Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    válasz Zsolt1 #10479 üzenetére

    A villanyszerelőd ezt a kérdést jól látja. Nem ismerem az illetőt, így nyilván nem fogok nagy szavakat használni.

    Ha régi típusú a társasház, akkor feltételezem hogy szabványosítani fogtok, különben szolgáltató nem fogja bekapcsolni a 3 fázist a jelenlegi 1 fázis helyett.
    Ez azért nagyon fontos, mert 3x32A-ig ugyanazt a kiépítést kell elvégezni, tehát ha az első 2 hónapban azt tapasztalod hogy kevés, akkor csak beadsz egy bővítési kérést, amihez megkapod az MGT-t és megkéred a villanyászt hogy az általa már 1x kitöltött kivitelezői nyilatkozatot "frissítse le" a friss MGT alapján, mert átalakítani már semmit nem fog kelleni.

    Az viszont kérdés mert erről nem írtál, hogy a régi társasházban volt-e közös méretlen fővezeték felújítást, mert ha nem akkor lehet a mostani bővítésedhez is tervjóváhagyást fognak kérni. Egy tervezőt felkérni 140k körül szokott kerülni, aki megtervezi hogy a fővezeték elbírja-e az extra terhelésedet. Ha az jön ki hogy nem bírja el, akkor meg a közös képviselővel kell egyeztetni hogy mekkora munkálatról van szó.

    A jelenlegi szokás alapján telepített szolgáltatói kismegszakítók úgy működnek, hogy 10% túlterhelést nagyon sokáig, 20-30% túl terhelést akár fél órán át, 50%-os túlterhelést is még perceken át elviselnek anélkül hogy leoldanának. Tehát a 16A-es kmsz-ed is elbír 18 akár 20A-t is egy rövid ideig, amíg épp felmelegítesz valamit.

    Emiatt elkéne hogy bírja a fenti 20+16+16 a lakásodat ameddig nem akarsz elektromos bojlert.

    Mivel nem ismerem a villanyszerelődet, tényleg rajta múlik hogy betartsa amit ígért és jól ossza el a fázisok között a terhelést. Az elektromos sütő pl nem kéri folyamat a 3kW teljesítményt, miután az első 7 perc alatt felmelegítette a sütő teret, utána lejjebb vesz, tehát ha erre a fázisra rakja a 20A-t és minden mást is, akkor elkéne bírnia. Esetleg 1-2 egyéb fogyasztót pakolni a másik fázisokra, pl világítás, fürdőben hajszárító dugalj...

    Meg még mindig ott a későbbi bővítés lehetősége, a fentiek szerint, csak ugye amperenként 5k huf.

    Klíma:
    A klímák is csak akkor kérnek 4A-t hűtés módban, amikor épp felsőbb teljesítmény tartományban, nagy hőmérsékletet kell gyorsan megváltoztatni, pl hirtelen 30-ról 20 fokra kell lehűteni.
    Ha már beállt egy normális hőmérsékletre, akkor a szinten tartás már 2-3 vagy még kevesebb amperből megy, egyeseknél még 1A-t is csak alulról kóstálja nyáron a szinten tartás ha jó a hőszigetelés.

    A fűtésben szoktak 7A maxot és 2-4A állandósult értéket kérni. Ez ugye szeptember-október elején lehet csak érdekes, de ott meg nem fog maxon tekerni, hisz csak 3-5 fokot kell átmelegíteni.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz Zsolt1 #10479 üzenetére

    Lehet csökkenteni a várhatóan nagyon ritka normálüzemű leoldások számának kockázatát, ha 2x1 fázisra (is) köthető főzőlapot választasz, illetve ezen kívül van lehetőség bennük beállítani a maximális felvett teljesítményt is.

    Nálam speciel 3×16A-en még sosem sikerült leoldani a szolgáltatói kmsz-okat. (csak nem lágyindítós szerszámmal). Minden elektromos, bojler nincs.

    Továbbá ennél jobban is fel lehet borítani az amperek elosztását, talán PROTRON megmondja, hogy mi a legkisebb szolgáltatói kmsz, amire lehet az összes világítást tenni, de nem lepődnék meg, ha területi engedélyesenként más-más lenne.
    Az 52A-nál többet szerintem indokolatlan lenne kérni, amíg nincs rá tapasztalati motiváció.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz Zsolt1 #10483 üzenetére

    Igen mindenképp a 2x16 amperre menne a főzőlap (legalábbis ahogy ezt én képzeltem)
    ~
    Fontos, hogy ez nem alapértelmezett feature, az enyémet pl csak 1 fázisra lehet kötni.

    Nagyon ritkán van szükség a maximális teljesítményre. (nyilván szokásfüggő is)
    De alig-alig lehet nagyfogyasztónak nevezni átlagos felhasználás mellett:

    hiszen ez talán a fő indok az indukciós mellett a gázzal szemben
    ~
    Azért én egy kicsit hosszabb listát tudnék erre írni, de mindenesetre soha nem akarok semmi mást használni (használtam már hosszabb rövidebb ideig mindent)

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • PROTRON

    addikt

    válasz Zsolt1 #10483 üzenetére

    Igen, 1x32A-hez is sajna kelleni fog, mert tutira nem 10-es réz vezeték van a mérőórába bekötve, innentől kezdve már több mint 50%-os "felújításnak" minősül--->kötelező szabványosítani az ország 75%-ában, kérdés melyik város? Budapesten-Pest megyében 100%-ban számon kérik a szabványosított állapotot a jelenlegi alapleírásodhoz képest.

    Be kell adni az igénybejelentést, de hogy első körben mekkora értéket írjatok rá, az innentől attól függ, hogy a méretlen hálózaton, ami a folyosón-lépcsőházban van az épület főelosztótól kezdve, milyen állapotok vannak. Sok helyszínen ott kicserélték a vezetékezést, de régebben nem mindenhol kérték számon hogy a lakások is szabványosítva legyenek.

    De ha semmi sem lett még megcsináltatva, akkor egyeztetni kell a közös képviselővel.
    Ha azt mondja hogy még kanyarba sincs a fővezeték felújítás mert nem tudják összeszedni a pénzt, akkor először 1x32A-t kérnék ki igénybejelentésben és a szabványosítást megcsináltatni a villanyszerelővel, vagy ha neki nincs ASZR jogosultsága (vagy adott megyében számon kért elosztói engedélyesi plombabontáshoz jogosultsága-megyénként van némi eltérés a rendszerben) akkor ajánljon valakit aki nem túl drágán vállalja és minőségben jól dolgozik.

    A szabványosítás során beszabad húzni az extra vezetékeket hogy később bővíteni lehessen az általad megjelölt 20+16+16-ra.

    Így legalább kivitelezni most meg lehet oldani mindent, a kövei alkalommal csak adminisztrálni kell.

    Az 1x32 esetben sokszor egyszerűsített eljárásban kezelik, míg az összesen 32A feletti eseteknél van hogy olyankor is tervezést kérnek amikor egyébként semmi nem indokolná.
    Persze ilyenkor muszáj vagytok visszakorlátozni 1 fázis 25A-re a főzőlapot, vagy még jobb ha 20A-re korlátozod. Ha ilyenkor csak 1-1 zónát használtok, akkor nem is veszed észre a különbséget, csak ha 3-4 zónát akarsz egyszerre használni, csak akkor lesz különbség. Okosak ezek a gépek.

    Ha kénytelenek vagytok egyénileg szabványosítani, akkor figyelni kell, hogy a mérőóra előtti vezetékszakaszon legyen elég tartalék hossz, hogy amikor majd csinálják a fővez felújítást, akkor a Te mérőd esetén ne a nulláról kelljen majd mindent csinálni, rugalmasan tudják majd pakolgatni ami nekik kell.
    Meg persze majd akkor jelezni kell, hogy nálad már megtörtént a szabványosítás, vegyék figyelembe pl a célbefizetés során.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák