Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz szaszlaci #12433 üzenetére

    Én az Extool-ra szavaznék, bár még soha nem használtam. (Erre a kérdésre már olyan sokadszor kellene megírnom a blekenddekker sztorimat, hogy lassan megtanulom fejből, mely hsz-ekben magasztaltam ezt a típust. Magamnak mindenképpen azt venném, de én ipari léptékben nyúzom, nem hetente néhány órára. Erről beszélek - mondjuk ez a leárazás jó nagy smafu. Jómagam 20-ért vettem több db-ot is, és 25-ért itt a sarki kisboltban is van.)

    Tudnod kell, hogy a laminált lap marható HSS késsel, de az az anyag köztudottan egy késgyilkos. No nem olyan kis léptékű munkánál, mint amit jeleztél.
    Azt is tudnod kell, hogy ha egy késhez hozzápiszkálsz a köszörűddel az esztergakés élező tudásoddal, akkor azt a kést már lökheted is a kukába. Vidd el élezőműhelybe, ott egy két ezresért többmilliós profi köszörűvel megélezik neked. Megéri.
    Egy igazán profi kés egyetlen darab, (nem készlet!) 10 ezer forintnál kezdődik, és kúszik fel akár hatvanezerig az ára. Annak garantáltan jó a geometriája, jó minőségű, sokszor élezhető vidia van rajta. Ám neked szerintem elég egy extool (vigyázat, nem protool!) készlet. Vettem én egy extol kb 30 db-os késkészletet kb 15 ezer pénzért évekkel ezelőtt. Vannak benne félresikerült darabok is, és van jópár olyan is, amit rendszeresen használok nagy munkákhoz. Összességében jól használható az egész készlet barkács célra. Lehet, hogy picit üt némelyik, de annak akkor van jelentősége, ha folyamatosan több órán át marni akarsz vele. Akkor szétrázza az agyadat, de negyed óráig észre sem veszed, hogy egyáltalán üt.

    Csülkeidre vigyázz! Pici darabokat nem marunk, a nagyobbakat pedig határozott, biztos kézzel alakítjuk. Mint a flex-el a vasat.

    Első felsőmaróim közt én is vettem néhány ilyen párezer forintos tecsógazdaságosat. No, arról lebeszélnélek - nem egy géppel nem tudtam fél óránál tovább dolgozni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz szaszlaci #12436 üzenetére

    A Ferm a barkácskategóriában jónak számít a többihez képest. Ha az szimpatikus sztem az sem lehet rossza választás. Egy márkán belül lehet egy adott gép rossz széria, de a Ferm a többihez jó gépeket rak össze ebben a kategóriában.

  • thyeby

    őstag

    válasz szaszlaci #12436 üzenetére

    "A Protool kést miért említetted,"

    Mert elbutultam. Jót akartam írni, és egy nagy butaság lett belőle. Siettemben Protoolnak írtam az Expert-et. (A Protool egy nagyon jó márka, a Festo egyik ága. De ilyen néven nem is létezik marókés.) Hanem van az Extool, és az Expert. Ezeket egy cég gyártja, nagyon könnyen összekeverhetőek, mert túl azon, hogy hasonló néven dobják piacra, ugyanaz a készlet ugyanabban az alu kofferban. Azt gyanítom, hogy úgy van ez felcímkézve, hogy amit a MEO kanyar nélkül átengedett, az megy az Extool dobozba, ami pedig valahol hibás, pontatlan, az megy az Expert csomagolásba, és mehet az OBI-ba, meg a Praktikerbe. Mondjuk 16 ezer pénz egy 30 db-os Extool készlet, akkor ugyanez Expert néven 12. Néha szemmel látható hibák vannak utóbbin.
    Valahol valamikor olvastam, hogy az Extool az Expert prémium kategóriája - már ebben a szegmensben. Azért ez korántsem azt jelenti, hogy prémium gépekről van szó, de egy barkácsoló határozottan érezheti, hogy nna, ez tényleg prémium, mert használom tíz éve, és még sose romlott el. Jómagam a zöld Bosch gépekkel sorolom egy minőségi kategóriába, amik már messze nem egyszer (néha egyszer sem) használatos tecsógazdaságosak, hanem kifejezetten bírják a barkácsolók igényeit. Nem mentesek fapados megoldásoktól, de megvan bennük az anyag, ha nem is precíziósak, de pontosak. Még nem gumikábellal vannak szerelve, de nem valószínű, hogy még a vásárlás napján vissza kell ballagni velük a boltba kontakthiba miatt.

    És igen, ahogyan Balázs is írta, a Ferm egy jól összerakott márka - megfizethető áron. Nekem amim van tőlük, még nem panaszkodtam rájuk. No, nem is magasztalom őket, mint a Festo néhány gépjét, vagy a DeWalt jobb gérvágóit.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Winner_hun

    félisten

    válasz szaszlaci #12451 üzenetére

    Forgásiránnyal szembe szokás.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12451 üzenetére

    De meg is egyezhet vele :D
    A makita jó marókat készít. :) Esetleg egy prima festool...Az mondjuk drágább.
    A mélységállító elyett készíthetsz fémből másikat.Én kicseréltem az én maróállványomon , a mélységállítót, egy home made-re,mert nem találtam megbízhatónak a gyárit.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz szaszlaci #12451 üzenetére

    Azt vedd meg, amelyik szemre közelebb húz a szívedhez. Akkor jó érzéssel fogod kézbevenni. (Nekem ez az Extool kifejezetten pofás, és bizalomgerjesztő, de mondom, még nem volt a kezemben. A Ferm sem. Volt viszont Asist, meg Budget és tsai, de azok úgy szarok, ahogy vannak.)

    Jól tudod, a forgásiránnyal szembe toljuk az anyagot a késre. Ellenkező irányba is lehet, de azt majd csak akkor próbáld ki, amikor már jó sokat martál, mert kikapja a kezedből az anyagot, s ha utánanyúlsz a vadászösztönöddel, akkor az ujjaidat is lekapja. (Akkor szoktam fonákul tolni, amikor nagy késsel nagyot akarok fogni egyszerre, és egy kis bevezetőt marok ellenkező irányból, hogy ne tépje meg az anyagot, de utána már jó irányban viszem végig a fát a gépen, vagy a gépet a fán. Valamint szögletes anyag marásakor, ha körbe kell marni, a bütüs oldal szomszédját előbb megcsippentem így fonákul - ezt is a kiszakítást megelőzendő teszem. De hangsúlyozom, csak néhány milliméternyit, és biztos kézzel, számolva rá, hogy elszalad a kezemből, amit fogok. Szerintem hagyd ezt későbbre, és első körben tanulj meg több fogásból, max 1-2mm fogásmélységekkel marni. Később már jól fogod érezni, hogy hol vannak a határaid. És ismétlem, apró anyagok marása veszélyes - pláne, ha asztalba építed a gépet, és a fát tolod, nem a marót.)

    Mégvalamit:
    Egy nagyobbféle hobbista alu öntvény maróasztalt ajándékba oda tudok adni (amibe fejjel lefele be lehet fogatni a marógépet), nekem csak a helyt foglalja.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz szaszlaci #12451 üzenetére

    Most már teljesen döntésképtelen vagyok,

    Az jó akkor megérkeztünk.:)
    Ha már megvan hogy melyik kettő a szimpatikus képről akkor most jön a tapizós rész.
    Elmész vmelyik botba és jól megfogdosod, keresed a pozitív és negatív adottságaikat.

    Kések terén nem tudom melyikről van szó illetve nincs is nagy tapasztalatom ilyen olcsó kések terén, de ha Soká itt van a környéken ebben biztos segít mert ő alaposan utána járt a témának. Ő az Uni max-os késeket szokta ajánlani, sztem ott nézegess hátha vmi szimpatikus.

    Hadd kérdezzem még meg, hogy szokás használni egy felsőmarót, az előtolás iránya ellentétes legyen a forgásiránnyal, vagy meg is egyezhet vele?

    Az alapszabály, hogy a forgással szembe de van néha kivétel. Olyankor szoktam megegyezően húzni ha a fának úgy megy a szála, hogy szembe tolva alákap és kiszakítja, de akkor is több lépésbe veszem le óvatosan, mert kis késeknél még nem annyira veszélyes a történet, de egy nagy késnél ami nagyot harap az kiránthatja a kezedből a gépet.
    Ez ritka az esetek 99%-ban szembe kell tolni a forgással.

  • Winner_hun

    félisten

    válasz szaszlaci #12460 üzenetére

    Mindkettő eszi a késeket. Ha sokat akarsz marni akkor cserélhető lapkás kés és lapkákat kell élezni / cserélni.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12460 üzenetére

    Amit én csináltam ,az csak egy menetes fémdarab, tizedpontos állítási lehetőség (ütköztetés) ,és a lényeg:nem lazulhat ki, a megoldás milyensége folytán.Skálázni meg az operaénekeseknek kell, neked nincs szükséged arra.A marást kell nézni (sublerrel, akár),vagy szemre, vagy centivel ,mert a skála pontatlan,és mert a kést attól függően ,milyen mélyen rögzíted a tengelyben, folyton változni fog a skála...És késtípustól függően mind más hosszúság...
    1111 :)

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz szaszlaci #12460 üzenetére

    "megmunkálás és tartósság szempontjából lesz vajon lényegi eltérés eme két kés között?"

    Szerintem nincs. De nem vagyok biztos a dolgomban.
    Ilyen 3-4 ezer forintos készletet nem találtam jónak, a KGST piacos kések pedig drágán szarok.

    Akkor a késekről:

    - Milyen vastag a lapka, ami rá van forrasztva? (sokszor élezhető a vastagabb)
    - Milyen kemény a vidia anyaga? (nyilván a keményebb jobb, de ez a nagyon drága kategória)
    - Milyen a kés geometriája? (Élszögek kiképzése, forgácskivetés kialakítása, esetleg hűtés is)
    - Kiegyensúlyozottság? (Nem jó ómen, ha egy kés üt. De ezt csak akkor tudjuk meg, amikor megforgattuk alaposan. Persze a drága kés garantáltan kiegyensúlyozott, és MEO által ellenőrzött.)

    Jómagam az Extool készletet kipróbáltam. Árához mérve elégedett vagyok vele. Az OK baumaxos készlet geometriája elfogadható, de a marótest anyaga gyengus. A vékonyabb egyenes kések törnek, mint a gyufaszál - és a csapágyak csak díszítésből vannak rajta. Egy új, és jó csapágy ára 1-2 ezer forint. Többszöröse egy occóbb marókésnek.

    És valóban, Soká, illetve Grandthom (remélem jól betűztem ki a nick-jét) alaposan kikupálódtak, hogy hol az olcsó, de jó marókés, és melyik az? Hátha betévednek hamarosan ide.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz szaszlaci #12463 üzenetére

    "Számoljak velük, használhatóak?"

    Beteszed, meglátod. Ha jó, használod, ha rossz, akkor vagy rendbe teszed, vagy kidobod.
    Javaslom, ne keverd össze a jó késeket, fúrókat, biteket a rosszal, mert akkor nem fogod tudni, hogy ki kivel is van. Érdemesebb a rosszat nem sajnálva kivágni, és csak jót tartani. (Megszívtam, míg megtanultam ezt.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12463 üzenetére

    "Ahogy nézem, egy ilyen fej tizenezer, és még lapkát is meg kell venni. Vetekszik a gép árával."

    Hát, ez az. Aki marógépet szeretne vásárolni, annak jobb előbb, mint utóbb rájönnie arra, hogy a marógép abban is különbözik a többi szerszámtól, hogy az árának akár többszörösét is felemészti a kések beszerzése. Szóval, a marógépet nem elég megvenni egyszer, azt "etetni" is kell.
    Azért sem akartam beleszólni a diskurzusba, mert Te forgácslaphoz akarod használni a marókat, az pedig elég rendesen gyilkolja a szerszámot. Forgácslapból dolgozni egyfelől nem túl lélekemelő asztalos tevékenység, ugyanakkor olyan találmány, ami leginkább spéci ipari technológiával munkálható meg jól. Fából bútort kéziszerszámokkal is készíthetsz, laminált forgácslapból már kevésbé.
    Viszont, ha tényleg forgácslap megmunkálásához kell, akkor nem lesz szükséged igazán sokféle maróra, egy 6-8darabos készlettel (de még kevesebbel is) már sok mindent megoldhatsz.
    Én - mint már a többiek jelezték - jó tapasztalatokat szereztem például az uni-max-os marókkal, ami jóval olcsóbb, mint a három profi gyártóé (Dimar, CMT, Freud), de én tartósság tekintetében nem vagyok mérvadó, mert kést életemben talán ha kétszer éleztettem mindösszesen, ami sokat elárul... Ugyanakkor van maróm drága és olcsóbb is, amik között én nem érzékelek jelentős különbséget. De az uni-maxos maróknál én elsősorban a 12-es szárú marókat favorizálom, ott valóban lényeges az árkülönbözet. A Te esetedben nem tennék mást, mint végiggondolnám, hogy az elvégzendő műveleteid milyen marókat igényelnek, és azokat megvenném, mondjuk a Freud-tól, ami talán még mindig a legmérsékeltebb árú a profik közül. (szerker.hu)
    Ugyanakkor szinte kihagyhatatlan (legalábbis, aki fával akar dolgozni) a thyeby által is jelzett alu kofferes készlet. Nekem is van egy, az olcsóbb (expert) az én meglátásom szerint a kések döntő többsége jól használható (egyetlen darab volt benne, amiről szemre is látszott, hogy ezt nem gondolhatták komolyan a gyártó urak), hogy tartós-e, azt nem hinném. A készletnek én jó ha a felét használtam, ugyanakkor nagy szolgálatot tett, amikor éppen olyan méretű késre volt szükségem. Vékonyka keményfémlapok vannak benne, tehát élezni jó ha 1-(2?) alkalommal lehet. Az biztos, hogy az alapvető késekből venni kell jót.

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12489 üzenetére

    Hát, figyelj, én nem szívesen nyilatkozom olyasmiről, ami nem volt a kezemben. És miután sem extol sem ferm, így legfeljebb a feltételezéseimet mondhatom el. De inkább visszakérdezek: dolgoztál már felsőmaróval? Én is ugyanilyen bizonytalan voltam, amikor ráeszméltem, hogy "ilyen gép kell nekem", szerencsére 13 éve még nem volt ennyi barkács gép, én meg megvettem a legnagyobb makita felsőmarót, (aminek a gyártása talán éppen most futott ki) és csak ezután volt módon, hogy tapasztalatot szerezzek vele.

    Ránézésre, én azt mondom, hogy az extol és a ferm is nagyjából ugyanaz a kategória, tehát ha valamelyik határozottan olcsóbb, akkor azt. Vagy amelyikre hosszabb garanciát adnak. Egy hasonló cipóben járó "kollégád" a kedvező ára miatt egy piros Einhellt vett végül, elsőre nagyon tetszett neki, reméljük a lelkesedése nem lohad.
    Ha módod van, nézz körül olyan boltban, ahol sok gép van kiállítva és hasonlítgass!
    Amit én néznék:
    - hogyan mozog le-fel a gép (lötyög-e, döcög-e, kotyog-e ha balról, jobbról nyomod lefelé)
    - a magasságot rögzítő karocska miből van, mennyire erős, hogyan rögzít
    - milyen az orsó kivitelezési minősége, hogyan van csapágyazva
    - küllemre milyen a kivitelezés minősége
    - a magasságállítást mennyire lehet finoman kalibrálni
    - és még sok apró hibaforrás (vacak kapcsolók, porelszívási lehetőség, a talpra nem teljesen merőleges tengelyek, stb.)

    És akkor jönne a működés közbeni tapasztalat, amire boltban nemigen lesz lehetőséged. Mennyire jár ütésmentesen az orsó, mennyire fullad a motor, legyen minél alacsonyabban a súlypontja, stb.

    Amire még érdemes figyelni: az orsó tokmányát lehessen egészen a talp vonaláig lenyomni (ha asztalba akarod építeni), a lökethossz lehetőleg legyen 50mm felett. (úgy rémlik ez az extolnál a legkevesebb)
    Én azt szeretem ha a gépnek van súlya (nagyobb a tehetlensége, stabilabban áll) viszont kisebb élletörésekhez meg kell egy kis (egykezes) gép, aminek az emelgetésétől nem fárad el az ember.

    A profik majd javítsanak ki!

    Ha valaki jó gépre vágyik, szívem szerint ezt ajánlanám, ez a legolcsóbb profi gép. (jutalékot is kaphatnék már, annyit reklámozom :)

    A maróknál - ha nem vagy profi, aki egész nap nyúzná, és számít minden perc - akkor nincs akkora különbség, mint amit sugall a kérdésed. (ezügyben a többiekkel én már "vitatkoztam" sokat, én csak a magam csekély, de talán elfogulatlan álláspontját mondom, fentartva a tévedés lehetőségét ) Ha a profi gyártóktól veszel valamit, akkor szinte biztos lehetsz abban, hogy azt veszed, ami a legjobb, az olcsóbb kínaiaknál belefuthat az ember valami rossz szériába. Mondom, nekem az uni-maxokkal nem volt rossz tapasztalatom, thyeby az extol-t tartja elfogadhatónak. De a laminált lapok marása meg fogja enni a legjobb szerszámot is. De ismétlem, ebben nincs tapasztalatom.
    A festés színének nincs igazán jelentősége. A különféle neveken, színeken futó szerszámok többsége ugyanabban a 2-3 kínai gyárban készül.
    Dongya
    HengCheng (ez szerintem az uni-maxos)

    Amit nem ajánlanék senkinek jó szívvel, bár még ezek gyártását is be lehet fejezni, ez a 12-es szárú készlet, amit jellemzően 6-7ezer forintért vesztegetnek. 1. 2.

  • mdk01

    addikt

    válasz szaszlaci #12489 üzenetére

    Hát mit mondjak?
    Ha ezt a videót a Ferm csinálta mint reklámvideó, akkor :W
    Aki dolgozott már normális marón az messziről elkerülné ezt a gépet ez a videó lapján, de leginkább a késeket.
    Ami nekem első nézetre feltűnt, hogy mikor lenyomta a csúszkán a marót megakadt. Nekem ezt a Makitám közel 10év után sem csinálja. Igaz hogy egy kis wd40-nel ezt lehet orvosolni na de akkor is.
    A marás meg egyenesen sír. Ez nem forgácsolás ez darálás, vagy dörzsölés. Most vagy a motor gyenge, de ahogy elnézem a marásképet azok a kések kukába valók. Éget is meg...brrr.
    A marógép anyaga meg jellemző érzem a kezeim között a gépet.

    Neten 5.8kg-nak írja a videóban 4,5kg. Sztem ez nagyon sok. A 3612C-m ha jól emlékszem 5.9kg és hát nem kevés, de az esetek 90%-ban nincs szükség ekkora maróra.

    Én egy kis marógépet mint pl. ezt ajánlanék neked, persze olcsóbb kivitelben.
    Nem szeretnél inkább a vaterán venni vmi használt Makitát Bosc-t vagy vmi hasonló márkát?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12496 üzenetére

    vatera alatt használtan profi gépet gondolt mdk01.
    Nem lehetetlen kifogni ilyet, egyszer kommendáltam is valakinek egy nagyon megkímélt Makita 3612C-t 50ezer körül, de azért ez ritka.
    Ha mégis néznél használt gépet, figyeld a talpát. Ha nem asztalba fogva használták, akkor elárulja a tologatásának a fokát. Persze "ügyes ember" azt is átcsiszolhatja, újrapolírozhatja, homokfújhatja, stb.
    Esetleg nézz szét közeli Aldiban, ott decemberben volt "akciós" felsőmaró Workzone néven. 3 év gari.
    Én azért nem gondolom, hogy teljességgel ipari hulladékot árulnának a tizenezres kategóriában. Azt a Ferm videót én csak fél szemmel néztem, ráadásul hang nélkül, mert itt aludt mellettem egy gyerkőc, de én azt szúrtam ki elsőre, hogy aki kezeli, az nem igazán gyakorlott ember, tehát azon is múlhatott, ha valami döcögősnek tűnt. Én azon csodálkoztam, hogy a magasságot rögzítő kart hol vízszintes állapotban rögzítette, hol meg már majdnem függőlegesig eltekerve, ha jól emlékszem.

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12504 üzenetére

    Én ma betévedtem a Savoya-parki Aldiba és volt jónéhány ebből a felsőmaróból, de alaposan becsomagolva. A fotó alapján egy nagyon egyszerű kis felsőmaró.

  • Speciali

    tag

    válasz szaszlaci #12507 üzenetére

    ennyi pénzt ez a maró egy barkácsolónak szerintem bőven megér.profi használatra már csak korlátozott ideig lehet alkalmas,hobbi célra viszont szerintem kiszolgál még par évtizedet.
    ha azonos összegért egy régi profi gépet vagy egy áruházi vacakot lehet venni akkor nálam nem kérdés hogy mit vennék.Persze nem azt mondom hogy ezt az Elu gépet kéne megvenned,hanem azt,hogy mit ne.
    Tavaly vettem egy polír gépet az Aldiban 13 ezerért.Gondotam,jo lesz az nekem.Működött is szépen,erő is volt benne,de a fordulatszám állító kapcsoló megadta magát.Nem volt sokat használva,ennyit bírt.Oké hogy 3 év garancia van ra,de ettől függetlenül nem lesz túl hosszú életű darab.Az árát már így is behozta,de egy 50 ezer forintos Makita meg örökéletű darab lenne nálam.Persze ha nincs több pénz,akkor nincs több.Nekem akkor muszáj volt valamit venni,mert meg kellett csinálni egy jólfizetős munkát.Barkács célra viszont nem vettem volna meg.Lehet hogy ellentmondásos ez a helyzet,hogy barkács célra nem,pénzkeresésre viszont megvettem.

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12507 üzenetére

    Ha megveszed ezt az Extolt, szerintem tetszeni fog.
    Persze mindig fogsz találni olyan véleményt, hogy olcsó cuccot venni felesleges pénzkidobás. Talán felesleges annak, akit tényleg csak hátráltat a munkájában a körülményesebb használat, de egy hobbistánál ez kevésbé szempont. És az sem elhanyagolható, hogy az adott pénzért megszerzed azt a tudást, amivel legközelebb már magabiztosan választasz. De legalábbis magabiztosabban. :)

    Nyilván szeretnél egy szép szagos csillogó új gépet garival, egy profi meg tudja, hogy az ütött-kopott külső mögött is van tartalom. Érthető a különböző megközelítés.

    Számolj, kifizetsz 20ezer forintot. Ezért a pénzért hány bútordarabot készítene el neked egy asztalos? És Te hányat tudsz elkészíteni vele, mire megadja magát? és még mindig ott a lehetőség, hogy használod a gépet kíméletesen, aztán, ha jobbra vágysz, féláron eladod.

    Szerintem, ha ez az Extol vacak lenne, nem győznénk olvasni a méltatlankodók beírásait. Ha valami jó, azt nem teszik szóvá az emberek, ha viszont befürödtek valamivel, annak inkább hangot adnak.

    De ha még nem döntöttél, akkor figyelgesd a használtpiacot, hátha...

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12515 üzenetére

    Mire eljutsz a második,illatosított ,(pláne a 4. :) ) gépig, egy profi gép ára elment, a saját idődet, még nem számolva...Ellenben a kacatgyártók, és forgalmazók kerestek,és keletkezett egy rakás hulladék.
    A profi drágább, olcsóbb.A használt (a 20 éves ,az inkább nőben jó kor :) ),de megnézve (szénkefe ki, forgórész réz érintkező rész kopásmélység, tengely kotyog-e,maró oszlopok,jól járnak-e,nincs-e kikopva(,lötyögve)bekapcsolva a hangja, (szóval 10 perces nézelődés)állapotú,profi az mégolcsóbb.Érdemes olyat választani ezért,ahova el tudsz menni, személyesen.Az én makitám 6éves.Több mint valószínű, hogy több van benne még mint ehy barkácsmaró élettartama (profi kezelési , használási minőséget nyújtva)

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12515 üzenetére

    "csak ugye próbálok már első gépként sem szemetet venni,"

    Én mindig igyekszem védeni a barkácsgépek "mundérját", de azért ilyenkor belőlem is "kijön", hogy ha nem akarsz "szemetet venni", akkor ne akarj tizenezerért felsőmarót venni. Csodák nincsenek. Gondolj bele, egy profi gép 100.000 felett jár. Az Extol az ötöde. Most nézz meg egy jó haszongépjárművet, és utána próbálj meg az ötödéért vásárolni egyet...

    Linkeltem Neked 45+áfáért egy olyan felsőmarót, amit eredetileg egy ausztrál cég fémjelez (de pl. az usában az egyik legkedveltebb felsőmaró), amelynél gondok és tulajváltás volt, így eladták a licencet a CMT-nek, amelyik profi marószerszámokat gyárt, és ki tudja milyen okból, felcímkézetlenül jutott a gépből például az uni-maxhoz is. Aki ebben a szegmensben keresgél, az érezheti úgy, hogy féláron kap meg valami, szerintem.

    Nyugodj meg, nem az extol felsőmarón múlik majd, hogy kitermeled-e vele az árát.

    Szóval hangdobozokhoz kell a felsőmaró? :) Akkor legalább MDF "illene", nem? Mivel borítod? És mi szól benne? SAL?

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12517 üzenetére

    Már nem szerkesztem az előző hozzászólásomat, akkor az extol-t helyettesítsd be Einhellel...

    Egyvalamit érdemes tudomásul venni, ezekbe a kis gépekbe sosem kerül olyan erős konstrukciójú orsó, aminek a csapágyazása, kivitelezése ne lenne kérdéses. Ha mázlid van kifogsz egy jobb szériát, ha nem, akkor egy rosszabbat. Ez is a barkácsgépek sajátja.

  • thyeby

    őstag

    válasz szaszlaci #12515 üzenetére

    "csak ugye próbálok már első gépként sem szemetet venni,"

    Nyugi! Ez a 16 ezer forintos árkategória már nem szemét! :N Csak még nem ipari, pláne nem profi kategória.

    "hogy ki és miért adja el a profi gépét, ha ilyen hosszú időn keresztül kiszolgálta?"

    Nagyon valószínű, hogy ez kintről behozott konténeres kacatból származik. Emlékeim szerint Győr megyei az eladó. Ott sokan bizneszelnek úgy, hogy átmennek a sógorékhoz Ausztriába, vagy mennek tovább Németországba, és az áruházaktól megveszik a leadott cseregépeket kilóra. Tudod, nálunk is szokott lenni olyan bolti akció, hogy ha leadod a régi gépedet, elengednek az új mosógéped, fúrógéped, etc. árából konkrét és számottevő összeget. Aztán az áruház ezt eladja egyben, egy konténerbe csomagolva. Zsákbanmacska, hogy mi van benne, mint a bálás ruha. Mindig akad benne használható márkás, sőt profi gép is. Arrafele jártamkor lépten nyomon beleakadok ezekbe a rendszerint rézbőrű seftelőkbe, akik magas áron kínálják a portékát, de rendszerint akár harmad, negyedannyiért is örömmel odaadják.

    "Ezek szerint ezek nem savállóak."

    Az ELU kifejezetten profi, ipari gépeket gyártott - ma már felvásárolta a céget a DeWalt, és változtatás nélkül gyártja továbbra is némelyik ELU típust. Ominózus meghirdetett példány érzésem szerint húsz évnél is régebbi, és ha be tudott rozsdálni bármitől is, akkor tuti, hogy nem saválló a csúszótengely. Megnyugtatlak, hogy 15-20 ezer forintos árkategóriában nem fogsz találni egyetlen saválló alkatrészt sem semmilyen gépben. A profi, soksok részletmegoldásra figyelmet adó ipari felsőmarók kivétel nélkül százezer forint felett szerezhetők be. Van egy kivétel valóban, a Soká liblingje, csak megerősíteni tudom őt abban, hogy kategóriájában egyetlen százezer forintos Makita sem jobb semmiben és semmivel ennél a 45 ezer forintos példánynál - mitöbb, olyan extra, mint a kés egykezes talpon kívüli cseréje még Makitában, DeWaltban, kék Bosch-ban is ritkaság. A dizájnja kicsit avíttnak hathat némelyek számára, de a tartalom nem hagy kivetnivalót maga mögött. Vágyok magam is egy (vagy több) ilyen gépre, valószínűleg el fogok jutni odáig, hogy Soká kolléga mögött felsorakozva harsányan reklámozzam magam is, mint elégedett, büszke tulajdonos.

    Ebben a húszezres kategóriában mindegyik gépen fogsz valami hiányosságot találni, és mindegyiken lesz valami neked tetsző bónusz is. Ez egy tipusosan kompromisszumos kategória. Azt azért beszéld meg magaddal, hogy egy húszasért nem fogsz kapni olyan gépet seholse, ami minden tekintetben fullos.
    De ne is arra utazz, hogy nagy dög legyen, 12-es befogatással, mert amire használni szándékozod, arra teljességgel felesleges. És egy 12-es tengelyű kést sem fogsz kapni olyan készletben, ami használható is, és 500 forint körüli áron jön ki visszaosztva darabja. Tehát egy nagy dögöt felszerszámozni, mégannyi pénz lesz még az alapműveletekre is, mint a gép ára., míg egy 8-as tengelyűt prímán ki is tudsz a hangfalak gyártásához használni.

    "Mert lehet, nem sikerül eladni a dobozt."

    Engedj meg egy gondolatot!

    Olyan, hogy nem sikerül eladni, nem létezik, csak akkor, ha feladod a harcot. Látod, itt van például ez a már sokat emlegetett ELU roncs. Fél éve vadászik valaki az új gazdájára. Nem adja fel, és biztos lehetsz benne, hogy meg fogja találni a vevőt rá. Én ugyan nem 17 ezret, hanem 17 forintot sem adnék érte, de látom (magam is intenzív piaci szereplőként), hogy nem létezik a világon akkora marhaság, amit nem lehet eladni. (Jómagam - és esküszöm, hogy ez így volt - még a kismacskákat sem agyonütöttem fialás után, (ahogyan ez mifelénk szokás) mert nem engedte meg az erkölcsöm, hanem eladtam őket mind egy szálig. És nem jelképes összegért, kicsikét drágábban.)
    A következőkből szerencsés kiindulnod:
    Megcsinálja mondjuk a JVC a hangfalakat, kiteszi a Médiamarkt, és eladja jó haszonnal. Semmivel nem lesz abban jobb hangnyomó, mint amit az amatőrök építenek, nem lesz szuperebb a hangja sem, ha azt a minőségű hangszórókat teszi bele, amit egy amatőr, csak ott lesz a kereskedő (50-70-100%-os) haszonkulcsa rajta. Nagyon jól tudják ezt a zenerajongók is, és ezért sokan közülük jobb minőséget élvez olcsóbban, mert kifejezetten amatőr által épített hangfalakra vadászik. Ezt meg onnan tudom, hogy a vőm gyártotta a hangfalakat. Mindig magának készítette ő, de mindig jött egy vevő neki rá, így ő mindig komolyabbat tudott építeni - pedig a fadobozok nem is voltak még annyira precízek sem, mint egy tucat doboz az IKEA-tól. S tudod, mi volt ennek a titka?
    A legfőbb az, hogy profi erősítővel hajtotta meg a vevőjelöltnek kipróbáláskor, és az, hogy maga is szerette, értette a zenét (DJ volt egy kisvárosban), tudta, hogy mire kell odafigyelni a teszt alatt. Ezt megsúgta a vevőnek, és elküldte a boltba, hogy halgassa meg X márka hangfalát, ez és ez a hiba lesz benne. Aztán a vevőjelölt elballagott, megnézte, és visszajött megvenni a csúnyábbat, de jobbat. És éveken át nem tudott nálunk egyetlen hangfal se pár hónapnál többet időzni.
    Óvatosságod érthető. De meglátásom szerint egy igazán jó gép ára nem elérhetetlen ma már. Amikor én az első felsőmarómat vettem, fél fizetés volt az ára egy noname kis gépnek. Most fél fizetésért már megvehető egy igazán jó gép. Gondolkozz, lehet, hogy inkább gyűjtögetned kellene rá? Mert abban Márton111 kollégának rendesen igaza van, hogy amíg eljutsz a profi gépig, már ki is fizetted csökkentett tudásúakért a profi gép árát, de nem élveztél belőle semmi profit. És talán lehet szempont az is, hogy mondjuk ha egy Makitára ruházol be 60 ezer körüli áron, és nem megy mégsem ez a hangfal-biznisz, akkor nincs olyan, hogy 45-ért ne tudd eladni egy héten belül azt a gépet. Pláne, ha még garanciás. (A Makitára most 3 év garanciát adnak.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12522 üzenetére

    "A forgácslap hangelnyelési képessége jobb."

    Mint az MDF?
    Tudod, én még nem találkoztam emberrel, aki ezt meg is mérte volna, és nem csak beszél róla (félre ne értsd, nem rólad van szó!!!), viszont elég régóta figyelgetem a hifipiacot és mondjuk 20 évvel ezelőtt, amikor még az MDF újdonság volt, akkor annak voltak jobbak a hangelnyelési képességei a forgácslaphoz képest. :) Szóval változnak a hifi szellői... ezzel együtt a legolcsóbb hifik dobozai forgácslapok, a drágábbaké mdf.

    A borítás alatt azt hittem valami fólia, netán furnér, de közben olvastam a cikkedet. A fedőfestés komoly tudomány ám, ha igazán profin akarja az ember, főleg, ha fényeset.
    (I)
    "Említetted, hogy az ismerősöd vett egy ilyet, mert megtetszett neki."(/I)

    Nem ismerős, csak megelőzött Téged vagy 10 nappal... :) kérdezz rá nála.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12522 üzenetére

    Ez tetszik ,én is szívesen építenék audiofil hangfalat .Erősen visszatart , hogy nem tudom, a hangrezgések, pont úgy közlekednének -e a dobozban , hogy jól is szóljon ,az adott hangszórókkal, erősítővel kábelekkel,(esetleg az én akusztikai teremben).Ehhez olyan terv kellene, ami kipróbáltan jó,meg elektronika bele :) .Sajnos a meglevőek is ,zavarnák már a szomszédot ,úgyhogy :U
    Gépet ,szerszámot csakugyan nem adunk el. :) (rendszerint)A könnyű bosch marómat majdnem eladtam, mert egy évig munkanélkül maradt, most pedig azt használom legtöbbet , (átépítettem, de előtte még eredeti formájában ,volt ideje megkeresnie az elmaradt bevételét)...

    [ Szerkesztve ]

  • szaszlaci

    addikt

    válasz szaszlaci #12517 üzenetére

    No hát, végre-valahára eldöntöttem. Megegyeztem egy Laki-Tech Kft. nevű bolttal, 17-ért odaadják a piros Einhell gépet, és 5100-ért a 12 darabos Extol készletet. Ha esetleg valaki még úgy gondolja, ilyet szeretne vásárolni.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12526 üzenetére

    "Klinger könyv (nem mai darab), azt írja, hogy:"

    Ebben tényleg igazad van, legfeljebb annak kellene utánanézni, hogy amit Klinger úr 1988-ban írt MDF címszó alatt (elég nagy szórással) az ugyanaz-e, mint amit ma értünk rajta. És a táblázatban szerepel még a "kemény farost" (HDF?) is, ami sűrűbb, mint a farost.
    Hangsúlyozom, én nem értek ehhez, legfeljebb szeretek alapos lenni, most az anyagok sűrűségét írtad le, de eredetileg a hangelnyelő képességről beszéltünk, amiről fogalmam sincs, hogy egyenesen arányos-e a sűrűséggel, sőt én még a hangelnyelés definíciójával sem vagyok tisztában...
    Viszont aláhúztam, amit Klinger Úr írt: "Személyes tapasztalatok alapján be kell ismerni, hogy az ilyen beton- és téglahangdobozok mind rendkívül jó hangminőséget nyújtanak."

    "De ettől függetlenül lehet, hogy pont emiatt, mert sokan így vélekednek, mint Te, MDF-et használok."

    Nekem nincsenek "szent tételeim" a doboz anyagát illetően, az mdf-fel kapcsolatban inkább csak idéztem 10 évvel ezelőtti guruk megállapításait. Én személy szerint fából szeretnék dobozt készíteni, de nem azért mert az szól jól, hanem mert a fát szeretem. Ez nyilván nem tudományos akusztikai érv :)

    És tudnék ám jó dobozokat mondani, amik forgácslapból készültek. Az mdf (pl. hajlítható) akkor előnyös, ha íves falakat szeretnél, ha le akarod kerekíteni az éleket, stb.

    Fedőfesték ügyében Speciali néhány hete mutatott valami fürdőszobai festett, polírozott felületet...

  • mdk01

    addikt

    válasz szaszlaci #12515 üzenetére

    Minden ilyen árkategóriája gépnek ütni fog a tengelye sztem, ha nem újonnan majd pár tíz méter fa után.

    Azért én megkérdezném hogy mit szeretnél marni a hangfalon egy felsőmaróval?
    Hogyan áll össze egy általad kitalált hangfal?.
    Csak erre szeretnéd használni vagy szoktál otthon barkácsolni és máshoz is szeretnéd használni?

    Nem értek a hangfalgyártáshoz, de én is úgy tudom az MDF jobb mint a FRG lap, mert erősebb és nem rezeg be.
    Ha festeni szeretnéd akkor is sokkal jobb választás az MDF mert a FRG lapot agyon kellene glettelni hogy sima legyen. A festést lehet ráhagynám egy fényezőre mert kb. ua. pénzért 10x jobb minőséget fog produkálni. Ha nem is az egészet de a fedőlakkot biztos vele fújatnám.
    Persze megcsinálhatod te is de messze lesz a zongoralakktól.:)

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12535 üzenetére

    Korpuszfehér forgácslap nem jó hangszórónak? Sokkal könnyebb átszórni,festeni , mint a kopasz forgácslapot.Ára pedig nagyon csekély.(kevesebb festék, gitt, mert le van alapozva ,és már vissza is hozta az árkülönbséget .)
    (nyilván nem kerekített élűnek, vagy akkor éllécezve előbb )
    A drágább az az egyoldalról fehérre laminált MDF ...

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz szaszlaci #12535 üzenetére

    Nem csak az olcsóét hanem a drágáét is. Mellékesen nyomot is hagyhat a fában a marókés csapágya ha már nagyon üt. Nincs nagy tapasztalatom e téren mert nem volt még a kezembe ilyen olcsó gép, de xar kés már igen.

    Nem tudom pontosan milyen árba fújnak, meg kell érdeklődni, de ha olyan felületet szeretnél mint a zongoralakk akkor mindenképpen olcsóbb megfújatni mint hogy te szerezzél be pisztolyt, lakkot meg mindent xart.

    Márton:Korpuszfehér forgácslap nem jó hangszórónak?

    Te végig gondolod azt amit kérdezel?:U

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz szaszlaci #12535 üzenetére

    Ha hosszú távon gondolkodsz, akkor érdemes lesz megtanulnod a magasfényű polírozott felületet előállítanod. De ehhez szükséged lesz egy kompresszorra, és szórópisztolyra, excenter csiszológépre, polírozógépre. Persze ezek közül lehet hogy rendelkezel már pár eszközzel.
    Én a magasfényű bútorokat kb 30-35 ezer nettó m2 áron készítem.Ebben benne van az mdf lap is. Egy itteni autófényező 20 ezer körül fújja a magasfényűt, de nem láttam a munkáját, és azt sem tudom, fedőlakkozás után polírozza e a felületet, vagy lefújja és kész. Csak mert nagyon nem mindegy.
    Egy másik haver, aki kollégám volt, ő már csak bútorfényezéssel foglalkozik, ő 16 ezer körül készíti a magasfényűt. Ő políroz is, de csak feliből harmadából, nem úgy ahogy kellene. Szóval ilyesmi árra számíthatsz, ha komplett fújást kérsz valahol. De neked a hangdoboznak csak az egyik oldalát kell fényezni, vagyis a hangdoboz felületét oszd el kettővel, és úgy szorozd be a m2 árakkal.
    Nem az alapfestéket kell lefújni fedőlakkal, hanem az alapfestékre először fedőfestéket kell fújni, megfelelő sárgulásmentesítő UV álló edzővel. Majd erre jöhet a fedőlakk, aminek nem feltétlenül kell magasfényűnek lenni, mert könnyen felpolírozható a selyemfényű is.
    Találtam egy nagyon jó polír (csiszoló)korongot, amivel szárazon majdnem a nedves polírozási minőséget elő lehet állítani. Ezzel pénzt és időt is meg lehet takarítani, és talán rutin is kevesebb szükséges hozzá.
    Teddy hengert meg felejtsd el, legalábbis, ami magasfényt illeti.

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12531 üzenetére

    "minél sűrűbb az anyag, az átvett hangenergia annál nagyobb része alakul hővé,"

    Nem akarok nagyon offolni, bár érdekel a dolog. Most csak annyit, hogy én már annyi különböző elv alapján és különféle anyagból láttam már (jól is) szóló hangsugárzót, hogy nehéz okosnak lenni. Ugyanakkor amikor magamnak akartam valami egészen jót csinálni, akkor befulladt a dolog, mert nem sikerült elfogadható áron (mondjuk 100.000 körül) olyan hangszórókhoz jutnom, amit lett volna alkalmam meghallgatni dobozban (ezt a lehetőséget előfeltételnek szabtam)és megfelelőnek találtam volna. Utoljára egy ProAc klónnal próbálkoztam - volna.

    Most jövök a Bauhausból, már csak kíváncsiságból is, megnéztem a felsőmarókat. Felemás benyomások. Először is, nem tudom ezt dicséretnek szánjam-e vagy sem, a Bauhausban egy darab nagyonbarkács felsőmaró sincs. Vannak ilyen-olyan igenolcsó gépeik, de felsőmaróból egy sem.
    Van egy Hitachi, amit már korábban is néztem, árban 100.000 körül, a megszokott eszement űrhajós dizájnnal, egyébként tekintélyt parancsoló megjelenésben. Van rajta néhány szimpatikus részlet, ugyanakkor úgy lötyög a "felsőteste" a két oszlopon, hogy azzal egy asistkinzostraus-szal szemben is versenyre kelhetne. Viszont olyan szépen forgácsolt alu betét van a talpában, ami előtt le a kalappal.
    Ezen kívül volt két zöld Bosch és a KW900E B&D. Így ránézésre és tapogatásra nem éreztem nagy különbséget a három gép között. A két Bosch formára teljesen azonos, de az egyik 1200, a másik 1400W-os. Mindhárom gép kb. ugyanannyira kotyogott a tengelyein (elfogadható mértékben) de érdekes módon a nagyobb Bosch sokkal precízebben, határozottabban rugózott. Vagyis belül mégiscsak lehet valamiféle különbség. Ugyanakkor a B&D itt csak 20.000-be került (ez nem a kofferes, 6 marószáras verzió) a hasonló teljesítményű Bosch 30e körül, a nagyobbik meg 40felett.
    A gépeken nincs sok tekergetnivaló, ami van, az elfogadható. A Blekinek van méhg egy jó tulajdonsága a Boschhal szemben: a gép teteje sík, vagyis fejre állítva is megáll, lehet benne így szerszámot cserélni. A kisebbik Boschnál mintha akarattal akadályozták volna ezt, az egyik oldalon van egy kiálló bütyök. Elképzelhető, hogy szerintük nem biztonságos, ha fejreállítják a gépet, és úgy erőlködik az ember a szerszámcserével. Tényleg borulékony így az "ügymenet", de én is így csinálom...
    Viszont nekem nem tetszik, hogy a Bleki egyébként is kicsi kör alakú talpa mindkét oldalon le van kapva (a Bosch csak egy oldalon) Szerintem így még kevésbé stabil a felfekvése, ugyanakkor kisebb helyen is lehet vele dolgozni. ki tudja, mikor mi az előnyös, én megszoktam, hogy a makita teljesen kör alakú, és még igen nagy is.
    Érdekes módon mindkét gépnél úgy van elhelyezve a mérőskála, hogy munka közben, szemből nézve nem nagyon lehet leolvasni.

  • Speciali

    tag

    válasz szaszlaci #12549 üzenetére

    Ha életem első felsőmaróját venném, és csak 20 ezer körüli, vagy inkább annál kevesebb pénzem lenne rá, akkor ezek, vagy ilyesmik közül választanék.
    1
    2

    3

    4

    Anno ilyen ( a kisebb) maró volt a kezemben legelőször. Haver műhelyében ismerkedtem az asztalos munkákkal, és a gyakorlatlan kezeimben is nagyon kezes kis gépként viselkedett.

    Nem egy izom gép, de első gépnek nem is kell, főleg hobbizni. És megvan az a nagy előnye, egy kacadékkal szemben, hogy ezt nem kell lecserélni, ha venni akarsz egy nagyobbat, vagy jobbat. Egy nagyobb gép mellett egy ilyen kis gépnek is van keresnivalója.

    A felületkezeléshez: ha van excentercsiszolód, vagy legalább vibrációs, akkor tudok egy módszert, amivel aránylag elfogadható minőséget tudsz előállítani, fújás nélkül is.

    A hangfalépítéshez nem értek. De biztos hogy jobban szólna egy nagyobb és vastagabb mdf dobozban. Én nem sokat vacakolok ezzel, nem érdekel annyira a dolog, csak egy kis minőségjavulást szeretnék, na meg egy esztétikailag is sokkal szebb dobozt, mint ez a lamináltlap kacat. De nagy valószínűséggel, marad az egész, úgy ahogy van. Van még sok egyéb itthon, amit előbbrevaló felújítani, átalakítani.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz szaszlaci #12549 üzenetére

    Ha olcsó, de esztétikus felületkezelést szeretnél akkor sztem első körben a hengerlés a legjobb választás, de nem magasfényű lakkal hanem selyemfényűvel.
    Azért lenne jobb választás sztem a selyemfényű, mert ugye a hengerlést követően kicsit hepe-hupás lesz a felület és selyemfényű lakknál ez elviselhető, viszont a fényes lakknál ez lehet nem jó választás, mert az emberek tudatában az van benne, hogy a fényes lakk sima, tükröződő felület és ellentmondásos lenne a felületed.
    Ha fényeset szeretnél mindenáron, de szépet én azért csak azt ajánlom menj el egy autófényezőhöz és kérdezd meg tőle mennyiért fújná meg neked a fedőréteget úgy, hogy összevárja vmi munkájával, hogy olcsóbb legyen. Azért mondom ezt mert a te esetedben ha csak a tiednek áll neki akkor kb. ugyan annyiba kerül a lakk ára, mint a vele járó procedúra.
    Persze polír nélkül kérd(költséghatékonyság céljával) mert neked már anélkül is szép lesz.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12551 üzenetére

    Ötlet :) : a gyári, profin felületkezelt anyag hasznosítása.(ez olcsóbb,és jobb lehet , mintha szórópisztollyal készül kisiparban)
    Tehát valamilyen neked tetsző, laminált bútorlap a sarkokban gérbevágva.Éllezárás:Élfólia élléc, vagy eleve élgömbölyített anyagból készítve, mint a fotón szereplő gyári darabok.

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz szaszlaci #12555 üzenetére

    Az említett lakkokhoz és festékekhez nem fog működni a módszer. Poliuretán lakk szükséges hozzá. Milesit tudnám ajánlani. Nem tudom hol laksz, de biztos van a közeledben is forgalmazójuk.
    Tehát a fedő lakkot megcsiszolod 1000, 1500, 2000-es papírokkal. Ja... nem jó a rezgőcsiszoló, vagyis idáig jó, de a befejezéshez kell egy 3M Trizact 3000-es szivacsos polírkorong, és ez csak köralakúban van. Na mindegy, szóval ezzel fejezed be, ehhez egy kis vizet is fel kell vinni a felületre.
    Fontos, hogy az 1000-es papírral, amennyire csak lehet, csiszold síkba a lakkot, tehát az ecset, vagy hengerlés nyomait amennyire lehet, tüntesd el. Esetleg kezdheted 600-as papírral, az többet visz.
    A 3M Trizact nálunk 1800 Ft, de megéri az árát, mert próbálkoztam egyéb, jó minőségű 3000-es csiszolókkal, de közel nem hozta ezt az eredményt, mint ez. A többi papírnál mindegy a márka.

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz szaszlaci #12559 üzenetére

    van többféle lakkja is a Milesinek,ami mindegyik jo.A boltban tudni kell az eladónak hogy melyik lakkhoz mi kell.
    Én ezeket használom általában:alap lakk LBA 528+50% LNB 42 edző
    fedő lakk LGA 534+50%LNB 190 edző

    festéknek nem megy fejből a kódnevei,de az edző ugyan az,mint a lakknak.

    Magasfényű lakk:LDA 200+50% LNB111 edző.

    Hígitóból én ilyen hidegben sima nitrot használok,tavaszi melegben már a 1026ost ,nyári melegben meg lassító hígitot, a 8643 ast.

  • Speciali

    tag

    válasz szaszlaci #12559 üzenetére

    az alapozó festék LBR 30, vagy egyéb LBR kezdetű alapozó festék. A fedő festékek LKR kezdetű valamelyik.
    Tehát szájbarágósan: Felületet megcsiszolod 80, 120-al. Teszel rá egy alap lakkot, ezt csiszolod 220-320 közötti papírral. Erre teszed az alapozó festéket, ezt is csiszolod 220-320-al. Erre jön a fedő festék. Ha nem akarsz magasfényt, akkor ezt a fedő festéket csiszold meg 1000,1500,2000-el. Az elején az alap lakk kihagyható, vagy alapfestékkel helyettesíthető, ha máskülönben nem vennél alapozó lakkot, csak ezért nem érdemes.

    Ha magasfényt akarsz, akkor a fedő festéket csiszold 320 és 600-al, majd jöhet a lakk. Amit polírozhatsz, a már leírt módon. De ecsetes és hengerlős módszerhez tényleg nem érdemes magasfénnyel próbálkozni, bár kíváncsi lennék, milyen lenne. Én még sosem próbáltam, ahogy egyik Milesi terméket sem ecseteltem, hengereltem.

  • jimy_l

    tag

    válasz szaszlaci #12555 üzenetére

    Hali!
    Együssz pöstre a műhelyembe oszt kedvedre próbálgathatod a felső marókat. ;)
    Még segítünk is. :K

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12555 üzenetére

    "De ha munkát ölsz a dobozba, érdemes jobb konstrukciót megvalósítani, ha tudok, szívesen segítek benne."

    Nekem esetleg adhatsz tippet, hogy szerinted miből és milyen DIY hangsugárzót érdemes megvalósítani? Mondjuk 100.000Ft alatti alkatrészből és mondjuk egy afelettiből?
    Nyugodtan mondhatsz bármit :) most úgysincs rá pénzem :( Viszont olyasmibe vágnék csak bele, amit mód és lehetőség van valahol, valakinél meghallgatni előtte. Tehát, hogy tudjam, így is szólhat, és ha az enyém nem lesz olyan, akkor magamra vethessek.

    "Be kell szerezni pont olyan bevonatú éllécet, mint a laminált tábla. Sarkoknál más anyag, nem nézne ki jól."

    Leginkább akkor, ha nincs megcsinálva rendesen. Nekem ez volt az első dobozom.

  • szaszlaci

    addikt

    válasz szaszlaci #12600 üzenetére

    Akarom mondani SBX1320 és SBK1320.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12600 üzenetére

    "DTF12 az egyik legszörnyűbb magas, mindenképpen cserélni szükséges"

    Biztosan igazad van, annyi magyarázatra szorul a dolog, hogy én néhány technológiai műveletet akartam kipróbálni, egyébként ez a doboz a konyhába készült, a szekrény tetején áll, ezen hallgatom a rádiót, arra kiválóan megfelel.

    Olcsó cuccból nem hiszem, hogy újra építenék valamit, bár most a gyerkőcök kaptak valami mini hifit, aminek a hangdobozait érdemes lenne lecserélni. De egyelőre ezt is élvezettel hallgatják, úgyhogy meghagyom őket ebbéli örömükben...

    "Ezt nem lekezelésként írom, ez kb alapszabály az építők körében, nagyon helyesen."

    Nem veszem annak :) Nem véletlen, hogy felfüggesztettem a hangsugárzó projektet: arra nekem nincs időm, hogy folyamatosan kísérletezgessek, (mint mondjuk pagrus kolléga) ha van valami bevált terv, akkor azt klónoznám, annyi változtatással, hogy sűrű konzultáció mellett megpróbálnám a magam által preferált (elvileg jobb) anyagokból megcsinálni.

    Néhány éve hallgattam ezt a HiVi-t, ha jól emlékszem a Fonóban volt valami kiállítás. Háát, az olcsósága miatt gondolkodtam rajta, de aztán hagytam. A lényeg az, ha én beleölök sok pénz és energiát egy jól megcsinált dobozba, az legyen arányban a hangminőséggel is. Nyilván te sem sértődsz meg, ha azt mondom, én a másik oldalról nézve azt látom, hogy sok DIY doboz készül, formailag suták, kivitelezés szempontjából meg olykor, na ide valami finom jelző kellene, de nem megy :)

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #12604 üzenetére

    "de érdekel, egy "vásárlónak" mi tűnik fel egy hangsugárzó hallgatásakor"

    Annyiban kitérő választ kell adnom, hogy ennek már vagy 2-3 éve volt, tehát részletekre nem emlékszem. Viszont azt nagyon jól tudom, hogy ez a hifi erőteljesen pszichés dolog. Tehát amikor látok és hallok egy dobozt, amiről tudom, hogy nagyon olcsón előállítható, olyankor működésbe lép például az "ahhoz képest" és a "csodák pedig nincsenek" effektus keveredése. Szóval ilyen picinyke és olcsó hangszóró fizikailag alkalmatlan bizonyos hangok reprodukálására, viszont "ahhoz képest" tud jól szólni. Engem nyilván az is befolyásolt, hogy a bemutató során (a félreértések elkerülése végett erről beszélek) megduplázták a rendszert és a doboz tetejére ráállítottak még egy ugyanolyan dobozt csak fejjel lefelé, ami ugyebár napi használat szintjén elég abszurd, a négy gyerekem már az első percben felborítaná otthon... És nyilván sugallja azt, hogy erőtlen a rendszer. Én egyébként nem emlékszem olyasmira, hogy kiábrándító lett volna. Nyilván mélyhiányos, de arra nem emlékszem, hogy nagyon egyenetlen lett volna a hangképe. Azt, hogy milyen hatással van rám egy doboz, azt leginkább az jellemzi, hogy emlékszem-e, milyen zenét hallgattam rajta. Nos, nem emlékszem, bár minden bizonnyal kipróbáltam saját CD-vel.
    Ha nem is pont ebben, de valami hasonló felépítésű dobozban "hiszek", hogy esetleg sikeres vállalkozás lehet a megépítése.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12611 üzenetére

    Flac, Ape, ALAC is van .(a többi 30-at nem írom ide, mert nem jellemző a fellelhetőségük annyira) A CD-ket is szidták anno a bak-elitesek :)

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12616 üzenetére

    :) Köszi akkor arccal a Flac,és az Ape fele ,nem tudtam , hogy komolyabb a CD-nél .Ennek örülök. Ha lesz pénzem, szeretnék egy kellemes hangzású rendszert építeni .Saját építésű hangszórókkal.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz szaszlaci #12624 üzenetére

    Én sok éven keresztül fújtam egy 10k pisztollyal. Neked teljesen jó lesz egy darabig(pár év).
    A kompresszorhoz még kellene egy olajszűrő is ami nem éppen olcsóság.

    Milyen felsőmarót vettél mert van most egy a METRO-s katalógusba. BD 19k ért, vmi akciós kofferral. Nem bántásóbl írom de törvényszerű ha veszel vmit akkor másnap jobbat tudtál volna venni olcsóbban.

    Na rohanok....bocs a xar írásért.

  • jimy_l

    tag

    válasz szaszlaci #12624 üzenetére

    Vegyél jóféle lakk hengert, aszt azza próbálgasd a festést. Szórópisztoly ráér. :C

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #12629 üzenetére

    Használt csövet meg csatlakozót nem vennék, ha nem akarom megviccelni magam elöregedett, és eresztő, nem működő alkatrészekkel.A vízlecsapatót gondolom ,meg lehet venni használtan azt hiszem az a drágább.
    Gondolom minőségi lakkozáshoz kellék a milézi, ha gyenge kivitelű felületkezelés lesz tervezve, akkor csakugyan jó egy olcsó pisztoly, (vagy én --> elvinném egy profihoz,és kipengetném azt a 2 m2 -t hamár dolgoztam rajta , nézzen ki , mert azt nézik elsőre).
    Aztán ha megy a bolt, beruháznék komoly felszereléssel.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák