Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkaro

    őstag

    válasz Slownz #8183 üzenetére

    Ha speciális tudásod van és vadásznak rád a cégek akkor persze lehet játszadozni. Ha nem akkor csak komolytalanná teszed magad és eljátszhatod az esélyed.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Slownz #8290 üzenetére

    A legkiválóbb 5%-ba az emberek 5%-a tartozik bele. Szóval ilyen általános tanácsnak adni, hogy "kerülj bele a legjobb 5%-ba" elég izé.

  • prozodus

    őstag

    válasz Slownz #8292 üzenetére

    Mindamellett, h egyetértek veled, és éppen ezért előfordult, h mai áron havi többmilliós állásra mondtam nemet (és mindezt Bp-en, nem külföldön), mert nem tetszettek egyes feltételek, amik miatt nem sokáig élveztem volna az adott melót, de uakkor láttam olyat, aki a leendő kereset miatt elment közgázra, mert bár más érdekelte, de abból a szülei szt nem lehet megélni, és hallgatott rájuk, végigbukdácsolta az egyetemet, majdnem teljesen kirakták menetközben, utána viszont bedolgozta magát egy adott vonalra, ahol rutinból nyomja, utálja, rühelli minden nap, csak kötelességtudatból csinálja, de annyira bedolgozta magát, h az adott területen az egyik legjobbnak tartják, viszonylag jól is keres, perpill nemtom, de 10-15 éve keresett olyan 3-400 körül. Viszont volt alkalmam belelátni, hogyan dolgozik, smi pénzért nem alkalmaznám komoly fealdatra, mert csak egy jó malteroskanál, de nem érdekli, h igazán jól teljesítsen, stb, stb.

    Profession: Hehe :D Még kezdőkoromban hívtak onnan egyszer, h ez meg az, és még nem is lett volna rossz munka, érdekelt is volna, egy hét alatt bele lehetett volna tanulni, aztán közli, h dehát nekem nem is olyan diplomám van, amit ő akart. De akkor mi a fenét olvasott az oldalon, amikor ott állt világosan, h mit végeztem..?!

    [ Szerkesztve ]

    A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

  • Tapsi

    addikt

    válasz Slownz #8290 üzenetére

    biomérnök, vegyész, agrármérnök, filozófus, magyartanár, történész. Folytassam?

    Az 5% pedig elég röhejes kitétel, erre nem lehet életpályát alapozni.

    ...azt a pénzt meg fogja keresni egy olyan szakmában is, amit szeret és jó benne, mintha valamiben csapnivaló a tudása, de elvileg piacképes a szakma. Ezzel egyet lehet érteni, nem?

    Nem, nem lehet! A hazai lakosság cirka 40%-a nyomorog, maradék 30-40% nagyjából megél. Nem a belvárosi jólétből kell kiindulni!
    Normális eloszlást feltételezve (és miért ne tennénk ezt?) nagyon kevés olyan ember van, aki egy adott szakmán belül csapnivaló, vagy kiemelkedő. A legtöbben átlagosak, középszerűek. A piacnak speciel nem is kell jobb.

    A volt csajom agykutató, PhD-s, az ország legjobb intézetében dolgozik nettó 200-ért. Ebből jól meg lehet élni szerinted? Pedig ő nem csak az 5%-ban van, hanem a felső 0,1%-ban.

    [ Szerkesztve ]

  • Slownz

    senior tag

    válasz Slownz #8297 üzenetére

    A Phd példád abból a szempontból helytálló, hogy nem feltétlenül a legkiválóbb, hanem kell hozzá mellé szerencse, rátermettség, ügyeskedés

    Hiszen az agykutatók között is van, aki qrva jól keres ugyebár, akár még az akadémiai szférába belül is.

    [ Szerkesztve ]

  • Jhonny06

    veterán

    válasz Slownz #8292 üzenetére

    "abba már bele se gondolva, hogy hogy lehet valamit napi x órában csinálni, amit utál az ember vagy közönyös neki"

    Az emberek nagyobb hányada így tolja..

