Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Darko_addict

    őstag

    Sziasztok!

    Első csillagászati távcsövemet szeretném megvenni. Olvastam sokat a témában, pl. megvolt az összes Maszkutov honlapon lévő cikk is.
    Maradt még bennem pár kérdés, itt feltehetem őket? :)

    [ Szerkesztve ]

    Don't give up your dreams. Keep sleeping.

  • Darko_addict

    őstag

    Remek fogadtatás, köszönöm! :)

    Ezek maradtak a fejemben kicsit homályosan, felsorolásszerűen leírom:

    Melyikkel kell kisebb kompromisszumot kötni, Newton-féle vagy a Refraktor típusú távcsövekkel?
    Konkrét elvárásaim abban kimerülnek, hogy az élmény, amit kb. 80.000,-Ft-ból ki lehet hozni, a legtöbbet nyújtsa. A lehető legtöbb "felfedezést" szeretném tenni. Nem tudom rangsorolni ezeket, lenyűgöz a galaxis minden négyzetkilométere.

    Jó dolgokat olvastam az E-Plössl okulárokról, de elmondható-e, hogy minden tekintetben jobb-e (megéri-e a felárat) a Báriumoktól?

    Ha használtat veszek, mire kell figyeljek? Ezek tudnak amortizálódni, elkopni, elfakulni stb.?

    Láttam olyan távcsöveket, amik a tulajdonságai nem „egyenes arányosan” nőttek. Pl. 102/1000 vs. 130/650. E kettő között hogyan fogalmazható meg a leginkább észlelhető különbség?

    Mivel alapvetően 80.000,-Ft-nál sem beszélünk valami extra távcsőről, a 20-40-60-80e,-Ft-os kategóriák között van-e akkora minőségi, élménybeli különbség, mint amit az áruk sugall?

    Milyen hasznos extrákat érdemes még venni hozzá?
    Egy napszűrő biztos lesz a kosárban.

    Olvastam X-Y zoomról, pl. 36x vagy 90x. Ekkor a távcső csak ezt a kettőt tudja, vagy fokozatmentesen állítható e kettő között, mint mondjuk egy DSLR objektívje?

    Köszöntem szépen!

    U.i.: Nem tudom, volt-e lehetőségeket olyan helyen járni, ahol nem volt fényszennyezés és alapvetően jól be lehetett látni a tájat, mint pl. Chile vagy északi vidékeken Norvégia vagy más országok. Én a Grand Canyonban voltam idén, sátraztunk egy éjszakát. Sajnos sietős volt a program, de még maradtam volna egy hetet is. Leírhatatlan élmény, a még a horizonton is látni lehetett a csillagokat, nem csak az égen. Körbe vette az egész teret. Frenetikus volt a tejút is. Borzzasztó, milyen hatalmas is az egész, mert én csak ott jöttem rá. Amúgy az a vidék kicsit "kihalt", nem csak a Grand Canyonból lehetett látni sokkal többet, mint amit valaha is láttam ezelőtt, hanem legalább annak 100 km-es körzetében. Azelőtt is szerettem az eget bámulni, de nyáron megvilágosultam, hogy valóban mennyi mindent is lehet észrevenni, ha a közvetlen környezetünk engedi.

    Don't give up your dreams. Keep sleeping.

  • Darko_addict

    őstag

    válasz kovisoft #1879 üzenetére

    Csak vizuális megfigyelésre. Szükségem van tubusra és állványra is. Egy kisvárosban lakom, alacsony a fényszennyezettség. Egy magánház udvarában lenne a kütyü, nagy a telek (1.000m2), tudok vele "forgolódni' ha kell.
    Ha egy "hordozhatóbbra" esne a választás, el tudom képzelni, hogy ide-oda magammal vinném, de ez nem elsődleges. Szeged mellett (városon kívül) van egy telephelybérleményünk, nagy placc, akár ott is kukkerolhatnék vele.

    Nem tudom neked fixen megmondani, hogy melyikre használnám többet. Arra gondoltam az első kérdéseim egyikénél, ami a "kompromisszumokat" illette, hogy ha (teljesen véletlenszerűen mondom) a refraktor alkalmas bolygófigyelésre 8/10 értékben és mélyég-hez 4/10 értékben, míg a Newton 6/10 és 8/10-et tud, akkor a Newton mellett döntenék. Nem tudom, sikerült-e átadni, amit ezzel mondani akartam. Az alattad író kommentelő valamit félreértett, mert nem kompromisszummentességet keresek.

    @meunier: Alaposan át fogom gondolni, mielőtt kiadok bármire is 80 ezret!

    :R

    [ Szerkesztve ]

    Don't give up your dreams. Keep sleeping.

  • Darko_addict

    őstag

    válasz tvamos #1884 üzenetére

    Bocsi, nálam úgy néz ki, fordított sorrendben mennek a HSZ-ek. Nem rád gondoltam, hanem meunier-ra. Remélem nincs harag. :)

    Lóránd oldalát már néztem, fantasztikus képei vannak!

    [ Szerkesztve ]

    Don't give up your dreams. Keep sleeping.

  • Darko_addict

    őstag

    [Egy ilyen] van a környéken használtan 80-ért. Arra már rájöttem, hogy első alkalommal újat nem veszek, meglepően sokat esik az áruk használatba vétel után, pedig kb. ugyanezeket a kütyüket árulták a boltok már 2009-ben is, szóval nincs az a nagyon durva technológiai újítás, mint megfigyelhető máshol.

    [ Szerkesztve ]

    Don't give up your dreams. Keep sleeping.

  • Darko_addict

    őstag

    Elég összetett a képlet... Csak az EQ3 láb 80.000,-Ft Maszkutovnál, és azzal sem elégedett mindenki... Azt tudod-e, ha tőlük vennék távcsövet, mekkora lenne a felára EQ2 helyett egy 3-asnak? Mert hiába vennék egy fasza 100/1000 vagy nagyobb tubust állvánnyal 80e körül használtan, ha még kell hozzá 80-ért másik láb!
    De nem is értem... másik fórumon is azt mondták, hogy kéne még ez meg az... Ha már 100-nál tartunk egy elfogadható élményért cserében, minek árulnak, vagy kik és miért vesznek 25-35-ért készülékeket, ha még 100-ért is csak kompromisszumos minőséget kapsz?

    Don't give up your dreams. Keep sleeping.

Új hozzászólás Aktív témák