrehozom a fájlrendszert, rsync ... ... ... és végül fstab/crypttab mókolás és finishing lépések.

    Valahogy még összelegózom értelmesen, most munka és rohanós, csak így megjegyeztem.
    Ilyen custom setup-al a Clonezilla nem bír el szerintem + én sem tanulok belőle akkor, ami célom mindemellett (járulékos hozadék) :B

    Ha elmegyek itthonról, gép kikapcs, USB kihúz és zsebre vág, aztán lehet nézelődni, mi van rajta. Egy legális W10 legális játékokkal + 4 üres HDD :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz BoB #88459 üzenetére

    Nincs swap, a többiért nagy köszönet ! ;)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák