Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • _seth_

    veterán

    válasz mdk01 #6871 üzenetére

    Szerintem nem de ha sok növényt akarsz és elvárod, hogy gyönyörűek legyenek akkor ártani nem árt de elnézve a happy life carbo hatását ez is rengeteget jelent, ugyanakkor majd az okosabbak válaszolnak :)

    Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

  • weresgyufa

    tag

    válasz mdk01 #6871 üzenetére

    Van erre egy gazdaságos megoldás, ha be vagy regelve az akvarista.hu-ra, akkor itt egy friss és elég részletes blog.
    Ha nem akkor bemásolom, csak nem lőnek le érte :)

    Szódásszifon CO2

    Sziasztok!
    Gondolom már nagyon sokan tervezgettetek CO2 rendszert az akváriumotokba csak amikor megláttátok az ilyen rendszereknek az árát leesett az állatok és gyorsan le is mondtatok róla.

    Nos én megosztom veletek, hogy lehet olcsó és hatékony CO2 rendszert összehozni ami viszonylag biztonságos.
    Mielőtt belemegyek a technikai részletekbe előtte egy kis Fizkém.

    A szódásszifon térfogata: 1l = 1dm3
    A tájékoztató szerinti nyomástűrő képessége 9bar = 900KPa
    R-> Renault állandó: 8,314
    T->Hőmérséklet: amit kelvinben kell számolni (én egy átlagos 24 fokkal számolok) 273+24 = 297K
    Egyesített gáztörvény képlete: p*v=n*R*T
    Tehát 9*100Kpa*1dm3 = n*8,314*297K
    Ahonnan n = 0,36mol,
    Másik képlet: n = m/M
    n->anyagmennyiség
    m->tömeg
    M->moláris tört (ebben az esetben CO2-ra nézve)
    Tehát: 0,36mol = m / 44g/mol
    Ahonnan m = 16g
    Ennyi CO2 fér a palackba HA nincs benne víz (üres), ez az érték felett már felrobbanhat a palack, bár az ilyen palackokat mindig nagyobb nyomásra állítják be mint amire ténylegesen használják a biztonság kedvéért.

    Most nézzük meg, hogy mekkora lesz a nyomás a palackban ha egy patront rakunk bele.
    A boltba kapható patronos dobozra az van írva, hogy minimum 6g CO2 tartalmaz egy patron innen indulunk ki.
    n=6g/44g/mol
    n=0,1364mol
    p*1dm3=0,1364mol*8,314*297K
    p=337KPa = 3,37Bar
    Tehát ekkora lesz a nyomás a palackban egy patrontól minimum.

    Most már tisztában vagyunk a palackban uralkodó őrdöggel jöhet a technika.
    Szükség van egy szódásszifon palackra, általában mindenkinek van otthon régebbről, ha nincs olyan 9000 Ft-ér lehet venni.
    Kelleni fog a patron, 10db-os kiszerelésben lehet kapni, én 250Ft-ér vettem. Már itt sokat spórolunk mivel 250Ft-ér vettünk minimum 60g CO2. XY oldalon, boltban 100g CO2-ér elkérnek több mint 4000 Ft-ot, és ráadásul nem is utántölthetőek.
    A nagyobb palackok utántölthetőek de azoknak az egekben van az áruk. Vegyésztechnikusként nem értem mi kerül ennyibe egy CO2 palackon, mert annyi pénzért már nemesgázt lehet kapni.
    Na visszatérve kelleni fog még egy kétirányú fojtószelep, vagy egy fojtó-vissza csapó szelep, én az utóbbit használom, mert akkor nem kell vissza folyás gátló. Csak pneumatikai szakboltban lehet venni, olyan 4000Ft körül lehet.

    Kell két pneumatikai cső, amire rá lehet húzni a szabványos akváriumi csövet.
    A szelephez kell két csatlakozó amivel légmentesen lehet majd kapcsolni a pneumatikai csövet.
    Kellenek szorító bilincsek én 12-24-eseket használtam.
    Kell még kb 10 centi, 1cm átmérőjű cső.

    A szódásszifont kicsit át kell alakítani. Kivettem a rugót és a kart is a tetejéből, és teli nyomtam sziloplasztal, hogy ne eresszen. A 10 cm-es csövet ráhúztam a szifon kiömlő nyílására de előbb egy kis sziloplasztal megkentem és rászorítottam a bilincsekkel.
    A szabványos akvárium csövet kb 3-4 cm mélyen beledugtam a vastagabb csőbe és a két cső között lévő teret kinyomtam sziloplasztal, miután megkötött erre is bilincset húztam.

    Ezután az akvárium csövet már csak rá kell húzni a pneumatikai csőre és leszorítani.

    A szelep másik vége már megy a bubi számlálóba onnan a porlasztóba és kész is.

    Nos ezt a rendszert használom én, 250 Ft-ból majdnem 1 hónapig üzemeltetem. Napi kb 8-10 órában 2-3 bubi/sec.
    Üdv.: Roland

    - www.bolondsagokboltja.hu -

  • Bibby

    addikt

    válasz mdk01 #6871 üzenetére

    Nem használok co2-t, egy teljesen egyszerű akváriumom van.
    Nyilván király dolog, de ha jól megválogatod a növényeket, akkor nem lesz gond nélküle sem. Néhány típus szinte a semmitől is növekszik mint a bolondgomba.

    Ελευθερια η θανατος

Új hozzászólás Aktív témák