Új hozzászólás Aktív témák

  • popey37

    addikt

    válasz qqzs #764 üzenetére

    szia.
    a távcső okulár oldalára is van prizma vagy zenittükör. a kettő között az a különbség, hogy a prizmában mindent úgy látsz ahogy szabad szemmel, a zenittükör meg felcseréli a két oldalt.

    van belölük 45 és 90 fokos, általában a lencsés távcsövekhez használják, hogy ne kelljen aláfeküdni amikor a zenitet nézed.
    érdemes jó minőségűt beszerezni belőle ami nem olcsó, de csak egyszer kell megvenni.
    javasolom a 2" kivitelt, ez a későbbiekben jó a 2 collos okulárokhoz, adnak hozzá szűkítőt ami a 31,7 mm oklikhoz való.

    azért kell jó minőség mert a prizma vagy tükör elvesz a belépő fényből, egy nagyobb nagyitáson drasztikusan ronthatja a képet.

    Az összehasonlitásról meg annyit, hogy a 60mm-es tubus után ne vegyél 70-80 stb tubusokat, egy csomó pénzed el fog menni.

    univerzális távcső nincs, sajnos. igy el kell dönteni, hogy mit szeretnél észlelni: a fényerős, azaz rövid fokuszú tubus,lásd: 80/500 például, nem igazán jó nagy nagyitásokhoz. egyrészt azért, mert ha nem apokromátot veszel, ami a sima akromátok árának többszöröse azonos méretben, akkor nagyobb nagyitáson szinez: lilás, sárgás halot fogsz látni a megfigyelt égitestperemén.
    a fényerős tubusok inkább kis, 40-60X nagyításon adnak élvezhető képet.

    nekem egy 80/600 equinox apokromát tubusom van, 200x-os nagyitásnál sincs szinezése, a sima 80/500-as már 100x nagyításnál nagyon szinez.

    bolygózni hosszú fokuszú tubussal érdemes: pl. 90/900 120/1200. itt még barlow lencse sem kell, mivel a hosszú fokusz miatt egy 5 mm-es okulárral már 180 és 240x-es nagyitást kapsz a két emlitett csőnél.

    itt igaz a mondás a nagyobb jobb, nagy átmérő, hosszú fokusz, ez kell a bolygozáshoz.
    a holdat meg a naprenszer 3-6 megfigyelhető bolygóját ezekkel a tubusokkal tudod jól megfigyelni.

    a fényerős rövid tubusok / akromátok/ a szinezés miatt nem alkalmasak a nagy nagyitásra.

    Ha ED lencsést veszel, az már kicsit más tészta, de ott igen mélyen a zsebbe kell nyúlni: 80/400 akromát 44.000.-, az ED 80/600 160.000.-, az equinox ED 213.000.-. a triplet ED esprit 400.000.-
    mind a négy tubus 80 mm lencsével szerelt, az első sima kéttagú légréses, a második kéttagú, de a második tag speciális üveg, a harmadik kéttagú, a második speciális üveg, prémium kategóriás,kb. 25%-al jobb mint az elöttelevő. a negyedik 3 tagú, légréses vagy olajréses, ez a csúcsmodel. látszik az árán is.

    a speciális lencsével szerelt tubusok centiátmérőnként emelkedve majd a duplájába kerülnek.

    ha nekem kellene választanom most, akkor egy nagyobb átmérőjű hosszú fokuszú tubust vennék : 120/1000 vagy 120/1200 környékén, itt a kis fényerő miatt a színezés nem számottevő és jól birja a nagyitást is.
    a skywatcher gyártó elég jó minőségű tubusokat gyárt.

    a 2" kihuzat miatt a 2 collos okulárok meg megnyitják az eget az észlelő előtt, ködök, galaxisok látványában lehet gyönyörködni, sőt akár fotózni is megfelelő.

    persze ez alá már kell egy komolyabb mechanika is, ami sajnos szinte drágább, mint a tubus, nekem a kis 80/600 alatt egy NEQ-5 van.

    szóval nem érdemes végigjárni a szamárlétrát, a bazárban vagy a külföldi oldalakon elég olcsón hozzá lehet jutni mindenhez szinte, én az equinoxomat 137.000.-ért vettem, itthon akkor 240.000 volt az ára. a mechanikámat itthon bazárban használtan vettem 100.000-ért.

    nem tudom mennyi a kereted, de én biztosan nem vennék rövid fokuszú tubust./ nekem azért az van, mert prémium kategóriás, jó minőségű okulárral a 250x nagyítás sem elérhetetlen szinezés nélkül és kamionosként viszem magammal. nálam a mobilitás volt az egyik fontos amiért ezt választottam.

    volt jó pár távcsövem: egy 70/350 volt az első, utána 90/900, majd jött a 107/917 jagers, utána 150/750 newton / ez tükrös rendszer, egészen más mint a lencsés, kezdőknek nem ajánlott/ és végül az equinox.
    még akarok venni egy nagyobb csövet a kicsi mellé/ 120 vagy 150 mm lesz/

    összehasonlitva a 120/1000 és az enyém 80/600-ast nagyitás terén:

    120/1000+ 10mm okulár =100x nagyitás, a 80/600+10mm okulár 60x. az 5 mm-es okli már 200x ill. 120x

    ugye a tubus elméleti nagyitása az átmérő duplája, tehát a 120/1000 240x , a 80/600 160x, mivel a kisseb ED prémium, igy az átmérő 3x-án is jó a leképezése amit a 120/1000-es egy kétszerező barlow lencsével és egy 8mm-es oklival simán tud, a nagy átmérő miatt lesz elég fény.

    régebben volt egy 107/917JAGERS lencsés tubusom, egy barátom készítette, 300x nagyítást tudott.
    ehhez kell a jó és nyugodt , fényszennyezés mentes ég, ami ritka kincs.

    mindent összevetve: ha nem szükséges annyira a mobilitás mint nekem, akkor a nagyobb átmérő-hosszú fokuszú tubust kell választani.

    az okulár oldali kiegészítőkre sem érdemes sajnálni a pénzt, mert sok bosszuságtól kiméli meg magát az ember, ha egyből a jobb minőséget veszi meg.

    nem kell sok minden: 2-3 jó okulár, jó minőségű 2x,3x barlow, egy jó prizma vagy zenittükör, pár jó szürő.
    az én felszerelésem kb. 2 év alatt jött össze, de nem kellett a sok silány feleslegesen megvett cuccot eladnom negyedáron.

    [ Szerkesztve ]

    Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

Új hozzászólás Aktív témák