Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • niof

    addikt

    válasz -Skylake- #81489 üzenetére

    Van az 2 évtized, és még több is, hiszen a 90-es évek közepéről beszélünk, onnantól kezdve hallgatok ilyen-olyan elektronikus stílusokat.

    (#81485) contaxg
    Hallgatok néha ambient-et is, bármily meglepő. De ahogy Skylake írja, pont az ütem a lényeges. Az egy dolog, hogy egyszerű az az ütem, mint a faék (4/4, a legtöbb esetben) de ez semmit nem von le az értékéből.
    Amúgy a legősibb eredetű zenéről diskurálsz, ugye képben vagy vele? Mikor a mai ember elődei kezükbe fogtak egy botot, és elkezdtek vele püfölni mondjuk egy üreges fatörzset, majd nekiálltak a primitív dalaikat ezzel az aláfestéssel kántálni, na akkor született meg az össze ütem alapú zene őse/elődje. Csak mellékesen megjegyzem.

    (#81490) contaxg
    Még vagy már a fórum témájához kapcsolódva a technó felvételek már viszonylag olcsón élvezetesen reprodukálhatók. Szerencsések!!
    Óriásit tévedsz. Pont ugyanolyan jó rendszer kell hozzá, mint bármilyen más zenéhez is szükséges. Sőt! Vannak olyan esetek, hogy kifejezetten sz@rul szólnak az elektronikusok egy amúgy jó rendszeren, mert azt az energiát nem biztos, hogy abban a formában át tudják adni. Vegyük a klasszikus zenét! Sok részlet, sok hang, színpad, tér, mélység. Jó felvételnél általában óriási dinamikai különbségek a halk és a hangos részek közt, de hangos részek nem azokon a frekvenciákon hangosak igazán, ahol az elektronikusok. Inkább mélyközép és közép. Az elektronikust (amilyenek pl. a linkelt darabok) muszáj úgy is leképezni helyesen, hogy közben a membrán folyamatosan hatalmas kitéréseket tesz. Ebből adódóan sokkal keményebb munkára van szükség a rendszer részéről, hogy az eredmény jó legyen, hiszen finom kis részletek ezekben a zenékben is vannak, és ha valami nem jól működik, nem fogod hallani. Márpedig ezeknek is tisztán kell szólniuk. Sőt, itt még a felvétel sem olyan kritikus, mivel ha egy élő felvételt elcsesztek, nehéz belőle jót kihozni, egy elektronikust viszont bármikor lehet utólag finomítani itt-ott, ezért pl. sokkal kevesebb a rossz minőségű felvétel is. Persze vannak, amikhez egyszerűen nem férsz hozzá jó minőségben (pl. Soundcloud stream, botrányosan fosul szól, ha nem vagy prémium tag, de az drága, és ahhoz képest kevés anyag van fent, hogy meg is érje, a GO (vagy hogy hívják) meg itthon még nem elérhető), de az más téma.

    Ez egyben válsz is a kérdésedre, de hozzáteszem, hallgatok akusztikus zenét is, mint írtam, és a tapasztalatom pont fordított a kérdéseddel szemben. Én úgy figyeltem meg, hogy azok a rendszerek (fejhallgatók, hangdobozok, stb.), amik jól szólnak elektronikus zenével (kiegyenlítettek nagyjából), azok általában jó eredményt produkálnak akusztikus zenék esetén is. Az meg megint csak egy sztereotípia, hogy beskatulyázod a más stílust kedvelőket olyannak, mintha ők egyben sz@rul is hallanának, vagy nem tudnák eldönteni, számukra mi a jó/kellemes hangzás. Részben ezért is lett elegem anno a hifi-kufárokból, és járom inkább a magam útját. Semmi szükségem az olyan rizsára, hogy aki nem olyan zenét hallgat, mint amit kéne (Mit is kéne? Miért is kéne? Olyat amit amúgy nem hallgatok?), az feleslegesen költ egy fillért is erre a hobbira, mert úgysem hallja majd azokkal a zenékkel amit kellene. Nonszensz. Sokszor volt olyan érzésem ez miatt, mintha a hifi csak a kiváltságos és művelt arisztokrácia pássziója lehetne, a többiek meg csináljanak amit akarnak.

    Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

Új hozzászólás Aktív témák