Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz #06658560 #47 üzenetére

    Én erre az eszmecserére reagáltam, amikor habzó szájjal beszálltál:

    mzso (#18)
    Kíváncsi vagyok Kína mikor unja meg, hogy a nyugati hatalmak cselédje. És hogy azért termel, hogy ezek a nyugati "fejlett" országok még gazdagabbak legyenek.
    Lassan már mindent le tud gyártani ami valaha kellhet, még ilyen high tech cuccot is mint a processzor. Egyszer csak gondolhat egyet és felrughatja az egészet és nem ad senkinek semmit és csak saját magának gyárt. A "fejlett" országok meg leshetnek a leépített iparukkal.

    (#19) t72killer válasza
    t72killer
    LOGOUT blog
    Ahhoz mondjuk produkálni kéne, eredeti termékeket, innovációt. A saját rabszoszlgatársadalmuk alig fogyaszt, ha "leráznák a nyugati igát" mégis, ki venné meg a szarjaikat? Kiről tudnának másolni?

    Iparról, innovációról, másolásról kereskedelemről és gazdasági erőről volt szó. Nem arról hogy 100 vagy 1000 millió Kínai él-e még szegénységben, vagy hogy mennyi az egy főre eső GDP. Csúsztatás ezt ide keverni.

    Attól, hogy százmilliók élnek évszázados elmaradottságban, még lehet (és van) az államnak rengeteg pénze kulcsfontosságú iparágakat támogatni mind tőkével, mind piacvédelemmel. Jelen esetben elképzelhető, hogy az x86-os processzor gyártásra így tekintenek.

    Felhoztam a kínai autópiacot amely a világon a legnagyobb megelőzve az USA-t, mint példát arra, hogy Kínának van (nagy) belső fogyasztása ugyanerre példának felhozhatnám a kínai okostelefon eladásokat am szintén nagyon magasan az első világviszonylatban (nem darabban, hanem értékben)

    Értelemszerűen még egy csomó más mindenben elöl vannak, ez kettő két kiragadott példa volt. Az amcsik cserélgetik az okostelefonjaikat és az autóikat is mint az alsógatyájukat, és mégsem az a legnagyobb piac világviszonylatban, hanem a kínai ahol állítólag csak robotolnak a nyugatnak és nem fogyasztanak.

    én:
    "Fordítva ülsz a lovon: A mértékletesség és szorgalom sokkal nagyobb erény (és fegyver) mint a mértéktelen fogyasztásra való képesség."

    te:
    Nem ül fordítva, pusztán gazdasági kérdéssel kapcsolatban gazdasági következtetést von le, nem filozófiait.

    engem idézel
    "A mértékletes embert még mindig könnyebben veszed rá, hogy kinyissa a pénztárcát és egyszer munka helyett shoppingolni menjen mint fordítva amikor a fogyasztáshoz (és pazarláshoz) szokott embert az életszínvonalából való visszavételre és hitelre való fogyasztás helyett felhalmozásra próbálod motiválni."

    te:
    Nem, mert a mértékletes embernek nincs igénye második, tizenharmadik pár cipőre, hatvanadik pólóra, pont azért mértékletes. Nem vásárol annyit, mint amennyit a kínai gazdaság termel jelen szintjén.

    A dolog onnan indult, hogy én feldobtam, hogy Kínában még mindig sokkal könnyebb elengedni a belső fogyasztást mint nyugaton visszafogni azt. A dolog nem szimmetrikus. A társadalom minden rétege sokkal szívesebben növeli az életszínvonalát (növeli a fogyasztását) mint csökkenti azt (csökkenti a fogyasztását).

Új hozzászólás Aktív témák