Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KakaosCsirke

    tag

    Uhhhhh, el tudna esetleg valaki magyarazni nekem, hogy mi az a vakuszinkron ido?
    Ahogy nezegettem, minden dslr-nel ez meg van adva. Miert fontos ez? Es mi a jo, ha kicsi vagy ha nagy? Mi szamit kicsinek es mi szamit nagynak?

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz Mecy_Lacee #2105 üzenetére

    Ez a kep meglehetosen alacsonyrol keszult. Talan valaki befekudt a masik kocsi csomagtartojaba es kilogatta fenykepzot a mozgo autobol? Ahogy irtak, a legegyszerubb egy masik autobol kesziteni, de nem ez az egyetlen modja.

    Egy masik lehetoseg, hogy allo helyben egy mechanikus zoomgyurus obival koveted a feled kozeledo autot es a zoom csavarasa kozben fenykepezel sorozatkep modban egy viszonylag lassabb zaridovel pl 1/50-1/100. Ha gyorsan jon az auto, akkor gyorsabb zaridot is hasznalhatsz ami a kezremeges miatt franko, de igy neked is kevesebb idod van. Kepstabi szinte kotelezo, nem hinnem, hogy allvanyt hatekonyan lehet hasznalni.

    Ezzel a modszerrel eles franko kepet kesziteni nem egyszeru, sokszor kell probalkozni. Gyors sorozat felvetel, gyors auto fokusz, koveto fokusz oriasi elony. Ha gyenge a fokusza az obinak akkor lehet kiserletezni elore beallitott manualis fokusszal es nagy melysegelesseggel hatha sikerul pont akkor kesziteni a kepet amikor az auto athalad a melysegelessegi zonan. De persze ez sem trivialis, miutan a folyamatos zoomolas miatt az elessegi zona is halad. Szerencsere pont jo iranyban halad (ha jol tevedek), ugyanis ahogy az auto kozeledik es egyre nagyobb latoszoget ersz el, a melysegelesseg is no.

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz Zoli bácsi #2111 üzenetére


    Kedves Zoli bacsi!

    Nehany tapasztalat kepnagyitasrol:
    - szerintem ne A4-est nagyits hanem nagyobbat. Az A4 franko nagynak latszik a kezedben de ha egy 3 meter magas 5 meter hosszu falon log inkabb aprocskanak tunik majd. Ha apro reszletek is vannak a foton (pl. varosi forgatag) akkor azokat nehez kivenni 2-3 meterrol. Tovabba ha jonak latod, tovabb ''nagyithatod'' a kepet egy nagy kerettel. De probald ki magad. Nyomtasd ki a kepet otthon egy tintasugarassal A4-ben, vagd le a feher nyomtatasi szegelyt es egy celluxszal ragaszd a falra. Nagyabol latni fogod, hogy eleg-e a meret.
    - Ne aggodj a felbontas miatt. En 30cmx40cm -es kepeket hivattam elo 3MP-bol. Ha odahajolok 20 centivel a kep fole, akkor eszreveheto, hogy nem tokeletes, de szerintem normalis ember nem igy nez egy kepet a falon. Nyomtattam vaszonra is 60x90cm meretben 2000x3000px meretu file-t (ami ugye pont 6MPx), 8megasrol mereteztem + croppoltam le. Vaszonnak ugye megvan a maga feluleti erdessege ami miatt mar eleve nem lenyeges ennel magasabb felbontas, de meg igy is ha kiszamolod 3.3 pixel jut minden millimeterre, szamomra tobb mint elegseges.
    Egy fotosversenyre az egyik kepemet 8MPx-bol 2-re croppolva adtam be. Nem eleg, hogy mindossze 2megas volt, az ingyenes zajszuro progim csak 90-es JPG-be volt hajlando elmenteni, ugyhogy a file mindossze 300KB-os volt es tele volt jpg tultomoritesi otvarsagokkal. A kepminoseg ocsmany volt, de temajaban szerintem az egyik legjobb kepem. (Csak azert, hogy ne dobjak vissza a selejtezesnel, felmereteztem 6megasra :D). A verseny utan megkaptam az A4 nyomtatast ajandekba, es megdobbenve tapasztaltam, hogy majd az osszes ocsmanysag amit a kepernyon lattam, kinyomtatva eltunt. Ha kozelrol kerestem a hibakat persze latszottak, de 70-80cm-rol mar nem. (Amugy megnyertem a fotos versenyt, igaz egy masik kepemmel)
    - Amiben lehet, hogy csalodni fox: Ha nincs mind a monitorod, mind a repro ceg nyomtatoinak a szine kalibralva, akkor konnyen elofordulhat, hogy nem azokat a szineket kapod amit varsz.

    Hamarosan indulunk pár napos kirándulásra, viszem a tükörreflexes filmes praktikámat is, meg a Nikont is (Na meg állvány, elbírom én ezt..? ). Szeretnék pár szép képet készíteni, úgy tervezem, hogy a faliképnek szánt fotókat megörökíttem a digitális, és a filmes géppel is. És most motoszkál bennem a kérdés: Nem-e kapnék jobb minőséget, ha a filmes gép negatívjairól készítetnék nagyításokat?

    Talan. Ha jo a kep akkor a negativat be lehet scannelni 20-25MPx felbontasban, es ez rengeteg lehetoseget ad croppolasra. Ez szuper. De ha gyenge az optikad (nem tom milyened van) akkor semmire se mesz a nagy scannalesi felbontassal, ugyanannyi mintha egy mezei JPG-t felmereteznel. Ha csak nem akarsz talicskaval kirandulni, en tutter nem vinnek 2 szettet magammal. Tovabbi kenyelmetlenseg meg, (kulonosen ha allvanyt is hasznalsz) hogy amig te 5-10 percet pepecselsz a beallitasokkal, a csalad tobbi resze, kulonosen gyerekek, konnyen bemondja az unalmast. Ha ezt azzal tetezed, hogy meg ket gepet is hasznalsz...

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    Sziasztok,

    Kezdek egyre jobban belemelyedni az utofeldolgozasba es most meg akarok tanulni RAW-t hasznalni. Tehat kell egy foto editor/RAW konverter. Nem vagyok ellene, hogy vasaroljak egy progit, de azert ha nem muszaj nem akarok (sokat) fizetni erte. Viszont, ha mar fizetek erte akkor tudjon mindent, ne kelljen meg melle kulon zajszurot meg ilyen-olyan foto editort (pl. GIMP) meg melle hasznalni.

    A kovetkezok a tipikus feladatok amikre hasznalnam:
    - Geometriai korrekcio
    - Dinamika szoftveres "novelese", lokalis lokalis szinkorrekciok pl. eg kekjenek melyitese (Btw, Ezt hivjak HDR-nek?)
    - Zajszures
    - Meretezes/croppolas
    - vorosszem korrekcio
    - klonozas

    Kerlek irjatok meg, hogy ti mit ajanlotok, milyen RAW convertert hasznaltok, es azt is, hogy miert pont azt! Szivesen vennek elonyoket/hatranyokat bizonyos progikrol.

    Ja, Pana FZ30-hoz + egy meg nem vasarolt DSLR-hez (valszeg Nikon D40) kene.

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

  • KakaosCsirke

    tag

    válasz Hydra SR #2847 üzenetére

    Varjunk egy pillanatra. A Photoshop azert egy kicsit tul lo a buxamon. A CS3 verzio az 1000 euro korul fut, a Lightroom pedig kb 300, pedig meg reteg kezeles sincs benne. Tovabba gondolom a pluginekert is fizetni kell. Ennyi penzbol inkabb fenykepezot veszek vagy obiparkot bovitek.

    Bibble Pro-t nezegettem, annak $69 a normal, $129 a pro verzioja. A RawShooterrol en is jokat olvastam, de pont most neztem, es a Nikon D40 mar nincs a tamogatott gepek kozott.

    Egyebkent minden egyes Nikon gep mas formatumu RAW-t nyom? A D50 es a D40 raw filejai nem ugyanolyanok?

    [ Szerkesztve ]

    Istenről beszélni ciki. Feszegetni a kérdést, hogy mi van a halál után nem illik. Pedig a statisztika nem hazudik: 100 emberből 100 hal meg.

Új hozzászólás Aktív témák