Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • _q

    addikt

    válasz AcCEsS #9029 üzenetére

    Én ebayről vagy aliexpress-ről rendelném. Esetleg lehet keresni hasonló paraméterekkel alternatívát. ID, VGS, VGS(th), rDS(on) ezeket figyelve.
    A feszültség osztót úgy értettem, hogy ha mondjuk laptop aksikat használsz akkor lehet lesz 6 V-od is akár. A mikrovezérlő mondjuk ha 8266-ot használsz és bírja az 5V-ot, akkor úgy leosztani hogy az AD konverterre max 5 V kerüljön de inkább kevesebb. Ha ESP32-t akkor meg max 3 V körül. Ellenállásosztó képlettel kiszámolható, hogy Ube = 6 V esetén, pl. Uki = 4 V, hogy véletlen se érjük el a GPIO-ra kapcsolható max feszültséget, marad R1 és R2, R1-et tetszőlegesen megválasztva mondjuk 10k, akkor R2 kiszámolható a belinkelt képlet átrendezésével.

    Az, hogy a max GPIO-ra kapcsolható feszültséghez képest mennyit választasz nem számít szerintem most, mivel nem uV az amit mérni szeretnél (persze 0.5 V-ot nem biztos érdemes). Lényeg hogy a végén a feszültség számításakor vedd majd figyelembe. Tehát ha számolod a feszültséget alapból úgy kellene, hogy (6V-os aksi esetén) 6*mért érék/4095 (12 bites AD-nél). Viszont az AD nem fog 6 V-ot mérni mert az ESP tegyük fel 5 V toleráns, le lesz osztva feszültség osztóval. Ezért az előbbi számításban a 6 V helyett 4 V-al kell számolni (vagy amit szeretnél), mivel ez lett beállítva az osztón, majd arányosítani a 6 V-hoz, azaz 6/4 V -os viszonyszámmal vissza kell szorozni, így a mért értéket a 6 V-hoz képest kapod meg, tehát 4*6/4*mért érték/4095. Ez viszont ugyan azt adja vissza, mint ha 6 V-nak vennénk az AD által max mérhető feszültséget így ezt külön nem kell leprogramozni. Max könnyebb megérteni vagy jobban összezavar :D

    Ha valakinek van kedve végigkövetni a logikát és nem jól írtam javítson ki :)

    [ Szerkesztve ]

  • Janos250

    őstag

    válasz AcCEsS #9029 üzenetére

    "Panasonic NCR18650B"
    Jó választás, tényleg tudja 3000 mAh feletti értéket. Mértem.

    "BSS670S2L"
    Majdhogynem bármilyen NPN FET-et használhatsz, aminek nem magas a "Gate threshold voltage" értéke. Ez az a küszöbfeszültség, ahol a FET elkezd nyitni.
    Pl. IRL sorozat. A tokozás lehet gond, mert a nagy áramúak TO220, a kisebb áramúak (pl. BSS670S2L) többnyire SMD. Attól függ, Neked melyik a jobb.
    Lehet, hogy egy olcsó BS170 is megfelelne, de abban nem vagyok biztos.

    Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

  • Aryes

    nagyúr

    válasz AcCEsS #9029 üzenetére

    Az ábrán megadott feszültségosztó ellenállás értékek alapján 4,2V akkufeszültség esetén pont 3,3V lesz a bemeneten, ez így jó, kivéve, ha az akksi teljesen feltöltve 4,2V-ot meghaladja. Igaz, hogy a FET-en is esik valamennyi feszültség, talán annyi elég, hogy véletlenül se menjen 3,3V fölé. Igaz, hogy a digitális kimenetek 5V toleránsak, de tudtommal az ADC nem az, így arra nem kerülhet a tápnál magasabb feszültség. De fixme, ha tévedek!
    Én részemről a 976k-t kicsit kisebbre venném, biztos, ami biztos, itt utána is számolhatsz.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák