Új hozzászólás Aktív témák

  • vegyszer

    addikt

    válasz vegyszer #10481 üzenetére

    Szervusztok!

    Gondolom megosztom másnak is az én köreimet a szopórollerrel. Tehát a kiiulópont:
    Lenovo IdeaPad 5 15ALC05 laptop (Ryzen 3 5300U proci, 8 GB RAM, 256GB SSD) újonnan vásárolva, nulláról egy Windows 11 Education, version 22H2 (updated Sep 2022) verziót húztam fel, ugyenis BME-s diák gyanánt ezt díjmentesen kaphattam meg (vagyis az https://portal.azure.com/ oldaláról).
    Az első napokban kiválóan működött a laptop, majd jött egy frissítés pakk (Microsoft, és gyártóik hada), ami után nem működött:
    -az ujjlenyomat érzékelő,
    -a TPM támogatás eltűnt, látszólag már nem volt a gép W11 kompatibilis,
    -nem lehetett kikapcsolni (állandóan a login kijelzőre vitt vissza)
    -minden indulás után feljött a lenovo firmware 1.26.0 frissítésre vonatkozó értesítés, de nem csinált semmit.
    -ellenben minden boot közben mint egy Tu-154 süvít/visít a ventilátor, és egy gyors lenovo frissítési értesítés ugrik fel, de a csíkban nem megy semmi. A venti vagy két perc alatt szép fokozatosan halkul el.

    Első körben újra húztam a rendszert, és nem engedtem a frissítéseket. Gyönyörűen ment minden. Majd egy hét után újra Tupoljev módjára indul.
    :W :W :W
    Nézem a TPM-et, ismét nem támogatott.
    Ujjlenyomat ismét nincs.

    Feltettem a két lenovo appot (system bridge, meg update), talált is proci driver frissítő pakkot, meg BIOS-t.
    A proci pakk rendben felment, de a BIOS frissítés sikertelen volt. Sőt kékhalállal dőlt össze a rendszer. (féltem is, hogy fog-e ez még bootolni) de hangosan sivítva bootolt.
    Ha a BIOS-ban bekapcsoltam a system security opciót, már volt ujjlenyomat, és TPM támogatás, és le is állt rendben.

    És itt jött a csoda. A lenovo firmware update miután hálózatra volt kötve a gép, egy zöld csíkot is tolt végig, szépen lassan a Tupoljev hangú boot során. Szépen végig is ment. Valószínűleg ha kapok egy értesítést, hogy "hé paraszt, dugd fel hálózatra ezt a kicseszett gépet, mert csak akkor frissül a BIOS a boot után" sokkalta egyszerűbb lenne az élet. Csak ez épp elmaradt.

    Így frissült is (bar nem arra a verzió számra, mint amit a lenovo update ajánlott), de maradt a TPM, ujjlenyomat, a halk boot, és a normál kikapcsolás is rendben megy.

    Néha tényleg ennyi múlik a normál működés, hogy egy figyelmeztetést nem kap meg az ember???

    "Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

Új hozzászólás Aktív témák