Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • moha21

    addikt

    válasz -szabi- #8560 üzenetére

    Sziasztok!

    Na leírom az eddig tapasztaltakat, hátha másnak jó lesz tanuló pénznek. Illetőleg még nincs vége a történetnek, ha lesz rá igény folytatom. ( csak most megint kell várnom 30 napot,m hogy válaszoljanak ).

    Sziasztok!

    Leírom a NAV -os tapasztalataimat.

    Írtam nekik egy ( illetve többet is , de erre jött válasz ) email-t a kérdéssel kapcsolatban :

    Feladás dátuma: 2024. április 21. 10:50:02
    Tárgy: Bevallás, adatszolgáltatás
    E-iktatószám: e-786531(42)


    Pár nap várakozás után,mivel nem kaptam semmi választ a 1819 telefonszámon kerestem őket, ahol nagy nehezen, de sikerült elérni élő embert."2024.05.09 : 15:48 perckor hívtam a NAV-ot, a hölgy azt mondta a wise után itthon nem kell fizetnem."

    Ezt most itt röviden összefoglatam, egyébként egy kb. 30 perces beszélgetés volt.

    Feljegyeztem magamnak a hívás pontos idejét, hiszen a hívást rögzítik ( sajnos én külön nem tettem meg ), de ezáltal legalább visszakereshető. ( Erről még később )

    Én ezután leadtam az adóbevallásom ( könyvelő ismerősöm is azt mondta, ha 30%-ot már befizettem, akkor ne foglalkozzak vele )

    Ma délután viszont érkezett válasz a kérdésemre email-ben:

    Tisztelt Ügyfelünk!

    Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbiakban foglalt általános tájékoztatást adjuk.

    A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) értelmében, mivel a belföldi illetőségű magánszemélyre korlátlan adókötelezettség vonatkozik, ezért a külföldről származó online befektetés (kamatjövedelem) tekintetében adófizetési és adóbevallási kötelezettség is felmerül. Ugyanakkor nemzetközi szerződés előírását kell alkalmazni, amennyiben törvénnyel vagy kormányrendelettel kihirdetett nemzetközi szerződés e törvénytől eltérő előírást tartalmaz [Szja tv. 2. § (4)-(5) bekezdés].

    Ha a magyar állampolgár magánszemély egy digitális pénzügyi platformon (Wise Europe, amelynek székhelye Belgium) tartott befektetéséből külföldről kamatjövedelmet szerez, a bevétel adóztatási helyének meghatározására a Magyar Köztársaság és Belgium között a kettős adóztatás elkerülésére és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról szóló Egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) rendelkezéseit kell alapul venni [20/1984. (IV.14.) MT rendelettel kihirdetett Egyezmény].

    Az Egyezmény értelmében a kamat főszabály szerint az illetőség államában adóztatható. Azonban az ilyen kamat megadóztatható a forrás államában is, amelyben keletkezik, de ha a kamat tényleges haszonhúzója a másik Szerződő Államban belföldi illetőségű, az adó mértéke nem haladhatja meg a kamat bruttó összegének 15 százalékát [Egyezmény 11. cikk]. Ha jövedelmet szerző magánszemély Magyarországon lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár, adóztatási szempontból vélelmezhetően belföldi illetőségűnek minősül [Egyezmény 4. cikk].

    A belföldön is adóztatható kamatjövedelemre az Szja tv. rendelkezéseit kell alkalmazni, e törvény hatálya alá tartozó jövedelem után az adó mértéke – ha a törvény másként nem rendelkezik – az adóalap 15 százaléka.

    A Magyarországon fizetendő adót azonban csökkenti, a belföldi illetőségű magánszemély által megszerzett kamatjövedelem esetében a jövedelemszerzés helye szerint külföldi államban megfizetett adó. Nem vehető figyelembe a jövedelemszerzés helye szerinti államban megfizetett adóként az az összeg, amely a magánszemély részére visszajár [Egyezmény 23. Cikk (1) bekezdése b.) pont, Szja tv. 8. § (2) bekezdés].

    A kamatjövedelem megszerzésének időpontja bármely hitelintézeti betét (takarékbetét), fizetési számla alapján jóváírt és/vagy tőkésített kamat esetében az a nap, amikor a magánszemély és a hitelintézet között fennálló szerződés szerint vállalt feltételek teljesülése alapján a jóváírás és/vagy a tőkésítés megtörtént [Szja tv. 65. § (1) bekezdés a) pont, 65. § (4) bekezdés].

    Ha a kamatjövedelem nem kifizetőtől származik (ebbe a körbe tartozik a külföldről származó kamatjövedelem), a kamatjövedelem utáni adó megállapítására és megfizetésére a kamatjövedelmet szerző magánszemély kötelezett.

    A kifizetőnek nem minősülő online befektetési szolgáltatótól, pénzintézettől származó kamat esetében a magánszemély a jövedelmet saját nyilvántartásai alapján állapítja meg. A jövedelem megszerzése időpontjának meghatározásához, valamint a jövedelem számításához a nyilvántartást a magánszemélynek úgy kell vezetnie, hogy abból az adó alapja, adókötelezettsége kétséget kizáróan megállapítható legyen. Amennyiben tehát a folyószámlán a jóváírási tranzakciók havonta történnek, elegendő a havi kimutatások nyilvántartásának vezetése.

    A magánszemélynek az adót az adóhatósági közreműködés nélkül elkészített tárgyévről szóló jövedelemadó bevallásában önadózóként, vagy a bevallási tervezet adatainak kiegészítésével kell megállapítania és a megállapított adót a bevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetnie éves kötelezettségként [Szja tv. 65. § (2) bekezdés b) pont].

    A juttatás, mint kamatjövedelem után tehát adókötelezettség áll fenn, főszabály szerint az illetőség államában, azaz Magyarországon (15 százalék személyi jövedelemadó). Ennek megfelelően szerepeltetni kell a 23SZJA-bevallásban a „külföldről származó belföldön adóköteles külön adózó jövedelmek” között a 183. sorban (Kamatból származó külföldön (is) adóköteles jövedelem és adója), valamint az Egyezmény alapján a külföldön megfizetett adót a 191. sorban (A 183. sorból a külföldön is adóztatható kamat, a kettős adóztatást kizáró egyezmény alapján és a megfizetett adó).

    Az Egyezménynek a már hivatkozott kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó 23. Cikk b) pontja értelmében, amennyiben a magyar illetőséggel bíró személy olyan jövedelemrészt élvez, amely a 11. cikk rendelkezései szerint a Belga Királyságban adóztatható, úgy a Magyar Népköztársaság levonja ennek a személynek a jövedelme után beszedendő adóból azt az összeget, amely megfelel a Belga Királyságban fizetett adónak.

    Ebben az esetben tehát a forrásországban megfizetett adó beszámításra kerül az illetőség államában, azaz a külföldön megfizetett adó a magyar 15 százalékos személyi jövedelemadót csökkenti. A különbözetet kell a 23SZJA-bevallás 183. sor „adó” mezőjében szerepeltetni. Tekintettel arra, hogy a levelében foglaltak alapján a forrásországban 30 százalékos adót vonnak a jövedelemből, e sor „adó” mezőjében „0” összeget szerepeltethet.

    Abban az esetben, ha több adót vontak le, mint amennyit az Egyezmény megenged (a forrásországban az adó nem haladhatja meg a kamat bruttó összegének 15 százalékát), akkor a különbözetet adóvisszatérítési eljárásban kérheti a belgiumi adóhatóságnál, a magyarországi belföldi adójogi illetőség igazolás benyújtásával.

    Az állami adó- év vámhatóság által elkészített bevallási tervezet az erre a célra létrehozott elektronikus felületen érhető el, az elektronikus azonosítási szolgáltatás (ügyfélkapu) használatával az adóhatóság hivatalos internetes oldalán:
    eSZJA / Belépés (gov.hu)

    Külföldi pénznemben megszerzett kamatjövedelemből az adót ugyanazon külföldi pénznemben kell megállapítani, levonni és a jövedelem megszerzésének időpontjában érvényes árfolyamon átszámítva, forintban kell megfizetni [Szja tv. 6. § (2) bekezdés].

    Továbbá a belföldön adóztatható kamatjövedelmet 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (a továbbiakban: szocho) terheli a személyi jövedelemadó alapjaként figyelembe vett összege után, függetlenül attól, hogy belföldön ténylegesen nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

    A fenti szabályt a rendelet hatálybalépését (2023. július 1.) követő időszakra járó kamatra kell alkalmazni.
    Ha a kamatjövedelem nem kifizetőtől – például külföldről – származik, a szochot a kamatjövedelmet szerző természetes személynek kell megállapítania és megfizetnie az éves bevallásban (23SZJA-bevallás „A magánszemélyt jövedelmei után terhelő szociális hozzájárulási adó” 293. sor „A magánszemély szociális hozzájárulási adója” sor „kötelezettség” mezőjében kell szerepeltetni).

    [a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet].

    Kérdése kapcsán további részletes tájékoztató olvasható hivatalos internetes portálunkon a „Magánszemélyek külföldről származó jövedelme” című, 4. számú információs füzetben, valamint a tárgyévről szóló személyi jövedelemadó bevallás kitöltési útmutatójában:

    Információs füzetek - 2024 - Nemzeti Adó- és Vámhivatal (gov.hu)
    Nyomtatványkereső - Nemzeti Adó- és Vámhivatal (gov.hu)

    A válaszlevélben foglaltak szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak.

    Tisztelettel:

    Nemzeti Adó- és Vámhivatal
    Tájékoztatási Igazgatósága



    Tehát a hölgy aki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Tájékoztatási Igazgatósánál dolgozott , valótlan dolgott állított a telefonba.

    Közben sikerült első körben elérni egy másik hölgyet akivel sikerült ismét fél órát beszélgetnem, a beszéd lényegi része az volt, hogy egyrészt megtudtam kapnom kellett volna az előző högy által folytatott beszélgetésmről email-ben vagy SMS-ben egy azonosító kódot, amivel vissza tudom hallgatni a beszélgetést.

    Én ilyet nem kaptam.

    Jeleztem a hölgynek, hogy telefonos segítség alapján elkészült adóbevallásom, nem felel meg az írásos tájékoztatásuknak. Azt mondta döntsem el én melyiket tartom helyesnek.
    Szerencsére erről a beszélgetésről azonnal kaptam sms-ben kódót és vissza is tudtam hallgatni. Egészen nonszensz. Abban konszenzus volt, hogy kérjem el az előző beszélgetés tartalmát és ha amiatt elővennének, mert az alapján a tájékoztatás alapján adtam be a bevallásom, akkor arra tudok hivatkozni. ( csak ugye ahhoz nem kaptam kódot.. )

    Ezután megkerestem az informatikai osztályt ,ahol mondták, hogy 30 nap alatt válaszolnak a kérdéseimre és ha szeretném a kódot igényljem meg E-papír formában.

    Viices, mert itt is jelezte a gép, hogy rögzítik, de erről a beszélgetésről sem kaptam sem email-t , sem SMS-t, valamint szóban sem tájékoztattak.

    Így most írok és kikérem ezt a két besszélgetést is.

    REmélem más tanul az esetemből.

    Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

Új hozzászólás Aktív témák