    [ Szerkesztve ]

  • Tapsi

    addikt

    válasz Slownz #8297 üzenetére

    pont a magyar szak olyan, ahol a látszat ellenére baromi sok helyen lehet kamatoztatni a tudást, akár elmehet pályázatos szférába

    Csakhogy ő onnantól kezdve nem a szakmájában dolgozik, nem magyartanár. Miközben te azt állítottad, hogy minden szakmában van 5%-nyi top, aki nagyon jól keres.

    alapít pl. egy magánsulit vagy mondjuk korrepetál főállásban

    Ez nem 5%, hanem 0,0001%, szerintem ez azért elég könnyen belátható. BTW ha magánsulit alapít, akkor onnantól ő nem a tanár szakmát gyakorolja, hanem menedzser.

    Ez a főállásban korrepetálás is nagyon kis réteg. Eleve nem tud egy teljes munkanapot felmutatni, mivel ugye a diákok a suliban vannak. Kezdjen mondjuk 5-kor, és tartson 8-9-ig. Plusz a hétvégék. Nem látom be, hogy olyan óradíjakkal dolgozhatna, amiből kiemelkedően megél.

    az alapján kell szakmát választani, hogy mennyit lehet majd keresni?

    Erre pedig már válaszoltam korábban, igaz nem ennyire egyértelműen. Egy értelmes embernél a következők játszanak szerepet: várható jövedelem, jövőkép, érdeklődési kör.

    Hiszen az agykutatók között is van, aki qrva jól keres ugyebár, akár még az akadémiai szférába belül is.

    Mi az, hogy kva. jól keres? Az biztos, hogy nem 5%, hanem mondjuk a főigazgató, vagy hasonló. De ugye ő is már menedzser, nem operatív kutató.

    (#8299) emvy

    Remélem, hogy nem, mert jövő héten randizom vele újra. :DDD Egyébként a KOKI-ban dolgozik.

    [ Szerkesztve ]

  • Tapsi

    addikt

    válasz Slownz #8309 üzenetére

    Szakmáról beszéltél, nem végzettségről. Idéznélek téged:

    Ha valaki igazán kiváló, megfizetik, függetlenül attól, hogy mi a szakma.

    Ebből indult az egész polémia.

    hogy aki elvégez egy magyar BA-t, nem is lehet tanár, ahhoz még el kell végeznie egy tanári mesterképzést.

    Ki beszélt BA-ról, MA-ról, akármiről? Magyartanárt írtam, mint szakmát.

    gondolom az agykutató is orvos

    Rosszul gondolod.

    ...elmész egy gyógyszercéghez vagy mittudomén milyen multihoz, nem fogsz jól keresni?

    Nem feltétlenül. Vannak a gyógyszerkutatásnak jól jövedelmező részei, és olyanok is, amik magas végzettséggel kifejezetten rosszul fizetnek. Arról nem beszélve, hogy ott nem orvosként tevékenykedik az illető, hanem mondjuk szervezőként.

    Szakma =/= végzettség.

    Figyu, elmagyarázom. Ha valaki végez magyar, ének, akármilyen tanárként, filozófusként, és elmegy mondjuk értékesítőnek, rohadt jól megy neki, és keres havi 1 millát nettóban, akkor róla nem mondhatod azt, hogy a tanárok jól keresnek, mert ő ilyen végzettséggel milyen jól megél! Igen, csak nem azzal foglalkozik! Ő értékesítő, ez a szakmája. Érted?

