Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tjozsi

    csendes tag

    Sziasztok!

    Bkercsó-tól vettem egy kisDAC-ot, amit meghallgatva igencsak elnyerte tetszésemet. Eddig privátban leveleztem Vele, többek között az alábbit:

    Hát mit mondjak: rohadt jól szól!!!
    Van némi összehasonlítási alapom. A PC-m igencsak jó hangkártyával rendelkezik, valamint egy Ethosz Audió mini DAC volt eddig hallgatózásaim alapja. Jól szóltak, de ez magasan a legjobb.
    A fejhallgató erősítőm csöves, PCL86-okkal, visszacsatolás nélkül, külön erre a célra gyártott kimenő trafókkal. Természetesen a táp is csöves, fojtótekercses szűréssel, hallható brumm teljes kivezérlésnél sincs. Fejhallgatóm Sennheiser HD595.
    Biztos van ezeknél sokkal jobb felszerelés is, de most megint egy ideig elleszek velük, köszönhetően a kisDAC-nak.
    Zenéket az iTunes-ről töltögetem, valamint CD-ket rippelek be Nero-val. Tervezem az Exact Audió Copy-val való rippelést, azt mondják, hogy az az igazi.
    Köszönet mégegyszer és üdv: tjozsi

    Majd rám ripakodott:

    Ha van kedved, ne szégyelld a többi érdeklődővel is megosztani a fórumban!
    Azt a csöves tápot megnézném. Hallottam már ilyenről, de még nem láttam.

    Na ezért vagyok most itt!

    Lévén igencsak öreg motoros, az 50-es évek elején kezdtem el "DIY"-kedni, csak-hát akkor már jött a tranzisztor és a forrón izzó csöveket egy-kettőre elfeledtem, annak ellenére, hogy az egyetemen majdnem kizárólag ezt tanultam.

    Aztán a 80-as évek végén beleuntam a félvezetős hangba, azóta szinte kizárólag csöves cuccokkal foglalkozom. Azért csöves DAC-ot még nem tervezek építeni.

    Van két csöves és egy fet-es fejhallgató erősítőm, készítek fényképeket és megosztom Veletek!

    Üdv: tjozsi

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz bkercso #22031 üzenetére

    Szia!
    A csöves tápban semmi különleges nincs. A hálózati trafót nem diódás egyenirányító, hanem egyenirányító cső követi, pl. EZ80, AZ1, a Z jelenti az egyenirányító csövet, amiből kismilliónyi létezik.

    A vájtfülűek azt állítják, hogy hallani lehet a különbséget a félvezetős és a vákumcsöves egyenirányítás között, én hiszek nekik.

    Mivel a csövön tetemes feszültség esik, ezért annakidején előszeretettel alkalmaztak kis ohmos ellenállású fojtótekercset a szűrőláncban. Manapság beszerezhetők nagykapacitású és nagyfeszültségű elkók, ezekkel a fojtótekercses szűrés csodát tud művelni.

    Mikor lesz fejestalálkozó?

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz Vasinger! #22032 üzenetére

    Régen gondolkodtam már azon, hogy hogyan lehetne a PC-m hangján javítani. A jelenlegi csöves erősítőt már elég régen építettem és kezdetben elégedett voltam hangjával. Mivel elég sokat hallgatom fejhallgatóval, ezért a hiányosságok lassan, de előjöttek. Nagyobb hangerőnél volt egy kis árnyékolatlansági zúgás (tudod mi az?), de ez alig volt észrevehető. Valószínű, hogy a PC-ből jött, kiküszöbölni nem lehetett. Összességében jól szólt, de engem zavart.

    Mivel van a PC-n egy S/Pdif kimenet, ezért rádugtam a CD játszómhoz használt Ethosz Audió mini DAC-ot. Ugyanazzal az erősítővel mint előbb, a hangzás sokkal jobb lett. A hangszerek jobban elkülönültek, sztereó kép kiszélesedett, kellemesebb volt hallgatni, mint a hangkártyáról. Az árnyékolatlansági zúgás megszűnt.

    Aztán kaptam kölcsön egy eBay-ról beszerzett, PCM2704 IC-t tartalmazó USB DAC-ot. Hát ez máshogy szólt, mint az Ethosz DAC, talán egy kicsit jobb volt, mint a PC hangkártyája, de nem tudtam szeretni.

    Olvastam vodkaboy22 cikkét a LOGOUT-on, majd a fórumon is végigrágtam magam és elhatároztam, hogy lesz ami lesz, veszek egy kisDAC-ot. Közben tanulmányoztam a benne levő IC-k adatlapjait és úgy gondoltam, hogy itt műszakilag minden meg lett téve a jó hangvisszaadás érdekében.

    Megjött a kisDAC, ráforrasztottam két RCA-t, USB kábellal rádugtam a PC-re és ráeresztettem a zenét: Laurie Andersont. Az első percben eldöntöttem, hogy jó vételt csináltam. Hogy miért jobb, nem tudom!

    Sajnos én nem tudom a High-End árnyalatait úgy interpretálni, mint annakidején Darvas és Degrell a néhai HI-FI magazin hasábjain megtette, de azt hallom, hogy mi a jó és mi a jobb. Ha nincs a kisDAC, lehet hogy soha meg nem tudom, hogy milyen jó az erősítőm, már gondolkodtam másikon.

    Bizakodom, hogy érthetően írtam le a fentieket. Nem árt, ha van alkalmad több DAC-ot meghallgatni, ebben a misztikus kérdésben csak magad dönthetsz.

    Üdv: tjozsi

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz bkercso #22034 üzenetére

    Köszönöm, lehet hogy elmegyek.
    Az akkus táplálás jó ötlet, de a csöves technikában a nagy feszültségek miatt nem lehetséges, bár történnek próbálkozások, speciális kisfeszültségű csövekkel (pl.ECC86).
    Félvezetőkkel plusz-minusz 12Volt 2 db. kis ólom-zselés akkuval megvalósítható. Nagy előny, hogy nincs brumm! MC lemezjátszó előerősítők esetében ismert megoldás (elektroncso.hu).
    A kisDAC még mindég jól szól, új szépségeket fedezek fel a zenében.
    Üdv: tjozsi

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz vodkaboy22 #22113 üzenetére

    (IMG:/dl/upc/2013-05/19/220613_bfb5ha4eppu9kxoe_dac_2.jpg)(/IMG)Ha megnézitek a képet, világosan látszik, hogy a cső (valami ECC kettős trióda) a DAC hangfrekis kimenetén van, az RCA-k mellett. Máshová kapcsolástechnikailag nem is lehetne tenni. A cső itt - mármint egy DAC kimenetén - aluláteresztő szűrő és kimeneti impedancia illesztő funkciót tölt be. Ezt félvezetőkkel - IC-vel, vagy tranzisztorral - sokkal egyszerűbben és jobban meg lehet csinálni.

    Sokan állítják, hogy szeretik a "csöves" hangzást. Hát ettől nem lesz az. Tízmillió tranzisztort tartalmazó IC-k után egy szerencsétlen kettőstrióda ilyen szempontból semmit sem jelent. A cső a fejhallgató, vagy a hangszóró előtt jelenthet sokat, egy DAC kimenetén csak probléma lehet.

    Az igazi "púderba böffentés" az, amikor a csöves DAC-ot egy félvezetős erősítő követ.

    Tehát az un. elektroncsöves DAC tulajdonképpen csak egy marketing fogás, vagy magyarosabban fogalmazva: parasztvakítás! A cső szépen világít (izzik) az előlapon, sok pénzt el lehet kérni érte.

    Ha valaki mindenképpen csöves DAC-ot szeretne, vegyen egy kisDAC-ot és építsen utána egy Aikidó katód követőt: http://www.tubecad.com/2010/06/blog0188.htm

    A http://www.tubecad.com/ lapon sok érdekes kapcsolással lehet találkozni, többek között csöves fejhallgató erősítőkkel is.

    [ Szerkesztve ]

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz vodkaboy22 #22119 üzenetére

    Gondolkodóba estem válaszodon a White-Aikidó ügyben. Valamikor régen már foglalkoztam ezzel a kérdésssel, most beugrott.
    A két kapcsolás között azonosságnak tekinthető, hogy mindkettő un. aktív katódellenállást használ egy passzív ohmos ellenállással szemben.
    Nagy különbség viszont az aktív katódellenállás - alsó csőfél - vezérlésében rejlik. White kapcsolásában az alsó cső vezérlése a felső cső anódjáról történik, tehát a kapcsolás kvázi ellenüteműként működik és így mutat előnyös tulajdonságokat.
    Az Aikidó féle kapcsolásban az alsó csőfél vezérlése a pozitív tápról történik! Az alsó csőfél nem kap hangfrekis vezérlést, csak az anódtápon lévő brumm, vagy egyéb zaj vezérli az alsó csőfelet.
    A két kapcsolás közötti különbséget jól lehet prezentálni, ha az alsó csőfelet vezérlő kondit felváltva a felső anódjára, vagy a tápra csatlakoztatjuk, ez miden veszély nélkül megtehető akár működés közben is. Hangzásban is nagy különbség vehető észre, a White féle szerintem szebben szól. Az Aikidó esetében viszont döbbenetes mértékben csökken az egyébként alig hallható, nemkívánt brumm és egyéb zaj.
    Egyébként a fentieket nem én találtam ki, ez le van írva valahol a TUBECAD lapon is.
    Üdv!

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz bkercso #22992 üzenetére

    Mivel Szegeden lakom, leginkább a szegedi boltokban vásárolok. Szerintem a legjobb a http://www.ret.hu/Page.aspx, majd: http://www.szatellit.hu/of_us.php és http://www.elektrotech.hu/index.php.

    A RET-nek Bp-en is van lerakata.

    Mindhárom küld csomagot is, ezt nem szoktam igénybe venni, elmegyek személyesen.

    A RET-nél szinte minden van, de kérésre be is szerzik. Az alkatrészek nagyon megbízhatóak, még soha nem csalódtam bennük. Jó volt, mikor egy sarokra laktam tőlük, hiányzott egy ellenállás, hát átszaladtam.

    Üdv!

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz vodkaboy22 #23829 üzenetére

    Szia!

    Hát ez a járgány qrva jó! Írjál róla bővebben.

    Igazi műszaki ember lehetsz, pedig már azt hittem, hogy manapság már ilyenek nincsenek.
    Tudlak értékelni, mert jómagam is ilyen vagyok. Gépipari technikumba jártam, majd nehézáramot végeztem és 40 évig a távközlésben dolgoztam. Közben hi-fiztem, erősítőket és hangfalakat építgettem, bakeliteket hallgattam. Szép helyen laksz!

    Úgy igaz, amit a csövesekhez való tápokról írtál. Annyit talán hozzátennék, hogy egyszerűbb esetekben pl. végfokokhoz elég a passzív táp, ami elkókat, ellenállásokat, esetleg fojtókat tartalmaz. Igényesebb esetben pl. csöves előfokokhoz aktív táp kell, ami leginkább teljesítmény fet-el kivitelezhető. Ennek nagy előnye, hogy kimeneti ellenállása kicsi, kimeneti feszültsége pontosan beállítható. Régen csináltak aktív tápot csövekkel is (E130L). Toroid trafó manapság a legjobb, mert ez szór legkevésbé. Persze sokba kerül.

    Példaként egy kép, egy PC-hez használt erősítőről. 2 db PCL86-al, jobbról passzív csöves (EZ4) táppal, elkókkal és fojtóval. Brumm fülessel hallgatva sincs.

    Üdv: tjozsi

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz vodkaboy22 #23847 üzenetére

    Gondolkodtam csöves RIAA építésén, de a várható kiírthatatlan brumm miatt lemondtam róla. Vannak próbálkozások speciális kisfeszültségű csövekkel (ECC86,E188CC) akkumulátoros táplálással, biztos jó lehet (http://digilander.libero.it/paeng/projects_frame.htm), de a csövek magas ára miatt végülis tranzisztorost építettem (HE füzetek 4. Félvezetős RIAA korrektor), ami nagyon jól bevált.

    Csöves esetben javasolják az egyenáramú fűtést és a teljes fütésrendszer 1/3-1/4 anód-feszültségre való felemelését egy egyszerű feszültség-osztóval. Tapasztalatom szerint ez a módszer csodát tud tenni.

    Ha az anódfeszt félvezető-diódás egyenirányítással állítod elő, akkor a túl nagy kapacitású szűrőkondikat kerülni kell. A kis ellenállású diódás egyenirányító hatalmas áram-csúcsokkal tölti a kondit és az így keletkező 100 Hz-es brumm szinte kiírthatatlan. Ezért inkább több kisebb kapacitású kondit használnak 1-2 kOhmos ellenállásokkal (létraszűrő). Megoldást jelenthet közvetlen a graetz után fojtó alkalmazása. Ilyen megoldás is látható a fent említett weblapon.

    Na meg ilyen néhány mV-os bemeneti érzékenységű erősítők esetében az anódfeszt illik aktív táppal előállítani. Pl: HE füzetek 2. 57. oldal. Arról nem is szólva, hogy a RIAA fokozat meg mélyet emel, tehát különösen szereti a brummot. Ha valahonnan előkerül egy kis brumm, azt még fel is erősíti.

    Sok sikert az építéshez!

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz hifipisti #23893 üzenetére

    Meglep a nagy érdeklődés az erősítőd iránt. Kapcsrajzát valahol meg lehet-e tekinteni, ugye nem titkos? Érdekelne!
    Több fejhallgató erősítőt építettem már, csöveseket, diszkrét félvezetőst, IC-st. Egyik így, a másik úgy szól. Ilyen kis jelszinten a hibák nem jelentkeznek túl nagy mértékben, de a különböző fülesek más-más hibára lehetnek érzékenyek. Azt olvasom, hogy a Te erősítőd a legtöbb fülessel jól szól.

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz bkercso #23917 üzenetére

    A kimeneti jelszintet úgy értettem, hogy egy fejhallgató - az impedanciájától függően - már néhány mV-tól szól, egy hangfalnak voltok kellenek a megszólaltatáshoz. Tehát egy fejhallgató erősítő kimenetén legtöbbször csak mW-ok jelennek meg, egy hangfalakat hajtó végfok wattokat ad ki a kimenetén.
    Kis torzítású fejhallgató erősítőt - a kis jelszint miatt - viszonylag könnyebben lehet létrehozni, mint mondjuk egy 10 watt feletti teljesítményű végfokot. Jel-zaj viszony megint más téma, azt elsősorban a felhasznált építőelemek tulajdonságai, a kapcsolástechnika, meg az erősítés mértéke határozzák meg.

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz hifipisti #23927 üzenetére

    Itthon be lehet az IC-ket szerezni? Hol? Minden más nem kérdés!

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz bkercso #24142 üzenetére

    A Morgan Jones otl csöves után készítettem egy Szekeres-t is, csak úgy kíváncsiságból. Az eredeti kapcsolástól annyiban tér el, hogy R4 helyett LM317-el kivitelezett áramgenerátort használ és a bemeneten van egy 2134-el kivitelezett erősítő fokozat, mintegy 3-4-szeres erősítéssel. Tápja nagy kondi (10.000 mikroF) és LM317 stab. Hangzása nagyon hasonló a Morgan-hoz, talán kicsit teltebb, melegebb. Sajnos (?) én a kimenő trafó hangját szeretem, ezért ezek csak kísérletek maradtak. A Szekeres csak deszkapéldányban van meg. Érdekességként említem, hogy permalloy magos illesztő trafót használok az erősítőkhöz (300/50 Ohm), amit régi átviteli berendezésekből termeltem ki. Így már nekem is szimpatikusabb hangjuk lett.
    Ami nekem jelenleg a legjobban tetszik, az egy "közönséges" PCL86-okkal kivitelezett kimenő trafós erősítő, melyről korábban képet is tettem föl. Jelenleg ezt hallgatom.
    Ha szükségesnek látod, a kapcsrajzokat elküldhetem privátban.
    Utószó: véleményemet fenntartással kell fogadni, mert 72 éves vagyok és már csak 8 kHz-ig hallok!
    Üdv: tjozsi

  • tjozsi

    csendes tag

    válasz bkercso #25874 üzenetére

    Az adatlapot nézve nem lehet rossz! Komoly kimenő teljesítmény, nagy nyílthurkú erősítés még nagy frekvenciákon is, extrém alacsony torzítás és zaj. De hoppá! mit látok. Az a szürke szögletes valami trafó nem lehet, mert egyenfeszről megy. Hát akkor a tápba betettél egy fojtót? Ha csak egyet, akkor az IC szimpla tápról megy. Hoppá! a fejhallgató kimenet előtt a két kondi az egyenfeszt választja le. De hogy is gondolhattam dupla tápra, mikor a külső táp is szimpla. Ha kapok IC-t megcsinálom. Bocs. :R

Új hozzászólás Aktív témák