Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Nemgéza

    csendes tag

    Egy másik fórumban kértem volna segítséget, de nem sikerült...
    Bemásolom ide, talán lesz itt valaki aki tud segíteni.

    Sziasztok!

    Tapasztaltabbak segítségét kérném egy meghibásodás kapcsán.

    A társasházi lakásunkban Siemens (REV23) szobatermosztát vezérli a fűtést.

    230 V feszültséget kapcsol ki/be, ami egy STA21 tipusú actuatort (nem tudom a magyar megnevezését) működtet.

    Az actuator egy szelepre van rászerelve, ennek nyomja le a tengelyét. (Ha épp nem nyomja, akkor a szelep tengelyén lévő rugó állítja vissza másik állásba)

    Megnézve amit meglehetett, nagyjából rájöttem a működési elvekre, de valami prücök azért van.

    A termosztátból kijövő vezérlő kábelen, akkor jelenik meg a feszültség, amikor nem fűt. Amikor átkapcsol (indítaná a fűtést) akkor nem ad feszültséget.

    Jól van ez így? Épp fordítva tartanám logikusnak.

    Ha mégis így van jól, akkor ez azt jelenti, hogy kikapcsolt állapotban adja a jelet az actuatornak, ami (ha jól gondolom) valamilyen tágulóképes elemet felfűt és ezzel lenyomja a szelep tengelyét (rugó ellenében). Így az elzárja a víz útját.

    Ha nincs fesz. akkor visszahűl (rövidül) és a rugó átváltja a szelepet, vagyis nyit.

    Ez két dolog miatt nem szimpi, mert ha így van akkor teljes nem-fűtési idényben fogyasztja az áramot, hogy az actuatort zárva maradjon.

    A másik ok ami miatt nem hiszem, hogy így lenne, az pedig az, hogy vizsgálódás közben amikor leszereltem a szelepről, tehát annak tengelye a fentiek szerint nyitott állapotban volt, de nekem úgy tünt nincs átfolyás, tehát mintha zárva lenne.

    Minek írok ilyen részletesen? Ha valaki ismeri ezeket az eszközöket biztos tudja e nélkül is a megoldást.

    Tehát röviden a kérdések: A termosztátnak mikor kell feszültséget adnia? Amikor fűtésre kapcsol, vagy fordítva?
    A rugósz szelep mikor van nyitott állásba? Ha a tengelye le van nyomva, vagy ha a rugója kiemeli?
    HA ezt tudom akkor tovább tudnék lépni. Kitapasztalni sem tudom ma már, mert nem a lakásban vagyunk.

    http://www.siemens.cz/siemjetstorage/files/34642_N4877C$STA21$71$...$.pdf ez az actuator leírása
    http://www.gepeszbolt.hu/product_info.php?products_id=87 a termosztát

    Van még pár ötletem, de azért jól jönne egy kis segítség. :)

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák