Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #68216320

    törölt tag

    válasz #68216320 #74293 üzenetére

    Ez most jutott még eszembe a szerkesztési idő lejártával.

    Írtad, hogy az IBM nem védte le a PC-t.
    Ez nem 100% -ban igaz, mert egyetlen dolgot levédett, mégpedig a saját szellemi termékét, a BIOS-t. Ha megnézel egy XT gépet, akkor jól látszik, hogy semilyen custom chip nincs a gépben. A bios tartalmát emiatt nagyon védték is.
    Ha jól tudom talán a Compaq volt az első cég aki "IBM kompatibilis" kifejezéssel árulta a gépét. (Ebben nem vagyok teljesen biztos) A lényeg, hogy a pc gyártók hivatalosan nem ismerték az IBM bios kódját, sajátot kellet írniuk, de a hardver másolható volt, mivel kommersz alkatrészekből épült fel.

    [ Szerkesztve ]

  • frescho

    addikt

    válasz #68216320 #74293 üzenetére

    Az Apple II amikor megjelent még nem volt home computer/personal computer. Egész egyszerűen azért, mert addig nem volt ipari tömegtermelésben, több ezres, tízezres nagyságrendben gyártott otthoni felhasználóknak készült gép. Ez a szentháromság (Apple II, TRS80, PET) nagyjából egyszerre történő megjelenésének köszönhető. Pont ezért ne a korabeli megnevezést nézd, hanem a korabeli felhasználást.

    Jobsék nagyon gyorsan az üzleti felhasználókat célozták meg. Ebben a VisiCalc szerepe jelentős, ugyanis Tramielék elkottázták magukat, így az az Apple II-re jelent meg. Az IBM-nél úgy gondolták, hogy a mérnökös nagy és mini gépek mellé az irodák asztalait is érdemes megcélozni. Nem véletlen, hogy az elsőként portolt (Apple II-őn már évek óta meglévő) programok a VisiCalc és az EasyWriter voltak. Emellett persze voltak otthoni felhasználók is, jellemzően egyetemisták, mérnökök és egyéb early adapterek.

    Ha megnézed a konfigurációkat, akkor szintén érdekes egyezést lehet látni. '81-re az Apple II-ők többsége már floppy-val volt ellátva. Lemezről indult az Apple DOS 3.x Maga a rendszer felépítése (slotok, boot ROM a floppy kártyán stb.) is hasonló volt, ahogy az is, hogy az Apple-hez megjelent 80 karakteres video kártya stb.

    Igen, a BIOS, mint szoftver tartalmazta a Copyright feliratokat az IBM előírásainak megfelelően. Ezt re-implementálva viszont megjelent a Compaq, majd a többiek. Aztán pár cég elkezdte eladni a saját BIOS verziójukat, mint például az AMI. A többi gép is nagyrészt vagy akár teljesen kommersz áramkörökből állt, vagy le lehetett volna másolni. Mégis ha levédették, akkor már nem lehetett másolni. (Nem lehetett volna, de ZX Speccy klónokból tucatnál is többet láttam már képen.)

    Miért raktad OFF-ba? Komolyan valaki elmondhatná, hogy amikor 8/16 bitesekről van szó, akkor miért kezditek el OFF-ba rakni a hozzászólásokat.

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

Új hozzászólás Aktív témák