Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Exodius

    őstag

    válasz Bodz #71056 üzenetére

    Arról nem is beszélve, hogy itt mindenki mérésekről meg fülekről beszél. De akkor tegyünk hozzá még egy kicsit:

    Nevezzük el az alábbi dolgot, amit most leírok: A fejhallgató-megismerhetetlenségének/paradoxonjának. Ahogy tetszik. All rights reserved. :D

    1. Adva van egy fejes, adott karakterisztikával, amit összekötünk egy DAC-al, aminek van egy jellegzetes hangzása meg egy erősítővel, aminek szintén van egy adott hangzása. A konstrukció ugye. Kondenzátorok, trafók, diódák, belső kábelezés, jelút, chipek, csövek, stb. Aztán ott vannak még a külső kábelek (réz, bronz, ezüst) elosztók/tápszűrők, fülpárnák és szoftver....jah és igen az egyik legfontosabbat kifelejtettem: az emberi fülünk, ami mindenkinek más és ehhez kapcsolódik még a nagyon cifra agyunk, amiről még mindig fingunk sincs, hogy hogyan működik.
    További tényező lehet még a kedvünk is, ami szintén igen nagy mértékben tudja befolyásolni az hallgatott zenét.

    Nah már most egy ilyen rengeteg-tényezős rendszerben ti tényleg azt hiszitek, hogy a fejhallgató hangját halljátok? Ez merő naivitás. Ti annak a fejhallgatónak egy adott LÁNCBAN való hangját halljátok, amit még befolyásol rengeteg más tényező. Ti a láncot halljátok, nem a fejest! :)
    Meze 99 Classic klasszikus példa: sok benne a mély, vagy kevés? Miről hallottam, milyen volt a fülpárna? Leírható egyáltalán hogy hogyan szól általánosan, vagy csak az alapján, amilyen a fülem meg a láncom?

    Sennheiser HD 600/650 még érdekesebb: mit rakjak alá? Ebből a szempontból az egyik legizgalmasabb jövevény a fejhallgatók közül. Az egyik erősítő alatt irgalmatlanul jól szól, a másik alatt tudásának felét mutatja. De milyen erősítő ez, ami alatt a hang démona lesz belőle? Csöves? Tranzisztoros? Hibrid? És azon belül melyik?
    Matematikailag: egy fejes, közel végtelen párosítás. És akkor a DAC-okat kihagytam, meg a többit, amit már felsoroltam.

    Olyan az egész, mintha meg akarnék fogni egy elliptikus pályán nagyon gyorsan mozgó golyót, de az még a tengelye körül is nagyon gyorsan pörög, össze-vissza, teljesen kiszámíthatatlanul. Viszont van egy pontja, ahol ha megfogom az adott időben, akkor megkapom a tökéletes formát, amire vágyok. Ez pedig szerintem maga a szinergia.
    Amikor minden úgy van összerakva, hogy akár agytól, fültől, kedvtől is, de akárhogy is halljuk, mindig levesz a lábunkról.
    Egyáltalán van olyan rendszer, létezhet olyan, ami úgy ad hozzá egy fejeshez, hogy nem változtatja meg annak karakterét és tényleg csak a fejest hallom, nem a csöves erősítő jellegzetességét, a DAC-chipek miben-létét és körítését, hanem azokat a membránokat, amiket kitaláltak az adott fejeshez? Egy totálisan semleges lánc, amiben a fejes karakterisztikája a létező legjobban kijön?

    Hát még ha valaki elmondja mit hallott és már úgy ülök le, azzal az infóval, hogy mit kellene hallanom, mit hallottak mások. Újabb tényező.

    Bocs ez a része még kidolgozás alatt van. Szerintem ez érdekes eszmefuttatás. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák