Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • karucz

    csendes tag

    válasz asha07lcc #419 üzenetére

    Amit írtok, az az elmélet.

    Mi kb 15 éve élünk infrapanel fűtéssel + két inverteres klímánk is van : 3.5 és 4.2 COP értékekkel : külön mérőórára kapcsolva, így napi szinten tudom mindkét rendszer energia felhasználását.
    Többször is nekifutottam egy egyszerű tesztnek : két kb ugyanolyan hőmérsékletű őszi napot választva egyik nap a klímákkal fűtöm a házat a másik nap infra panelekkel pont ugyanolyan hőfokra.
    Számomra is megdöbbentő az eredmény : semmivel nem fogyaszt kevesebbet a klíma mint az infra fűtés.

    Ugyanezt erősíti meg az is, hogy a barátom talajszondás ( COP >5 !) hőszivattyúval felépített házában semmivel nem kevesebb az energia fogyasztás mint nálunk.

    Olvassatok vissza egy bő évnyi bejegyzést e témában, többen részletesen írtunk arról hol érdemes és hol nem az infrapaneles fűtés. Én nem vagyok fanatikus híve, anno ezt választottam - nekünk bejött.

    A #416-os bejegyzés számolása is csak elméletben jó. Egy 160+40m2-es (igaz energiatakarékos könnyűszerkezetes) családi ház komplett téli fűtése éves szinten 200e Ft alatt jön ki úgy, hogy 21 m északi front van amelyet nem takar szomszéd és keményen éri az északi hideg szél. Egy átlagos kisvárosi helyen, szomszédokkal körbevéve két emeletre megosztva hiszem, hogy 150e alatt jönne ki egy tél fűtése.

    A "H" tarifát pedig szintén csak papíron van értelme választani, nem véletlenül nem terjedt el itthon. Több barátomnak van hőszivattyúja (levegős és talajszondás is) kis számolás után egyikük sem választotta.

Új hozzászólás Aktív témák