    [ Szerkesztve ]

  • emvy

    nagyúr

    válasz Slownz #8309 üzenetére

    Orvosok a legritkabb esetben lesznek agykutatok, elsosorban azert, mert az orvosok nem kutatok es nem termeszettudosok, a kepzesuk nem megfelelo erre. Egy mernoki kepzes sokkal kozelebb all a kutatashoz, mint az orvosi; a legtobb orvos a legalapvetobb tudomanyos modszereknek sincs birtokaban.

    while (!sleep) sheep++;

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Slownz #8309 üzenetére

    "Ha orvosként (gondolom az agykutató is orvos, csak onnan specializálódott) elmész egy gyógyszercéghez vagy mittudomén milyen multihoz, nem fogsz jól keresni? Az agykutatásnak is gondolom vannak olyan területei, ami piacképes, nem feltétlenül predesztinál egy kutatóintézetbe."
    IT vonalra átfordítva nagyjából arról beszélsz, hogy ha valaki elvégezte a programozó matematikust, akkor ne algoritmus fejlesztő legyen, hanem menjen el klímaberendezéseket szerelni szervertermekbe, mert az fizet jól.

  • emvy

    nagyúr

    válasz Slownz #8313 üzenetére

    Jellemzően fizikus, biológus, matematikus vagy villamos/számítógépmernok.

    while (!sleep) sheep++;

  • gygabor88

    tag

    válasz Slownz #9000 üzenetére

    Sosem próbáltam, nem értek hozzá, de egy ismerős majdnem belekezdett. Beszélt egy könyvelővel, hogy mik a lehetőségei és végül maradt az alkalmazotti munkaviszonynál. Az egyik, ami miatt visszadobta a lehetőséget, hogy az nem működik, hogy csak egy cégnek számláz sokáig, mert bújtatott foglalkoztatásnak minősült volna, amire elvileg harap a NAV. Egyedül meg nem tudott volna több cégnek dolgozni nagyjából egyszerre vagy váltakozva.

  • Mercutio_

    félisten

    válasz Slownz #9000 üzenetére

    - bármikor "felmondhatnak" és hacsak nem fix időszakra szerződtél semmi felmondási idő/végkielégítés

    Továbba rémlik valami, hogy ha csak 1 cégnek számlázol a NAV bactathat , de erről majd a rutinosabb szakik

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • bambano

    titán

    válasz Slownz #9000 üzenetére

    van.

    "+jelentősen magasabb nettó, úgy hogy a cég is kevesebbet fizet utánad": ez általánosítva nem igaz. abban a speciális esetben igaz, ha olyan egyéni vállalkozást viszel, amihez tudsz kedvezményes adózási formát választani. ez most leginkább a kata. a kata hátránya, hogy kiadást nem lehet elszámolni, így olyan vállalkozásokhoz, amik anyagigényesek, nem jó. olyanokhoz, ahol gyakorlatilag csak szellemi tevékenység folyik, jó. tehát például kereskedelemhez nem jó, mert az eladásra beszerzett áruk értékét sem számolhatod el.

    az, hogy van-e szabadság, milyen eszközökkel dolgozol, van-e képzés, van-e próbaidő, csak szerződés kérdése. az egyéni vállalkozás nem tiltja, hogy ilyen kérdésekben megállapodj.

    a nyugdíjalapodat fizetni kell, tehát ott nincs választási lehetőség. kata esetén van választási lehetőséged, hogy egy elképzelt alapfizetés utáni nyugdíjjárulékot fizeted, vagy egy magasabb után. egyik se ér egy hajítófát se, tehát szerintem tökmindegy. ha a pályád elején jársz, amikor még messze a nyögdíj, akkor lehet, hogy nem kell foglalkoznod. nyugdíjkorhatár előtt pár évvel viszont durva hiba ilyenbe belépni.

    kolléga felvetése az adóhivatalról valóban létezik. az a probléma vele, hogy az apeh úgy érzi, ő megfordíthatja a bizonyítási terhet, tehát nem az van, hogy ő megvádol valamivel, és ő bizonyítja, hogy az igaz, hanem megvádol valamivel, és te bizonyítsd, hogy nincs úgy. arról, hogy mi számít az apeh szerint bújtatott munkaszerződésnek, van egy korrekt kottája a hivatalnak a webjükön.

    kimondom, mégha le is sújt rám a topic: a navval kapcsolatban kifejezetten jó tapasztalataim voltak eddig. úgy látom, hogy mindaddig, amíg nem szimatolnak olyat, hogy téged komolyan le lehet húzni büntetéssel, addig tök tündibündi cég. a vállalkozás indításának az adminisztrációja *KIMAGASLÓAN* JÓ! a vonatkozó törvényeink az átlag magyar jogszabályhoz képest is sz.rok, de a nav ügyfélszolgálatán sok segítséget lehet kapni.

    a vállalkozói lét egyébként abban különbözik alapvetően az alkalmazotti léttől, hogy az alkalmazott a tevékenységre, mint folyamatra szerződik, a vállalkozó meg eredményre, vagyis hogy valami elkészült. ez egyébként egy fontos ismérv a bújtatott munkaszerződés elbírálásakor. a munkahelyi főnököd utasíthat arra, hogy jobbról balra fesdd kékre a füvet az udvaron, a vállakozónak pedig azt mondják, hogy a fű kék lesz, de nem utasíthatnak, hogy hogyan és mitől.

    többet csak konkrét kérdésre tudok mondani.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • velizare

    nagyúr

    válasz Slownz #9000 üzenetére

    van.
    "+jelentősen magasabb nettó, úgy hogy a cég is kevesebbet fizet utánad"
    az inkább az adózásról szól, ahogy előttem is mondták;

    "+bármikor el lehet vállalni más cégtől érkező egyéb megjegyzéseket"
    amiket teljesíteni is kell ám;

    "+elvileg nem szól bele a cég, hogy mikor/hol dolgozom"
    cége válogatja. van ahol külsősként kvázi nemkívánatos vagy az irodában. van ahol ugyanúgy kezelnek, mint egy belsős munkatársat.

    "-elvileg nincs szabadság"
    tévedés. évi 365 nap fizetés nélküli szabadságod van, illetve amennyiben velük megegyezel. fizetett az nincs.

    "-elvileg kimaradok mindenféle belső juttatásból (képzések, év végi jutalom, cafeteria, etc.)"
    gyakorlatilag is. van egy szerződésed, ami abban benne van, azt fogod kapni. és azt is akkor, amikor utalnak. 30-60-90 napra teljesítik a számlákat, így kalkulálj.

    "-elvileg saját eszközökkel kell dolgoznom (meg kell venni őket + amortizáció)"
    is. van ahol simán adnak eszközt, van ahol bérelned kell, és van ahol byod van.

    "-nyugdíjjárulék"
    ez adózási kérdés. a céged formájától függően lehet benne adójárulék is.

    amiről még nem volt szó:
    kiküldetés: kizárólag tételes költségtérítés van (nincs átalány, napidíj, stb.) érdemes előre rögzíteni az elszámolás pénznemét és átváltási árfolyamát olyan utazásoknál, ahol a célország nem a magyar valutát használ, és akkor nem lesznek elszámolási viták abból, hogy te drágábban tudtál eurót venni, mint az mnb középárfolyam (amivel számolni szeretnek).

    [ Szerkesztve ]

    Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

  • Vegha

    senior tag

    válasz Slownz #9007 üzenetére

    Ahogy azt mar többszor is említették, sok részlet a vállalkozói szerződésben meghatározható, definialhato.

  • Goose-T

    veterán

    válasz Slownz #9000 üzenetére

    Ha akarsz igazi pénzt keresni, akkor vállalkozónak mész, főleg IT-ban. Azért fűznék némi kommentárt a felsorolt dolgaidhoz a tapasztalataim alapján (lassan öt éve vállalkozó vagyok):

    előnyök
    +jelentősen magasabb nettó, úgy hogy a cég is kevesebbet fizet utánad
    Ez abszolút így van. Egy átlagos programozó keres mondjuk 700 ezer bruttót, annak a bérköltsége 900 ezer, ennyibe kerül a cégnek. Vállalkozóként beszámlázhatsz havi 900-at, és ugyanannyiba kerülsz a cégnek (sőt, kicsit kevesebbe is, mert nem kell bérszámfejteni stb.). 700 bruttóból 465-öt kapsz kézhez (gyerek nélkül), 900-as számlából meg a legóvatosabb megoldással is ki lehet hozni 660-at, és akkor nagyon be van védve a segged a NAV elől.

