Új hozzászólás Aktív témák

  • Tulku

    veterán

    Többen leírták már...a hallás egy roppant szubjektív érzékelési forma...ezért vannak polémiák és táborok...
    Ha belegondolunk, hogy felbontástól függetlenül egy társaság, mikor egy adott rendszert hallgat és meg kell ítélnie annak a hangminőségét, mennyire vegyes visszajelzéseket mutat, akkor ne csodálkozzunk azon, hogy szinte mindenkinek saját álláspontja van.
    Hogy Arany szavaival éljek (ahol is ugye mindenkinek igaza van):
    (Jobb felől üt) nekem fütyöl,
    (Bal felől üt) s nekem fütyöl:
    Elmehetnek.

    Tehát az egyéni szubjektív univerzumában mindenkinek igaza van...
    Ugyanis hogyan mondhatnám ÉN egy MÁSNAK, hogy de pedig ez jobb minőség, miközben a MÁS nem ÉN vagyok.
    Mérni persze mindent meg lehet, de épp úgy mint szagokat, bizonyos érzeteket, a hallást sem a mérések teszik hallássá...legfeljebb leírják egy paraméterét.
    Fülhallgatókat építek, itt nagy jelentősége van bizonyos méréseknek, már a normális balance szempontjából is (eltérő frekimenetek kihatása a térre, hangképre....stb). De nem írom le, hogy az egyik füles jobb mint a másik, mert annak a frekimenete jobban tetszik..
    Na ehhez közelít a kapott hang szubjektív elemzése.

    Amiben én a cikk tartalmában a hibát látom épp az adott mérésekre, adott rendszerre és főleg adott zenére koncentrált végítélet sommássága...

    Többen említették a masterelés fontosságát, a bitmennyiség elé helyezve...és biza ebben van igazság bőven.
    Nyilván nem jelenthető ki, hogy Jackson elektronikus csinnadtrattájakor kevésbé hallani a különbséget, mint egy élő zenei koncerten, hiszen azt is felvehették roppant elbaltázott minőségben (Deutsche Grammofone egyes lemezei sajnos ebben az irányban negatívan példamutatóak), de megállapíthatjuk, hogy akusztikus hangszerek, ének és egy figyelmes mikrofonozás utáni komoly masterelés létrehozhat olyan környezetet, ahol jelentősége lehet a magasabb bitrátának...ezt nem tudtam óvatosabban megfogalmazni, sokan szerintem még így is placebonak tartják az egész ügyet...
    Nekik egy végső kérdésem van...ha azt gondolják, hogy A és B kódolás között (ahol A kisebb bitrátájú mint B) nem lehet hallani a különbséget, akkor tetszőlegesen kicsinyítve B bitrátáját (hisze ezen alapul a jól ismert teljes indukciós bizonyítás) előbb utóbb redukálhatjuk konvertálhatjuk a 0 bit/s-ig is, hiszen mint mondják, nem hallják a különbséget. Ha viszont nincs így, akkor esetleg még is lehet különbség a 320 mp és az FLAC között....hiszen ott is a bitek mennyisége játszik fő szerepet...

    Nehéz ügy, itt nem lesz nyertes, ezt garantálom....

Új hozzászólás Aktív témák