Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Juhaszatti

    addikt

    válasz #09256960 #5 üzenetére

    A Facebook azt tilt le a saját platformjáról akit akar. Teljesen önkényesen megtehetik, az USA elnöke sem mentesülhet ez alól. A hatályos törvényeket mindenhol betartva, olyan szabályokat hoznak amilyeneket csak akarnak. Ha holnap hoznak egy olyan szabályt, hogy mindenkit letiltanak aki nem posztol egy "F" betűt az idővonalára, azt is megtehetik. Baromság lenne? Igen. Felháborodnának az emberek? Igen. Mindettől függetlenül semmi akadálya. Akinek nem tetszik, az mehet Isten hírével.

    A moderációt, vagy divatosabb nevén a cenzúrát is a saját, törvényeket betartó szabályaik szerint végezhetnék egy ilyen platformon, alapvetően. Azért használok most feltételes módot, mert ez már ingoványos terep lett a Facebook, Twitter és hasonló divatos platformok tekintetében. Sajnos ezek már akkorára híztak, hogy minden rajta megjelenő tartalomnak véleményformáló vagy befolyásoló ereje lehet. Az ilyen tartalmak moderálása pedig már erősen véleményes, szubjektív szempontok szerint, objektív pedig sosem tud lenni.

    Több évig voltam adminisztrátora Magyarország talán legnagyobb Facebook csoportjának (közel fél millió fős). Ott szinte ugyanaz zajlik kicsiben, mint a komplett Facebookon nagyban. Ugyanazokkal a problémákkal is szembesültünk. Már ott is véleményformáló ereje van a rajta megjelenő tartalmaknak, és bizony ezért felelősséggel tartozik mindenki, aki azt szűri (jelen törvények szerint jogilag még nem. Innentől gyomor kérdése a dolog). Márpedig szűrni kell, pont a véleményformáló erő miatt, ez nem is lehet vita tárgya. Viszont itt megint bejött, hogy képtelenség objektívnek lenni, és nem saját szájíz szerint dönteni. Nem véletlenül csak voltam admin.
    Viszont az utolsó két bekezdésem csak erkölcsi aggályokat vet fel, jogiakat nem. Márpedig amíg a Facebook ezeket jogilag megteheti, meg is fogja tenni.

    [ Szerkesztve ]

  • Juhaszatti

    addikt

    válasz #09256960 #48 üzenetére

    "a fészbúk modi további gondolataira még kíváncsi lettem volna hogy a moralizálás hogy ment fel neki Csehovi magasságokba."

    Azért vittem el morális és erkölcsi irányba a témát, mert a Facebook működését szerintem leginkább innen érdemes vizsgálni. Főleg ha a moderációs elvekről, cenzúráról, a tartalom szűréséről van szó, mert jogilag ez általánosságban rendben van náluk. Vagy a szubjektív szabályrendszereik is ugyanez a kategória. Nem mindig egyszerű dolog annak a meghatározása sem például, hogy hol ér véget a szólásszabadság (sosem lehet korlátlan, még a magyar törvények szerint sem az), és hol kezdődik a gyűlöletbeszéd, uszítás.

    Persze ez csak a működésük egy szelete, pl az adatgyűjtési tevékenységüket már sokkal könnyebb inkább a jogi oldalról megfogni.
    A "Csehovi magasságokért" pedig bocsesz, szeretek írni, hajlamos vagyok túltolni az irodalmi stílust.

  • Juhaszatti

    addikt

    válasz vicze #72 üzenetére

    Igen, ez teljesen jogos.
    Már a közel fél milliós csoportunk esetén is necces volt, muszáj volt bevezetnünk hogy csak előzetes átnézés után engedtük ki a posztokat. Pedig csak napi néhány száz posztról volt szó, aztán meg a hozzájuk tartozó kommentszekciókról. A Facebookon pedig előzetes szűrés nélkül, realtime kellene résen lenni, tényleg nagyon sok nullával leírható tevékenységgel.

    Persze nyilván hozzátartozik, hogy azt az AI-t is emberek írják, így annak az objektívitása sem lehet tökéletes soha.

    [ Szerkesztve ]

  • Juhaszatti

    addikt

    válasz #09256960 #76 üzenetére

    Az AI működéséhez én nem értek, nagyvonalakban sem tudnám elmondani mire ugrik. :)
    Manuálisan felügyeltünk mindent, határeset, de a mi csoportunkban még többé kevésbé lehetséges. A saját szubjektív szabályaink szerint működtetük (és működtetik a mai napig). Ezeknek a szabályoknak igazából csak 2 dolognak kellett megfelelnie, hogy kompatibilis legyen a hatályos törvényekkel, és hogy a Facebook alapelveinél megengedőbb nem lehet.

    Romániában a fekete egyébként nem negro, hanem negru, persze mivel szóban történt az eset, ez könnyen félreérthető. Írásban ez szinte biztos hogy nem számít sértésnek.
    Általános ajánlások nincsenek ezekre a helyzetekre tudtommal.

    "De nem lenne jobb ha a Fész nem is moderálna ?"

    Erre az egyik korábbi kommentemben már kitértem. Szűrni mindenképpen kell, akár AI-val, akár manuálisan a kiemelt esetekben. Mert egy több milliárd fő által használt platformról beszélünk, az üzemeltetői felelősségel tartoznak (ha nem is jogi értelemben) afelől, hogy mi jelenik meg rajta, vagy éppen mi marad fent. Rengeteg embert lehet elérni a FB-on, iszonyú könnyen lehet visszaélni véleményformáló, befolyásoló platformként használva. Trumpra és a hasonlóan magas eléréssel rendelkező emberekre ez pedig hatványozottan igaz.

Új hozzászólás Aktív témák