ABZÛ teszt (Xbox One)

Víz alatti utazás

Virágos rétek és sivatagi utazások után Matt Nava, miután saját fejlesztő stúdiót alapított, most a víz alá hívja a játékosokat. Az ABZÛ ráadásul az első multiplatform játéka, így mindenki átélheti, a tervező és csapata mennyire gyönyörű, magával ragadó kalandokat képes alkotni. Mert ha valami, akkor ebből a játékból a szépsége és a hangulata fog megmaradni a játékosok emlékezetében – még akkor is, ha annyira minimalista, hogy játékként elég nehezen megfogható vagy értékelhető.

ABZU Xbox One

Az ABZÛ egy szinte kizárólag víz alatt játszódó kalandjáték, egy interaktív utazás, ami nélkülöz szinte mindennemű narratívát. Már maga az indítás is kommentár nélkül történik, egyszerűen ott találjuk magunkat a víz közepén kis, futurisztikus búvárunkkal. Néhány segítő ikon és hieroglifa kivételével a játék során nem találkozunk semmilyen magyarázó szöveggel vagy történettel, a kaland ívét a látvány, a zene, néhány ősi rajz és a saját intuíciónk határozza meg. A légzés miatt nem kell aggódnunk, korlátlan ideig tartózkodhatunk a felszín alatt, ahogy a játék során – egyetlen, kissé frusztráló és hátráltató tényező kivételével a kaland második felében – semmilyen más veszély sem fenyegeti hősünket.

Ami marad, az egy meglepően jól működő irányítási modell, a felfedezés, és a rácsodálkozás a látványra, hogy fotórealizmus nélkül, stilizált 3D-vel is mennyire gyönyörű grafikát lehet a képernyőre varázsolni. Az ABZÛ helyszínei, bár lineárisak, vannak annyira nyitottak, hogy néhány titkot rejtsenek a buja növényzet és a hullámok, áramlatok rejtekében. A játék újrajátszási faktorát ezek az összegyűjthető dolgok jelentik, de aki igazán figyelmes, és nem rohan (pontosabban úszik) előre, az akár egyetlen végigjátszás során is megnyithat mindent. A játék nem tart tovább néhány óránál, így ezt mindenképp figyelembe kell venni vásárlás előtt.

ABZU Xbox One

Hősünk a napsütötte, sekély tengerektől a sötét, rejtelmes barlangokon át egészen ősi romokig, sőt, furcsa, szinte földönkívülinek ható létesítményekig jut. Bár semmilyen magyarázatot nem kapunk arról, hol járunk (vagy mikor), mégis elég egyértelműen átjön az az üzenet, hogy a technológia rossz, fogságban tartja a természetet, és mi vagyunk azok, akik e béklyó alól felszabadítjuk az élővilágot. A környezetvédelmi felhang tehát elég erős, de nem túl szájbarágós, inkább csak némi extra játékmenettel tölti meg a világot.

Túl hamar véget ér a csoda

Azt a világot, ami tényleg látni kell, élőben, a tévé képernyőjén. Az ABZÛ grafikusai kitettek magukért, és gyönyörű víz alatti helyszíneket alkottak, növények, állatok és színek egész spektrumát élvezhetjük a játék során, a kék nyílt óceántól a színes korallokon át a sarkvidék vizeiig. A játék nemcsak nagyon szép, de stabilan is fut, részletesek az animációk mind főhősünk, mind az állatok részéről, amiket az úgynevezett meditációs szobrokra leülve közelebbről is szemügyre vehetünk. Gigászi halrajok, egzotikus halak, ráják, bálnák és sok minden más is a szemünk elé kerül, a játék simán beillene egy biológia óra tananyagába is. Gyerekek kezébe is nyugodtan adható, valószínűleg meghozza a kedvüket, hogy még többet megtudjanak a tengeri élővilágról.

ABZU Xbox One

Videojátékként már jóval nehezebb értékelni ezt az alkotást, mert a titkok keresésén és a „természet felszabadításán” kívül igazából nem szól másról, mint 2-3 óra úszkálásról gyönyörű tájak és zenék kíséretében. Az irányítás, ahogy arra már utaltam, az egyik legjobb, amit hasonló játékban valaha láttunk, a gombkiosztás, a karakterünk sebessége és érzékenysége, mozgáskultúrája szinte tökéletesre lett csiszolva. Élvezet úszkálni a tenger mélyén, de ez önmagában még nem biztos, hogy mindenkinek elég.

A furcsa című ABZÛ-t (aminek mezopotámiai eredetű jelentése egyébként „a tenger bölcsessége” vagy „a tenger ismerete”) éppen ezért tényleg csak úgy értelmezhetjük, mint egy interaktív utazást, egy hangulatképet. Azt még nem tudni, a dobozos változat mennyibe fog kerülni – a digitális verziókat illetően az Xbox One tulajdonosok vannak a legjobb helyzetben, mert a különböző áruházak közül a játék itt a legolcsóbb (négyezer forint, a többi helyen hatezer). Végső soron azonban ez az összeg is meggondolandó, mert a szó legszorosabb értelmében csak néhány óra kikapcsolódást kapunk ennyiért. Ha viszont nyitottak vagyunk a különleges, egyedi, mégis profi alkotásokra, és imádjuk a tengert, akkor az utóbbi idők egyik legjobb vására is lehet.

Pro:

  • Csodálatos látványvilág;
  • Tökéletes közeli irányítás;
  • Fantasztikus zenék.

Kontra:

  • Nagyon rövid;
  • Nincs benne sem konkrét történet, sem említésre érdemes játékmenet.

70

dreampage

Azóta történt

Előzmények