Új hozzászólás Aktív témák

  • vargalex

    félisten

    válasz Shyciii #6700 üzenetére

    Hát, nem tudom. Én Oracle-ben vagyok járatos. Megfelelő indexeléssel, particionálással nem lesz gyorsabb, áttekinthetőbb, ha szétdobod... Persze valószínűleg azért dobod szét, mert nincs particionálás. Egy bérszámfejtő alkalmazáshoz tartozó adatbázisban nincs annyi különböző adattípus, ami indokolná azt a sok táblát.

    [ Szerkesztve ]

    Alex

  • Shyciii

    veterán

    válasz vargalex #6701 üzenetére

    OFF
    Nihhiiiincs? Én is azt hittem mikor odakerültem a céghez, aztán elkezdte sorolna a bbérügy szakértő, aki a navos oktatást is szokott tartani, hogy akkor miből is áll ez az egész, aztán 1 perc után mondtam neki, hogy köszönöm ennyi elég is, mert a felét sem értettem már. Én is azt hittem hogy van a bár, pár adó, szabadság, esetleg rugalmas munkaidő, gyed- gyes egy-két ilyen faszság, oszt kész. Hát nagyon nem :D
    Indexelés amúgy rendben van. Mivel MSSQL-es, így egy-egy lekérdezést végig lehet monitorozni, és persze azt is, hogy melyik tábla, melyik részében tölti a legtöbb időt, de így idő után nincs tovább. Mondjuk Google Spanner-jére kíváncsi lennék, mert ott nincs ilyen gond mint a sima MSSQL, vagy MySQL-ben. Hatalmas adatokkal is könnyen elbánik. No de ennyi, mert ez mégiscsak Linux fórum :)

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #6694 üzenetére

    Nézd, nem vitatkozni akarok, meg azt úgyse vitatnám, hogy normális 1-2 monitoros desktop megoldás a legjobb. De akik ilyen 2 monitorral, meg többféle programmal egyszerre dolgozó fejlesztők, azok úgyse laptopon fognak dolgozni, és nem csak a kijelzőméret miatt.

    Én csak annyit mondok, hogy de, a laptop képernyője is alkalmas lehet már tilingra. Inkább függ a felbontástól, mint a tényleges képátlótól. Meg attól is, hogy kinek milyen jó a szeme. Nyilván egy értelmes szintig, mert 5-12 colon nyilván nem sok mindent lehet csinálni, még full screenben is pici, komoly, tartós munkára alkalmatlan ez a méret.

    Én egyébként a laptopon full screenben nyomatok mindent, kivéve párbeszédablakok meg 1-2 spéci progi (PCem), ami nem hajlandó teljes képernyőre skálázódni. De erre a szükségmegoldásra is inkább az alacsony felbontás visz rá, 1366×768. Néha, ha kell valami, akkor két részre van osztva a képernyő és ennyi. Ez is ritkán, és többet nem tuszkolok egymás mellé, mert nem látnék belőle semmit.

    Szerintem Borland Delphit nem nagyon használ már senki. Régen sem volt népszerű, most meg kb. a kutya sem. Max. a meglévő kódokat fordítgatják vele, de még azokat is inkább FreePascal fordítóval (ami Delphi- és Object Pascal kompatibilis is). Mondom ezt úgy, hogy én régen éveket programoztam Borland Pascalban, és anno szerettem, de eljárt felette az idő, bánom, hogy nem C-t tanultam már akkor is helyette.

  • Shyciii

    veterán

    válasz Frawly #6704 üzenetére

    Akkor újra. Szem problémám nincsen, 4 éve lett műtetve, úgyhogy a bal szemem 140%-os a jobb 120%-os. Asszem ez több mint jó érték, úgyhogy ha azt mondom, hogy agy 15"-os képátlóra 2k-s felbontást rakunk, és az olyan kicsi, hogy minden csak nem kényelmes használni, konkrétan xar, akkor szerintem csak van benne igazság...
    Borland Delphiről meg annyit, hogy a volt kollégám aki elment az előző munkahelyről mert édesanyját kellett ápolni, ezért Bp-ről Szeged-re ment, gond nélkül talált ott is munkahelyett, ahol Delphi programozó kellett, és nettó 650eFt-ot fizetnek neki. Szerintem az nem egy szar fizetés. A volt munkahelyemen levő Delphi programozó meg még többet keres, úgyhogy az hogy kb a kutya sem használja, az nettó faszság.

    [ Szerkesztve ]

  • vargalex

    félisten

    válasz Shyciii #6705 üzenetére

    Abban egyetértünk, hogy 15"-on a 2K nem jó. Oda bőven elég a FullHD.
    Nekem is van aktív Delphi projektem, ami ráadásul országos használatú (állami hatóságnál és annyit elárulok, hogy ügyfelek (is) használják)...

    Alex

  • Shyciii

    veterán

    Nah gyorsan összedobtam Openbox alatt egy 3 ablakos megoldást. 2 ablakos gyakorlatilag programonként 1 billentyűlenyomás. Ezt még anno csináltam. A harmadikat meg kézzel méreteztem át. Így néz ki FHD-n, és vegyük hozzá egy ez csak egy 15,4"-es notebook.
    [kép]

    Már ezen látható, hogy a doksi olyan kicsi, hogy határeset a betűméret. Keresni valamit elmegy, de hosszabban olvasgatni már nem jó a szemnek. A double commander meg használhatatlan így kétpanelosan, mert se méretet nem látni, se semmit ,csak magát az elemet. A terminál program szint lófütty így. És ez csak 3 program bakker. Nekem 9-10 lazán meg van nyitva teamviewer, vnc-k kódok stb. Szal ez így nem életképes ekkora kijelzőn native felbontáson.

    [ Szerkesztve ]

  • Laszlo733

    aktív tag

    Sziasztok!
    Arch Vanilla alatt valamiért / gondolom valami frissítés után / elment az SMB elérés. Nem látja a hálózaton lévő többi gépet és kikapcsoláskor is kiírja a következő hibát:

    failed to start samba smb daemon arch linux
    failed to start samba nmb daemon arch linux

    Hogyan lehetne helyrehozni?

    A sudo systemctl restart samba parancsra a következő hibaüzenet jön parancssorban:

    Job for samba.service failed because the control process exited with error code. See "systemctl status samba.service" and "journalctl -xe" for details.

    Próbáltam ezt is: sudo systemctl start nmb smb

    Job for nmb.service failed because the control process exited with error code.
    See "systemctl status nmb.service" and "journalctl -xe" for details.
    Job for smb.service failed because the control process exited with error code.
    See "systemctl status smb.service" and "journalctl -xe" for details.

  • jimmy399

    senior tag

    válasz Laszlo733 #6708 üzenetére

    Akkor nézd meg amit írt a rendszer: "systemctl status nmb.service" and "journalctl -xe".

    --- N/A ---

  • Laszlo733

    aktív tag

    válasz jimmy399 #6709 üzenetére

    Megnéztem, de nem sokat mond

    systemctl status nmb.service

    ● nmb.service - Samba NMB Daemon
    Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/nmb.service; enabled; vendor preset: disabled)
    Active: failed (Result: exit-code) since Sat 2020-04-04 13:07:00 UTC; 2h 11min ago
    Docs: man:nmbd(8)
    man:samba(7)
    man:smb.conf(5)
    Main PID: 3107 (code=exited, status=1/FAILURE)

    ápr 04 13:07:00 Archlinux systemd[1]: Starting Samba NMB Daemon...
    ápr 04 13:07:00 Archlinux systemd[1]: nmb.service: Main process exited, code=exited, status=1/FA>
    ápr 04 13:07:00 Archlinux systemd[1]: nmb.service: Failed with result 'exit-code'.
    ápr 04 13:07:00 Archlinux systemd[1]: Failed to start Samba NMB Daemon.
    lines 1-12/12 (END)

    journalctl -xe

    -- Defined-By: systemd
    -- Support: https://lists.freedesktop.org/mailman/listinfo/systemd-devel
    --
    -- A start job for unit UNIT has begun execution.
    --
    -- The job identifier is 235.
    ápr 04 15:20:25 Archlinux kwin_x11[664]: qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), s>
    ápr 04 15:20:25 Archlinux kwin_x11[664]: qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), s>
    ápr 04 15:20:25 Archlinux dbus-daemon[580]: [session uid=1000 pid=580] Successfully activated se>
    ápr 04 15:20:25 Archlinux systemd[563]: Started Tracker metadata database store and lookup manag>
    -- Subject: A start job for unit UNIT has finished successfully
    -- Defined-By: systemd
    -- Support: https://lists.freedesktop.org/mailman/listinfo/systemd-devel
    --
    -- A start job for unit UNIT has finished successfully.
    --
    -- The job identifier is 235.
    ápr 04 15:20:25 Archlinux kwin_x11[664]: qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), s>
    ápr 04 15:20:27 Archlinux konsole[5752]: Icon theme "Materia-Manjaro-Breeze-dark" not found.
    ápr 04 15:20:27 Archlinux konsole[5752]: Icon theme "gnome" not found.
    ápr 04 15:20:27 Archlinux konsole[5752]: QCommandLineParser: already having an option named "h"
    ápr 04 15:20:27 Archlinux konsole[5752]: QCommandLineParser: already having an option named "hel>
    ápr 04 15:20:27 Archlinux konsole[5752]: QCommandLineParser: already having an option named "v"
    ápr 04 15:20:27 Archlinux kwin_x11[664]: file:///usr/share/kwin/aurorae/MenuButton.qml:22: TypeE>
    ápr 04 15:20:27 Archlinux kwin_x11[664]: file:///usr/share/kwin/aurorae/MenuButton.qml:22: TypeE>
    ápr 04 15:20:27 Archlinux kwin_x11[664]: file:///usr/share/kwin/aurorae/MenuButton.qml:22: TypeE>
    ápr 04 15:20:27 Archlinux kwin_x11[664]: QPainter::begin: Paint device returned engine == 0, typ>
    ápr 04 15:20:28 Archlinux konsole[5752]: Unsupported return type 65 QPixmap in method "grab"
    ápr 04 15:20:28 Archlinux konsole[5752]: Unsupported return type 65 QPixmap in method "grab"
    ápr 04 15:20:28 Archlinux konsole[5752]: Invalid return type in method "addAction"
    ápr 04 15:20:28 Archlinux konsole[5752]: Skipped method "setDefaultShortcuts" : Pointers are not>
    lines 1084-1114/1114 (END)

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #6707 üzenetére

    Azért, mert nem jó a szemed, vagy messziről nézed a kijelzőt. A szemem nekem sem jó, vagyis ahogy nézzük, mert közellátó vagyok, így közelre inkább jobban látok, cserébe távolra meg szarabbul, szemüveg kéne, de nem hordok. Nekem most egy 12 colos ThinkPad X220 van a mellkasomon (ágyban pihenek), eléggé beletolva az arcomba, simán látom leméretezve is. De tény, hogy ezek az apró betűk fárasztóak.

    Kétpaneles fájlkezelőket meg nem is nagyon érdemes tilingban futtatni, hacsak nincs 2K/4K felbontásod. Ezek anno pont azért jöttek két panellel egy helyett, hogy egyfajta tiling effektként több infót jelenítsenek meg egymás mellett, több infót tudjanak zsúfolni ugyanakkora területre. Tilingban úgy lenne értelme, hogy 2-3 darab 1 paneles fájlkezelőt futtatsz.

    Egyébként meg attól is függ, hogy TUI vagy GUI programokat tilingolsz-e. A GUI-s programokban változó szélességű fontok vannak, pl. az i sokkal kevesebb helyet foglal, mint egy m. A TUI-s programok ugyebár monospace fontokat használnak, amik sor/karakter arányban azonos méretnél jobban pazarolják a helyet, viszont lekicsinyítve jobban is olvashatók (a screenshotodon a terminál a legolvashatóbb). Te ahogy látom, GUI-s progikat használsz inkább, én meg TUI-sakat, Writer helyett vim, Double Commander helyett vifm.

    Egyébként mi ez a panel nálad felül? Elég jól néz ki, a neve mellé konfigfájlt is linkelhetnél. Előre is kösz.

  • Shyciii

    veterán

    válasz Frawly #6711 üzenetére

    Frawly

    Bammeg olvasd már el, hogy miket írok neked. Ha te szerinted xar szem az, hogy a bal 140%-os a jobb meg 120%-os akkor arra nem tudok mit mondani... :D

    Felül látható panel a Polybar. Egyedileg konfigurálva, mert bármit találtam nem tetszett. Polybar-t meg azért választottam, mert amellett hogy sok mindent lehet benne konfigurálni, csak ez volt képes a kipróbáltak között, hogy középre is tudjak rakni akármilyen elemet úgy, hogy önmaga rakja automatikusan középre (2 féle felfogás szerint is képes erre), és ne nekem kelljen space-ekkel és TAB-okkal helyezgetnem (mint pl a sokak által kedvelt tint2). Kijelzésen felül képes pár elem az egérre reagálni. A memória és procirs részre kattintva lxtask jön elő, a hangerőre kattintva lehet némítást ki-be, a hálózati részre megjeleníti a hozzá tartozó ikont (ha valamit szeretnék azon állítani), jobb klikkel meg elrejti az ikont. Ha pedig a fényerőn állok vagy a hangerőn és az egér görgőjét hasznűlom, akkor meg a fényerő és hangerő változik. Jah meg baloldalt az 1-2-re is lehet kattintani az meg a virtual "desktop", de azt nem egérrel használam, hanem billentyűzettel.
    Config file pedig íg néz ki: Link
    A config fileban látsz még pár dolgpot amit régebben használtam, és nem töröltem ki. Ilyen például jobb szélre egy menü megjelenítése (az elem megvan még a configban, csak már nem jelenítetem meg).
    Jah a hangerős egér reakciósra ez a script fut le (Ezt nem én programoztam le): Link

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #6712 üzenetére

    Ezt a 120-140%-ot nem tudom értelmezni. Értem, a 100%-hoz képest, de mi a 100%? Kinek a szemére van az mérve? Ez kb. így magában olyan, mint a 50%-kal dúsabb L'Oréal szempillák. Most lehet én vagyok gyépés, de nem tudok ezekkel mit kezdeni.

    A Polybart én is használom, de egy alapabb, gyári defaulttól alig eltérő konfiggal, egyszerű fekete sáv, fehér betűszín, minden jobbra igazítva. Azt nem is tudtam, hogy ilyen jól is tud kinézni. Nekem az nem kell, hogy kattintásra mindenféle jöjjön elő, pláne nem ilyen GUI-s programok, mint az lxtask (htop-ot használok helyette). Mondom, ez felhasználásfüggő is, mert te meg én egész máshogy használjuk a gépet. Te többségében GUI-s programokat használsz arányos betűtípussal és egérrel kattintgatsz funkciókért, én terminális TUI programokat monospace betűtípussal és szinte mindent billentyűzetről vezérelek, leginkább vim-stílusban. Ezt nem értette a másik topikban ubyegon, hogy nem lehet mindent egy felhasználó igényei és szemlélete alapján meghatározni, nem mindenkinek a Mentás Cinmanó lesz az etalon. Nekem sem mindig ilyen volt a felhasználásom, fokozatosan alakítottam ezt ki, és még a jövőben is fog folyamatosan még minimalistább, keyboard only irányba tovább változni.

  • Shyciii

    veterán

    válasz Frawly #6713 üzenetére

    Ezt nem tudom neked megmondani, de minden műtét, vagy optikusnál mikor bemérik, akkor egy viszonyszámot mondanak. Gondolom a 100% valami olyasmi lehet, hogy egy egészséges 32 éves férfi ember milyen távolságban mekkora betűméretet tud leolvasni, és ahhoz mérnek mindent. Gondolom valami ilyesmi lehet Mivel már 4 éve volt a műtét, így már esélyesm sincs megkérdezni a dokinőt, mert már kontrollra sem kell járnom. A legutolsó bemérés most volt egy hónapja a céges egészsgügyi vizsgálaton. Aszerint pont olyan, mint műtét után, vagyis nem romlott, hanem maradt 140% és 120% .Nyilván ez nem sokáig lesz így, mert én is öregszem, úgyhogy addig élvezem a látást :D

    Polybar még akár ennél is szebben nézhet ki, csak nekem inkább funkcionalitás a fontosabb, mint a kinézet. Minden egyes bejegyzst lehetne más színnel aláhúzni pl. Amúgy lxtask helyett htopot is elő lehet hívni, bármilyen programmal működik. Htop-ot azért nem állítottam be rá, mert azt beírva nem indul el a termite és benne a htop (ez amúgy a Rofi alatt sem teszi meg, tehát tuti valami globális beállítás kellene ehhez, de erre mág nem jöttem rá). Így maradt az lxtask. De ha van ötleted hogy oldható meg, hogy htop-ot meghívva bárhol, azzal elinduljon a default terminal program benne a htop (vagy a legjobb lenne bármilyen terminalos progira), akkor azt szívesen fogadnám. Bár amióta ez van tán 3x ha elindítottam, akkor is max memóriafoglalás összehasonlításnak, mert task kilövésére is pkill-t használok a terminál ablakban, szal valszeg majd le is kapom az lxtask-ot. Jah azt elfelejtettem írni, hogy a wifi amit látsz természetesen eltűnik és az ethernet kapcslatot mutatja, ha hálókábel van bedugva, szal az is rendesen dinamikus. A fényerő növelése-csökkentse természetesen megy billentyűről is. Alapban vannak az Fn gombhoz dedikált billentyűje, amit vagy 1 éve beállítottam az Openbox és Arch alatt (kellett az arch-ban is mókolni hozzá), hogy működjenek és persze, de nekem egérről kényelmesebb, de lehet billentyűről is vezérelni.
    Az biztos, hogy több GUI-s programot használok, mert azért a böngészés neten mondjuk Lynx-el eléggé ocsmány. Bár amúgy most épp MinBrowser-t és Qutebrowsert tesztelek épp, hogy valami minimálisabb browserem legyen, de tabot tudjon. De egy normális képnéző, file manager ezeket TUIs programmal nekem nagyon ocsmány, és nem kényelmes. Próbáltam én pl ranger-t erre, de egyszerűen borzalmas számomra ezek kezelhetősége, meg ezekben nemigen volt ftp client, amivel a mobilra tudtam volna csatlakozni. Aztán időnként kell fotókat szerksztenem, tehát Gimp. Ugye TUI-s erre megint nincsen, kell használnom teamviewert, vnc-t is, azért ezeket normális használható TUI-val nem, vagy korlátozottan lehet helyettesíteni.
    De pl terminál alatt módosítok alap config fileokat (nano), videófileok konvertálása, vagy audio codec megváltoztatáshoz (ffmpeg), iso fileok kiírása pendrive-ra (dd), sacd-d nagyfelvbontású hangileok flac-re konvertálására (sacd_extract), flac szétbontására (split2flac), vagy androidos teló átprogramozására (adb, fastboot), szal igen sokat használom ennek ellenére a terminál-t :)

    [ Szerkesztve ]

  • Laszlo733

    aktív tag

    Sziasztok!

    Arra valakinek van ötlete, hogy miért nem látja az Arch a Windows hálózatot?
    A 140 és 150 script telepítve.
    [link]
    Az smb.conf -ban a workgroup átírva sajátra.

    [ Szerkesztve ]

  • Siriusb

    veterán

    Meg kell mondjam, meglepően kellemes élmény jelenleg a KDE, nem számítottam rá, hogy ennyire tetszeni fog. Gyorsabbnak is érzem, mint a Cinnamon-t, kellemes animációk stb, egész jó a vizuális élmény. Egyedül kitty lassú, de az nem a DE hibája. Hmm, most is belegondolva meg kéne nézni a konsole-t, mit tud.

    Berakom ide, hátha valaki szintén idegbajt kap a noto fonttól, pacman.conf-ban alapból ki lehet kapcsolni a szükségtelen variánsok kicsomagolását, nálam ez most így néz ki:
    NoExtract = usr/share/fonts/noto/* !usr/share/fonts/noto/NotoSans-* !usr/share/fonts/noto/NotoSansDisplay-* !usr/share/fonts/noto/NotoSansMath-* !usr/share/fonts/noto/NotoSansMono-* !usr/share/fonts/noto/NotoSansLinear* !usr/share/fonts/noto/NotoSansSymbols* !usr/share/fonts/noto/NotoSerif-* !usr/share/fonts/noto/NotoSerifDisplay-* 

  • májkimiki

    őstag

    Sziasztok!
    Egy kicsit értetlenkednék így Húsvét reggelén.
    Telepítettem egy Arch-ot a Calam-Arch-Installer eszközzel. A trimmelés, ha jól tudom az itt "online" megy. A mountolt partíciók az SSD-n noatime és discard kapcsolókkal vannak az fstab-ban. Kell-e emellé beindítani az fstrim.sevice-t, vagy elég így is?

  • Frawly

    veterán

    válasz BoB #6718 üzenetére

    Érdekes, most jött ki ez az nss verzió Voidra is, és ott nem igényelt kézi beavatkozást, rendben frissítődött.

  • Shyciii

    veterán

    válasz májkimiki #6717 üzenetére

    májkimiki

    Nincs szükség rá. A Discard opció végzi az online trimmelést.

  • májkimiki

    őstag

    válasz Shyciii #6722 üzenetére

    No, majd vissza kapcsolom. Kivettem a discard-ot és elindítottam a trimm service-t.
    Van lényegi különbség az ütemezett és az online trimmelés közt? Milyen körülmények közt lehet előnye a másikkal szemben?

  • Shyciii

    veterán

    válasz májkimiki #6723 üzenetére

    Talán annyi, hogy az ütemezett nem terheli le annyira a rendszert, de én nem érzékelek időnkénti belassulást sem Discard-ot használva az fstab alatt.

  • májkimiki

    őstag

    válasz Shyciii #6724 üzenetére

    Vagyis az online trimmelés akkor észre vehetőbb, ha sok írási művelet van? Videó vágás, képfeldolgozás, stb... esetén és mondjuk egy átlag böngészési, tartalom fogyasztási felhasználás esetén már nem annyira? Gép adottságait is figyelembe véve.

  • Frawly

    veterán

    válasz májkimiki #6725 üzenetére

    Igen, ha intenzív lemezművelet van akkor elméletben lehet észrevehetőbb az online TRIM. Meg néhány Linux kernel alatt problémás firmware-ű SSD sem szereti az online TRIM-et. Ezért a disztrók többsége az ütemezettet használja, preferálja. Én használtam mindkettőt, nem vettem észre különbséget.

    Van, hogy fájlrendszer is dönt, vannak fájlrendszerek, amik nem támogatják a discard TRIM-et, csak az fstrim-et és fordítva. Igaz kevés ilyen van, ha nem hsaználsz spéci fájlrendszereket, csak a szokásos ext4, FAT32, NTFS, stb., akkor mindegy. Ez csak ilyen f2fs és hasonló spécibb vagy riktább fájlrendszereken döntő.

    Azt is vedd figyelembe, hogy NVMe SSD-n nem kell TRIM, mert más mechanizmus automatán gondoskodik az online (nem ütemezett) TRIM-ről.

    [ Szerkesztve ]

  • májkimiki

    őstag

    Sziasztok!
    Akadt egy érdekes problémám. Mivel van kapcsolatban ez a folyamat?
    Ha ez a htop-ban a lista elején van, akkor állandó 73%-on van a processzor terhelés.
    Ö lenne az: /usr/bin/mandb --quiet és PID:516-al a root futtatja.
    Ha restartolok utána se híre, se hamva. A terhelés beáll minimumra (1-3%).

  • BoB

    Topikgazda

    válasz májkimiki #6729 üzenetére

    [link]

    Kék-lila hátterű rész.

    [ Szerkesztve ]

    You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

  • Frawly

    veterán

    válasz BoB #6730 üzenetére

    A systemd legújabb átka? Még milyen jó, hogy váltottam. Nem is értem, hogy minek akar állandóan manpages cache-t tisztogatni. Ezt normális disztrónak frissítéskor vagy csomag telepítésekor, leszedésekor kéne megoldani, ha már úgyis hozzá kell nyúlni a man-adatbázishoz.

  • májkimiki

    őstag

    válasz Frawly #6731 üzenetére

    Ma reggel szintén ilyen terheléssel indult a rendszer. Aztán lefrissítettem, volt egy pár csomag, majd visszaállt pár %-ra. Érdekes, ha nem frissítek vagy restartolok akkor vajon meddig pörgeti ezt a folyamatot. Majd meglesem.
    Köszi szépen és BoB-nak is.

  • vargalex

    félisten

    válasz Frawly #6731 üzenetére

    Szerintem a nem systemd-s időkben is ütemezetten futott az index újraépítés/cache tisztítás miatt cron-ból.

    Alex

  • Shyciii

    veterán

    No ezen a héten végig úgy dolgoztam, hogy nem Openbox-ot használtam, hanem tiling WM-et, méghozzá Bspwm-et. Elsőnek tapasztalat. Számomra használat szempontjából semmivel nem jobb, mint az Openbox. 2-nél több ablaknál már a 3-dik ablak túl kicsi információra. Ha mindhárom ablakot ugyanakkora méretre hozom, akkor meg egyik ablakban sem kényelmes dolgozni. Ezen okok miatt 2x annyi workspace-t kellett létrehoznom, mint amit Openbox alatt használtam. Gyorsaságot nézve nem látok különbséget. Mindkettőt könnyű konfigurálni. Egy dologban viszont jobb a Bspwm, mint az Openbox: összmemória foglalás 17MB-al kisebb, tehát így nézve érezhető a "könnyebség".
    És hogy miért Bspwm-et használtam? Nos:

    - Könnyű konfigurálni, egyszerű a nyelve
    - Gyors
    - Kevés memóriát fogyaszt
    - számomra jól testre lehet szabni, és mégse bonyolódik el

    Mi volt a bajom a többi tiling wm-el:

    -i3: elsőre egyértelmű volt hogy azt használjam, hisz nagyon népszerű, így biztos tökéletes lehet. Nos bár eszméletlenül jól dokumentált (gyakorlatilag a legjobban dokumentált), viszont 2 komoly bajom volt vele: a layout amit használ a progik megjelenítésére az egyszerűen szar. Egyenlőr mértékben osztja fel vertikálisan, vagy horizontálisan. Ennyire képes az automata módja, slussz, kész. Persze lehetne úgy, mint a bspmw, csak éppen kétszer annyi bill kombót kellene nyomkodnom. AUR-ban van autotiling, ami megoldja ezt a problémát (sok embert idegesít ahogy olvastam), ami egész jól működik, viszont totál összezavarodik mikor a már megnyitott ablakokat helyezgetném, ez viszont elég nagy probléma. Másik gond, hogy egyszerűen zabálja az erőforrásokat. Pontosan ugyanazt belőve a háttérbe, mint ami Openbox-nál használtam, és csak 5MB-al fogyasztott kevesebb memóriát az i3, mint az Openbox...

    - Spectrwm...hát ezt borzalmas volt konfigolni, és nem is tudtam teljesen testreszabni, ahogy nekem kellett volna. Polybar is vacakolt, úgyhogy hagytam a francba.

    - Qtile...nagy reményeim voltak. Bár a konfigolás részben bonyolultabb a Bspwm-nél, viszont több minden megoldható benne. Kivéve pár dolgot, úgyhogy azt a xinitrc-ben kellett beállítanom. Előnye, hogy nagyon sokféle layout-ot tud kezelni. Van olyan is, ami majdnem egy az egyben tudja a Bspwm-et. Viszont nem mondanám baromi gyorsnak. Egy hangyányit lassabb, mint az i3, vagy a bspwm. Egy dologban hatalmas csalódás. A memóriafoglalása nem hogy kevesebb az Openbox-nál, hanem 26MB-al több. Ez tiling WM-nek kifejezetten sok, de hogy az Openbox is sokkal jobb így nála...

    - xmonad. Megláttam a config file-jat, és úgy döntöttem, hogy a Haskell nem nekem való.

    - herbstluftwm. Ez teljesen manuális. Nekem kell meghatározni minden ablaknál hogy hova kerüljön. Kösz nem.

    - dwm. Akárhányszor változtatok, mindig újra kellene fordítanom. Kösz nem.

    Hidegindításkori memóriafoglalások:

    Openbox: 201MB
    i3: 196MB
    Bspwm: 185MB
    Qtile: 227Mb

  • májkimiki

    őstag

    válasz Shyciii #6734 üzenetére

    De jó kis összefoglaló, érdekes volt. Nem mintha mostanában váltani szeretnék valamelyikre, de nagyjából képbe hoztál velük. A Fluxbox-ot nem említetted, máskor próbáltad már?

  • Shyciii

    veterán

    válasz májkimiki #6735 üzenetére

    Fluxboxot nem próbáltam. Mikor XFCE4-ről váltani akartam WM-re, akkor csak annyit csináltam, hogy screenshotok, videók alapján megnéztem hogy külsőre mire képesek, és így választottam az Openbox-ot (no meg mert xml alapú a configurálása, ami egyszerű nyelv). Fluxbox valahogy mindegyik screenshot-on bután nézett ki, míg Openbox-nál nagyobb szép kinézetűeket is találtam. Így lett az Openbox. Még a kezdeti használat után is sokat finomítottam. Pl Tint2 helyett Polybar-t kezdtem el használni, folyamatosan kerestem hozzá egy egyszerű szép témát ami sötét, de jól olvasható, látható marad, ekkor váltottam termite-ra is. Bár most épp SUckless féle Simple Terminal-t használok Bspwm-en :) Azt még nem tom, hogy visszamenjek-e Openbox-ra, vagy maradjak Bspwm-en.

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #6734 üzenetére

    Tiling WM-ből kettőféle van: automata vagy más néven dinamikus tiler az egyik, ilyen a dwm, spectrwm, Qtile, xmonad (ez a négy ráadásul mind dwm-klón, csak más prognyelveken írva, a dwm és spectrwm C-ben, a Qtile ugyanaz, csak Python-ban, az xmonad meg megint ugyanaz csak Haskell-ben írva, és ezek közül mindegyiket azon a nyelven kell konfigurálni, amelyben írták), bspwm, Awesome WM, meg úgy általában a tiling WM-ek 90%-a dinamikus, amelyeknél egy előre eldöntött szisztéma szerint nyílnak és méreteződnek, illetve rendeződnek a megnyitott progik ablakai.

    A másik fajta a tiling WM-eken belül a manuális tiler, i3wm, SwayWM (i3wm-klón csak Waylandre), StumpWM, Musca, Ratpoison. Ezeknél nem megadott szisztéma szerint nyílnak az ablakok, hanem neked kell kézileg nyomni gyorsbillentyűkkel, hogy hova nyíljon, ez pedig egyben meg fogja szabni, hogy mekkora mérete lesz.

    A másik nagy csoport a tiling WM-ek mellett a stacking WM-ek, ezek a hagyományos ablakkezelők, amelyeknél nem csempékként rendeződnek a programok, hanem egymást átfedni tudó ablakokban, ilyen a WM-ek 90%-a, meg az összes Desktop Environment-ben lévő WM. Stacking WM-nél másik különbség, hogy az ablakoknak vannak fejlécei és diszitései is, míg tiling WM-eknél nincsenek, legfeljebb csak ablakkeret, vagy opcionálisan rés az ablakkeretek között, igazából ezek nem is ablakok, meg ablakkeretek, hanem csempék és csempekeretek (opcionális), és csempék közötti rések (opcionális).

    Egyébként ezek a memóriafoglalási számok, amiket írtál, nekem soknak tűnnek. Nálam az Openbox foglal kb. 170 MB memória körül Polybarral, és feh háttérképpel. Igaz nálam nem fut semmilyen systemd-s szutyok, se gvfs, se dokk, se semmi. Egy Bspwm még ennél is kevesebbet kéne foglaljon, 130-150 MB körül, dwm 130-hoz közel. Mármint összfogyasztásban, amiben minden benne van, nem csak a WM.

    Egyedül az i3wm-es és Qtile-os számaid tűnnek reálisnak, bár azokat is kicsit sokkalom.

    Amit írsz, hogy 3 ablak fért egymás mellé tiling WM-ekben és nem láttad bennük rendesen a tartalmat: pont ezért mondtam múltkor, hogy a tiling WM-eknek akkor van értelműk, ha nagy felbontást használsz, és ki is tudod használni, mert nem extrém kicsi képernyőn nyomod (12 col meg alatta), bár a képernyőméret is relatív, mert attól is függ, hogy milyen közelről nézed. De ahogy múltkor beszéltük, még az is eltér, hogy milyen progikat használsz. Aki tiling WM-et használ, az egy olyan célközönség, hogy ők 90-99%-ban terminálos alkalmazásokat használnak fix szélességű fonttal, és 99%-ban billentyűzetről, nem egereznek. Te meg kb. 90%-ban GUI-s alkalmazáskat használsz változó szélességű (proporcionális) betűtípussal, és inkább egérrel dolgozol, ami meg a stacking WM-eknek fekszik inkább.

    Én két okból adtam fel a tiling WM-eket: 1) a laptopomon pitscha kis felbontást kell használnom 1366×768, ezeken csempézni esélytelen, mert bélyegkép méretűek lesznek az alkalmazások, 2) az összes tiling WM-nek fogyatékossága, hogy ha fut az előtérben egy full screen vagy stacking módban futni tudó alkalmazás, akkor nem tudnak róla átváltani másik, háttérben futó alkalmazásra, mert nem létezik nekik „háttér”, amiben futna akármi is.

    Ahogy én használom a gépet, azt tabbed WM-nek vagy fullscreen WM-nek lehetne hívni, talán inkább az előbbi, de használom az utóbbi módot is, ezek félúton vannak a tiling és a stacking WM között. Tabbednél maximális ablakban futnak a progik, de látszanak a panelek is (vagy alul, vagy felül, ez mindegy), esetleg opcionálisan az ablakkeretek és fejlécek, full screen-nél meg az utóbbiak nem látszanak, csak az alkalmazás maga foglalja el az egész képernyőt. A felhasználásom nekem a tiling WM-hez áll közelebb, mert nincsenek ablakdiszítések, se ablakkeret, se ablakok között rés, billentyűzetről irányítok mindent (sehova nem kattintok, se panelre, se alkalmazásindító menübe), így lényegében maximalizált képernyős tiling WM-ként használom most az Openboxot is, ami pedig stacking.

    A Fluxbox és az Openbox elég hasonlóak, ugyanannak a Blackbox nevű WM-nek a leszármazottjai, klónjai. Csak Fluxboxon kapsz egy panelt is, meg egy-két dolgot, ami Openbox-ból hiányzik, meg talán konfigurálni sem XML-ben kell.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #6736 üzenetére

    Ami a terminálokat illeti: nekem a Termite jött be legjobban. Azon terminálemulátorok közül, amik még nem olyan bloatak, mint a Konsole, Gnome-Terminal, xterm, LX Terminal, stb.. A legnépszerűbb most linuxos körökben az Alacritty, de nekem nem annyira jön be, annak ellenére, hogy most én is ezt tesztelem. Kevesebbet tud, nehezebben konfigurálható, kicsit szerintem lassabb is. Valahogy most nagy hype van az Alacritty körül, mert új, meg GPU gyorsított, de ez utóbbi sem számít, mert ha fut hardveres GPU gyorsítást (OpenGL-t vagy Vulkan-t) használó kompozitor a WM felett, akkor úgyis minden alkalmazás kirajzolása GPU gyorsított lesz, az is, ami eredetileg nem volt az.

    Az st nem lenne rossz, ha nem kéne minden egyes fontos funkcióhoz patchelni, raádásul a patch-ek is össze tudnak veszi. Alapból nagyon fapados az st, se átlátszó hátteret nem kezel, se görgetést, se truecolor megjelenítést (24-32 bites színmélység), se semmit, problémás a Unicode-emoticonok és néhány betűtípus megjelenítése, képek megjelenítése benne. Ezekre mind van st-patch, de mivel azok meg összevesznek, nehezen szabható testre, egy kínlódás normálisra megcsinálni. Megoldható persze, csak nagyon nem kezdőknek való. Aki mégis megpróbálná, az a Luke Smith-féle st-verziót használja az AUR-ból (megnézve hozzá Luke Smith legutóbbi st-s videóját a YouTube-on), az patchelve van mindenre, full extrássá, igazából viszont ilyenkor az st-nek a minimalizmusos előnye veszik el lényegében.

    Igaz a Termite a legjobb, de annak is vannak hibái. Állítólag valami nem rendezett licencű vagy problémás frissítési modellű komponenst használ (már nem emlékszem pontosan), ami miatt nincs benne a disztrók 90%-ánál a hivatalos tárolókban, ráadásul nagyon sok függősége van a fordításának, nem magának a proginak, csak a fordításának. Ezt Gentoo-n tapasztaltam, hogy milyen nagy kínlódás forráskódból pörgetni, Void-on még nehezebb volt. Archon mázli, hogy benne van a hivatalos tárolóban, csak ezt a hajára kenheti az, aki mégse Archot használ, meg nem Arch-vonalat, mert pl. kiadás alapúságot vagy LTS-t akar, vagy systemd-mentes disztrót akar, így meg a Termite nekik egyből nem tűnik a legfrankóbb választásnak. Így most nincs egyértelműen mindenki számára legjobb terminálemulátor. A minmalistábbak st-vel és Termite-tal nyomják, illetve az egyre népszerűbb Alacritty-vel, a full extra bloat DE-s felhasználók meg a DE-jük terminálját használják, ami legtöbbször Gnome-Terminal, KDE-n a Konsole. Ez megint attól függ, hogy ki mire használja a gépet, milyen stílusban, milyen disztrót, WM/DE-t futtat. Vannak emberek, akik annyira GUI only-k, hogy szinte sose szednek elő terminált, amikor csak lehet, elkerülik, nekik meg mindegy. Aki viszont 90-99%-ban terminálos alkalmazásokat használ, annak meg baromi fontos, hogy milyen terminált használ, hiszen a böngésző mellett a legtöbbet használt program a gépükön.

    [ Szerkesztve ]

  • Shyciii

    veterán

    válasz májkimiki #6738 üzenetére

    Továbbra is azt mondom neked, hogy baszhatod az extrém nagy felbontásodat, ha nem társul hozzá nagy kijelző. Nézd meg a piacot. Nem véletlen, hogy 4k felbontás monitoroknál 23colnál kezdődik tömegesen. Notiknál is inkább 17colnál van, de ott se túl gyakori. A volt cégnél levő userek notinál 4k esetén mind elkezdtek nagyítani, mert semmit se láttak a betűkből, ergo oda lett a nagy felbontás előnye. El kellene már fogadnod végre, hogy a 15" 2k vagy 4k esetén használhatatlan, mert nem csak a nagy felbontás számít, hanem hogy mekkora a kijelzőméret hozzá.
    Amúgy az hogy tilling alatt nincsenek az ablakoknak díszitlseik, decorok, az nem igaz, mert az i3 default beállítása, hogy val felső sávja az ablakoknak, de asszem Bspwm-en is volt, csak ott sokkal egyszerűbb eltüntetni, mint i3-on. Ennek ellenére lehet hogy hosszabb ideig marad a Bspwm, mert bár szerinted én javarészt egeret használok, viszont ez így ebben a formában nem igaz, kivéve home office esetén, mert a céges gép amire távolizok az Windows. Böngészőn kívűl billt használok: terminal, double commander, sublime, ffmpeg (videó, hang konverzió), mpv, sacd-vel való műveletek. Ezek mind csak billről.
    Nekem azért több a memóriafoglalás, azért érzed soknak, mert nekem most a home office miatt is lett jópár plussz dolog alapból, meghát polybar sem a legtakarékosabb, igaz viszont szép. Meghát nitrogen, udiskie stb stb vannak, amik viszont kényelem miatt kell. Igaz most tilling alá nem használok háttérképet, mert hát ugye minek...De az udiskie sokat foglal. gvfs is van pl az android tools miatt, szal ez a kettő dobja meg. Amúgy azokat a számokat összehasonlítás végett írtam, és nem azért, hogy mennyire kicsi, vagy nagy, hanem viszonyszámként. Abból pont látni, hogy i3 alig jobb, mint az openbox, qtile meg gyalázatos.
    Alacritty nekem csalódás volt. Elhiszem, hogy az a leggyorsabb, de az olyan minimális lehet, hogy én nem éreztem gyorsabbnak a Termite-nál. A Konsole nem bloat? Ha most elindítom a telepítőjét, akkor mindjárt 55db csomagot rakna fel. Broáf :D
    Terminálba minek neked kép? 32 bites színmélység? Nem arra való.
    St-t magam próbáltam patchelni, de az egérrel+billel való scrollozások sehogy se jöttek össze egyszerre, úgyhogy én a Derek Taylor st-jét használtam fel, mert abban benne van, meg még a font2 patch is és az alpha, és semmi más. Nekem meg pont a font2 és scroll kell. Ehhez én még hozzáadtam a clipboard-ot, meg a Google Dark témáját, és kész. Nekem csak annyi kell hogy lehessen scrollozni benne, működjön a másolás, beillesztés, meg font választék. Ennél több nem kell nekem terminálhoz, úgyhogy most van egy fapados de jól használató st-m. 1 hete ezt használom, és egyelőre nem kívánkozom vissza Termite-ra.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #6740 üzenetére

    A kijelzőméret relatív, mert az is számít, hogy milyen közelről nézed. 4K felbontásnak meg valóban nagyobb képátlón van értelme, kicsin sem mutat rosszul, csak a kicsi kijelző nem profitál belőle.

    Abban igazad van, hogy néhány tiling WM-ben alapból van ablakdísz, de nagyon minimalista, skin nélküli, egyszínű valami. Általában ezeket is eltünteti az, aki ilyen WM-et használ. Skinezni sem lehet ezeket az ablakdekorációkst, csak ki-be kapcsolni, meg bekapcsolt állapotban a színét megadni (ami lehet transzparens is általában, de kivétel biztos ebben is van, ha támogatott is, akkor is kell kompozitor is hozzá). Háttérképnek valóban nem sok értelme van tiling WM-en, hacsak nem használsz az ablakok között rést. Én nem használok, de én szeretem, ha valami szép háttér fogad, és arra nyitom az alkalmazásokat.

    A Konsole-ról pont azt írom én is, hogy bloat. Csak példának hoztam fel. st-ből jó a Derek Taylor-féle változat is. A lényeg, hogy ne gyári default st-ből indulj ki, mert azt elég nehéz normálisra bekonfigurálni meg patchelni.

    Képmegjelenítés azért kell terminálba, mert néhány terminálos fájlkezelő tud képekről előnézeti képet mutatni, ami hasznos, illetve w3m böngésző is tud ilyet, szintén terminálos. Na most már, ebben az st régen elvérzett. Persze csináltak hozzá patch-t, amit egyébként ráhegeszteni se nehéz, kivéve, ha több másik patch-csel használod együtt, mert akkor rémálom. De azt hiszem, hogy a Luke Smith-féle st patchelve van erre is, talán a Derek Taylor-féle is.

    [ Szerkesztve ]

  • Shyciii

    veterán

    válasz Frawly #6741 üzenetére

    Derek-é nincs erre patchelve, de nem is baj. Nekem ez totál felesleges. Előnézeti képet még Windows-os filekeztelőn sem használok melóhelyen, nemhogy Linux alatt. Anno mikor otthon Windows volt, akkor sem használtam. Amúgy i3-on lehet az ablakdekórt módosítani, hogy mi jelenjen meg és hol. i3 sokat tud, csak a lényegi dolgokban vérzett el nálam. Ablak közötti rést használok, de csak 5 pixelt, és 3 pixel a border focus. Ennyi kell nekem, hogy ne folyjon egybe az ablakok, mert az valamiért zavar engem :)

  • májkimiki

    őstag

    Sziasztok!
    Lehtséges olyat véghez vinni, hogy Arch-os csomagból (.pkg.tar.zst) Ubuntu-ra telepíthető (.deb) csomagot csináljak?

  • Frawly

    veterán

    válasz májkimiki #6743 üzenetére

    Igen, lehet ilyet. Először kibontod a pkg.tar.zst csomagot egy mappába. A dpkg Arch csomagot kell feltenni, és az ebben lévő dpkg-buildpackage segítségével tudsz .deb csomagot csinálni. De nagyon nem ajánlom. El fogja cseszni a függőségeket!!!

    Inkább a pkg.tar.zst csomagot vidd át egy az egyben az Ubuntu rendszerre és ott a tar -I zstd -xvf pkg.tar.zst segítségével kibontod egy mappába, ahol portable módban használod, vagy a szükséges fájlokat bemásolod a megfelelő mappákba /usr, stb..

    De még inkább javasolt, hogy az illető csomagból keress egy Ubuntu PPA-t, és tedd fel azt az Ubuntu-rendszerre.

  • májkimiki

    őstag

    válasz Frawly #6744 üzenetére

    Egy olyan csomagról van szó, ami nincs meg bináris csomagban Debian rendszerre. Ez konkrétan a Deepin Desktop egy kiegészítője a Deepin Topbar. Arch community-ben benn van, ott tudom használni. Meg ugye az anya disztrón is. Most találtam az Ubuntu DDE remix-et (20.04) és ott is szeretném használni ha lehet.
    Ebből kifolyólag jött ez a kérdés.
    Az alkalmazás git repója is meg van, onnan lehetne forgatni közvetlen. Viszont a fordítási környezethez további összetevők szükségesek másik repóból. Amiben többnyire kínai nyelven van dokumenntálva. Elbogarásznék ott is, ha más nem lehetséges.
    Emiatt gondoltam, hátha könnyebb a kész Arch csomagból átalakítani .deb-re.
    Nem létfontosságú dolog, amolyan egyéni bütykölés.
    Minden esetre amiket ajánlottál, azokat megpróbálom. Nem vesztek vele semmit.
    Az az érdekes, hogy miközben kerestem a megoldásokat. A fordított irányú átalakításokra .deb > arch sokkal több találat volt, szinte csak inkább olyan.
    Köszi szépen.

  • BoB

    Topikgazda

    válasz májkimiki #6745 üzenetére

    El kell olvasni a github leírást, ott van hogy van Ubuntu PPA, meg hogy kell hozzáadni a rendszerhez. És ez Ubuntu topikba való. [link]

    [ Szerkesztve ]

    You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

  • májkimiki

    őstag

    válasz BoB #6746 üzenetére

    Sorry. Az általad linkelt oldalt eddig nem találtam. Köszi szépen.

  • Frawly

    veterán

    válasz májkimiki #6747 üzenetére

    Ubuntunak meg Debiannak ez az előnye. Bináris csomag mindig mindenből van hozzá, sose kell forráskódot fordítgatnod. Lehet PPA-t kell hozzá feltenni, lehet nem a legfrissebb a csomag, de bináris csomag MINDIG van. A legelterjedtebb disztróág, csak a hivatalos tárolóikban van vagy 80 ezer csomag (összeadva a Debian és Ubuntu/Mint tárolókat), és még egyszer ennyi különböző PPA-kban. Tehát olyan sosincs, hogy nem találsz valamihez .deb csomagot, legfeljebb valami nagyon frissen indult git-es hobbiprojektnél tudom ezt elképzelni, de egy Deepin kiegészítő nem ilyen. Tehát ha nem találsz csomagot, az nem azt jelenti, hogy nincs, hanem hogy nem nézted elég alaposan.

  • májkimiki

    őstag

    válasz Frawly #6748 üzenetére

    Tegnap a github hol elérhető volt, hol nem. Az a link nekem nem jött elő, hiába kerestem tudatosan. A PPA sem elérhető, hiába adtam a rendszerhez. :F

  • Frawly

    veterán

    válasz májkimiki #6749 üzenetére

    Ez valóban szívás akkor. Nekem sem elérhető a webcíme a PPA-nak. Vagy áramszünet, vagy földbe állt a szerver, vagy az a régió, ahol a neten lóg, túlterhelt, mert mindenki otthonról nyomatja a netet koronakaranténban.

    Marad az, amit írtam, átviszed az Ubuntu-rendszerre a pkg.tar.zst csomagot, és kibontod tar segítségével.

    Egyébként gáz, hogy még a Deepin kiadású Ubuntu sem tartalmazza ezt a csomagot.

Új hozzászólás Aktív témák