Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jorus

    nagyúr

    válasz pjen #27107 üzenetére

    Az nem kaliber lesz szentem, hanem kaliberhosszúság, bár angolban asszem ugyanazt használják.

    A hüvelyk a lövedék átmérőjét jelenti, ez 16 hüvelykes ágyú estében 406,4 mm, a kaliberhosszúság pedig azt jelenti, hogy a távolság a zártól a csőszájig az űrméret hányszorosa. Tehát, ha van egy 16 hüvelykes, 50 kaliberhosszúságú ágyúd, akkor annak a zárjától a csőszájig 406,4 mm * 50 = 20.320 mm a távolság. Vagyis egy bő 20 méteres csöve lesz. Ezek ugyebár a klasszikus Iowa-osztály egyes hajóin használt méretű hajóágyúk, ha minden igaz, a 16"/50-esek.

    Itt egy szép kép hozzá. Felül a cső belső átmérője (ami megegyezik a lövedék átmérőjével), alul pedig a cső hossza a kaliber függvényében.

    Itt pedig látod a teljes ágyút, ahol a kaliberhosszúságot a Bore címszó alatt találod.

    [ Szerkesztve ]

    ''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

  • EmberXY

    addikt

    válasz pjen #27107 üzenetére

    Nekem ez egy kicsit ellentmondásosnak tűnik... Az 50-es kaliber elméletileg ".50"-est jelent, vagyis a lövedék átmérője 0.5 inch (12.7 mm), ez inkább géppuska mint ágyú.

    A 16 hüvelykes ágyúnál a 16 hüvelyk ugyancsak a lőszer átmérőjét illetve az ágyúcső belső átmérőjét jelenti, ez 40,64 cm, ez már ágyú a javából, hadihajóknál használják/használták tudtommal.

    De a két jellemzőt ugyanazon ágyúra nem tudom értelmezni, javítson ki valaki ha tévedek.

    Szerk.: megelőztek, de legalább körvonalazódik, hogy mi lehetett a pontatlanság.

    [ Szerkesztve ]

    Up the Irons!

Új hozzászólás Aktív témák