    +bármikor el lehet vállalni más cégtől érkező egyéb megjegyzéseket
    Irreleváns, annyit dolgozol, amennyi időd van.

    +elvileg nem szól bele a cég, hogy mikor/hol dolgozom
    Nem igazán jellemző ez sem. Inkább az mostanában a bevett gyakorlat, hogy pont ugyanúgy kell dolgoznod, mint a rendes alkalmazottaknak, tehát bejársz irodába, adnak gépet, belépőkártyát, mindent.

    hátrányok
    -elvileg nincs szabadság
    Te alakítod magadnak. Van 250 munkanap egy évben, te meg mondjuk szeretnél 20-30 nap szabadságot. Alakítsd úgy a napidíjadat, hogy pl. 220 munkanapra jöjjön ki a matek egy évben (vagy havi 18,33 napra).

    -elvileg kimaradok mindenféle belső juttatásból (képzések, év végi jutalom, cafeteria, etc.)
    Képzések? Programozóként sz*rt sem érnek, voltam páron, vicc volt szinte mindegyik. Szakkönyvekből nagyságrendekkel többet tanultam.
    Jutalom? Sokkal többet fogsz keresni, mint a rendes alkalmazottak jutalommal együtt (már ha kapnak egyáltalán, mert olyan az is, mint a kutya vacsorája).
    Cafeteria? Aprópénz, ne vicceljünk már. Egyébként meg az is költség a cégnek, simán beleszámolhatod a napidíjadba, oszt jóvan.

    -elvileg saját eszközökkel kell dolgoznom (meg kell venni őket + amortizáció)
    Még ha így is lenne (de a legtöbb helyen adnak gépet), akkor is megtérül 2-3 hónap alatt a fizetési különbözetből.

    -nyugdíjról magunknak kell gondoskodni (persze egyébként is félre kell tenni nyugdíjra, de akkor így nyilván többet)
    Ki számít már a mai világban nyugdíjra? Az én módszeremmel a nyugdíjjárulék is fizetve van egyébként, csak nem túl sok. Viszont 10-20 éves távlatban akkora vagyont össze tudsz szedni az alkalmazottakhoz képest, amiből tudsz venni egy lakást, kiadod, és tádá, megvan a nyugdíjkiegészítésed.

    -nincs próbaidő, rögtön alá kell írni x évre/hónapra
    Bármikor felmondható egy szerződés, ha nem írsz alá minden baromságot. Egyébként nem szoktak ezzel vacakolni, hogy magukhoz kössenek ennyire, senki nem írná alá akkor. A próbaidővel meg csak a kezdőket szívatják.

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • Tapsi

    addikt

    válasz Slownz #9048 üzenetére

    Ha áfa körös vagy, akkor érdemes lehet. Ha nem, akkor elég pénztárkönyvet vezetni.

  • djgeg

    őstag

    válasz Slownz #9050 üzenetére

    Nekem anno havi 5.000 Ft általányban vállata a könyvelő (nem áfa körös). Ennél jobban akkor se jöttem volna ki ha az adóbevallási időszakra vettem volna fel, hogy intézze a dolgokat.

    "640 kByte memória mindenre elegendő"

  • bambano

    titán

    válasz Slownz #9048 üzenetére

    tőled függ. ha hajlandó vagy pár dolognak utánanézni, akkor nem kell könyvelő.

    másik hsz-re: miután pénztárkönyvet nem kell vezetned, így erre nem kell könyvelő.

    max. arra érdemes figyelni, hogy jó számlázó szoftvert használj, mert azzal lesznek még macerák mostanában.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák