Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Tikakukac #53888 üzenetére

    Akkor most itt belinkelem azt első hsz-om a kérdéskörben: [link] Pumpa és blokk. Ez volt a kérdés. A többit már ti költöttétek hozzá. Ezek azok a részegységek, ahol lehet komolyabban variálni. Főleg a pumpával.

    "Hogy kinek mi van otthon, azt intézze mindenki. Vagy írja ki." - Kiírtam: Ventilátorral nem számolok, mert az van itthon rogyásig.

    De engem nem a totális, mindent magába foglaló költség érdekelt az első percben sem, hanem az, amennyit még pluszban költenem kell rá. Miért érdekelne más? Nekem ennyibe lesz a víz, nem többe. Az, hogy mennyi az értéke a vízhűtésben levő cuccoknak egy másik tészta, nem érdekel.

    Az AirGuard-okat te szóltad le. [link]

    Egyébként kísérletezős típus vagyok. A legtöbb dologban saját módszereket alakítok ki. Tipikusan legalább olyan hatékonyak, mint a bevett szokások. Talán ezért van az, hogy a felmerülő problémákat is általában kisebb kínlódással oldom meg, mint a környezetemben a könyvből dolgozók. A kísérletezéssel megismerem az adott rendszert, módszert, technológiát, gépet, stb. Lesz rálátásom, nem csak információim róla. Tipikusan ez a nehezebb út rövidtávon. De már középtávon is hatékonyabb.

    De visszatérve az eredeti dologra: egy CPU-ra egy hatékony és csendes vízhűtés kihozható jóval 40k alatt. Az eredeti költségkeretemhez hozzáadsz 2k-t az alu -> réz csere okán (azaz eredetileg is réz radival). De igazából nem is biztos, hogy több lesz, mert a 360-as egy sima CPU hűtésére overkill és az sem biztos, hogy elfér. Bár most egy kicsit megemelkedett a réz radik ára. De ez sok esetben időzítés kérdése.

    Szóval a blokk az marad, 8k.
    360-as réz radi 10k.
    A cső és a venti osztó továbbra is 2k alatt van kicsivel.
    Két négyes fittingpack 4,5k. (És kimarad belőle kettő vagy négy.)

    Eddig 24,5k. Jön a pumpa, ami már ízlés dolga. A fent nevezett SC-300T egy procira elég lehet, és 2200 RPM alatt nincs hangja (rezgéscsillapítás természetesen kell neki, de az ehhez szükséges gumit megkapod vele). Szóval 29k gazdagon adva a borravalót. (2200-at mondjuk kivonhatsz belőle, mert ehhez a pumpához nem kell fitting, tehát csak a blokkba és a radiba, azaz egy pakk elég.) De egy DDC szerűséget is megkapsz már 7k alatt. Azzal 31k (kerekítéseket figyelembe véve). Plusz valami tartály is kellhet hozzá, és az még 2-3k alsó hangon, azaz összesen 33-34k.

    A ventilátor egy érdekes kérdés. Apróról fillérekért tudsz venni jó ventilátorokat, amelyek leszabályozva, de még mindig kellően erősen is csendesek. Hogy érdemes-e boltból, újonnan sokkal drágábban venni, az már ízlés dolga. Korábban írtam, hogy a P12-ket bolti áron a büdös életben nem vettem volna meg (szimplán nem ér annyit egy 120-as ventilátor számomra, egyik sem). Ha kifogja az ember, akkor ezen a részegységen rengeteget tud spórolni. És ahogy Jim Tonic is említette, jó eséllyel eleve lesz otthon pár darab, ahogy nekem is volt (és még mindig van jópár). Plusz ugye kérdés a radi mérete, ami meghatározza a szükséges ventilátorok számát. Egy procira 240-es radival már spóroltál alapból 2,5-3k-t plusz egy venti árát.

    Összefoglalva: igenis megoldható 40k alatt.

Új hozzászólás Aktív témák