Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nakos1212

    senior tag

    válasz Frawly #29 üzenetére

    Sokan nem témázgatnak hanem munka-orientált desktopot akarnak használni, és arra elég jó a "klasszikus" windows felület is, ahogy tök elég rá egy primitív tiling window manager is vagy az lxde is.

  • Tim82

    nagyúr

    válasz Frawly #29 üzenetére

    Kérlek, légy szíves a #15-ös hozzászólásig is eljutni és úgy átgondolni, hogy mit és miért írok.

    Nem írtam semmi olyasmit, hogy az adott gép valóban alkalmas lenne a Gnome DE-s Ubuntu alá ahhoz, hogy kielégítő felhasználói élményt adva fusson. Annyit írtam, hogy Ubuntuék "recommended minimum" címszó alatt olyan ajánlást adtak meg, amit nem minimum (= kb. "teszteltük, hogy biztosan elindul rajta a rendszer és működik"), hanem ajánlott (= kb. "ezt a konfigot kb. tudjuk már ajánlani ahhoz, hogy kielégítő felhasználói élménnyel tudd használni rajta a rendszerünket") rendszerigénynek érdemes értelmezni. Valamint még azt, hogy feltehetően a cikkírónak nem áll rendelkezésére jobb tesztvas (vélhetően nem véletlenül van ott a "hogyan szuperál egy gyenge (régi) számítógépen?"-disclaimer és nem véletlenül használta korábbi Linuxos cikknél is ezt a gépet), tehát abból főz, amije van. Emiatt belekötni az írásba, cikkíróba így szerintem teljesen értelmetlen, a rendszer működéséről és minőségéről alkotott véleményét, következtetéseit viszont joggal lehet megkérdőjelezni.

    Csak hát lehet ezt úgy is, hogy agresszíven leugatjuk, hogy törölje az egészet a 'csába, anélkül, hogy értelmesen kifejtenénk, mi a probléma, de legalább olyasmibe állunk bele, ami lehet, hogy pont olyan rész, amin jelenleg nem tud változtatni, meg lehet konstruktívan is, annyit legalább feltételezve, hogy a cikkíró egyrészt nem szándékosan írt sok sebből vérző cikket, másrészt figyel az olvasói kritikákra és legközelebb tanul belőlük.

    [ Szerkesztve ]

    "You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

  • Tim82

    nagyúr

    válasz Frawly #42 üzenetére

    A lényeg, hogy amit az Ubuntu megad, az a rendszerigény, amivel normálisan használható, pont annak a határa, hogy nem lesz túl döcögős a rendszer.

    Még egyszer és tényleg utoljára: igen, ezt hívják magyarul ajánlott rendszerigénynek, amivel normálisan használható. Ubuntuék részletesen ki is fejtik, ld. #13-ban idéztem is, ennek felel meg.

    Ez játékoknál is változott, régen az abszolút minimumot adták meg, amin még elindul, ma már inkább igyekeznek egy reálisabb konfigot megadni, amin talán játszható is valamennyire, még ha kicsit alacsonyabb felbontásban és low grafon is, de nem diavetítés.

    Szintén írtam már a #15. második bekezdésében, hogy fejlesztői oldalról nincsen lehetőség végtelen számú hardverkombinációval tesztelgetni.

    Nem egyszer olvasom amúgy játékfejlesztői oldalról (kisebb stúdiók, fejlesztőcsapatok részéről láttam ilyesmivel kapcsolatban interjút), hogy alapvetően viszonylag kis számú tesztkonfigjuk van, melyeken van lehetőségük a tesztelésre, általában ezek közül a leggyengébb, amin még elindul a játék, lesz megadva minimum rendszerkövetelménynek.

    Szerintem csak forgatod most a szavakat.

    Ha egy következetes álláspont számodra "szóforgatás", csak mert nem értesz egyet vele, az szomorú, de azzal nem fogok tudni mit kezdeni.

    [ Szerkesztve ]

    "You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

  • válasz Frawly #61 üzenetére

    Nem akarok belemenni a kinek van kisebb ;] versenybe.

    Nálam a két világ teljesen más szempontok alapján kerül értékelésre:
    * A snapnek nem adok root jogokat, amikor egy csomagot telepítek (az említett pre/post scriptek, lásd itt ).
    * Vannak alkalmazások, amiket így kézhez kapok. Választhatnám a manuális targéza telepítést is persze, vagy időnként az alkalmazáson belüli saját maga updaterét, de így mégis központosított. Ezen alkalmazások kivétel nélkül ilyenek, ha van is pl deb belőle, ugyanúgy /opt alá kerül egybe az egész. Semmit nem nyerek vele.
    * Munkaeszköz a gépem, munkára való szoftverekkel. Ha gond van velük, revertelem, és a probléma izolálva.
    * Nincsen 3000 snap telepítve, csak egy tucat. Háttérben, a "nézésem" nélkül frissül, akármilyen gyors vagy lassú is lehet. Nem befolyásolja a gépem használatát, nem írja felül az éppen nyitott alkalmazásom binárisait, nem kér restartot (mint a firefox). Csak működik (többnyire :) ).
    * Persze mindezért kompromisszumokra is kényszerülök, a sokkal kisebb beállítási lehetőség, az egyetlen központi store, és az általad említettek listájával. Valamit valamiért.

    Ubuntuval, meg sokszor úgy az egész linux világgal más szemszögből nézzük a dolgokat, ezt már beláttam. Arra, hogy miért ezt erőltetik, mert ez a legnépszerűbb... Én annyit fűzök csak hozzá az általad leírtakra, hogy én a magam részéről nem kívánom azt, hogy a disztró bármit is intézzen helyettem (legyen "felhasználóbarát", bármit is jelentsen, "egyen keveset" ez relatív, és többnyire felületfüggő, stb.) Extrém szélsőségektől eltekintve úgy látom, hogy bármely kommersz disztró testre szabható úgy, hogy az megfeleljen a célnak. Egy Ubuntu is, ami alapvetően kezdő (n00b?) disztróként van beállítva, semmivel se kevésbé használható haladó felhasználóknak, nem tüntették el belőle a beállítás lehetőségét.

    tl;dr; amíg közös alapokon nyugszik (precompiled bináris csomagok, ugyanazon szoftverek vagy szoftverkomponsek), és nincs valami különös oknál fogva elvéve a konfigurációs szabadság, addig én nem hiszek a csodákban, nem lesz egyik disztró sem magically jobb, mint a másik. És persze még mindig ott van a lehetőség, hogy nem a gyári csomagkezelőt használód, hanem magad compileolsz, kvázi akármit.

    Tegnap még működött...

  • UnA

    Korrektor

    válasz Frawly #61 üzenetére

    "Amit én továbbra sem értek: miért akarja minden laikus mindenáron az Ubuntut erőltetni? Attól, hogy az a legnagyobb, legnépszerűbb disztró, attól nem kötelező használni, nem a legjobb, nem a leg-leg, van még mellette egy csomó más élhető alternatíva."

    Persze hogy van – de csak most ezért kezdjek el vadászni másikat, mert akkor az nem Ubuntu lesz? És te is írtad, ez a legnépszerűbb, tehát könnyebb is segítséget kapni hozzá, ha kérdésed van.

    Emellett pedig ott van az, hogy habár egyre kevésbé, de Ubuntuék a mai napig részt vesznek a UI fejlesztésében (kis színes: a sok ellendrukker akkor jött rá, hogy mégis milyen jó is volt a Unity, amikor abbahagyták a fejlesztést...), sőt a mostani Gnome verziók is azért lettek egyre gördülékenyebbek és gyorsabbak, mert erre ráállítottak egy fejlesztőt.

    Nem igazán értem, valójában mi a problémád ;)

  • Lenry

    félisten

    válasz Frawly #61 üzenetére

    A Snap lassú, mert néhány csomag megvan 1 giga is lazán, olyan csomagok, amik natív csomagformátumban nincsenek 100 megásak sem.

    nem vágom az Ubuntut, de most tényleg az van, hogy ilyen Docker-szerű konténerekbe pakolják a szoftvert,?
    és ha lehúzok 100 olyan programot, aminek igénye van mondjuk az Apache-ra, akkor az százszor fogja a helyet foglalni, ahelyett, hogy egyszer fel lenne téve függőségként és kész?

    mármint értem én a konténerek létjogosultságát, de általános csomagkezelő helyett használni őket... hamubasült fasság

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Frawly #62 üzenetére

    3.gen mobil i5el es HDDvel is VMeztem, igaz az meg a 12.04 es a 14.04 volt es az is oke volt.

    a cikkiro egy 13 eve is kozepkategoriasnak minosulo konfigot hasznal, igazabol ennel mar annak kell orulni, hogy egyaltalan megy es barhogy elfut rajta egy modern altalanos desktop OS. egy 2020as disztronal nehogy mar az legyen a fo szempont, hogy egy retro konfigon jol fusson.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • BoB

    veterán

    válasz Frawly #189 üzenetére

    Nem írtam mekkora részének nem kell mivel nem tudom, csak azt hogy az nem törvényszerű hogy forgatni kell csak azért mert AUR-ból van.

    Amit én használok onnan azt pont nem kell úgyhogy AUR használata egyáltalán nem egyenlő azzal hogy biztos forgatni kell. Azaz a csomagok csak egy részét kell.

    You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

  • Rimuru

    veterán

    válasz Frawly #192 üzenetére

    Elsonek azt mondod hogy hasrautes, meg hogy nincs statisztika utana pedig megis teszel egy kijelentest hogy kb milyen aranyok vannak, szamomra ez nem fer ossze. Ha esetleg azt mondanad hogy nalad ez az arany akkor oke lenne de te altalanositasz valami alapjan.
    Nalam atlagban kb 10 auros csomag volt, ebbol 3-5 ment forrasbol. Ez akkor azt jelenti hogy az hogy auros csomagok 50-70% binaris ugye? ;)

    Ez kb olyan kijelentes, hogy a gentoo binaris distro. Vannak binaris csomagok, sot meg binaris kernelt is kapsz ha akarsz. :))

    Vigyázat, csalok!

  • Bici

    félisten

    válasz Frawly #194 üzenetére

    2318 csomag van, aminek a nevében benne van a "-bin" string. [link]

    Az AUR főöldal szerint összesen 64748 csomag van az AUR-ban. [link]

    Ez eddig 3.58%. Ehhez jönnek hozzá azok a csoagok, amiknek a nevében nincs benne a "-bin" szövegrész.

    Ha már számokról van szó.

    +némi érdekesség: 2500-nál kiakad a kereső, amikor arr akeresek, hogy "-git". Ezek a csomagok vagy a hivalatos repo-kban is meglévő csomagok még frissebb verziói, ami az én eddigi tapasztalataim szerint sokszor binárisok valami .deb file-ból kibontva.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Bici

    félisten

    válasz Frawly #197 üzenetére

    Meg vannak a zárt forrású progik, pl. picoscope, gyári driverek, stb.
    Én amúgy többre tippelek, mint 10%, de lehet, hogy csak azért, mert én szinte csak binárisos AUR csomagot használok.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Frawly #214 üzenetére

    Át kéne nevezni ezt a topikot, mert nagyon megtévesztő, mivel ez van felül, a legtöbb user ezt találja meg magának, és eltereli a forgalmat a valódi Ubuntu-topik elől.

    Én már az elején háborogtam emiatt, hogyan engedhették át ilyen címmel ezt a címlapos írást???
    A tartalom le van tojva, de a cím nagyon megtévesztő!

    :W

Új hozzászólás Aktív témák