Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • karucz

    csendes tag

    Sziasztok,

    Véletlenül tévedtem ide, úgy látom kerestek valakit aki kizárólag infrapanelt használ.
    Nos: 8 évig fűtöttem infrapanellel az előző "legénylakásom", egy 45 m2-es / 2.5m belmagasságú könnyűszerkezetes kisház. 10 cm-es falvastagság üveggyapottal + 10 cm hungarocell hőszigetelés. Helyileg Bp környéke, sajnos északi szomszéd nélkül - így abszolut szeles vidéken téli időszakban az átlagos villanyszámla fűtés többlete 20e Ft körül mozgott (december-március) - azaz kb 100-120e Forintból úsztam meg egy téli szezont. Ahogy (nem) illik vezérelt és normál áram relézve. És a végére hagytam a lényeget : összesen 3 db 350w + 2 db 500w-os panellel. Mindezt időkapcsolóval, 18 fok távollétben, 22 fok ha itthon maradtam. Viszont minusz 15 fok alatt ez nem elegendő, akkor 18-20 fok volt a maximum, rá kellett segíteni.

    Tavaly új házat építettünk, ez már 160m2. Sokáig hezitáltunk hőszivattyú terén, de akármennyire is tetszene az ötlet, a mi házunkra nem érné meg.
    Így ez is infrapaneles lett. Egy telet megértünk, itt már külön órát kapott a fűtés és igyekeztem ezt sűrűn leolvasni/rögzíteni, így ha valakinek segítség konkrét adatokat tudok adni. Ez a ház is könnyűszerkezetes, komolyabb hőszigeteléssel, hőkamerás bevizsgálással.
    A 160 m2-t itt már 6,5 kw fűti, itt már a -20-ban is vidáman ültünk a +23-ban. A vezérlés itt már komplett számítógépes házvezérlés, így net-ről irányítható, vezérelhető az egész cucc, igyekeztem mindent takarékosan beállítani. Így a telet 7750 kw-al fűtöttük ki, ebben benne van a most májusi hűvös időszak extra fűtése is. (ez is vezérelt/nappali vegyes fogyasztással értendő, igyekezve a vezérelt időszakba felfűteni, normál árammal szinten tartani)

    A fentiek száraz tények, nem célom senkit meggyőzni. Nekünk 600e Ft kerültek a panelek + vezérlés erre arányos része kb 150e Ft. A gázt nem úsztuk volna meg kompletten 2 MFt alatt, a hőszivattyú ugyanide kb 4 Mft lett volna.

    Többen jelezték hogy a fürdőszobát nem tudta kellően kifűteni az infrapanel. Az én tapasztalatom is az, hogy a hidegburkolatos - különösen a falon is csempézett helységek - sokkal lassabban melegszenek fel, azaz ezeket nem lehet takarékosan fűteni, itt stabil meleget kell tartani - vagy sokkal nagyobb teljesítmény kell a felfűtéséhez !

    Ha bárkinek kérdése van szivesen segítek.

  • karucz

    csendes tag

    válasz Antonio #304 üzenetére

    Sziasztok,

    Elnézést, elfelejtkeztem erről a bejegyzésemről. Igyekszem pótolni az elmaradt válaszokat.

    Fürdőszoba : a padló nálunk nem hideg, de nem mondanám melegnek sem.
    Azaz ne várj egy padlófűtésszerű meleget, kb. olyan mintha sima vizes radiátorral fűtenéd a helységet.

  • karucz

    csendes tag

    válasz Porcupain #305 üzenetére

    Külön infrapaneles tarifáról én sem hallottam és nem is tartom esélyesnek.
    A geotarifa csak marketingfogás : két barátomnál is működik már hőszivattyú, mindketten mérnökök révén mániákusan figyelik a fogyasztást :) egymástól teljesen függetlenül mindketten azt mondták a hőszivattyú - nem egészen szabályosan - relézve ugyanolyan végeredményt hozta mintha geotarifát kötöttek volna be.
    Viszont ha bekötteted a geotarifát fokozott ellenőrzésre számíthatsz !

    A fixen csak vezéreltre kötött fűtés infrapanelnél tapasztalataim alapján nem elegendő. Kemény téli napokban előfordul, hogy napközben csak két órára kapsz vezéreltet és éjszaka is csak további 6 órán keresztül kapod - viszont pont éjjel nem fűtjük fel a lakást.
    Szóval infrapanel esetén vagy relézés - vagy fixen normál áram.

  • karucz

    csendes tag

    válasz yOLORO #315 üzenetére

    > Milyen paneleket szereltettél a házadba? (Kivitelezőre gondoltam)

    Oziris. Anno az első házam építésekor még nem is találtam mást.
    Most komolyabban utánanéztem a lehetőségeknek, napokat töltve a net előtt -> mégis ugyanez lett a győztes. Ár/érték arányban a legjobb. Találtam olcsóbban csúnyábban, illetve van sokkal szebb - jóval drágábban.

    > Fűtő filmen nem gondolkoztál?
    Mivel a ház könnyűszerkezetes és 2 cm vastag gipszkarton borítja a falakat, így nem lett volna hatékony ezek fölé szerelni.
    Mai fejjel viszont a fürdőbe ezt beraktam volna a padlóra és a törölközőszárító alá - de ez sajnos akkor nem jutott az eszembe

    > Én ÉszakKeletMo. -n lakom. Nálunk ÉMÁSZ a szolgáltató. Náluk van "H" tarifa ami egy egyszerű vezérelt áram tarifa nem fix idő korláttal, hanem max. felhasználási idővel rendelkezik

    Az építkezéskor anno sajnos ennek még híre sem volt. Most viszont már adottság, hogy a mérőóra a kerítésben a háztól kb 30 méterre. Egy harmadik órának már nincs helye és a térkövet felszedni ilyen távon sem lenne kis móka. Azaz számomra ez már nem kifizetődő - de ha valaki most építkezik persze ez jó alternatíva lehet.

  • karucz

    csendes tag

    válasz tlac #316 üzenetére

    Igen, ebben igazad van. Be kell vallani ebben az őszi időszakban mi is rásegítünk a klímával.
    A levegő keringetésével sokkal hamarabb van meleg érzetünk (ne feledjétek - az infrapanelnek kb 30 percre van szüksége amíg átmelegszik, utána kezd el érdemben dolgozni !)
    A klíma viszont zajos, van aki nem tud tőle aludni. Valamint fajtától függően kb -5 fokig tud korrekten dolgozni, utána bekapcsol benne egy sima fűtőpatron.

    Számunkra a két technológia együtt a jó páros : ősszel napközben nem megy az infrapanel, ha hazaérünk a klímával 15 perc alatt a 18-19 fokból kellemes 22-23 fok lesz. Éjszakára a klíma kikapcs, reggel 5-körül az infrapanel bekapcsol és kellemes melegben ébredés.

    Természetesen egy hőszivattyú lenne az igazi. De ár/érték arányban ezzel a párossal szemben biztos nem térülne meg 20 éven belül.

  • karucz

    csendes tag

    válasz boribon #320 üzenetére

    Magam és az infrafűtés ellen fogok beszélni : de sajnos ebben van igazság.
    A dolgozó szobában pont az infra alatt ülök a székben és én is pont ugyanezt éreztem többször is. Hogy mindez esetleg az elektromos sugárzás hatása, vagy a hőtől forr az agyvizem :) nem tudom.
    A nappaliban, ahol a kanapén hátradőlve bő 1 méterrel nagyobb a távolság a fejem és a panel között 10 év alatt sosem éreztem ezt, illetve a ház többi helységében sem.

  • karucz

    csendes tag

    Pár oldallal korábban már írtam részletesebben, több mint 10 éve fűtök infrapanellel, napi fogyasztási adataim vannak a kinti hőmérsékletet is naplózva.

    Jópár baráttal, ismerőssel összehasonlítva az adatokat a lényeg :

    - gázzal fűteni most még mindig kedvezőbb
    - újépítésű ház esetén a befektetési költség fele/harmada a gázfűtésnek, számításaim szerint nálunk kb. 10 év alatt éri utól rezsi a gáz költségét
    - a hidegburkolatos helységekben sem hideg a csempe a padlón. (persze össze sem lehet hasonlítani a padlófűtéssel, de papucs nélkül is jössz-mész)
    - pontosan az infrapanel alatt ülni nem jó érzés. Ha szereltek, figyeljetek oda, hogy ne pont az íróasztal, vagy a kanapé felé kerüljön.

    Két érdekesség :

    - a #351-es hozzászólással szemben a hőszivattyú abszolut nem éri meg - átlag jól szigetelt családi ház nagyságrendben ! Egy barátom talajszondás hőszivattyút+napkollektort telepített, hasonló méretű és szigetelésű lakásba. Hasonló beltéri hőmérséklet mellett téli villanyszámlánk szinte ugyanaz. Nálam a komplett infrapanel költség 600e Ft volt, Nála a hőszivattyú + napkollektor + falfűtés + össz 6 milla ! (minden korrekt márkás cucc, hivatalos engedélyezett kúttal, számlásan munkadíjjal, áfa nélküli értékek). Még ha kedvezőbb is lenne a fűtése - legyen csak a harmada - akkor is >20 év a megtérülés. Ha addig nem romlik el, nem kell karbantartani, stb.

    - pár hete vettem egy jobbfajta klímát, 4-es COP adatokkal. (természetesen figyelve, hogy ez a hőmérséklet csökkenése esetén -5 fokban is 3.7-et hoz). Két hétig 50%-os akció volt a készleten levő darabokra, így számításaim szerint 2 év alatt be kellene hoznia az árát (a szerelési költség a hosszú csövezés + cseppvízszivattyú miatt a klíma árának a fele volt).
    Ez a lakás felét fűti, így infra fűtés 1-es COP számával szemben a 4-es érték most hatalmas megtakarítás kellene legyen, de sajnos ennyire nem jó a helyzet, kb 30% megtakarítást hoz.
    Szerencsére elég halk a cucc - tudom van akit ez is zavar - de mi szeretjük. Ráadásul nyáron jól jön a hűtésben, és a parlagfű megszűrésében !

    Összegzésül : mi jópár év tapasztalat után ma is az infrát választanánk, klima kiegészítessel.

  • karucz

    csendes tag

    válasz lazov #376 üzenetére

    Két gondolat Lazov #376-os levelére.

    Előfordulhat az az eset, hogy a téli hidegben egyszerre megy majd minden panel + a konyha fűtése : ez szumma 4,5 kw azaz 19 Amper. Ha mellette dolgozik egy porszívó és egy konyhai robotgép -ami egy karácsonyi készülődéskor simán becsúszik - az világítással együtt akár 34 Amper is lehet. Alapból egy panelban van ekkora teljesítmény ?

    Ekkora teljesítmény mellett az éjszakai áram bekötése egy év alatt behozhatja az árát, a második évben már 120e megtakarítás.
    A 120-ban nem tudom mi van benne, ha csak a hálózatfejlesztési hozzájárulás + az óra akkor még hozzá kell számolni a nem egészen szabályos áramváltó relé költségét is. Etéren javaslom már ne a relés megoldást válaszd, hanem az abszolut hangtalan és nullátmeneten kapcsoló szilárdtestes kivitelt. Ez kompletten kb 15e.
    Olvastam, hogy idén eddig ért a takaró - ez így csak egy gondolat ... hogy legyen min vitázni majd a többieknek :)

  • karucz

    csendes tag

    Én szumma >30 panelt vettem részletekben több év alatt, de egyik szobában sem éreztünk sem első bekapcsoláskor, sem azt követő években festékszagot.

    De lehet, hogy más márkát használnunk, én oziris paneleket raktam fel. (amikor kezdtem még csak ez volt)

  • karucz

    csendes tag

    válasz anita.berki #394 üzenetére

    Kedves Anita,

    Csodákra ne számíts : mindenféle marketing anyagokkal szemben az elektromos fűtés üzemeltetése nem olcsó dolog, az alacsony beruházási költség és az egyszerű hőfok szabályzás kapcsán elérhető megtakarítás miatt van piaca.

    A kérdésedre nem lehet válaszolni : túl sok az ismeretlen (Kb, mintha azt kérdeznénk mennyibe kerül most Miskolcról eljutni Debrecenbe. Vonat, Bringa, Autó, Teherautó ? Mind elvisz, de egész másba kerül)

    Egy alapos energetikai számítás ma már jó közelítéssel meg tudja tervezni a várható költséged. Enélkül csak saccolni tudsz, mert nagyon sok mindentől függ :
    - családi ház (ahol nincs közvetlen szomszéd), vagy sor/panelház (ahol fűt a szomszéd)?
    - ha családi ház, akkor milyen a hőszigetelés ?
    - milyen éghajlati viszonyok között laksz ? (más lesz Mátraházán és Szegeden)
    - hány fokra szeretnéd fűteni amikor otthon vagy és ez kb hány óra ?
    - lesz-e automatikus szabályzásod, ami takarékosan tud fűteni amikor nem vagy otthon ?
    - rátudod-e kapcsolni éjszakai (vezérelt) áramra ?
    - milyen a belmagasság ?

    Viszonyításként : én valaha egy kb 40 m2-es, kb 2,2m belmagasságú kis házat fűtöttem 2100 wattal. Ez egy igen jó hőszigetelésű könnyűszerkezetes épület volt, közeli szomszédok nélkül (érte az északi hideg szél rendesen), a legdurvább kinti -25 fokban csak +20-at tudott hozni ennyi panel. Volt szabályzásom, relatív kevés időt töltöttem otthon, akkor viszont +22-re fűtöttem fel, mindezt Velence körül - így egy átlagos telet anno 100e Forintból úsztam meg. (ez azóta kb 120)

    Könnyűszerkezetes házba mai fejjel továbbra is ezt szerelnék. De tennék mellé egy inverteres klímát, mert a hazai éghajlati viszonyok mellett a tél nagy részén azzal takarékosan tudsz fűteni.
    Viszont rossz hőszigetelésű házba semmiféleképp nem javaslom : az egyik legdrágább üzemeltetés lesz.

    És végül : nem tudom hogyan számoltátok ki az 1600 wattot, én saját tapasztalat alapján nagyon keveslem.

    Remélem segített a válaszom. Javaslom olvass vissza akár 30-40 oldalt a topicban, mert nagyon sok hasznos információt találsz.

  • karucz

    csendes tag

    válasz pendre54 #400 üzenetére

    Amennyiben infrapanellel kapcsolatban gyakorlati kérdésed van kérdezz, segítünk.

  • karucz

    csendes tag

    válasz pendre54 #402 üzenetére

    Én könnyűszerkezetes házban élek, tehát nem biztos, hogy jó a referencia, illetve fogyasztási adatokat is erre vonatkozóan tudok adni.

    Én 2 illetve 3 db 250-es infrapanelt tennék.

    Viszonyításként egy kelet/dél fekvésű 20 nm2-es gyerekszobát 3 db 250-es panellel fűtünk, kb 9 nm2 üveg felület mellett. Ezzel ekkora szobák esetén a kinti -25 esetén is tudjuk a benti +25-öt tartani, úgy, hogy mindez vidéki kertesház, nem szélvédett helyen.
    .
    Tapasztalataim alapján fontos az elhelyezés, ne kerüljön közvetlen a fejed felé panel -> engem konkrétan zavar amikor pont a fejem felett fűt a panel. (2,5-ös belmagasság mellett)

    Fogyasztásra az én adataim nem feltétlenül lesznek relevánsak Nálad, de kerestem Neked olyan napi kw adatokat, amikor ilyen külső hőmérséklet volt (2012.02.14) Arányosítva a 30 m2-re 11,2kw volt a napi fogyasztás. Egyébként 2011-12 telén nem nagyon voltak ilyen kemény napok, ne rettentsen el ez a szám. Én egy komplett telet jellemzően 1.000 Ft/nm2 villanyszámlával úszok meg, de várhatóan Te az alacsonyabb hőmérséklet és a szomszédok miatt kevesebből fogsz kijönni.

    Mindezek mellett elgondolkoznék a helyedben egy energiatakarékos klíma beszerelésével. Mi a nyári meleg miatt szereltük fel, de télen -10ig sokszor használjuk fűtésre. Ha nem tervezed alul, akkor alacsony légkeringetéssel fog dolgozni, azaz meg sem fogod hallani a hangját és nem is érzed a légmozgást.
    November körül jó áron lehet hozzájutni 4-es COP-s darabokhoz :) Ugyan nagyobb befektetés, de nyáron is jól jön. Szerencsénkre egyre melegebbek a telek így tavaly szinte végig olyan kinti hőmérséklet volt amikor még optimálisan tudott dolgozni a gép.

    [ Szerkesztve ]

  • karucz

    csendes tag

    válasz asha07lcc #419 üzenetére

    Amit írtok, az az elmélet.

    Mi kb 15 éve élünk infrapanel fűtéssel + két inverteres klímánk is van : 3.5 és 4.2 COP értékekkel : külön mérőórára kapcsolva, így napi szinten tudom mindkét rendszer energia felhasználását.
    Többször is nekifutottam egy egyszerű tesztnek : két kb ugyanolyan hőmérsékletű őszi napot választva egyik nap a klímákkal fűtöm a házat a másik nap infra panelekkel pont ugyanolyan hőfokra.
    Számomra is megdöbbentő az eredmény : semmivel nem fogyaszt kevesebbet a klíma mint az infra fűtés.

    Ugyanezt erősíti meg az is, hogy a barátom talajszondás ( COP >5 !) hőszivattyúval felépített házában semmivel nem kevesebb az energia fogyasztás mint nálunk.

    Olvassatok vissza egy bő évnyi bejegyzést e témában, többen részletesen írtunk arról hol érdemes és hol nem az infrapaneles fűtés. Én nem vagyok fanatikus híve, anno ezt választottam - nekünk bejött.

    A #416-os bejegyzés számolása is csak elméletben jó. Egy 160+40m2-es (igaz energiatakarékos könnyűszerkezetes) családi ház komplett téli fűtése éves szinten 200e Ft alatt jön ki úgy, hogy 21 m északi front van amelyet nem takar szomszéd és keményen éri az északi hideg szél. Egy átlagos kisvárosi helyen, szomszédokkal körbevéve két emeletre megosztva hiszem, hogy 150e alatt jönne ki egy tél fűtése.

    A "H" tarifát pedig szintén csak papíron van értelme választani, nem véletlenül nem terjedt el itthon. Több barátomnak van hőszivattyúja (levegős és talajszondás is) kis számolás után egyikük sem választotta.

  • karucz

    csendes tag

    válasz asha07lcc #421 üzenetére

    Kedves asha07lcc !

    "Szerintem meg erős csúsztatás amit írtál."
    Én nem szeretnélek megbántani azzal, hogy elméletekről írsz nulla gyakorlati tapasztalattal. Klímával fűtesz otthon ? Vetted a fáradtságot és visszaolvastál pár évet ezen a fórumon ? Felépítettél már egy családi házat, fizetted a fűtési költségeit ?
    Vagy csak beszélsz "üresen" arról, amit fizika órán tanítottak Neked az iskolában.

    Én nem sértettelek meg azzal, hogy komolytalannak tartom a véleményed - tegyük hozzá magam is így gondoltam pár éve. Én leírtam a tapasztalataimat azért, hátha másnak is segítségül szolgálnak majd egy döntésben. Ezek tények, azt is leírtam, hogy ha valaki érdemi döntés előtt áll szívesen segítek, eljöhet hozzánk megmutatom, nézze meg, érezze. A fűtés elektromos fogyasztását évek óta napi szinten mérem, ugyanúgy ahogy a hőszivattyús házat építő barátaim.

    Részemről azért voltam tagja e fórumnak, hogy gyakorlati tapasztalatokkal segítsem azok döntését, akik infrapanelen gondolkodnak. Ha átolvasod amit írtam, senkit nem szerettem volna erre rábeszélni, ráerőltetni. Jópár ember írt privátban, volt aki eljött, megnézte. Volt aki az infrát választotta, de volt akit én beszéltem le erről, mert a lakása adottsága alapján nem érte meg és pont a klímával járt jobban.

    E fórum gyakorlatilag kihalt és én sem bosszantom magam tovább a témát offoló bejegyzések olvasásával.

Új hozzászólás Aktív témák