Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #7369 üzenetére

    Ja, úgy elhiszem, hogy csak pár megát fogyaszt, ha mindent kihekkeltél belőle, és csak egy udev szabállyal hívogatsz egy scriptet, ami gfvs-t használ. Igen, úgy lehet nem fogyaszt sokat, de akkor előnye sincs azokhoz a megoldásokhoz képest, amiket én használok, vagy amikről én írtam.

    Amiről én végig írok, az a szabvány gvfs alaptelepítés, ami udiskie-t meg mindent magával hoz. Na, az fogyaszt sokat, ha csak felteszed, és alap kiszerelésben használod. Nagyon sokat eszik, főleg, hogy csak 1 dologra használja mindenki (automount). És abban sem a gvfs fogyaszt főleg, hanem a többi modulja, udiskie, stb.. Tapasztalatból beszélek, használtam én is régen, míg DE-ket használtam, főleg Gtk-sak alatt, LXDE, Xfce, de használtam egy ideig Openbox alatt is. KDE5 alatt nem, mert annak van saját megoldása erre. De aztán dobtam ezeket, mert láttam milyen bloatok. Nálam nincs értelme, mint írtam, többször kifejtettem miért felesleges, és miért nincs értelme sallangot futtatnom a háttérben. Csak egyetlen darab olyan funkcióért sajnálok 50-100 MB memófoglalást, amit csak ritkán használok. És megint kihangsúlyozom, hogy nem azért, mert 16 GB RAM-ba nem fér bele, hanem elvi bloattalanítás és a betöltési-bootidők minél extrémebb lecsökkentése érdekében soványan tartom a rendszert. Ez segít a rendszer adminisztrálásakor, frissítésekor, egy kevés csomagos, saját scriptes, minimalista rendszert könnyen megjavítani, ha eltörne valami, meg frissítéskor is kevesebb csomagot húz le. Az ilyen Gtk-s bloatok hozzák a függőségeket egész függőségi fával, amiket aztán minden frissítéskor, meg stb. is le kell rántani, és minél komplexebb, nagyobb a kód, minél több függősége van, annál valószínűbb is, hogy egy frissítéskor eltörik.

    Egyébként pont most néztem egy programozót a YouTube-on, angol fószer, 3-9 órás programozós videó vannak. Minimalista Debian, JWM telepítést használ. De! A háttérben a vim GVim-ként fut, ami felesleges, terminálból kéne használja. Aztán fut még neki egy kiló felesleges szutyok, Chrome pl. ami helyett használhatna Firefoxot vagy qutebrowsert (ez is elég lenne, mert az esetek többségében csak statikus html-eket néz benne, programozási referenciákat). Aztán OBS meg SimpleScreenRecoderderrel vesz fel, ezek helyett elég lenne az FFmpeg. Amúgy minimalista a rendszere, de felesleges helyeken meghagyott túl sok bloatot, így meg amit megnyert a réven, elbukja a vámon.

    Olyan androidos gyártó meg valóban van, aki hivatalosan, garivesztés nélkül engedi a rootot, de csak néhány prémium gyártó néhány prémium készülékükön, azért meg nem fogok 200-300 ezer forintos telefont venni, de még 100 ezreset se, ha egyszer az igényeim egyébként kiszolgálja egy 50-60 ezres is. De a szívesen agyonverném élére fordított szívlapáttal azt, aki a Google-nél ezt kitalálta. Régi Android-verziókon is volt ilyen, de ott ki lehetett kapcsolni, főleg azoknál a telóknál, amelyek még USB Mass Storage módot is tudtak. Aztán behozták, hogy az MTP, PPT (fotókhoz, kamerákhoz) támogatott csak, és az is csak ilyen biztonsági megszorításokkal.

    Egyébként az Androidot mindig is utáltam, csak azért tűröm meg, mert nincs alternatívája, iOS még szarabb, Windows Phone még szarabb volt, amíg ki nem halt. A Linux jobb lenne, de azt meg egyelőre kevés modell támogatja (Pine, Ubuntu-s telefonok).

Új hozzászólás Aktív témák