Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Brae #10467 üzenetére

    A korlátelemek viszonylag jó állapotban vannak. Csiszold át, kend újra vastaglazúrral.
    A lépcsőelemek viszont igen le vannak amortizálódva. Azokat már öt évvel ezelőtt meg kellett volna csinálni. Hogy azzal mit tegyél?
    Nos, ha igényes vagy, tüzeld el, és gyalultass újat helyette. Ha erre nincs pénz, akkor szereld le, gyalultasd át. Így elvéknyítod, de úgy látom, talán belefér. Késtapaszt, fagittet ne használj, mert nem lesz szebb, csak rosszabb. Lehetséges, hogy a fonáka sokkal jobb állapotban van, mert azt nem tűzte a nap. Annak a felületkezelése már nem olyan egyszerű, tudniillik a lazúr lekopik, a lakk pedig felpattogzik. Vegyél méhviaszt, olvaszd bele, majd polírozd rá. (Lehet nyugodtan magas fordulaton, akár egy flex-el is polírozni - még jót is teszel neki, ha a polír jól belemelegíti a viaszt.)
    Van egy általam kigondolt, és kipróbált módszer a favédelemre, de még hiányzik hozzá az idő próbája: Bekentem a felületet faipari D3 vízálló ragasztóval, majd egy papírszalvétával visszatöröltem. Ez színtelenre szárad, és vízzáró. Tavaly ősszel készült - eddig jó. De ez még nem jelent semmit. Kérdés, hogy fog kinézni öt év múlva.

    Ezt tenném, ha az enyém lenne, de Dízeles, vagy Madmax81 kolléga jártasabb nálam ezügyben - hátha reflektálnak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Brae #10467 üzenetére

    Annyit tennék hozzá ahhoz amit Tibi írt, hogy a külső, több napot kapott, és többet áztatott rosszabb állapotú lépcsőket cserélném,csak,( illetve bal felét gyalulnám,de pont ezek gyengébbek,szóval csere jobb lenne) a többit elég lehet bal felére forgatni és durva papírral lecsiszolni (géppel) illetve a forduló elemeket nem lehet forgatni , de ott elég lehet már csak színéről csiszolni .A hangsúly a napozáson van, az UV sugárzás bont le minden festéket ,lakkot (ami védi a fát).Ha újra lakkozod vízálló, vastag, kültérre való UV álló lakkal érdemes , és valamilyen csúszásgátló csíkot is érdemes lenne a fokok szélére erősíteni stabilan.
    Amúgy neked kell megnézned leszerelve ,milyen állapotúak és úgy eldönteni (csak addig nehéz lesz hazamenni lépcsőfokok nélkül :) Szerezz be új csavarokat a régi rozsdásak helyett mert lehet, hogy nem tudod némelyiket már biztonságosan visszatenni.

    [ Szerkesztve ]

  • jimy_l

    tag

    válasz Brae #10484 üzenetére

    Hali!
    P 150-es csiszoló vászon, vagy papír elég. Itt nézegess viaszt, én nem rég ráztam gatyába egy régi erkélyt ott ezt használtam alapozónk. :C

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz Brae #10484 üzenetére

    Egyáltalán nem idióták a kérdéseid. Azért vagyunk itt, hogy eszmét cseréljünk, mit hogy jobb, s hogy kérdezzünk ha elakadunk valamiben.

    Megoldható a flex-el a csiszolás, de kezdőnek nem javallom. A nagy fordulat miatt hirtelen és sokat harap a papír - tudni kell felvezetni is, vezetni is, és a sarkokat is érezni kell vele. Neked inkább egy makita szalagcsiszolót ajánlok a kölcsönzőből. A legkisebbet, mert az könnyű. Ha leszereled a korlátelemeket, és tudsz vízszintesen csiszolni, akkor jöhet egy nehezebb gép. Azonban ha megpróbálod magad a flex-el, akkor inkább gumitányért használj. Igaz, az harap csak igazán, de nem szakad a papír, nem tömődik el hamar, hanem akkora felületre simul fel, amennyire nyomod a gépet a fához. Olcsóbb lesz és gyorsabb. Olyan felületen kezdd a munkát, ami nem fog látszani, így mire azzal végzel, a kezedben lesz a mozdulat, amivel kíméletesen, mégis hatékonyan lehet haladni.

    Bizony a festett dolgok újracsiszolása még a legprofibb technológiával is babramunka. A felületkezelés ábécéje szerint olyan lesz a felület, amilyen a csiszolás volt.

    Melyik lazúrt? Melyik márkát? Olvastam már itt többször is csalódottságot a Sadolin-ról. Jómagam azt tapasztaltam vele, hogy ha rendesen van alapozva alatta (saját alapozó), nincs vele baj. Azonban nem ajánlom jó szívvel, mert elég drága. Ezért inkább így fogalmazok: Ne legyen elég olcsó. Cellkolornak, baumaxos, lidis ócsóságoknak híg a leve ám. Annak ajánlhatom, aki kifejezetten igényli, hogy 1-2 évente átfesthesse a takaros dolgait. Vastaglazúrt előnyösebbnek gondolom, mint a vékonyat.

    Van egy fontos dolog, amire nagyon felhívom a figyelmedet:
    Nem tudod, mivel volt a fád felületkezelve. Általában a kültéri favédők méreganyagokat tartalmaznak, hogy védjenek a rovarkártevőktől. (A Xiladekor pl tiltja, hogy a felületkezelt fát fűrészeld.) Amikor ezt csiszolod, akkor gyakorlatilag magadat mérgezed, nem is akármilyen módon. Szemcse formájában tüdőre szívod. Ahány nyílás van rajtad, azt mindet takard. Ha bagózol, cigizni menj messzire a portól.

    Méhviasz:
    Jól gondoltad. Megolvasztod, és ecsettel vékonyan felkened. (Bütüket főleg!) Polírozása nem kötelező. Anélkül is tökéletes favédő, de szép fényt lehet hamar varázsolni rá. Jól gondoltad, filckorong az ideális polírozószerszám. Fontos, hogy megázott, vizes fát nem viaszolunk, mert belezárjuk a vizet. Babra dolog lesz. A korlátelemeket nem kell viaszolni, úgy látom, az időjárás a lépcsőt támadta inkább.

    Mégvalamit:
    Lazúr alá szálára csiszoljuk a fát, ha kézzel, ha géppel. Ez azt jelenti, hogy a korong után bejezezőműveletként még átcsiszolod szálirányban. (Ronda a keresztbe csiszolt fa a lazúr alatt.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Brae #10511 üzenetére

    Semennyit. A méhviasz viselkedése (halmazállapotilag) szinte egyezik a gyertyáéval. Megolvasztod, s ahogy hideg felületre ér, már meg is szilárdult.
    Ennél tutibb favédelmet még soha sehol nem láttam.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák