Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mikk2000

    őstag

    válasz Csaba_20_ #2568 üzenetére

    Hogy te ezek után mit igyekeztél belemagyarázni a mondandómba, azt olvashattuk, taglalni nem szeretném.

    Én csak megvilágítottam kissé hogy miről van szó, mit ajánlassz, amire aztán didyman részletesen reagált is, tehát ha te nem mész bele mélyebben az azért van, mert megelégszel azzal amit ő írt mint indokokat. Szerintem mostanra túl lett tárgyalva.

    A következő bekezdés egy kicsit zagyván hangzik, de próbálom értelmezni.

    Egyik ismerősöm a szabványos 16A-es műszercsatlakozós kábelt(nem a made in china kategória) dugta rá a hálózatra...amikor az elolvadt a kezében és pont a fázisra markolt így rá. Ennek következtében repült 2 métert és közben hallani vélte leoldani a Merlin Gerin 16A-es kismegszakítóját.

    Nem tudom mi a jóistent tudott csinálni...

    Az a pár mA ami a testén átmegy az meg se kottyan egy kismegszakítónak (max ha van fi relé akkor az leold) tehát a bizti leoldása meg az ő áramütése két külön dolog. Egy 16A-es kismegszakító egyébként nem halálpontosan 16A-nél fog leloldani, lehet hogy 30A is lesz az mire leold, a szigetelés elégéséhez kicsit hosszabb idejű terhelés szükséges a megadott terhelhetőségnél nagyobb áram mellett.

    A kismegszakító pár ms-os válaszideje elegendő volt ahhoz, hogy a 16A-re hitelesített kábel burkolata teljesen leolvadjon a rézről.

    Fentebb írtam hogy több is lehetett az, ettől függetlenül érdekes kábel lehetett ez. Szigetelés akkor szokott inkább végigégni/olvadni ha KH-s valami, persze ''hozzáértők'' rövidzárjaival nem számolva.

    Aztán itt jön egy wc-s példa amit nem értek. (A mögött gondolom ''előtt'' akar lenni, mert minek egy WC-be 125A-es bizti? Még ha a fürdő 12V-ja innen is jön, oda se kell 1500W)

    Szóval a 16A-es kismegszakító nem oldott le, holott az előtte levő nagyobbak igen? Nem tudom mit csináltál abban a wc-ben... hogy egy 125A-es kapcsoló elégett (ráadásul áramtalanításból fakadóan?) de se a vezetékek nem égtek meg se a 16A-es kismegszakító nem moccant meg. Egyetlen magyarázatot tudok elképzelni, valaki éppen akkor beterhelt a hálózatnak (esetleg áramlopással) te meg mivel áramszünet lett és a háziak kérdezték mit basztál el kirohantál és láttad hogy a főbiztik kivágódtak, és némi töprengés után ez mint példa ragadt meg benned.

    Szintén saját tapasztalat, hogy egy C és egy B karakterisztikájú 16A-es kismegszakító mögötti hálózati végponton fellépett túlterhelés egy legalább 160A-es szakaszolóban(pontosan nem tudom megmondani már mennyi volt) okozott olyan ideiglenes meghibásodást, hogy a 3 fázisból 1-et nem engedett át. A szakaszoló le- és felkapcsolásával az állapot helyreállt.

    C/B karakterisztika, szakaszoló ezeket nem tudom micsodák (bár az áramából és a helyéből következően a szakaszoló valami nagyobb csomóponti leválasztó lehet, tehát több fogyasztót szolgálhat ki egy időben), így nem nagyon tudok hozzászólni, esetleg hogy KH-s lett kissé az egyik fázis érintkezője, ami ügye le/fel kapcsolás nyomán rendbejöhetett. Itt is csak azt tudom egyébként elképzelni hogy valaki más működése nyomán vágodott le a főbizti ~szakaszoló, egyébként mint mondtam a ''szakaszoló'' nincs előttem pontosan hogy mi az, de hálózati ''automatának'' van olyan fajtája ami leoldáskor nem kattan le mint az automata, tehát visszaadni úgy kell hogy leváltod és vissza.

    Összefoglalva mindkét példa valami olyasmit akar ''bizonyítani'' hogy a kábelek és a kismegszakítók jóval nagyobb áramot is elbírnak, de érdekes módon az előttük levő (komolyabb) védelmi rendszerek valamiért összeszarják magukat, mintha azok meg 100A körüli terhelést kaptak volna. Ezt én nem egészen értem, de nyilván te fel tudod fedni az ellentmondást. Egy darabig most megint nem leszek, nem gond ha 1-2 hét múlva reagálsz :R

Új hozzászólás Aktív témák