Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Archttila

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz májkimiki #7298 üzenetére

    így a magyarítás után a konzolon minden hibaüzi is magyar,

    Ne vedd ezt sértésnek, de szerintem a Magyar (nyelv) hibauzenet, inkabb hatrany mintsem elony. Sokkal nehezebb magyarul megoldast talalni egy hibara, foleg ha nem valami altalanos hibarol van szo.
    De ez szigoruan csak maganvelemeny!:R

    En szemely szerint a Win98-as korszak ota mindent (ertsd telefon, tv stb.) angolul hasznalok. Megkockaztatom, hogy igy akar nyelvtanulas nelkul is siman radragad a nyelv szakmai resze... de egy szelete biztosan.:)

    [ Szerkesztve ]

    Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

  • Frawly

    veterán

    válasz májkimiki #7298 üzenetére

    Ezt a három csomagot elvileg behúzza a base csomagcsoport, de azt nem kötelező használni.

    Igazi hardveren jobban járnál vele, úgy valósabb tapasztalatot szerzel, látod hogy fut, milyen driverek kellenek. Virtuális gépben elődordulhatnak bugok, és nem fogod tudni, hogy az Archban van a bug, vagy a virtuális gépben. VBox alatt egyébként a hardverekhez vbox guest csomag kell, már nem tudom mi pontosan a neve, bár lehet most már a kernelbe is bele vannak forgatva, rég telepítettem virtuális gépre.

    Magyarítást nem ajánlom. A magyar (hu, 105 gombos, sztenderd) kiosztás oké, meg az UTF-8, ezzel lesz magyar billentyűzet és minden ékezetes karakter, nyomdai jel, stb., de a teljes rendszer magyarítását nem ajánlom. Nem azért, mert nem lennék ősmagyar hazafi, de angol rendszeren nem kell mindenhez külön még magyar nyelvi csomagot töltögetni (Firefox, LibreOffice, KDE, tököm tudja mi), nem lesznek félig és félrefordított dolgok. De a legjelentősebb érv, hogy ha valami problémába futsz, akkor az angol nyelvű hibaüzenetekre rákeresve valamelyik netes keresőben sokkal több találat lesz, hamarabb találsz megoldást, könnyebben követsz tutoriálokat, mert össze tudod vetni, hogy ott mit írnak, mit kéne kiírnia a parancsnak, és ehhez képest nálad mit írt ki.

    Persze, használhatod magyarul, működik, akkor a locale.conf-ban hu_HU.UTF-8-at adsz meg (vagy kiveszed ezen sor elől a kommentjelet) és ezután adagolod be neki a localegen-t, de ezzel kulturális buborékba zárod magad, meg később a rendszeradminisztrálást megnehezíted magadnak.

    A linux-firmware csomag mindig kell. Régen ez a base része volt, nem is értem miért vették ki, csak arra jó, hogy kifelejtsék az emberek telepítéskor. Xorg-ot és DE-t mindegy mivel telepíted, sudo vagy su root, csak legyen telepítési jogod, meg tudj a /usr/bin, /etc, stb. mappába írni.

    Grafikus login managerből vissza tudsz váltani konzolra, Ctrl+Alt+F2, vagy Ctrl+Alt+F3-F7, nyomogatni kell, míg nem kapsz valami konzolt. Bár ez tényleg függ, hogy a virtuális gép ezt hogy kezeli-e, hogy van beállítva, host OS elnyeli-e ezeket a billentyűket. Mondom, valós hardverre telepítve, mondjuk pendrive-ra, külső merevlemezre telepítve jobban járnál vele.

    De mint te is látod, egyre jobban belejössz. Ehhez türelem kell, meg utánajárás, rá kell szánni az időt, de később kamatozik.

Új hozzászólás Aktív témák