Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zLegolas

    őstag

    válasz tomika #1502 üzenetére

    a Swap külön betűt kap?
    Nem, nem is látod. Sőt, egyáltalán nem lesz betű, se Cé, se Dé. :D

    512 memóriám van, szóval akkor 1 giga swap.
    Szerintem sok. Elég a fele is. Ahhoz is ritkán fog matatni valszeg.

    a linuxos boot managert hogy rakom fel? vagy a telepítés során felkerül az is automatikusan?
    Igen. Grub, esetleg Lilo

    A kábelnetet automatikusan felismeri, mint az Xp?
    Valszeg.

    [Szerkesztve]

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

  • zLegolas

    őstag

    válasz tomika #1502 üzenetére

    A rendszertöltő
    A Linux békésen megfér más operációs rendszerrel egy merevlemezen, legyen az akár egy másik Linux, Windows, DOS, stb. Ilyen multiboot rendszerindítást lehetővé tevő programok Windows-ra is léteznek. A számítógép indításakor egy menü jelenik meg, ebből választható ki a használni kívánt operációs rendszer. Linux-on sokáig a Lilo volt a legismertebb ilyen alkalmazás, amely mára jobbára átadta a helyét a szélesebb lehetőségeket kínáló Grub számára.
    Ezen jegyzet keretében nem kívánom a merevlemezek felépítését, működését, felosztását részletesen tárgyalni. Elég annyit tudnunk, hogy egy merevlemez felosztható több logikai részre -úgynevezett partícióra-, amelyek mindegyikén más-más fájlstruktúrát, vagy akár operációs rendszert van lehetőségünk elhelyezni. A mellékelt ábrán egy három partícióra osztott merevlemez vázlata látható.
    Minden merevlemez tartalmaz egy Master Boot Record-nak nevezett, 512 byte méretű adatterületet. Az ezen a területen lévő bejegyzések hivatottak indítani a merevlemezre telepített operációs rendszert. Ez a fél kilobájtnyi terület magától értetődően nem elegendő komolyabb programok tárolására, egy több operációs rendszer indítását lehetővé tevő, úgynevezett bootloader program ennél nagyobb helyet igényel. Ezt a problémát úgy oldották meg, hogy a MBR-ban csupán egy utalás található, amely megmutatja a tényleges rendszertöltő program helyét, így az gyakorlatilag bármekkora méretű lehet.

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

  • zLegolas

    őstag

    válasz tomika #1502 üzenetére

    A Linux-ban nincsenek úgynevezett „meghajtók”. Ha egy adathordozót használni kívánunk, akkor az eszközt, illetve a rajta lévő fájlrendszert be kell illesztenünk a könyvtárfába. Ez a művelet a mountolás. Az a hely, ahová az eszköz került az adathordozó csatolási pontja (pl. /mnt/cdrom). Az eszköz (például floppy, CD lemez) eltávolítása előtt az umount paranccsal annak fájlrendszerét le kell csatolnunk. Azt az alkönyvtárat, ahol az új fájlrendszer a könyvtárfába illeszkedik, szokás annak csatolási pontjaként nevezni. A KDE-ben a jobb egérgombbal előhívható menüben az eszközök fel- és lecsatolása könnyen megtehető.A Linux a merevlemezen minden egyes fájl számára egy úgynevezett i-csomópontot (i-node) foglal le, amelyben olyan fontos, az adott állományra jellemző adatokat tárol, mint például annak helye a merevlemezen. A név, jogok, kezdő i-node a könyvtárbejegyzésekben találhatók.

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

Új hozzászólás Aktív témák