Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #73749248

    törölt tag

    válasz okoska74 #56959 üzenetére

    Tovább mennék: a legtöbb probléma linuxon, egy sima újratelepítéssel nem javítható.
    Többek közt azért, mert a hibák egyik forrása, a konfig állományok, megmaradnak eltávolítás után is, hacsak nem kéred külön azok törlését is.
    De soknak, főleg X-es cuccoknak a user home-ban van saját könyvtára, az meg nem fog eltűnni még akkor sem, ha konfig törléssel szeded le a csomagot.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz okoska74 #56959 üzenetére

    ""A kezdőknek pont az a bajuk, hogy nem az 1. tól kezdenek ismerkedni a rendszerrel hanem a 10. tól. Igaz, hogy jó sok tanulást és kudarcot kell megélni de legalább átlátnák a szabad rendszerek határtalan használhatóságát.""

    Hol és hogyan definiálnád a kezdő fogalmát?
    Pl-én 2000 óta winezek, persze hogy kezemreáll, valamint ennek ellenére teljesen átlagfelhasználó vagyok, megmondom őszintén semmi de semmi kedvem parancssori bűvészkedéseket megtanulni és azthiszem ez 2018 környékén amikor mindenhez van gui, nem nagy kívánság.
    Nyüves Android, ami ugye Linux, az se igényli a mindennapos terminálba molyolást és megy.
    A w10 is pont ezzel tette be a kaput nálam, egy vacak store sppot vagy az updatet stb. csak power Shellből lehet normálisan kilőni, valamint nem enged semmit már hanem egy önfejű befolyásolhatatlan kezelhetetlen 50-80 gigára megnövő átláthatatlan vacak lett.
    Komolyan mondom ha nem ölték volna meg a szoftver és drivertámogatás hiányával, még xp-t használnék.
    Viszont csábító a párkattos drivertelepítés, és a támogatottság, akár egy usb-s konyhai szék :) pillanatok alatt hadrafogható.
    Mindegy, már fennt van a Mint, volt 3 üres 20 gigás partíció, egy a rendszer ssd-n, 2 meg a háttértáron, gondolok azért a jövőre én is egy új vinya formázásnál. Dualboot Mint\W10 simán megy, ismerkedési fázisban vagyunk...
    De hogy manapság NE kelljen cmd gurunak lenni egy normális oprendszert használónak, ezt maximálisan fenntartom.

    Szark, PL. olvasgattam itt az összefoglalóba a telepítést ssd-re.
    lehet nem jól értelmeztem az ott leírtakat, de ismétlem magam, 2017 végén, amikor az ssd már több évtizedes múlttal rendelkezik, nehogymár én alignálgassak, meg ellenőrizzek meg állítgassam a trimet.
    Igen tudom, ingyen van, de sztem. ezért (is)nem hódít teret igazán.
    De most eléggé nagy elánnal vetettem bele magam, valszeg. sűrű kérdező leszek a topikba.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz okoska74 #56959 üzenetére

    Nincs igazad, hidd el. Kezdőnek jobb a DE, minden bele van drótozva, hálózatkezelés, hangerő, vezérlőpult, login manager, kompozitor, stb.. WM-nél erről mindről az embernek saját magának kell gondoskodni, tudom miről beszélek, magam is Openboxot használok.

    Az mc, vi megint csak olyan, amivel egy kezdőt nem érdemes összezavarni, csak megutálja a Linuxot és húz vissza Windowsra. Persze, néha elengedhetetlen a terminálozás, de akkor abból elég egy nano szintű valamit meg a csomagkezelőt ismerni. Az mc egyébként még oké az mcedittel együtt, ha Windowson is használt kétpaneles fájlkezelőt, vagy DOS-on valami hasonló anno.

    Mai gépeken meg nem nyersz sokat, ha minden hozzá van forgatva a géphez. Az, hogy a binárisok mérete fele akkora lehet, megint nem tétel, terabájtos háttértárak vannak, SSD-ből is a min. 120 gigások elterjedtek, nem számít, hogy a rendszer 4 vagy 8 gigát foglal, esetleg 20-at. Plusz a repók binárisai azért nagyobbak, mert általában debug symbol és minden szar bele van fordítva, ezeket ki is lehet szedni belőle, csak nem érdemes szenvedni vele. Ezt leszámítva mai modern gépen sebességben sem nyersz, ha saját magad fordítasz mindent. Lehet még a P2-P3-as korszakban számított, most már a C2D-s korszak óta felesleges ezzel gyűrődni. Kernelt is ezért nem forgat már senki, pedig nem bonyolult kezdőnek sem, forráskód letölt, tar xf kiadásával kibont, make menuconfig - default config kiválaszt (de talán már erre sincs szükség), make és 15 percnél kevesebb idő alatt lefordul egy modern procin (csúcs, high-end procin 3 perc körül), csak minek. Már csak akkor forgatnak ilyesmit, ha nagyon speciális igényekhez kell, vagy azt benchmarkozzák, hogy mennyi idő alatt fordul le a kód. Messze vagyunk már attól, mikor egész nap, vagy egész éjszaka fordult a kernelkód, és külön fekete mágia volt konfigurálni a fordítást.

    Plusz ha valami rollingos disztrót használsz, akkor gyakran jönnek a frissítések és új verziók, nagy szopás mindegyiket forrásból fordítgatni, csak időmilliomoséknak ajánlott.

Új hozzászólás Aktív témák